1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/8835/24 1-кс/335/619/2026
18 лютого 2026 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, подане слідчим СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 , в межах кримінального провадження № 42024080000000085 від 09.07.2024, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
Слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 звернувся з клопотанням, погодженим з прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх оригіналів, а саме до:
- договору, укладеного із ФОП ОСОБА_5 на проведення інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради, с. Розумівка, вул. Дружби разом із додатками, актом приймання-передачі;
- технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, виготовлену ФОП ОСОБА_5 .
В обґрунтування клопотання слідчий послався на таке.
У провадженні СУ ГУНП в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження № 42024080000000085 від 09.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи у порушення положень ст. ст. 83, 84, 122, 149 Земельного кодексу України та ст. 31 Лісового кодексу України без вилучення земель державної власності з користування ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе чи іншої фізичної або юридичної особи використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, 25.04.2024 незаконно затвердили технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1287, 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1296, 2322188400:07:001:1307, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1305, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1295, 2322188400:07:001:1288, 2322188400:07:001:1274, 2322188400:07:001:1299, 2322188400:07:001:1303, 2322188400:07:001:1290, 2322188400:07:001:1289, 2322188400:07:001:1273 із подальшою реєстрацією комунальної власності на земельні ділянки, загальною площею 3,6072 га, які повністю та частково пересікаються з 53, 54, 55, 56 виділами 1 кварталу ІНФОРМАЦІЯ_4 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) за матеріалами лісовпорядкування ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » 2008 року, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Статтею 14 Конституції України та статтею 1 Земельного кодексу
України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно закону.
Ліси та землі лісового фонду України є об'єктами підвищеного захисту зі спеціальним режимом використання та спеціальною процедурою надання.
Відповідно до вимог ст.1, 7, 8 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Також відповідно до вимог ст.55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Згідно із ч.1 ст.57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними господарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічним матеріалами лісовпорядкування.
За приписами ст.31 Лісового кодексу України та ч.5 ст.122 Земельного кодексу України саме до повноважень обласних державних адміністрацій належить передача у власність, надання у постійне користування для лісогосподарських потреб земельних лісових ділянок, що перебувають у державній власності.
Згідно з вимогами ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатись для суспільних та інших потреб за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу з урахуванням вимог ст.150 цього Кодексу.
Вилучення земельних ділянок здійснюється за письмовою згодою землекористувачів, а в разі незгоди землекористувачів - у судовому порядку. Справжність підпису на документі, що підтверджує згоду землекористувача на вилучення земельної ділянки, засвідчується нотаріально.
Крім того, положеннями ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок погоджується у разі зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності природньо-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, внаслідок якої земельні ділянки виводяться із складу таких категорій з Кабінетом Міністрів України.
13 лютого 2025 року в ІНФОРМАЦІЯ_7 під час тимчасового доступу до речей та документів вилучено завірені копії: рішення № 32 від 07.10.2021 «Про надання дозволу на проведення інвентаризації земель громадської та житлової забудови і розробку технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації», рішення № 19 від 25.04.2024 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради, АДРЕСА_2 », договору укладеного із ФОП ОСОБА_5 на проведення інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради, с. Розумівка, вул. Дружби разом із додатками, технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, виготовлену ФОП ОСОБА_5 , затвердженого Генерального плану с. Розумівка Запорізького району разом із додатками та усіма змінами, внесеного до нього, правоустановчих документів на вищевказані земельні ділянки комунальної власності, та посадові інструкції начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_6 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_7 , наказів про призначення їх на посади, особових листків з обліку кадрів.
Відповідно до висновку експерта ІНФОРМАЦІЯ_10 про результати проведення комплексної судової експертизи з питань землеустрою та судової земельно-технічної експертизи № 2774-24 від 28.07.2025, технічна документація із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель комунальної власності за 2024 рік, виготовлена ФОП ОСОБА_5 не відповідає вимогам щодо складу та змісту відповідно до вимог земельного законодавства та інших нормативних документів з питань землеустрою та землекористування. Крім того, земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1287, 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1296, 2322188400:07:001:1307, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1305, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1295, 2322188400:07:001:1288, 2322188400:07:001:1274, 2322188400:07:001:1299 частково або повністю накладається на матеріалами лісовпорядкування 2008 року ІНФОРМАЦІЯ_4 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ).
На теперішній час для швидкого, повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні, встановлення інших фактів вчиненого кримінального правопорушення, встановлення осіб, які можуть бути причетними до його вчинення, виникла необхідність у вилучені оригіналу документів, з метою проведення оглядів та призначення судових експертиз, а саме договору укладеного із ФОП ОСОБА_5 на проведення інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради, АДРЕСА_2 разом із додатками та технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, виготовлену ФОП ОСОБА_5 , які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі зазначеного, з метою повного та всебічного проведення досудового розслідування, орган досудового розслідування вважає за необхідне провести тимчасовий доступ до вказаних документів.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, пославшись на викладені у ньому факти і доводи. Пояснив, що вилучення оригіналів зазначених у клопотанні документів є необхідним для проведення експертиз з метою встановлення осіб, причетних до виготовлення сумнівної з правової точки зору технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації вказаних у клопотанні земельних ділянок. Водночас вилучення оригіналів документів не створить перешкод у здійсненні статутної діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки державна реєстрація цих земельних ділянок визнана в судовому порядку незаконною, вони формально залишаються у комунальній власності, однак подальша їх юридична доля буде вирішуватись у встановленому законом порядку, а витребувана технічна документація не буде потрібна для цього.
Представники ІНФОРМАЦІЯ_1 не викликались в порядку ч. 2 ст. 163 КПК України за клопотанням слідчого, оскільки це може призвести до зміни або знищення документів. Крім того, виклик у судове засідання представників ІНФОРМАЦІЯ_1 може призвести до розголошення таємниці досудового слідства та унеможливлення проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження.
Розглянувши матеріали клопотання та його доводи, слідчий суддя вважає, що воно підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Загальні вимоги щодо порядку застосування будь-яких заходів забезпечення визначені статтями 131 та 132 КПК України.
Статтями 159-166 КПК України визначено спеціальні вимоги щодо застосування такого виду заходу забезпечення як тимчасовий доступ до речей і документів.
За змістом вказаних загальних та спеціальних норм, тимчасовий доступ до речей і документів може бути застосований, якщо:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування тимчасового доступу до речей і документів;
2) запитувані речі і документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) запитувані речі або документи не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, або ж якщо вони її містять, сторона кримінального провадження має довести можливість використання наявних у них відомостей в якості доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів;
4) за допомогою такого заходу забезпечення може бути виконане завдання, для виконання якого сторона звертається із відповідним клопотанням;
5) запитувані речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної чи юридичної особи;
6) запитувані речі і документи неможливо отримати без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження;
7) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні;
З урахуванням вказаного, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, застосовуючи стандарт доказування «достатньої підстави», слідчий суддя, надаючи відповіді на вказані питання, приходить до таких висновків.
Викладені у клопотанні обставини підтверджуються доданими до нього матеріалами досудового розслідування: протоколами допиту свідків, матеріалами проведення слідчих дій.
Зокрема, встановлено, що відповідно до висновку експерта ІНФОРМАЦІЯ_10 про результати проведення комплексної судової експертизи з питань землеустрою та судової земельно-технічної експертизи № 2774-24 від 28.07.2025, технічна документація із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель комунальної власності за 2024 рік, виготовлена ФОП ОСОБА_5 не відповідає вимогам щодо складу та змісту відповідно до вимог земельного законодавства та інших нормативних документів з питань землеустрою та землекористування. Крім того, земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1287, 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1296, 2322188400:07:001:1307, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1305, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1295, 2322188400:07:001:1288, 2322188400:07:001:1274, 2322188400:07:001:1299 частково або повністю накладається на матеріалами лісовпорядкування 2008 року ІНФОРМАЦІЯ_4 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ).
Відтак, слідчий суддя погоджується з доводами слідчого щодо того, що існує обґрунтований сумнів у законності і обґрунтованості вказаної у клопотанні технічної документації із землеустрою, що потребує надання кримінально-правової оцінки діям осіб, причетних до виготовлення цієї документації, що в свою чергу потребує доступу до оригіналів відповідних документів для проведення відповідних слідчих дій.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що матеріалами клопотання підтверджуються сукупність підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді тимчасового доступу до документів, зазначених у клопотанні.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 159, 163-165, 372, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42024080000000085 від 09.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, - задовольнити.
Надати слідчому СУ ГУ НП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_4 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькі області майору поліції ОСОБА_8 , старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькі області підполковнику поліції ОСОБА_9 , слідчому СУ ГУ НП в Запорізькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_10 , слідчому СУ ГУ НП в Запорізькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_11 , слідчому СУ ГУ НП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_12 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх оригіналів, а саме до:
- договору, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_11 або її виконавчим комітетом та підприємцем ОСОБА_5 на проведення інвентаризації земель комунальної власності на території Долинської сільської ради, АДРЕСА_2 , разом із додатками, актом приймання-передачі робіт;
- технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, виготовлену підприємцем ОСОБА_5 щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188400:07:001:1287, 2322188400:07:001:1292, 2322188400:07:001:1275, 2322188400:07:001:1306, 2322188400:07:001:1298, 2322188400:07:001:1297, 2322188400:07:001:1302, 2322188400:07:001:1296, 2322188400:07:001:1307, 2322188400:07:001:1293, 2322188400:07:001:1294, 2322188400:07:001:1300, 2322188400:07:001:1301, 2322188400:07:001:1283, 2322188400:07:001:1291, 2322188400:07:001:1304, 2322188400:07:001:1305, 2322188400:07:001:1276, 2322188400:07:001:1295, 2322188400:07:001:1288, 2322188400:07:001:1274, 2322188400:07:001:1299, 2322188400:07:001:1303, 2322188400:07:001:1290, 2322188400:07:001:1289, 2322188400:07:001:1273.
Визначити строк дії цієї ухвали - тридцять днів з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання цієї ухвали за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано доступ до речей і документів на підставі ухвали, слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1