вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88605, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
17 лютого 2026 р. м. Ужгород Справа № 907/1358/25
Господарський суд Закарпатської області у складі судді Худенко А.А.
за участю секретаря судового засідання Маркулич Д.В.
за позовом Свалявської міської ради Закарпатської області, м. Свалява Закарпатської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Свалява 365», м. Ужгород Закарпатської області про стягнення
1 102 710,19 грн,
Представники:
від позивача - Бомбушкар Е.С., представник в порядку самопредставництва
від відповідача (в режимі відеоконференції) - Харицька А.М., адвокат, довіреність б/н від 17.12.2025
СУТЬ СПОРУ: Свалявська міська рада Закарпатської області звернулась з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Свалява 365» про стягнення 1 102 710,19 грн безпідставно збережених коштів.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи визначено головуючого суддю Худенка А.А., про що вказано у протоколі автоматизованого розподілу судової справи між суддями.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 05.12.2025 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду, розгляд справи постановлено здійснювати у порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 19.01.2026.
22.12.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву.
29.12.2025 позивач подав відповідь на відзив.
Щодо заяви відповідача про повернення позовної заяви без розгляду на підставі п.1 ч. 5 ст. 174 ГПК України суд у підготовчому засідані дійшов висновків про відмову у задоволені вказаної заяви із мотивів, що з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за найменуванням юридичної особи: «СВАЛЯВСЬКА МІСЬКА РАДА ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ», скорочене найменування: «СВАЛЯВСЬКА МІСЬКА РАДА» зазначений ідентифікаційний код юридичної особи: 04053884 Керівник юридичної особи, а також відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо: ПІБ: СКРИПИНЕЦЬ МИРОСЛАВА ВОЛОДИМИРІВНА Статус: керівник. Посада: Виконуючий обов'язки Свалявського міського голови
Дата призначення: 08.11.2021 Повноваження: Виконуючий обов'язки Свалявського міського голови (з 8 листопада 2021 року і до моменту початку повноважень Свалявського міського голови обраного на позачергових виборах, або до відкриття першої сесії Свалявської міської ради обраної на чергових місцевих виборах).
Із позовної заяви від 02.12.2025 вбачається, що позовна заява підписана СКРИПИНЕЦЬ МИРОСЛАВА ВОЛОДИМИРІВНА, та вказана позовна заява подана через систему «Електронний суд». Отже на думку суду позовна заява підписана уповноваженою особою.
Суд у підготовчому засіданні 19.01.2026 заслухавши думку представника позивача (який вказав за можливе закрити підготовче провадження) та відповідача (яка вказала про необхідність відкласти підготовче засідання) дійшов висновків закрити підготовче провадження та призначення справи до судового розгляду на 17.02.2026.
В судовому засіданні 17.02.2026 представник відповідача клопотала про відкладення судового розгляду представник позивача заперечив щодо відкладення судового розгляду вказавши на неможливість укладення мирової угоди. Суд заслухавши думку сторін дійшов висновків про відсутність підстав для відкладення судового розгляду.
16.02.2026 представник відповідача через систему «Електронний суд» подав клопотання про долучення заперечення (на відповідь на відзив) із додатками у справі №907/1358/25. В судовому засіданні 17.02.2026 суд заслухавши думку сторін дійшов висновків про долучення заперечення (на відповідь на відзив) із додатками до матеріалів справи №907/1358/25.
16.02.2026 представник відповідача через систему «Електронний суд» подав клопотання про призначення комплексної судової експертизи (земельно-технічну та оціночно- земельну експертизи) у справі №907/1358/25.
В судовому засіданні 17.02.2026 суд заслухавши думку сторін дійшов висновків про відмову у призначені вказаної експертизи виходячи із наступного
За приписами ст. 98 ГПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Статтею 99 ГПК України визначено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Тобто, експертиза призначається, за сукупності декількох умов, а саме для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо та жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Разом з тим, судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
Означена правова позиція висловлена, зокрема, в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24.01.2018 у справі №907/425/16 та від 24.01.2018 у справі №917/50/17.
Призначення експертизи є правом, а не обов'язком господарського суду, при цьому, питання призначення експертизи вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням предмета, підстав позову та обставин справи (аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.04.2021 у справі № 927/685/20).
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Спеціальні знання - це професійні знання, отримані в результаті навчання, а також навички, отримані обізнаною особою в процесі практичної діяльності в різноманітних галузях науки, техніки та інших суспільно корисних галузях людської діяльності, які використовуються разом з науково-технічними засобами під час проведення експертизи. Змістом спеціальних знань є теоретично обґрунтовані і перевірені практикою положення і правила, які можуть відноситися до будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва тощо.
Суд зазначає, що необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи. Отже, експертиза призначається судом у випадку необхідності встановлення фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних знань, та які мають суттєве значення для правильного вирішення спору по суті. При цьому господарський суд самостійно визначає, чи є у нього необхідність у спеціальних знаннях і, відповідно, призначення для цього експертизи, чи такої необхідності немає і суд може вирішити спір на підставі інших доказів, поданих у справі.
Крім того, у постанові Верховного Суду від 11.06.2018 у справі № 922/2716/17 об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду зазначила, що суду слід виходити з того, що призначення судової експертизи, як процесуальної дії суду, яка у будь-якому випадку збільшує строк розгляду справи, що, відповідно, може мати наслідком порушення прав і охоронюваних законом інтересів учасників справи, а тому у кожному разі має бути обґрунтованою. При цьому призначення судової експертизи з порушенням зазначених вимог має наслідком безпідставне збільшення строку розгляду справи, тобто вихід за межі розумного строку розгляду справи, що суперечитиме статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Також, згідно абз. 3 п. 2 Постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» від 23.03.2012 №4 (далі - Постанова №4) якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи (подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 14.07.2021 у справі № 902/834/20, від 13.08.2021 у справі № 917/1196/19).
Водночас, судом першої інстанції не досліджувалося питання наявності в матеріалах справи будь-яких взаємно суперечливих доказів, що спонукало б суд призначити експертизу та наявність сукупності умов необхідних для вмотивованого призначення експертизи відповідно до норм ст.99 ГПК України.
Також, згідно абз. 3 п. 2 Постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» від 23.03.2012 №4 (далі - Постанова №4) якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи (подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 14.07.2021 у справі № 902/834/20, від 13.08.2021 у справі № 917/1196/19).
Водночас, судом не встановлено наявності в матеріалах справи будь-яких взаємно суперечливих доказів, що спонукало б суд призначити експертизу та наявність сукупності умов необхідних для вмотивованого призначення експертизи відповідно до норм ст.99 ГПК України.
Отже, питання, що відносяться до предмета спору можуть бути вирішені судом шляхом надання оцінки, нормам права, позиції сторін в сукупності з іншими наявними в матеріалах справи доказами.
17.02.2026 судом за участю уповноважених представників позивача та відповідача оголошено про перехід до стадії ухвалення рішення у справі.
Позиція позивача
Позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.
У зв'язку із порушеннм прав та інтересів Свалявської міської ради Закарпатської області, що є підставою для їх захисту шляхом стягнення з Відповідача на користь позивача майна (коштів), збереженого (заощадженого) Відповідачем за рахунок Позивача за відсутності на те достатніх правових підстав, - орендної плати, нарахованої за володіння і користування спірними земельними ділянками у період з серпня 2023 року по травень 2025 року (включно), що складає 1 рік 10 місяців у сумі 1 102 710,19 безпідставно збережених коштів. За таких обставин інтереси суспільства (місцевої громади), що полягають у захисті матеріальних і фінансових основ місцевого самоврядування, за захистом яких звертається є порушеними Відповідачем та підлягають захисту судом.
Позиція відповідача
ТОВ «Свалява 365» заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає їх безпідставними, з огляду на наступні обставини. 1. Позивачем не доведено право на стягнення коштів за оренду землі, що унеможливлює задоволення позову Так, в позовній заяві та Актах №6-8 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам Позивач зазначає, що земельні ділянки з кадастровими номерами: 2124010100:02:042:0023; 2124010100:02:042:0025; 2124010100:02:042:0027 належать Свалявській міській раді на праві комунальної власності.
Відповідач звертає увагу що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, дані земельні ділянки не зареєстровані в реєстрі (довідки: №456720614, № 456720473, №456720201 від 16.12.2025 року). Більш того, з Витягу №НВ-2100641782025 від 09.06.2025 року з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №2124010100:02:042:0025, Витягу №НВ-2100642102025 від 09.06.2025 року з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №2124010100:02:042:0023, Витягу №НВ-2100642112025 від 09.06.2025 року з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №2124010100:02:042:0027 вбачається, що Свалявська міська рада Закарпатської області та/або Свалявська територіальна громада, в ДЗК не зареєстрована власником земельних ділянок. Дану інформацію також підтверджує Інформація з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 16.12.2025 року щодо земельних ділянок з кадастровим номером 2124010100:02:042:0025, 2124010100:02:042:0023, 2124010100:02:042:0027. Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України, власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, а також застосування передбачених законом способів захисту прав. Таким чином, Свалявська міська рада Закарпатської області не довела того, що земельні ділянки 2124010100:02:042:0025, 2124010100:02:042:0023, 2124010100:02:042:0027 перебувають у комунальній власності.
Також, відповідач у відзиві вказує, що Позивачем не надано доказів того, що акт на право постійного користування земельними ділянками було припинено, а отже і не доведено його право на передання даних земельних ділянок в оренду, і як наслідок Позивач не довів своє право на отримання (стягнення) безпідставно збережених коштів.
У запереченні (на відповідь на відзив) та судовому засіданні 17.02.2026 представник відповідача вказала , ? 907/1358/25 , «? » 14.02.2007 « » 010-00006 21 15.02.1995 .
, ? , .
, ? 6 359,6 . ( 0,64 ) ? ? 2124010100:02:042:0026, .
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Виконавчий комітет Свалявської міської ради прийняв рішення від 15.06.2022 року № 132 «Про створення комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам» (зі змінами від 10.04.2025 року №75).
За результатами роботи комісії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (далі - Постанова КМУ №284
складено Акт №6 від 19 червня 2025 року Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам, який 30 липня 2025 року затверджено рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради №200 «Про затвердження акту №6 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам»;
складено Акт №7 від 19 червня 2025 року Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам, який 30 липня 2025 року затверджено рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради №201 «Про затвердження акту №7 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам» (копія додається);
складено Акт №8 від 19 червня 2025 року Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам, який 30 липня 2025 року затверджено рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради №202 «Про затвердження акту №8 Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам».
10.07.2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Свалява ЛХЗ 2018" та ТОВ « 365 ДНІВ ПОДОРОЖЕЙ» підписано акт приймання-передачі майна (серія та номер: б/н, виданий 10.07.2023 року) до статутного капіталу ТОВ « 365 ДНІВ ПОДОРОЖЕЙ» (перейменовано на ТОВ «Свалява 365») відповідно до якого передано: майно за адресою Закарпатська область, Мукачівський р-н., м. Свалява, вул. Промислова (Менделеєва), будинок 1, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 942410221101, а саме: склад арочний під літ. «З», загальна площа (кв.м.): 474.1, опис: побудований з цегли, металевої арки; склад арочний, під літ. «Р2», загальна площа (кв.м.): 476.7, опис: побудований з цегли, металевої арки; склад арочний, під літ. «Е», загальна площа (кв.м.): 905.1, опис: побудований з цегли, металевої арки; цех ППУ, під літ. «АА'», загальна площа (кв.м.):1892.7, опис: побудований з цегли; насосна, під літ. «К5», загальна площа (кв.м.): 37.1, опис: побудована з цегли; бризкальний басейн, під літ. «XXV», загальна площа (кв.м.):1715.1, опис: побудований з бетонної плити; паросилове господарство, під літ. «К2», загальна площа (кв.м.):858.8, опис: побудоване з цегли; ферма по вирощуванню бичків (фундамент), під літ. «Ч1», загальна площа (кв.м.): 213.8, опис: побудований з бетону; насосна очисних споруд (фундамент), під літ. «Ш1», загальна площа (кв.м.): 50, опис: побудований з бетону; склад кормів (фундамент), під літ. «Ч», загальна площа (кв.м.): 163.9, опис: побудований з бетону; склад матеріалів (фундамент), під літ. «Ч2», загальна площа (кв.м.): 68.6, опис: побудований з бетону; цех меблевих дзеркал, під літ. «ЛЛ'Л''», загальна площа (кв.м.): 2133.5, опис: побудований з цегли, металевої колони; склад готової продукції ширвжитку, під літ. «Ж», загальна площа (кв.м.): 432.8, опис: побудований з панелі; склад цементу, під літ. «П2», загальна площа (кв.м.): 267.1; трансформаторна (насосна), під літ. «М, загальна площа (кв.м.): 100.9. Вищенаведені об'єкти нерухомого майна передані та зареєстровані на підставі за вище вказаними правочинами, розташовані на 3 (трьох) земельних ділянках комунальної власності: кадастровий номер 2124010100:02:042:0027, площею - 0,0110 га, за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області; кадастровий номер 2124010100:02:042:0025, площею - 0,7154 га, за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області; кадастровий номер 2124010100:02:042:0023 площею - 4,6563 га за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області та належним чином не оформлено та не зареєстровано речові права на дані земельні ділянки, як це передбачено ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
З моменту набуття права приватної власності на нерухоме майно, яке знаходиться на землях комунальної власності ТОВ «Свалява 365» плата за користування земельними ділянками у розмірі встановленому законодавством не здійснюється, внаслідок чого без достатніх правових підстав збережено в себе грошові кошти.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Відповідно до ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Вказане свідчить про наявність з боку Відповідача протиправної поведінки, що має своє вираження в неоформлені права користування земельними ділянками, на якій знаходяться належні їм на праві власності об'єкти нерухомості. Станом на момент подачі позову сума безпідставно збережених коштів за використання зазначених земельних ділянок комунальної форми власності становить: за земельну ділянку з кадастровим номером 2124010100:02:042:0027, площею - 0,0110 га, - 1 900,13 грн. (одна тисяча дев'ятсот гривень 13 копійок); за земельну ділянку з кадастровим 2124010100:02:042:0025, площею - 0,7154 га - 130 178,43 грн. (сто тридцять тисяч сто сімдесят вісім гривень 43 копійки); за земельну ділянку з кадастровим номером 2124010100:02:042:0023 площею - 4,6563 га - 970 631,63 грн. (дев'ятсот сімдесят тисяч шістсот тридцять одна гривня 63 копійки). Нерухоме майно розміщене на земельних ділянках Свалявської міської ради Закарпатської області, комунальної форми власності (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0027, площею - 0,0110 га), (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0025, площею - 0,7154); (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0023, площею - 4,6563 га ), що використовується за цільовим призначенням: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості ( код.11.02). Згідно Акту №6 від 19.06.2025 року комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам встановлено, що неодержаний дохід у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою загальною площею, що використовується 0,7154 га. ТОВ «Свалява 365», що знаходиться за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0025) складає 130 178,43 грн. (сто тридцять тисяч сто сімдесят вісім гривень 43 копійки). Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості ( код.11.02.)
Наявність рішення міської ради про надання у користування (оренду ) земельної ділянки або дозволу на розроблення документації із землеустрою: відсутнє. Дата, з якої використовується земельна ділянка : з 01.08.2023 р. по 01.06.2025 року (період , за який використовувалась земельна ділянка без правовстановлюючих документів та не сплачувалася орендна плата). Вид збитків: безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, що перебуває у власності ТОВ «Свалява 365». Період, за який визначені збитки: з серпня 2023 року по травень 2025 року (включно), що складає 1 рік 10 місяців. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки : 2025 рік - 1 710 227,97 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 19.03.2025 року №НВ-9954067662025) 2024 рік - 1 527 604,56 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.04.2024 року №НВ-9937284432024) Згідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру» від 13.01.2025р. №6-28-0.22-18/71-25) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік становив - 1,051. 2023 рік - нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2024 рік підлягає діленню на коефіцієнт індексації 1,051 і становить : 1 527 604,56 грн . : 1,051 = 1 453 477,22 грн.; Затверджений розмір орендної плати за земельні ділянки по Свалявській міській раді: - згідно додатку до рішення 10 сесії 6 скликання Свалявської міської ради від 13.12.2013 року №809 - 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік ( пункт 28. Інші землі промисловості). - згідно додатку 1 до рішення 39 сесії 8 скликання Свалявської міської ради від 30.03.2023 року №1157 «Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Свалявської міської ради Закарпатської області» - з 01.01.2024 року 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік (пункт 7, код 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).
Розмір збитків, завданих Свалявській міській раді складає : - 2023 рік ( 5 місяців (з серпня по грудень)) : розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки (НГО- 1 453 477,22 грн.) становить 43 604,32 грн. : 12 = 3 633,69 грн. щомісячно. За 5 місяців 2023 року : 3 633,69 грн. х 5 = 18 168,45 грн. - 2024 рік : розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (НГО1 527 604,56 грн.) становить 76 380,23 грн
- 2025 рік (січень -травень) : розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (НГО- 1 710 227,97 грн.) становить 85 511,40 грн. : 12 = 7 125,95 грн. щомісячно. За 5 місяців 2025 року : 7 125,95 грн. х 5 = 35 629,75 грн. Загальний розмір збитків за 1 рік 10 місяців становить: ( 18 168,45 грн. + 76 380,23 грн.+ 35 629,75 грн.) = 130 178,43 грн. (сто тридцять тисяч сто сімдесят вісім гривень 43 копійки). Розмір безпідставно збережених коштів розраховано, як розмір плати за земельні ділянки комунальної власності у вигляді орендної плати за землю, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою органом місцевого самоврядування. Згідно Акту №7 від 19.06.2025 року комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам встановлено, що неодержаний дохід у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою загальною площею, що використовується 0,0110 га. ТОВ «Свалява 365», що знаходиться за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0027) складає 1 900,13 грн. (одна тисяча дев'ятсот гривень 13 копійок). Цільове призначення земельної ділянки : для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної , машинобудівної та іншої промисловості (код.11.02) Наявність рішення міської ради про надання у користування (оренду ) земельної ділянки або дозволу на розроблення документації із землеустрою: відсутнє Дата , з якої використовується земельна ділянка : з 01.08.2023 р. по 01.06.2025 року (період , за який використовувалась земельна ділянка без правовстановлюючих документів та сплати орендної плати) Вид збитків: безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, що перебуває у власності ТОВ «Свалява 365». Період, за який визначені збитки: з серпня 2023 року по травень 2025 року (включно), що складає 1 рік 10 місяців. 2025 рік - 24 963,22 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 19.03.2025 року №НВ-9954068082025) 2024 рік - 22 297,58 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.04.2024 року №НВ-9937284642024) Згідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру» від 13.01.2025р. №6-28-0.22-18/71-25) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік становив - 1,051. 2023 рік - нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2024 рік підлягає діленню на коефіцієнт індексації 1,051 і становить : 22 297,58 грн. : 1,051 = 21 215,59 грн.
Затверджений розмір орендної плати за земельні ділянки по Свалявській міській раді: - згідно додатку до рішення 10 сесії 6 скликання Свалявської міської ради від 13.12.2013 року №809 - 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік ( пункт 28. Інші землі промисловості). - згідно додатку 1 до рішення 39 сесії 8 скликання Свалявської міської ради від 30.03.2023 року №1157 «Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Свалявської міської ради Закарпатської області» - з 01.01.2024 року 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік (пункт 7, код 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості). Розмір збитків, завданих Свалявській міській раді складає : - 2023 рік ( 5 місяців (з серпня по грудень)) : розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки (НГО- 21 215,59 грн.) становить 636,47 грн. : 12 = 53,04 грн. щомісячно. За 5 місяців 2023 року : 53,04 грн. х 5 = 265,20 грн. - 2024 рік : розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (НГО - 22 297,58 грн ) становить 1 114,88 грн. - 2025 рік ( 5 місяців (з січня по травень)) : розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (НГО- 24 963,22 грн.) становить 1 248,16 грн. : 12 = 104 ,01 грн. щомісячно. За 5 місяців 2025 року : 104,01 грн. х 5 = 520,05 грн. Загальний розмір збитків за 1 рік 10 місяців становить: ( 265,20 грн. + 1 114,88 грн.+ 520,05 грн.) = 1 900,13 грн. (одна тисяча дев'ятсот гривень 13 копійок) Розмір безпідставно збережених коштів розраховано як розмір плати за земельні ділянки комунальної власності у вигляді орендної плати за землю, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою органом місцевого самоврядування. Згідно Акту №8 від 19.06.2025 року комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам встановлено, що неодержаний дохід у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою загальною площею, що використовується 0,0110 га. ТОВ «Свалява 365», що знаходиться за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0023) складає 970 631,63 грн. (дев'ятсот сімдесят тисяч шістсот тридцять одна гривня 63 копійки). Цільове призначення земельної ділянки : для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної , машинобудівної та іншої промисловості ( код.11.02) Наявність рішення міської ради про надання у користування (оренду ) земельної ділянки або дозволу на розроблення документації із землеустрою: відсутнє
Дата , з якої використовується земельна ділянка : з 01.08.2023 р. по 01.06.2025 року (період, за який використовувалась земельна ділянка без правовстановлюючих документів та сплати орендної плати) Вид збитків: безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, що перебуває у власності ТОВ «Свалява 365». Період, за який визначені збитки: з серпня 2023 року по травень 2025 року (включно), що складає 1 рік 10 місяців. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки : 2025 рік - 12 755 469,00 грн. (витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.03.2025 року №НВ-2100454492025) Згідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру» від 13.01.2025р. №6-28-0.22-18/71-25) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік становив - 1,051, за 2024 рік -1,12. 2024 рік - нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2025 рік підлягає діленню на коефіцієнт індексації 1,12 і становить : 12 755 469,00 грн: 1,12 = 11 388 811,61 грн.; 2023 рік - нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2024 рік підлягає діленню на коефіцієнт індексації 1,051 і становить : 11 388 811,61 грн: 1,051 = 10 836 167,09 грн.; Затверджений розмір орендної плати за земельні ділянки по Свалявській міській раді: - згідно додатку до рішення 10 сесії 6 скликання Свалявської міської ради від 13.12.2013 року №809 - 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік ( пункт 28. Інші землі промисловості). - згідно додатку 1 до рішення 39 сесії 8 скликання Свалявської міської ради від 30.03.2023 року №1157 «Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Свалявської міської ради Закарпатської області» - з 01.01.2024 року 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік (пункт 7, код 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості). Розмір збитків, завданих Свалявській міській раді складає : - 2023 рік ( 5 місяців (з серпня по грудень)) : розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки (НГО- 10 836 167,09 грн.) становить 325 085,01 грн. : 12 = 27 090,42 грн. щомісячно. За 5 місяців 2023 року : 27 090,42 грн. х 5 = 135 452,10 грн. - 2024 рік : розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (НГО11 388 811,61 грн ) становить 569 440,58 грн. - 2025 рік ( 5 місяців (з січня по травень)) : розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки (НГО- 12 755 469,00 грн.) становить 637 773,45 грн. : 12 = 53 147,79 грн. щомісячно.
За 5 місяців 2025 року : 53 147,79 грн. х 5 = 265 738,95 грн. Загальний розмір збитків за 1 рік 10 місяців становить: ( 135 452,10 грн. + 569 440,58 грн.+ 265 738,95 грн.) = 970 631,63 грн. (дев'ятсот сімдесят тисяч шістсот тридцять одна гривня 63 копійки) Загальний розмір суми безпідставно збережених коштів з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, яке розташоване на землях комунальної власності становить: 130 178,43 грн. + 1 900,13 грн. + 970 631,63 грн. = 1 102 710,19 (один мільйон сто дві тисячі сімсот десять гривень 19 копійок) Відповідач для ознайомлення з розміром нарахованих збитків, заподіяних Свалявській міській раді Закарпатської області на засідання Комісії з визначення розмірів збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам - не з'явився, хоч і був належним чином повідомлений листом - повідомленням Свалявської міської ради про дату, місце та час засідання Комісії від 04.06.2025 р. №02-13/2591. На виконання рішень виконавчого комітету Свалявської міської ради №200 від 30.07.2025 року «Про затвердження акту №6 Комісії з визначення розмірів збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам», №201 від 30.07.2025 року «Про затвердження акту №7 Комісії з визначення розмірів збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам», №202 від 30.07.2025 року «Про затвердження акту №8 Комісії з визначення розмірів збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам», Свалявською міською радою було повідомлено Відповідача про необхідність добровільно у місячний термін з дати затвердження відповідних актів сплатити визначені розміри збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам відшкодувати Свалявській міській раді збитки за користування вищевказаними земельними ділянками (лист-претензія від 31.07.2025 №02-13/3402)
Відповідачем право користування земельними ділянками належним чином не оформлено, земельні ділянки (кадастровий номер: 2124010100:02:042:0025, 2124010100:02:042:0027, 2124010100:02:042:0023), що використовується для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код.11.02), без оформлення документів, що посвідчують право власності чи право користування нею.
Стосовно тверджень відповідача, що Свалявська міська рада не довела, що земельні ділянки за адресою: м. Свалява, вул.Промислова (Менделеєва), будинок 1: кадастровий номер 2124010100:02:042:0027, площею - 0,0110 га, за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області; кадастровий номер 2124010100:02:042:0025, площею - 0,7154 га, за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області; кадастровий номер 2124010100:02:042:0023 площею - 4,6563 га за адресою: м.Свалява, вул. Промислова (Менделєєва), 1 Мукачівського району Закарпатської області, не перебувають у комунальній власності то повідомляємо наступне. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Згідно частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Згідно із ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. За змістом ч. 2 ст. 60 Закону України від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. У п. 10 прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст. Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.
Із уведенням у дію 01.01.2002 р. нового ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності, про що зазначено у ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України. Отже, принцип розмежування земель державної і комунальної власності відображено у положеннях Земельного кодексу України, який, зокрема, полягає у визнанні пріоритету належності земель у межах населеного пункту відповідній територіальній громаді. Тобто всі землі у межах населеного пункту вважаються такими, що із 01.01.2002 р. перебувають у комунальній власності, крім земель, належність яких державі або приватним власникам зафіксована у Земельному кодексі України. Законом України від 05.02.2004 р. № 1457-IV «Про розмежування земель державної та комунальної власності» (втратив чинність 01.01.2013 р., підстава - Закон № 5245- VI) було визначено правові засади розмежування земель державної та комунальної власності і повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо регулювання земельних відносин з метою створення умов для реалізації ними конституційних прав власності на землю, забезпечення національного суверенітету, розвитку матеріально-фінансової бази місцевого самоврядування. У ст. 5 цього Закону було наголошено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування. Водночас при розмежуванні земель державної та комунальної власності до земель комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст передаються: усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності та земель, віднесених до державної власності; земельні ділянки за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти комунальної власності; землі запасу, які раніше були передані територіальним громадам сіл, селищ, міст відповідно до законодавства України; земельні ділянки, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що є спільною власністю територіальної громади та держави (ст. 7 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності»). З 01.01.2013 р. набув чинності Закон № 5245-VI, за змістом п. 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» якого з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» пункту 4 цього розділу. Згідно з п. 5 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 5245- VI державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно зі статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку. Як передбачено у п. 6 р. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 5245-VI, «у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками». За змістом п. 9 р. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5245-VI державна реєстрація речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначених у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється в порядку, встановленому законом. Отже, беручи до уваги наведені положення Конституції України, Земельного кодексу України і пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5245-VI, Свалявська міська рада є власником земельних ділянок, оскільки ці ділянки розташовані в межах населеного пункту - м. Свалява, а відсутність державної реєстрації речового права не впливає на обставини виникнення права комунальної власності на неї. Цьому висновку відповідає також положення пункту 9 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5245-VI: «державна реєстрація речових прав на земельні ділянки … здійснюється в порядку, встановленому законом», що з урахуванням змісту пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5245-VI лише визначає порядок державної реєстрації права, однак не змінює моменту, з якого земля вважається комунальною власністю відповідних територіальних громад в силу закону. Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду зазначає, що у статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» наведено дефініцію поняття "державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", згідно з якою державна реєстрація - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація є не підставою набуття права власності, а лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, і ототожнювати факт набуття права власності із фактом його державної реєстрації не можна. Досліджуючи обставини наявності в особи права власності, насамперед необхідно з'ясувати підстави, з яких особа набула такого права, оскільки факт реєстрації права власності є лише елементом юридичного складу, що зумовлює визнання права власності, а не підставою набуття цього права. Сама по собі реєстрація права не є підставою виникнення права власності, оскільки такої підстави закон не передбачає. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 р. у справі № 917/553/17.
Стосовно тверджень відповідача, що до відповідача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача то, як зазначив відповідач, що відповідно до позиції судової палати для розгляду справ щодо земельних спорів та права власності КГС ВС у постанові від 15.11.2021 року у справі №906/620/19 зазначено: «за своєю правовою природою право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141 Земельного кодексу України, перелік яких є вичерпним». Тому, на підставі клопотання ЗАТ «Свалява ЛХК» рішенням сесії Свалявської міської ради від 14.02.2007 року «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою» було припинено право постійного користування земельною ділянкою та скасовано Державний акт на право користування земельною ділянкою ЗК 010-00006 №21 від 15.02.1995. Отже, докази що спірні земельні ділянки перебувають на праві постійного користування у відповідача відсутні.
Стосовно зазначення ТОВ «Свалява 365» що товариство не користується всією площею земельних ділянок, а використовує лише частину, на якій фактично розташований об'єкт нерухомого майна, у зв'язку із чим навело орієнтовний розрахунок щодо часник земельної ділянки, які Відповідач використовує:
Земельна ділянки 2124010100:02:042:0025, площею 0,7154 га (7154кв.м.):
Вартість за 1 кв.м земельної ділянки становить:
2025 рік: 1 710 227,97 грн/ 7514 кв.м. = 239,06 грн/кв.м, 2024 рік: 1 527 604,56 грн./7514 кв.м. = 203,30 грн/кв.м. 2023 рік: 1 453 477,22 грн./7514 кв.м. = 193,44 грн/кв.м.
Фактично використовується 2 833,4 кв.м (або 0,28334 га)
Нормативна грошова оцінка 2 833,4 кв.м земельної ділянки за:
2025 рік становить 677 349,72 грн (239,06*2833,4), 2024 рік становить 576 030,22 грн (203,30*2833,4), 2023 рік становить 548 093,90 грн (193,44*2833,4)
З наведених параметрів вбачається, що розмір орендної плати за фактично використовувану землю становить:
677 349,72 * 5% / 12місяців* 5 місяців 2025 року = 14 111,45 грн орендна плата за період січень-травень 2025 року.
576 030,22 грн * 5% = 28 801,51 грн орендна плата за період січень- грудень 2024 року.
548 093,90 грн *3% /12 місяців * 5 місяців = 6 851,17 грн орендна плата за період серпень-грудень 2023 року.
Таким чином, розмір орендної плати за фактично використовувану частину земельної ділянки №2124010100:02:042:0025 за період серпень 2023 - травень 2025 становить 49 764,13 грн, а не 130 178,43 грн. як це зазначає Позивач.
Земельна ділянки 2124010100:02:042:0023, площею 4,6563 га (46 563 кв.м.):
Вартість за 1 кв.м земельної ділянки становить:
2025 рік - 12 755 469,00 грн / 46 563 = 273,94 грн/кв.м, 2024 рік - 11 388 811,61 грн / 46 563 = 244,59 грн/кв.м, 2023 рік - 10 836 167,09 грн / 46 563 = 232,70 грн/кв.м.
Фактично використовується 496,3 кв. м. (або 0,05 га)
Нормативна грошова оцінка 496,3 кв. м. земельної ділянки за:
2025 рік становить 135 956,42 грн (273,94 *496,3), 2024 рік становить 121 390,02 грн (244,59 *496,3), 2023 рік становить 115 489,01 грн (232,70 *496,3)
З наведених параметрів вбачається, що розмір орендної плати за фактично використовувану землю становить:
135 956,42* 5% / 12місяців* 5 місяців 2025 року = 2 832,43 грн орендна плата за період січень-травень 2025 року.
121 390,02 грн * 5% = 6 069,50 грн орендна плата за період січень- грудень 2024 року.
115 489,01 грн *3% /12 місяців * 5 місяців = 1 443,61 грн орендна плата за період серпень-грудень 2023 року.
Таким чином, розмір орендної плати за фактично використовувану частину земельної ділянки №2124010100:02:042:0023 за період серпень 2023 - травень 2025 становить 10 345,54 грн, а не 970 631,63 грн. як це зазначає Позивач.
В загальному розмір орендної плати за користування ТОВ «Свалява 365» земельними ділянками з кадастровими номерами 2124010100:02:042:0025, 2124010100:02:042:0027 та 2124010100:02:042:0023, у відповідних частинах, за період з 01.08.2023 по 31.05.2025 року становить 62 009,80 грн (49 764,13 + 1 900,13 + 10 345,54).
Суд вважає, що такі розрахунки і доводи Відповідача не спростовують, а навпаки підтверджують перебування майна відповідача на вказаних земельних ділянках та відповідно і використання сформованих земельних ділянок. Вказані контр розрахунки судом вважаються невірними, оскільки відповідачем не надано доказів на укладення договору оренди чи іншого права на земельні ділянки меншої площі під об'єктами нерухомості, ніж земельні ділянки з кадастровим номером 2124010100:02:042:0027, 2124010100:02:042:0025, 2124010100:02:042:0023 та відповідно предметом спору є безпідставно збережені кошти, а не орендна плата.
ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ.
Відповідно до ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою, виключно, відповідно до закону.
Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 Земельного кодексу України, далі ЗК України).
Стаття 1 Закону України «Про оренду землі» визначає, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, далі ПК України).
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України у вказаній редакції).
З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття «земельний податок» і «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності».
Оскільки відповідачі у спірний період не були власниками або постійними землекористувачами земельної ділянки площею 0,3289 га на вулиці Сливовій, 34 в м. Хуст, кадастровий номер 2110800000:01:047:0046, а тому не вважалися суб'єктами плати за землю у формі земельного податку. При цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для них, як землекористувачів, є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд у своїй постанові від 07.07.2020 у справі №922/3208/19.
З огляду на вищевказані законодавчі приписи, предметом доказування у даному спорі є, зокрема, обставини щодо земельної ділянки, площі, меж та кадастрового номеру земельної ділянки, право на яку перейшло до набувача будівлі також її цільового використання.
Відповідно до положень ч.1 ст. 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (ч.ч.1, 3, 4, 9 ст.79-1 ЗК України)
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (ч. 1 ст. 21 названого Закону).
Отже, позивач у даній справі має надати докази існування протягом зазначеного в позові періоду земельної ділянки як об'єкта цивільних прав у розумінні та визначенні земельного законодавства, а також обґрунтованість розрахунку стягуваної суми (збереженого відповідачем за рахунок позивача майна (коштів)).
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №922/392/18, від 07.02.2019 у справі №922/3639/17, від 06.02.2018 у справі №923/921/17.
Майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ч.1 ст.190 ЦК України).
З приписів статті 79-1 Земельного кодексу України вбачається, що земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Матеріалами справи, зокрема витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.08.2025 за №НВ-9973061202025 підтверджується, що спірна земельна ділянка комунальної власності, площею 0,3289 га є сформованою в розумінні чинного законодавства з 11.12.2013, їй присвоєно кадастровий номер 2110800000:01:047:0046, а підставою її формування слугував затверджений рішенням Хустської міської ради від 07.03.2013 проект землеустрою щодо встановлення меж зон санітарної охорони курортів.
Предметом позову в цій справі є стягнення з власників об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування, без належних на те правових підстав, земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. (ч.ч. 1-2 ст. 1212 ЦК України).
Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (ст. 1213 ЦК України).
За змістом глави 15 ЗК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується, зокрема, через право оренди.
Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Частина перша статті 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт «в» частини першої статті 96 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 122, 123, 124 Земельного кодексу України селищні ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (стаття 125 Земельного кодексу України).
Отже, за змістом вказаних приписів закону виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у постанові від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20 з огляду на положення законодавства та численні правові висновки Верховного Суду дійшов висновку, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплатити за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Водночас, в матеріалах справи відсутні докази належного оформлення відповідачами у справі, як власниками об'єктів нерухомості, права користування спірною земельною ділянкою та державної реєстрації такого права.
З урахуванням наведеного, суд висновує, що відповідач користувався земельною ділянкою на якій розташований належний їм об'єкт нерухомості, без достатньої правової підстави.
Відповідно до правової позиції, наведеної у постановах Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17, від 04.12.2019 у справі №917/1739/17 та у п. 65 постанови Велика Палата Верховного Суду від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати, є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Пункт 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності. Абзац1 п. 289.1 Податкового кодексу України передбачає, що для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно ч.2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 ПК України (відповідна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 у справі №920/739/17).
При цьому у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.02.2022 у справі № 646/4738/19 зазначено, що з огляду на положення Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст. 124 Земельного кодексу України). Згідно частини 5 статті 120 Земельного Кодексу України (в редакції, що діяли на момент набуття права приватної власності на нерухоме майно) визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий
Згідно Постанови палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС від 28.02.2020 N 913/169/18 (3/4) зазначено, наступне: - Відповідно до ч. 1 ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. - При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. - Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України (наведену правову позицію викладено у п. 94 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі N 629/4628/16-ц). Відповідно до правової позиції Велика палата Верховного суду (постанова від 02.06.2020 р. у справі N 922/2417/19) встановлено, що згідно з частиною другою статті 120 Земельного кодексу України не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані. У цьому випадку відсутність у власника будинку, будівлі, споруди документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, не може бути визнане як її самовільне використання, однак не надає права на її безоплатне використання. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України. Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
У постанові від 18.03.2020 у справі №129/1033/13-ц Велика Палата Верховного Суду сформулювала висновок, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (див. також постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18).
За загальним правилом доказування тягар доведення обґрунтованості вимог пред'явленого позову покладається на позивача, за таких умов доведення не може бути належним чином реалізоване шляхом спростування позивачем обґрунтованості заперечень відповідача. Пріоритет у доказуванні надається не тому, хто надав більшу кількість доказів, а в першу чергу їх достовірності, допустимості для реалізації стандарту більшої переконливості (такі висновки містяться у постанові Верховного Суду від 21.09.2022 у справі №645/5557/16-ц).
Верховний Суд у постанові від 29.01.2021 у справі №922/51/20 зазначив про те, що реалізація принципу змагальності сторін в процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у ст. 129 Конституції України.
Отже із відповідача слід стягнути заявлену суму безпідставно збережених коштів задовольнивши позов.
У зв'язку із задоволенням позову судові витрати підлягають віднесенню на відповідача у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. 11, 13, 14, 73 - 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Свалява 365» (88000, м.Ужгород, вул.Фединця Олександра, буд.7 офіс,1, код ЄДРПОУ 42825027) на користь Свалявської міської ради Закарпатської області (89300, Закарпатська обл., Мукачівський район, місто Свалява, площа Головна, 1, код ЄДРПОУ: 04053884 ) суму 1 102 710,19 (один мільйон сто дві тисячі сімсот десять гривень 19 копійок) безпідставно збережених коштів, а також суму судового збору в розмірі 16 540,65 (шістнадцять тисяч п'ятсот сорок гривень 65 копійок)
3. На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду, згідно зі ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.
4. Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі, - ://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 18.02.2026
Суддя А.А. Худенко