Постанова від 23.01.2026 по справі 367/13130/25

Справа № 367/13130/25

Провадження №3/367/191/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 року м. Ірпінь

Ірпінський міський суд Київської області у складі:

головуючого судді Карабаза Н.Ф.,

при секретарі Зайцева А.В.,

за участю прокурора Замкової К.П.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань управління стратегічних розслідувань в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце реєстрації (проживання): АДРЕСА_1 , місце роботи: фізична особа підприємець, посада: підприємець,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Ірпінського міського суду Київської області надійшов протокол № 4145 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, згідно якого ОСОБА_1 , будучи депутатом Бучанської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1700-VII та приміткою до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч.1 ст.45 розділу VII та пп.2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.09.2025, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також до Ірпінського міського суду Київської області надійшов протокол № 4146 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, згідно якого ОСОБА_1 , будучи депутатом Бучанської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1700-VII та приміткою до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч.1 ст.45 розділу VII та пп.2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.09.2025, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також до Ірпінського міського суду Київської області надійшов протокол № 4148 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, згідно якого ОСОБА_1 , виконуючи по 30.08.2023 повноваження депутата Бучанської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1700-VII та приміткою до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 2 ч.2 ст.45 розділу VII Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.09.2025, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією , відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також до Ірпінського міського суду Київської області надійшов протокол № 4147 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, згідно якого ОСОБА_1 , виконуючи по 30.08.2023 повноваження депутата Бучанської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1700-VII та приміткою до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 1 ч.2 ст.45 розділу VII та пп.2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VII, несвоєчасно 04.09.2025, без поважних причин, подавши при звільнені декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією , відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала, зазначивши, що була задіяна у волонтерську діяльність. Перестала займатись підприємницькою та депутатською діяльністю. Вважала, що у зв'язку з військовим часом не потрібно подавати декларації.

Прокурор Замкова К.П., в судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосувати штраф у вигляді 850 грн.

Вирішуючи питання щодо винності ОСОБА_1 суд зважує на наступні обставини.

Згідно з приміткою до ст. 1726 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону №1700-УІІ зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з витягом з протоколу №1 першого пленарного засідання 1 сесії Бучанської районної ради VIII скликання від 23.11.2020 за громадянкою ОСОБА_1 визнано повноваження депутата Бучанської районної ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється вимоги та обмеження встановлені Законом - депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону за місцем роботи (служби), крім самозанятих осіб, безробітних або пенсіонерів, які подають зазначені декларації до апаратів відповідних місцевих рад або їх виконавчих комітетів.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №1700-VІІ НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону№ 1700-VII.

Відповідно до підпункту пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за №987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону №1700-УІІ (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону №1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Отже, ОСОБА_1 будучи депутатом Бучанської районної ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону №1700-VІІ та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

ОСОБА_1 з 23.11.2020 набула повноваження депутата Бучанської районної ради, вона повинна була подавати щорічні декларації кожного звітного року, а тому граничним терміном подачі щорічної декларації за 2021 рік є 31.01.2024.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік ОСОБА_1 подала лише о 18 год. 23 хв. 03.09.2025, тобто несвоєчасно без поважних причин.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, та доданих до нього документів ОСОБА_1 , обіймаючи посаду депутата Бучанської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1700-VII та приміткою до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч.1 ст.45 розділу VII та пп.2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.09.2025, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 з 23.11.2020 набула повноваження депутата Бучанської районної ради, вона повинна була подавати щорічні декларації кожного звітного року, а тому граничним терміном подачі щорічної декларації за 2022 рік є 31.01.2024.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік ОСОБА_1 подала лише о 18 год. 37 хв. 03.09.2025, тобто несвоєчасно без поважних причин.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, та доданих до нього документів ОСОБА_1 , обіймаючи посаду депутата Бучанської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1700-VII та приміткою до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч.1 ст.45 розділу VII та пп.2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.09.2025, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , припинивши повноваження депутата Бучанської районної ради з 30.08.2023, мала подати до 23 годин 59 хвилин 31.03.2024 включно декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за 2023 рік.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), декларацію після звільнення за 2023 рік ОСОБА_1 подала лише 03.09.2025 о 19 год. 06 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, та доданих до нього документів ОСОБА_1 , виконуючи по 30.08.2023 повноваження депутата Бучанської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1700-VII та приміткою до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 2 ч.2 ст.45 розділу VII Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.09.2025, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією , відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , припинивши виконувати повноваження депутата Бучанської районної ради з 30.08.2023, мала подати декларацію суб'єкта декларування, який притіняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування до 23 годин 59 хвилин 31.01.2024 включно.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), декларацію при звільнені за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями, ОСОБА_1 подала лише 04.09.2025 о 18 год. 09 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, та доданих до нього документів ОСОБА_1 , виконуючи по 30.08.2023 повноваження депутата Бучанської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1700-VII та приміткою до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 1 ч.2 ст.45 розділу VII та пп.2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VII, несвоєчасно 04.09.2025, без поважних причин, подавши при звільнені декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією , відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Враховуючи вищевикладене, керуючись наведеними нормами законодавства, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона належним чином не виконала вимоги Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно подала щорічну декларацію особи та декларацію після звільнення, тому вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

Згідно з вимогами ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії, чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При цьому, в кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, відсутність негативних наслідків від вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, яка раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, нагороджена відзнакою «Українська берегиня» за її волонтерську діяльністю та має відзнаки, грамоти, подяки та нагороди від Міністерства оборони України, Київської обласної ради, Всеукраїнського об'єднання «Країна», БО ВБФ «Ми всі з України», Всеукраїнського союзу учасників війни, 1-шої президентської бригади НГУ «Буревій», а також враховуючи те, що ОСОБА_1 не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів, щиро розкаюється у вчиненому, такі обставини, на думку суду, суттєво знижують суспільну шкоду вчинку ОСОБА_1 .

Зазначене правопорушення в даному випадку не становить великої суспільної небезпеки, а також цим правопорушенням не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам.

Оцінюючи в сукупності дії, наслідки та ставлення ОСОБА_1 до вказаних дій, з урахуванням відсутності суспільної шкідливості її діяння, суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП, звільнивши її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення й можливістю обмежитися усним зауваженням.

Керуючись ст.ст. 22, 33, 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю вчиненого правопорушення і оголосити їй усне зауваження.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя: Н.Ф. Карабаза