16.02.2026м. СумиСправа № 920/1003/25
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Бардакової О.М.,
розглянув заяву №04.02.2026 №14/26 дкм (вх. №522 від 04.02.2026) Департаменту комунального майна Сумської міської ради про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/1003/25
за позовом: Управління комунального майна Сумської міської ради,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “МАНТУ»,
про стягнення 279122,36 грн, дострокове розірвання договору та виселення
за участю представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
Суть питання, що вирішується ухвалою суду.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 12.08.2025 у справі №920/1002/25 позов задоволено повністю: стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “МАНТУ» (вул. Павлова Академіка, буд. 120, м. Харків, 61054, код 44424405) на користь Управління комунального майна Сумської міської ради (вул. Воскресенська, буд. 8А, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 45068823) 251809 грн 68 коп. заборгованості з орендної плати, 27 312 грн 68 коп. пені, 10242 грн 84 коп. витрат по сплаті судового збору; достроково розірвано договір оренди №ДЗРП-0412 від 28.01.2022, укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю “МАНТУ» на нежитлове приміщення, розміщене на I поверсі та в підвалі житлового будинку за адресою: м.Суми, пр-кт М. Лушпи, буд. 12, загальною площею 649,1 м2 (площа на I поверсі - 284,5м2, площа підвалу - 364,6м2); виселено Товариство з обмеженою відповідальністю «МАНТУ» (вул. Павлова Академіка, буд. 120, м. Харків, 61054, код 44424405) з нежитлових приміщень, розміщених на I поверсі та в підвалі житлового будинку за адресою: м.Суми, пр-кт М. Лушпи, буд. 12, загальною площею 649,1 м2 (площа на I поверсі - 284,5м2, площа підвалу - 364,6м2).
09.09.2025 та 29.10.2025 на виконання вищезазначеного рішення було видано відповідні наказі у справі №920/1003/25.
04.02.2026 Департамент комунального майна Сумської міської ради звернувся до суду з заявою №14/26 дкм від 04.02.2026 (вх. №522 від 04.02.2026) про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/1003/25.
Ухвалою суду від 05.02.2026 було призначено розгляд заяви на 16.02.2026.
У судове засідання представники сторін не з'явились, письмових заперечень суду не подали.
Після дослідження матеріалів заяви, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Мотиви, з яких суд дійшов вищезазначеного висновку. Законодавство, що підлягає застосуванню.
У заяві Департамент комунального майна Сумської міської ради просить суд замінити сторону (стягувача) у зведеному виконавчому провадженні №77892398, а саме Управління комунального майна Сумської міської ради замінити на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
Як вбачається з поданої заяви, Управління комунального майна Сумської міської ради звернулось до Салтівського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції заявою від 15.09.2025№ 49/25 укм про відкриття виконавчого провадження.
19.09.2025 державним виконавцем була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 79147508.
19.09.2025 Головним державним виконавцем Салтівського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Рояновим Павлом Олексійовичем була винесена постанова про об'єднання виконавчих проваджень № 77892398, № 79147508 у зведене виконавче провадження № 79157736, у зв'язку з наявністю декількох проваджень стосовно одного боржника.
Оскільки Управління комунального майна Сумської міської ради було реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради позивач звернувся з даною заявою до суду.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання. Згідно з мотивувальною частиною рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 №16-рп/2009 виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової держави.
Відповідно до ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. При цьому питання заміни сторони її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому статтею 52 ГПК України .
В силу ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Аналогічні положення містяться у Законі України «Про виконавче провадження» (ч. 5 ст. 15 Закону).
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов'язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Рішенням Сумської міської ради від 13.08.2025 № 5855-МР Управління комунального майна Сумської міської ради було реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради.
Відповідно до п. 1.6. Положення Про Департамент комунального майна Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 24.12.2025 № 6149-МР, Департамент є правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради всіх майнових та немайнових прав та обов'язків.
Отже, Департамент комунального майна Сумської міської ради є процесуальним правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради як стягувача по справі 920/1003/25.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під яким розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права до іншого.
При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладаються на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід цього переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Враховуючи викладене, суд задовольняє заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради №04.02.2026 №14/26 дкм (вх. №522 від 04.02.2026) про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/1003/25.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 52, 234, 334 ГПК України, суд
1. Заяву №04.02.2026 №14/26 дкм (вх. №522 від 04.02.2026) Департаменту комунального майна Сумської міської ради про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/1003/25 - задовольнити.
2. Замінити стягувача по справі № 920/1003/25 (у зведеному виконавчому провадженні №77892398) - Управління комунального майна Сумської міської ради (вул. Воскресенська, буд. 8А, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 45068823) на його правонаступника - Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Дана ухвала може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. ст. 255-257 ГПК України.
Ухвала підписана суддею 18.02.2026.
СуддяО.Ю. Резніченко