Копія
18 лютого 2026 року Справа № 608/195/26
Номер провадження3/608/105/2026
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Н. В. , розглянувши матеріали, які надійшли від Чортківського РУП Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки і жительки АДРЕСА_1 , освіта середня спеціальна, непрацюючої, розлученої, на утриманні неповнолітніх дітей немає, до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП протягом року не притягувалася,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 745332 від 07 січня 2026 року, складеного ПОГ СВГ ВП Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області капітаном поліції Мельником Р. М., вбачається, що 09 грудня 2025 року близько 16 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 умисно вчинила дії фізичного характеру відносно своєї матері ОСОБА_2 , а саме: облила її кип'яченою водою, чим спричинила їй фізичну біль та завдала шкоди її фізичному здоров'ю та вчинила домашнє насильство фізичного характеру.
Постановою про закриття кримінального провадження від 29 грудня 2025 року закрито кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025216110000267 від 10.12.2025 відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України.
ОСОБА_1 та її захисник Ковальчук О. В. просять закрити провадження у справі, посилаючись на те, що під час складення протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 працівником поліції було порушено вимоги ст. 255 КУпАП та не зібрано достатніх доказів, які б підтверджували вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. До матеріалів справи не додано достатніх доказів його вчинення, зокрема фотофіксацію та відеофіксацію. Наявні в матеріалах адміністративної справи матеріали кримінального провадження, яке було відкрито відносно ОСОБА_1 за ст. 125 КК України та яке було закрито у зв'язку з відсутністю в її діях складу кримінального правопорушення, на їхнє переконання, є явно недостатніми для визнання винуватості ОСОБА_1 у вчиненні домашнього насильства. Будь-які інші докази щодо неправомірних дій ОСОБА_1 , що завдали шкоди моральному та фізичному здоров'ю її матері ОСОБА_2 , матеріали справи не містять, а сам по собі факт певної конфліктної ситуації ще не свідчить про наявність у її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КупАП. Крім того, у постанові про закриття кримінального провадження прямо зазначено, що довести факт спричинення тілесних ушкоджень не представились можливим, зокрема: відсутні свідки чи очевидці події, відсутні результати судово-медичної експертизи, відсутні належні докази причинно-наслідкового зв'язку між діями ОСОБА_1 та тілесними ушкодженнями. Отже, органом досудового розслідування фактично встановлено недоведеність самої події заподіяння шкоди ОСОБА_1 . Якщо у межах кримінального провадження не встановлено навіть самої події заподіяння шкоди, то стверджувати про наявність ознак адміністративного правопорушення, неможливо. За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушення є неналежним доказом. Також до матеріалів справи долучено пояснення ОСОБА_1 , згідно яких будь-яких умисних дій фізичного чи психологічного характеру відносно своєї матері вона не вчиняла. До пояснення долучено відеозапис, який підтверджує події, які відбулися 09.12.2025 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , та спростовує вчинення нею адміністративного правопорушення.
Вислухавши пояснення особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, та її захисника, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Зі змісту ст. 245 КУпАП вбачається, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст. 251 КУпАП є одним з основних джерел доказів, має містити, зокрема місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Натомість, як убачається з матеріалів справи, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення даних вимог закону дотримано не було.
Так, суд звертає увагу на те, що згідно диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Нормами зазначеного Закону визначено, що фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за своїм змістом не відповідають обов'язковим елементам складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки невід'ємною складовою цього адміністративного правопорушення повинно бути таке насильство, яке проявляється в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, яке завдало шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно пояснень ОСОБА_1 , наданих під час розгляду справи, а також її письмових пояснень, які долучено до матеріалів справи, вбачається, що будь-яких умисних дій фізичного чи психологічного характеру відносно своєї матері вона не вчиняла, вони обоє знаходились на кухні, мати тримала в руках каструлю з кип'ятком, і як видалось ОСОБА_1 , каструля могла вислизнути з рук матері, тому вона виставила руки перед собою, що себе захистити від опіків, після чого вода з каструлі вилилась на її матір.
Слід зазначити, що суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу. Тобто, вчинення насильства в сім'ї характеризується наміром, коли особа усвідомлює протиправність своїх дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, передбачає порушення охоронюваних законом прав потерпілого, наслідком чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, бажає цього або свідомо допускає настання таких наслідків.
Суд звертає увагу, що домашнє насильство важливо відрізняти від конфліктних ситуацій. Так, людина, що чинить домашнє насильство, маючи значну перевагу у своїх можливостях, діє умисно, з наміром заподіяти шкоду потерпілому, порушивши його права і свободи. Тоді як конфлікт - це ситуація, в якій кожна зі сторін намагається зайняти позицію, несумісну з інтересами іншої сторони, зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що може призвести до активних дій.
В ході розгляду справи не встановлено обставин, які б свідчили про умисні дії ОСОБА_1 , направлені на вчинення насильства фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю її матері.
Додані до матеріалів адміністративної справи матеріали кримінального провадження, яке було відкрито відносно ОСОБА_1 за ст. 125 КК України та яке закрито у зв'язку з відсутністю в її діях складу кримінального правопорушення, на думку суду, не підтверджують винуватості ОСОБА_1 у вчиненні домашнього насильства.
Згідно постанови про закриття кримінального провадження вбачається, що довести факт спричинення тілесних ушкоджень не представилось можливим, зокрема: відсутні свідки чи очевидці події, відсутні результати судово-медичної експертизи, відсутні належні докази причинно-наслідкового зв'язку між діями ОСОБА_1 та тілесними ушкодженнями.
Крім того, до матеріалів справи не додано фотодоказів чи відеодоказів, якими би підтверджувався факт вчинення вказаного у протоколі адміністративного правопорушення.
Таким чином, з наведених матеріалів справи не вбачається даних про вчинення ОСОБА_1 дій фізичного, психологічного чи економічного характеру в розумінні диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже, сукупністю матеріалів, досліджених у даній справі про адміністративне правопорушення, не доведено поза всяким розумним сумнівом вини ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, що свідчить про відсутність в її діях складу цього адміністративного правопорушення.
За таких обставин відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 247, 256, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя:/підпис/
Згідно з оригіналом
Постанова набрала законної сили «____» ________________ 2026 року.
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/195/26, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.
Суддя Н. В. Яковець