Справа № 128/475/26
17.02.2026 м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Шевчук Л.П., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, мешканку АДРЕСА_1 , працюючу лікарем у ФОП « ОСОБА_2 », маючу вищу освіту, розлучену, маючу 2 неповнолітніх дітей,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, -
До Вінницького районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
В судовому засіданні особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП не визнала, вказав, що не погоджується із пред'явленим її звинуваченням у невиконанні батьківських обов'язків.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , суд дійшов наступного висновку.
Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС 06.11.2015 № 1376, зареєстрованої в МЮ України 01.12.2015 за № 1496/27941.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, адміністративна відповідальність за статтею 184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, що складений 27.01.2026 відносно ОСОБА_1 вбачається, що остання 11.12.2026 о 09-10 год. в АДРЕСА_2 , не виконувала своїх батьківських обов'язків щодо виховання забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своєї неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній спричинив ушкодження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Проте, даний протокол не містить вказівки щодо дати, часу та місця спричинення неповнолітнім ОСОБА_3 тілесних ушкоджень неповнолітній ОСОБА_4 ..
Окрім того, зазначаючи у протоколі, що неповнолітній ОСОБА_3 спричинив тілесні ушкодження неповнолітній ОСОБА_4 , у протоколі не зазначається ступеню такого тілесного ушкодження та яким саме чином ОСОБА_3 спричинив ОСОБА_4 тілесні ушкодження і які саме тілесні ушкодження.
Окрім того, у протоколі зазначається, що свідки події відсутні, тоді як до протоколу долучено письмові пояснення ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ..
Крім того,направлені до суду адміністративні матеріали на містять характеризуючих даних особу ОСОБА_1 ..
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції, зокрема за ч.ч. 1-3, 7 ст. 184 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення перешкоджають суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП, повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернута увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Тому вважаю за доцільне повернути адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 251, 278, 283 КУпАП, суддя -
Адміністративний матеріал, що надійшов із Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, повернути для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.П. Шевчук