Справа № 611/275/26
Провадження № 3/611/188/26
18 лютого 2026 року суддя Барвінківського районного суду Харківської області Коптєв Ю.А., розглянувши матеріали, які надійшли від начальник відділення поліції №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області Березки Андрія Миколайовича про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.122-2 КУпАП,-
В провадження Барвінківського районного суду Харківської області надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122-2 КУпАП.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи від 17.02.2026 головуючим визначено суддю Коптєва Ю.А.
18 лютого 2026 року головуючий суддя Коптєв Ю.А. заявив собі у справі самовідвід, посилаючись на п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України, у зв'язку із тим, що матеріали по адміністративне правопорушення за ч.1 ст.122-2 КУпАП, складені відносно ОСОБА_1 .
В обгрунтування заяви зазначено, щона теперішній час, ОСОБА_1 перебуває на посаді заступника Барвінківського міського голови Ізюмського району Харківської області - начальник відділу юридичного забезпечення, звернень громадян та адміністративних послуг. Разом з тим, дружина ОСОБА_2 - ОСОБА_3 також перебуває на посаді заступника Барвінківського міського голови Ізюмського району Харківської області із питань діяльності виконавчих органів ради.
Крім того, приміщення у якому знаходиться Барвінківський районний суд Харківської області, розташоване за адресою: вул. Б.Хмельницького, 6, м. Барвінкове, Харківська область, 64701, належить Барвінківській міській раді Ізюмського району Харківської області, та щорічно орендується ТУ ДСА в Харківській області. Зазначене може викликати сумнів у неупередженості або об'єктивності судді під час розгляду справи.
Вирішуючи заяву про самовідвід судді Коптєва Ю.А., приходжу до такого висновку.
Так, згідно ст.7 ч.2 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання законності.
В Кодексі України про адміністративні правопорушення відсутня стаття, яка б передбачала самовідвід судді, однак діючі норми КПК України, ЦПК України та КАС України, мають відповідні статті про відвід (самовідвід) судді, а тому, при розгляді даної заяви про самовідвід слід застосувати аналогію права.
Ст.126 Конституції України встановлено, що незалежність і недоторканість судді гарантується Конституцією і законами України. Вплив на суддю в будь-який спосіб забороняється.
Так, відповідно до ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та ст. 9 Конституції України кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Вимога "безсторонності", згідно з прецедентною судовою практикою Європейського суду з прав людини (рішення у справах "Білуха проти України", "Салов проти України", "Мироненко проти України", "Фельдман проти України") характеризується двома критеріями: по-перше, суд (суддя) повинні бути суб'єктивно вільним від упередженості чи зацікавленості у результаті розгляду справи; по-друге, бути об'єктивно безстороннім тобто, суд повинен гарантувати виключення будь-якого обґрунтованого сумніву стосовно його безсторонності.
Одним із способів забезпечення та гарантування незалежності і безсторонності судового розгляду є інститут відводу, який полягає у тому, що кожна із сторін судового провадження за наявності для того визначених законом підстав має право заявити відвід або самовідвід.
Важливим питанням є довіра, яку в демократичному суспільстві суди мають викликати в громадськості (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Ветштайн проти Швейцарії").
Судова влада повинна користуватися довірою не тільки з боку сторін по конкретній справі, але й з боку суспільства в цілому. І суддя повинен не тільки бути реально вільним від будь-якого невідповідного упередження або впливу, але він або вона повинні бути вільними від цього й в очах розумного спостерігача. В іншому випадку довіра до незалежності судової влади буде підірвана.
Кодексом України про адміністративні правопорушення не встановлено порядку подання заяви та розгляду відводу або самовідводу судді, але з метою розгляду даної справи відповідно до засад ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вважаю за необхідне застосувати в даному випадку аналогію закону.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.75 КПК України, суддя не може розглядати справу і підлягає самовідводу, якщо є обставини, що викликають сумнів в неупередженості судді.
Беручи до уваги заяву судді Коптєва Ю.А. про самовідвід, з метою втілення довіри до суду, гарантування переконливості сторін у безсторонності, об'єктивності суду, уникнення звинувачень в упередженому ставленні судді при здійсненні правосуддя, недопущення будь-яких сумнівів в об'єктивності, неупередженості судді та законності і правильності прийнятого в подальшому судового рішення, а також з метою створення таких умов, за яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов'язків, визначених процесуальним законом, заяву судді Коптєва Ю.А. про самовідвід вважаю обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.221 КУпАП, ст.7, ст.56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,
Заяву судді Коптєва Ю.А. про самовідвід в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.122-2 КУпАП, - задовольнити.
Матеріали справи № 611/275/26 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.122-2 КУпАП передати до канцелярії суду для повторного автоматизованого розподілу.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Коптєв Ю.А.