Справа № 120/17261/25
13 лютого 2026 року м. Тульчин
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Саламаха О.В., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 17.12.2025, справу передано за підсудністю до Тульчинського районного суду Вінницької області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2026, справу передано на розгляд судді Саламасі О.В.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд приходить до переконання, що поданий позов належить залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Положеннями ч. 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
При цьому, відповідно ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Частиною 6 ст. 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що оскаржувану постанову винесено 17.06.2025, до суду позивач звернувся 12.12.2025 (тобто з пропуском встановленого законом десятиденного строку), у зв'язку з чим, суд позбавлений можливості визначити момент початку перебігу строку звернення до суду.
Крім того, позивач зазначає, що строк звернення до суду із даним позовом ним не пропущено, оскільки оскаржуване рішення відповідачем винесено у його відсутність, постанова йому не направлялася і була ним отримана після особистого звернення в ТЦК та СП, однак, в матеріалах справи відсутні відомості про те, коли саме позивач звернувся до ТЦК та СП, для отримання оскаржуваної постанови.
На підставі вищевикладеного, з огляду на приписи ч. 1 ст. 123 КАС України, позивачем позовну заяву подано після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку, тому суд дійшов до висновку, що позовну заяву належить залишити без руху та встановити позивачу строк для усунення її недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ст. 121-123, 161, 248, 256, 286 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків позовної заяви десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання ухвали суду у строк, встановлений судом, позовна заява буде залишена без розгляду
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: