Справа № 348/3285/25
Провадження № 3/348/42/26
18 лютого 2026 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Солодовніков Р.С, за участі особи, яка притягується до адміністративної ОСОБА_1 розглянувши матеріали, які надійшли від Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого інспектором ІНФОРМАЦІЯ_2 , учасника бойових дій, раніше не притягався до адміністративної відповідальності, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
встановив:
19.12.2025р. о 22:00 год. в с-ще Делятин по вул.Шевелівка, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Сузукі Гранд Вітара» д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мовлення, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Алкотестр Драгер та в медичному закладі у встановленому законом порядку відмовився. Від керування т/з відсторонений шляхом передачі ч/з тверезому водію. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
За даним фактом відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 545553 від 19.12.2025 року за ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні не визнав, суду пояснив, що з 2022 по 2024 року проходив військову службу. В 2024 році отримав контузію та був демобілізований, обмежено придатний. 14.11.2025 року уклав контракт та направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 виконувати роботу. Повинен був займатись контрактниками, проте на теперішній час залучений для проведення мобілізаційних заходів. Також зазначив, що мав проблеми на роботі із заповненням декларації та проблеми вдома пов'язані із здоров'ям матері.
19.12.2025 року в 22:00 годині він керував т/з «Сузукі Гранд Вітара» д.н.з. НОМЕР_2 в с-ще Делятин. Разом з ним в автомобілі була дружина, яку забирав з роботи. Дуже поспішав додому, бо там залишилися самі троє дітей (10,13 і 18 років) і його мати, яка має проблеми із здоров'ям після операції.
Коли його зупинили працівники поліції, то повідомили, що в нього не працює габаритний вогонь, між ними відбулася розмова в декілька хвилин. На їх запитання чи вживав він алкоголь, він сказав, що їде з роботи і пожартував «що вживав із керівництвом». Тоді йому запропонували пройти тест на вживання алкоголю, однак він відмовився так як дуже поспішав додому. А також працівники поліції мали викликати працівників ВСП, і не мали права проводити огляд без них. В лікарню їхати працівники поліції йому не пропонували, у зв'язку з контузією це не пам'ятає. Пізніше працівники поліції повідомили йому, що буде складений протокол за ст.130 КУпАП, проте в його присутності протокол не складали та він його на місці не підписував. Про те що він відмовився від підпису також не пам'ятає. Протокол отримав поштою.
ОСОБА_1 суду надав документи, з яких встановлено, що ОСОБА_2 , 1955 р.н. знаходилась на стаціонарному лікуванні з 12.12.2025 до 18.12.2025, з приводу операції . А також документи про отримання ОСОБА_1 08.04.2024 поранення при захисті Батьківщини.
З'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, та оцінивши їх в сукупності, суддя дійшов наступних висновків.
За змістом ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна ця особа в його вчиненні.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
У рішенні по справі "О'Галлоран та Франціє проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати, постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Пункт 1.3 ПДР зобов'язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку медичний огляд у відповідності до п. 2.5 ПДР кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
У разі невиконання вимог п. 2.5 ПДР, передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Таким чином, вищевказані вимоги закону стосуються тільки особи, яка безпосередньо керувала транспортним засобом, що свідчить про те, що факт керування транспортним засобом як і факт відмови від проходження згідно із встановленим порядком огляду на стан сп'яніння при розгляді справ про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП повинні бути доведені сукупністю доказів, які дозволяють прийняти відповідне процесуальне рішення.
Вивчивши всі обставини справи, вважаю, що наявність події і винність ОСОБА_1 увчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП підтверджується зібраною, дослідженою у суді сукупністю доказів, а саме: даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 545553 від 19.12.2025 (а.с.1); квитанцією Укрпошти; рапортом від 19.12.2025 року; акту огляду на стан алкогольного, наркотичного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с.6); направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.12.2025(а.с.7); довідкою начальника САП Ндвірнянського РВП від 22.12.2025 року( а.с. 8); відеозаписом ЕПР1№545553, що містяться на компакт - диску (а.с.9); копією постанови Надвірнянського районного суду від 04.03.2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 545553 від 19.12.2025 року ОСОБА_1 19.12.2025р. о 22:00 год. в с-ще Делятин по вул.Шевелівка, керував транспортним засобом марки «Сузукі Гранд Вітара» д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мовлення, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Алкотестр Драгер та в медичному закладі у встановленому законом порядку відмовився. Від керування т/з відстроронений шляхом передачі ч/з тверезому водію. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений на бланку відповідного зразка, уповноваженою на те особою - поліцейським СРПП Надвірнянського РВП, молодшим сержантом поліції Коцько Д., з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, та містить необхідні у ньому відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративного правопорушення.
Зміст адміністративного правопорушення, який зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення, містить всі істотні ознаки складу правопорушення встановленого ч.1 ст.130 КУпАП.
Протокол містить посилання про відмову ОСОБА_1 , при ознаках сп'яніння, від проходження оглядів як на місці зупинки так і в медичному закладі, що є діями водія щодо ухилення від огляду на стан сп'яніння.
Даний протокол підписаний працівниками поліції, водій ОСОБА_1 відмовляється від отримання протоколу, що підтверджено відеозаписом.
На місці складання протоколу ОСОБА_1 відмовився підписувати і отримувати протокол про адміністративне правопорушення.
Копія протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП направлена ОСОБА_1 поштою, що підтверджено квитанцією. Крім того, в суді ОСОБА_1 підтвердив факт отримання протоколу поштою.
Таким чином, суд враховуючи обставини за яких було складено протокол про адміністративні правопорушення, вважає, що ОСОБА_1 був обізнаний про зміст висунутого проти нього обвинувачення, наявність права на правову допомогу адвоката і мав можливість організувати ефективний захист своїх інтересів в суді.
Жодних пояснень щодо незгоди з діями працівника поліції з приводу незаконного притягнення до адміністративної відповідальності, під час складання протоколу ОСОБА_1 не викладено.
Відеозаписом підтверджено, що поліцейський повідомив ОСОБА_1 про складання протоколу щодо нього за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння за ч.1 ст.130 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 повідомлений про повний зміст обвинувачення, а саме про складання протоколу про адміністративну відповідальність за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння особою, яка керувала транспортним засобом і має ознаки сп'яніння, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Із правами, встановленими ст.63 Конституції України, зокрема з правом на захист і ст.268 КУпАП ОСОБА_1 ознайомлений, що підтверджено відеозаписом до протоколу про адміністративне правопорушення від ЕПР1 № 545553 від 19.12.2025 (а.с.9).
Таким чином, посадовою особою дотриманий порядок провадження у справі про адміністративне правопорушення, зокрема вимоги ст.ст.254, 256 КУпАП щодо складання протоколу і вручення копії протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до Акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно з яким, при наявності у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, порушене мовлення), огляд його не проводився, у зв'язку із відмовою останнього від проходження такого огляду поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. (а.с.6).
У зв'язку з відмовою ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу «Drager», його було направлено для проходження медичного огляду на стан сп'яніння в приміщенні КНП «Надвірнянська ЦРЛ», однак він від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі також відмовився, про що свідчить відповідне Направлення в матеріалах справи про адміністративне правопорушення (а.с.7).
Відповідно до змісту ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу, у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано про наступні ознаки алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 запах алкоголю з порожнини рота, порушене мовлення, порушена координація рухів.
Тому працівник поліції діяв відповідно до ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, запропонувавши ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, та в закладі охорони здоров'я, однак останній від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився.
З рапорту поліцейського СРПП Надвірнянського РВП випливає, що під час несення служби 19.12.2025 в 22:00 год. в с-ще Делятин по вул.Шевелівка, було виявлено транспортний засіб марки «Сузікі Гранд Вітара»» д.н.з. НОМЕР_2 , в якого в темну пору доби не працював лівий габаритний ліхтар. Т/з керував ОСОБА_1 . Під час спілкування з водієм в нього були виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, однак останній відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки та в медичному закладі. На ОСОБА_1 складений протокол за ч.1 ст.130 КУпАП.
Судом досліджено відеозаписи, здійснені працівниками поліції, які містяться на компакт-диску в матеріалах справи, на яких зображено, як працівником поліції 19.12.2025 в 22:00 год. в с-ще Делятин по вул.Шевелівка, зупинений транспортний засіб марки «Сузікі Гранд Вітара»» д.н.з. НОМЕР_2 , в якого в темну пору доби не працював лівий габаритний ліхтар. Т/з керував ОСОБА_1 . Під час спілкування з водієм працівником поліції повідомлено йому, що в нього є ознаки алкогольного сп'яніння - запах алкоголю з порожнини рота. Водієві запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу «Drager», однак він від проходження огляду на місці зупинки відмовився. Тоді йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в приміщенні медичного закладу, однак він від проходження огляду в медичному закладі також відмовився. Працівником поліції роз'яснено права передбачені ст. 268 КУпаП, роз'яснено наслідки відмови від проходження огляду на визнання стану алкогольного сп'яніння та повідомлено про складання протоколу за ст.130 КУпАП. Від підпису та отримання протоколу ОСОБА_1 на місці зупинки відмовився. О 22-37 годині ОСОБА_1 оголошений протокол, повторно роз'яснено, що він відмовився від огляду на місці зупинки та в лікарні, на що він підтвердив, що відмовляється від підпису у протоколі.
Разом з тим, з відеозапису не встановлено, що ОСОБА_1 повідомляв про причини відмови від проходження огляду, зокрема те, що він поспішав додому, де на нього чекали неповнолітні діти та мати після операції. Оформлення матеріалу про адміністративне правопорушення за інформацією з відеозапису тривало з 22-00 год. до 22-37 год.
Факт керування ТЗ ОСОБА_1 підтверджується відеофіксацією, отже після зупинення транспортного засобу саме ОСОБА_1 знаходився на місці водія, інших осіб в транспортному засобі, які повідомили про керування ТЗ не встановлено.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 №1103 (далі Порядок), огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом
лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2).
Пунктом 3 Порядку встановлено, що огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, або лікарем закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п.п.6,8 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно із п.6 Розділу Х Інструкції з оформлення, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Таким чином, під час оформлення відмови водія від огляду на стан алкогольного сп'яніння, поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, і тільки в разі неможливості застосування таких засобів залучаються свідки. Метою застосування таких засобів є фіксація події і підтвердження обставин вчинення правопорушення у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я.
Під час оформлення відмови водія ОСОБА_1 від огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським застосовані технічні засоби відеозапису, матеріали таких додано до протоколу про адміністративне правопорушення.
Системний аналіз зазначених нормативних актів вказує, що проведення огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння поліцейським на місці зупинки транспортного засобу є факультативною стадією такого огляду, і відмова водія від нього не є адміністративним правопорушенням (п.п.5-6 Порядку). Тому, якщо особа, яка керує транспортним засобом вважає результати огляду на стан сп'яніння, який проводитиметься поліцейським, заздалегідь невірними або відмовилась від нього, вона має право бути одразу направленими до закладу охорони здоров'я для проведення медичного огляду.
Предметом доказування у випадку відмови водія від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння є наявність такої відмови, і при цьому огляд на стан сп'яніння не проводиться. В цьому випадку це стосується відмови від проведення огляду в закладі охорони здоров'я (обов'язковий огляд) - на це прямо вказує п.8 Порядку.
Таким чином, за наявності ознак сп'яніння відмова особи, яка керувала транспортним засобом від проходження у встановлений законом порядку медичного огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, утворює самостійний склад адміністративного правопорушення, встановлений ст.130 КУпАП, при цьому водій відмовляється від огляду на стан сп'яніння як на місці зупинки транспортного засобу (факультативний огляд), так і від медичного огляду в закладі охорони здоров'я (обов'язковий огляд).
При цьому відмова водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я оформлюється поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків), про що вказує п.6 Розділу Х Інструкції з оформлення.
Слід зазначити, що відмова від участі в огляді на виявлення стану сп'яніння означає явне, відкрите, висловлене усно або письмово небажання особи виконати обов'язок із проходження огляду на стан сп'яніння.
Таким чином, відмова від проходження огляду на стан сп'яніння з використанням поліцейським алкотестеру «Drager», а також від медичного огляду на стан сп'яніння в медичному закладі підтверджується відеозаписами, зробленими поліцейським на місці зупинки транспортного засобу, які безумовно підтверджують зазначений факт, є належними і допустимими доказами.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Сумніви у достовірності та істинності доказів, які містяться в матеріалах справи - відсутні.
Таким чином, докази, що долучені до протоколу, отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами, є належними, допустимими і достовірними.
Суд не бере до уваги пояснення ОСОБА_1 , що він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння бо дуже поспішав додому, оскільки сімейні обставини не надають водію підстав не виконувати вимоги Правил дорожнього руху, зокрема на вимогу працівника поліції проходити огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння.
Надані ОСОБА_1 медичні документи про його стан здоров'я і його матері, не є підставою для звільнення від відповідальності.
На підставі досліджених доказів, під час розгляду справи доведено, що ОСОБА_1 відкрито заявив, що він відмовляється від проходження огляду на стан сп'яніння поліцейським із використанням спеціального технічного засобу - алкотестеру «Drager» і від медичного огляду в закладі охорони здоров'я.
Дослідивши матеріали справи, доходжу висновку, що наданими матеріалами поза всяким розумним сумнівом доведено як факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, тобто те, що останній виконував функції водія, так і відмову водія від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
При цьому зазначаю, що факт відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння за своїм правовим змістом є правопорушенням, а не процесуальною дією, яка дозволяє виявити волевиявлення особи, яка підозрюється у керуванні транспортним засобом у стані сп'янінням щодо її бажання проходити огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'янінням у встановленому законом порядку. Таким чином, склад правопорушення в діях ОСОБА_1 є закінченим вже з моменту його відмови від проходження медичного обстеження.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ознаками правопорушення, яке передбачено ч.1 ст.130 КУпАП як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху не враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, що відповідає положенням ч.2 ст.33 КУпАП.
Таким чином, вважаю за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу, межі якого передбачені санкцією ч.1 ст.130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк - один рік, в межах пред'явленого обвинувачення.
Застосування такого адміністративного стягнення відповідатиме меті адміністративного стягнення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.130, ст.ст.283, 284 КУпАП, суддя -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень на користь держави (отримувач: IВАНО-ФРАНКIВСЬКА ОБЛАСТЬ/М.IВАНО-ФРАНКIВСЬК, Отримувач - ГУК в Iв.-Франк.об/Iв.-Фран.о/21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37951998, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (стандарт IBAN) - UA148999980313070149000009001, Код класифікації доходів бюджету - 21081300, протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №545553 від 19.12.2025 року) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять ) грн 60 коп (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача (ГУДКСУ)- Казначейство України (ЕАП), Номер рахункуUA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету - 22030106.Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в Івано-Франківський апеляційний суд через Надвірнянський районний суд.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня набрання законної сили.
Вступна і резолютивна частини 18.02.2026 виготовлені у нарадчій кімнаті.
Повний текст постанови проголошений 19.02.2026.
Суддя Р.С.Солодовніков