Справа № 473/378/26
Провадження № 3/473/168/2026
іменем України
"18" лютого 2026 р. м. Вознесенськ
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді - Домарєвої Н.В., секретаря судового засідання - Аннєнкової В.Ф.,
з участю прокурора Вознесенської окружної прокуратури - Нестеренко А.І.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Прибужани Вознесенського району Миколаївської області, громадянки України, заміжня, працює: Мартинівський ліцей Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, директор; на момент вчинення правопорушень - депутат Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області; зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ч.1 ст.1726, ч.1 ст.1726 ч.1, ст.1726 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №42 від 12.01.2026, ОСОБА_1 , будучи депутатом VIII скликання Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно до підп. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», порушила вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин щорічної декларації за 2022 рік.
Посадовою особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення, вказані вище дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.1726 КУпАП.
Крім цього, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №41 від 12.01.2026, ОСОБА_1 , будучи депутатом VIII скликання Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані, з корупцією, відповідно до підп. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», порушила вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин щорічної декларації за 2023 рік.
Посадовою особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення, вказані вище дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.1726 КУпАП.
Крім цього, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №40 від 12.01.2026, ОСОБА_1 , будучи депутатом VIII скликані Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцієї, відповідно до підп. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», порушила вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин щорічної декларації за 2024 рік.
Посадовою особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення, вказані вище дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.1726 КУпАП.
Постановою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 30.01.2026 справи відносно ОСОБА_1 із зазначеними вище протоколами про адміністративні правопорушення об'єднано в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні даних правопорушень визнала.
Прокурор Нестеренко А.І. в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.1726 КУпАП, застосувавши відносно неї стягнення у виді штрафу в розмірі 60-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
У відповідності із ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, в т.ч., своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Так, як вбачається з матеріалів справи, відповідно рішення №3 від 19.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Прибужанівської сільської ради», визнано повноваження новообраних депутатів VIII скликання вказаної сільської ради, до списку яких увійшла ОСОБА_1 . Факт набуття ОСОБА_1 повноважень депутата VIII скликання Прибужанівської сільської ради також підтверджується витягом з протоколу №1 від 19.11.2020.
У відповідності з підп.«Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону Україні «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені в п.1 ст.3 цього ж Закону (підпункт «Б» - депутати місцевих рад) зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Указом Президента України від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу, у зв'язку з чим НАЗК, відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (поданні декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомленні про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведенні перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 №2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023, - відновлено обов'язок декларування.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4, щорічні декларації за 2023 рік потрібно подати до 31.03.2024.
У відповідності з положеннями ч.2 ст.8 КУпАП, закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів; закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Згідно із ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи; ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
З огляду на викладене вище, щорічні декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік потрібно було подати до 31.01.2024, за 2023 рік - до 31.03.2024, за 2024 рік - до 31.03.2025.
Оглядом публічних сторінок Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022, 2023 та 2024 роки, подала лише 05.05.2025, чим допустила порушення встановлених строків подання щорічних декларацій.
Відповідно до листа Прибужанівської сільської ради №1164.04.07 від 16.12.2025, депутатів сільської ради кожного року на засіданнях сесії попереджають про необхідність подання декларацій та ознайомлюють їх із Законом України «Про запобігання корупції», тобто, ОСОБА_1 була обізнана щодо необхідності подання щорічних електронних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022, 2023 та 2024 роки, але не вживала необхідних заходів щодо своєчасного подання таких декларацій.
Так, з моменту відновлення етапу декларування 12.10.2023 до кінцевих термінів подачі щорічних декларацій за 2022, 2023 та 2024 роки, а саме до 31.01.2024, 31.03.2024 та 31.03.2025, відповідно, законодавцем надано достатньо часу для збору всіх необхідних даних та подачі декларацій в установлені Законом терміни.
Факти зазначених вище порушень підтверджуються дослідженими під час розгляду справи письмовими доказами: протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №42, №41 та №40 від 12.01.2026; роздруківками скріншотів з реєстру декларацій НАЗК; рапортами про виявлені правопорушення; листом Прибужанівської сільської ради №1164.04.07 від 16.12.2025; іншими матеріалами справи.
Поважних причин, через які ОСОБА_1 несвоєчасно подала вказані вище декларації, судом не встановлено; остання не була позбавлена можливості своєчасно заповнити та подати декларації.
Так, відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 1 ст.1726 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вказані вище обставини у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складів адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.1726 КУпАП.
Таким чином, аналізуючи докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала без поважних причин щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022, 2023 та 2024 роки, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.1726 КУпАП.
Згідно із ст.36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо; якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, дані про особу порушниці, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд вважає доцільним застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення відповідно до санкції ч.1 ст.1726 КУпАП, з урахуванням положень ст.36 КУпАП, а саме у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Крім цього, згідно із ст.401 КУпАП, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 665,60 грн. (п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір»).
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.9, ст.36, ч.1 ст.1726, ст.245, ст.252, ст.ст. 283-285 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.1726, ч.1 ст.1726 та ч.1 ст.1726 КУпАП, піддавши адміністративним стягненням: за ч.1 ст.1726 КУпАП (протокол №42) - у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.; за ч.1 ст.1726 КУпАП (протокол №41) - у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.; за ч.1 ст.1726 КУпАП (протокол №40) - у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.; на підставі ст.36 КУпАП, за сукупністю вчинених адміністративних правопорушень, остаточно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп. в дохід держави (Рахунок: UA128999980313090106000014446, Отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Вознесенськ/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування: адміністративні штрафи та інші санкції), який підлягає сплаті не пізніше, як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення копії постанови.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 коп. (Стягувач: ДСА України, Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір за розгляд справи у Вознесенському міськрайонному суді Миколаївської області).
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її оголошення.
Суддя Н.В.Домарєва