Справа № 727/2172/26
Провадження № 2-а/727/81/26
17 лютого 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Чебан В.М., перевіривши дотримання вимог ст.25-27 КАС України по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови серії БАВ № 210618 від 05.02.2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності, -
13 лютого 2026 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом про скасування постанови серії БАВ № 210618 від 05.02.2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності до відповідача Департаменту патрульної поліції.
Відповідно до чч. 1, 2 ст. 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При цьому, у спрямованому до Шевченківського районного суду м. Чернівці адміністративному позовні позивач ОСОБА_1 зазначив своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з тим, з отриманої судом відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №2341888 від 16.02.2026 року вбачається, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 , що не відноситься до територіальної підсудності Шевченківського районного суду м. Чернівці, а належить до територіальної підсудності Снятинського районного суду Івано-Франківської області.
При цьому, місцезнаходженням відповідача - Департаменту патрульної поліції є: м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, що також не відноситься до територіальної підсудності Шевченківського районного суду м. Чернівці, а належить до територіальної підсудності Солом'янського районного суду м. Києва.
За наведених обставин, суд дійшов до висновку, що вищевказана адміністративна справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 про скасування постанови серії БАВ № 210618 від 05.02.2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності за правилами територіальної підсудності не може бути розглянута Шевченківським районним судом м. Чернівці.
При цьому, зазначене позивачем у позовній заяві фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , саме по собі не є визначальним критерієм для встановлення територіальної підсудності справи. Процесуальний закон пов'язує підсудність із зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання, оскільки саме такі відомості підтверджуються офіційними реєстрами та забезпечують стабільність процесуальних правовідносин. Використання ж фактичної адреси проживання як підстави для визначення суду створювало б невизначеність, адже таке місце може змінюватися та не має ознак постійності, тоді як зареєстрованим може бути лише одне місце проживання, яке й підлягає врахуванню при вирішенні питання про підсудність.
До аналогічного висновку прийшов Верховний Суд у постанові від 24 червня 2024 року по справі № справа № 554/7669/21 (провадження № 61-5805сво23).
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Проаналізувавши наведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням територіальної віддаленості місцезнаходження відповідача від фактичного місця проживання позивача, а також беручи до уваги, що зазначений адміністративний позов не відноситься до територіальної підсудності Шевченківського районного суду м. Чернівці, матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови серії БАВ № 210618 від 05.02.2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності підлягають передачі за належною територіальною підсудністю до Снятинського районного суду Івано-Франківської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 17, 19-20, 29, 170-171, 181, 294, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови серії БАВ № 210618 від 05.02.2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності - передати за підсудністю на розгляд до Снятинського районного суду Івано-Франківської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали до Сьомого апеляційного адміністративного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: