вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
17.02.2026м. ДніпроСправа № 904/5475/25
за позовом Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.,
до Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОБУД-КР», м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.,
про стягнення коштів за користування земельною ділянкою
Суддя Золотарьова Я.С.
Секретар судового засідання Мошинець Ю.О.
Представники:
від позивача: Скляр Н.М.
від відповідача не з'явився
Криворізька міська рада звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОБУД-КР» і просить суд стягнути заборгованість у розмірі 1 293 180,49 грн за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013 за період з 26.10.2023 до 31.12.2024, пеню у розмірі 177 720,15 грн та судовий збір.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 08.12.2025 перейдено до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 14.01.2026.
Протокольною ухвалою від 14.01.2026 відкладено підготовче засідання на 04.02.2026.
29.01.2026 до матеріалів справи надійшла заява про уточнення позовних вимог від Криворізької міської ради, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОБУД-КР» за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013: 834 186,15 грн заборгованості з орендної плати за період з 26.10.2023 до 31.07.2024; 458 994,34 грн. безпідставно збережених коштів за період з 01.08.2024 до 31.12.2024; пеню розмірі 177 720,15 грн., та судовий збір у розмірі 17 650,81 грн.
Суд прийняв до розгляду заяву про уточнення позовних вимог від 29.01.2026.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 04.02.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в засіданні на 17.02.2026.
В судове засідання 17.02.2026 представник відповідача не з'явився, був повідомлений належним чином, клопотань чи заяв до суду не подавав. Відповідач відзив на позов не надав.
У судовому засіданні 17.02.2026 розпочато розгляд справи по суті: заслухано виступ позивача, встановлено обставини справи та досліджено докази, наявні у матеріалах справи.
У судовому засіданні 17.02.2026 ухвалено судове рішення в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України з оформленням скороченої частини рішення.
Позиція позивача
Позивач обґрунтовує позовні вимоги, тим, що спочатку відповідач користувався земельною ділянкою комунальної власності на підставі договору оренди, по якому залишилась заборгованість по оплаті орендних платежів. Наразі відповідач є фактичним користувачем земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки зберігає у себе кошти (за період з 26.10.2023 до 31.12.2024 у розмірі 1 293 180,49 грн), які мав заплатити за користування нею, тому зобов?язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.
Також позивачем нараховано пеню у розмірі 177 720,15 грн
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 23.11.2023 по справі 904/4789/23, яке набрало законної сили 20.12.2023, позовні вимоги задоволено, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВОКС" на користь Криворізької міської ради заборгованість з орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, у розмірі 959 020,43 грн., пеню в розмірі 15 058,17 грн. та судовий збір у розмірі 14 611,18 грн.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 23.11.2023 по справі 904/4789/23 встановлено таке:
“22.10.2019 між Криворізькою міською радою (Позивачем (Орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Цемент» (Орендарем) укладений договір оренди земельної ділянки №2019413 (надалі - Договір). Державна реєстрація права оренди земельної ділянки -22.10.2019, номер запису про інше речове право - 33835496.
Згідно п. 1 Договору Орендодавець на підставі рішення міської ради від 31.07.2019 №3988 “Про надання в оренду земельних ділянок» надав, а "Орендар" прийняв в строкове платне користування земельну ділянку промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення комплексу промислових приміщень з виготовлення бетонних будівельних блоків з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, яка розташована на вул. Акціонерна, 1Д у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу.
Відповідно до п. 2. Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,0655га.
Згідно з пунктом 3 Договору на земельній ділянці розміщений об'єкт нерухомого майна - комплекс, зареєстрований у Реєстрі права власності на нерухоме за №14410706.
Договір укладено строком до 31.07.2024 (п. 6 Договору).
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (номер інформаційної довідки 343667879), 17.11.2021 право власності на вищевказаний об'єкт нерухомості - комплекс за адресою: м. Кривий Ріг, вул.. Акціонерна, буд. 1Д, перейшов у власність Відповідача по справі - Товариства з обмеженою відповідальністю “Новокс».
Також, 17.11.2021 року до Державного реєстру речових прав були внесені зміни до інформації про інше речове право, зокрема, право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, а саме в записі за номером №33835496 змінено Орендаря земельної ділянки з ТОВ “Цемент» на ТОВ “НОВОКС».
Отже, з 17.11.2021 орендарем спірної земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013 є Відповідач.
Пунктом 5. Договору оренди передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2,0655га становить 14 696 858,70 гривень (чотирнадцять мільйонів шістсот дев'яносто шість тисяч вісімсот п'ятдесят вісім грн. 70 коп.). Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки виданого відділом у Криворізькому районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 19.01.2016 №34-404-99.16-1542/2-16 коефіцієнт індексації за 2014-2017 роки становить 1,8972.
Річна орендна плата за землю на момент укладання договору вноситься "Орендарем" в розмірі 140 208 грн. 03 коп. виключно у грошовій формі за ставкою 0,9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, Річна орендна плата у 2019 році вноситься виключно у грошовій формі за ставкою 0.9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 №2816. У наступних роках розмір річної орендної плати визначається згідно Податкового кодексу України на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідного рішення Криворізької міської ради, що встановлює річний розмір орендної плати на поточний рік. (п. 7. Договору).
Згідно п. 8. Договору розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов Договору чи продовження його дії.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору.
Плата вноситься Орендарем на рахунок Управління Державної казначейської служби України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області №332 138 120 04021 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 899998, код ЄДРПОУ 38032510. (п. 9 Договору).
Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу затверджено рішенням Криворізької міської ради від 24.06.2015 №3728, яке набрало чинності 01.01.2016 та діяло до 31.12.2021.
В подальшому, рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 №523, яке набрало чинності 01.01.2022, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу. З моменту набрання чинності означеного рішення, рішення Криворізької міської ради від 24.06.2015 №3728 втрачає чинність.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 ПК України, на своєму офіційному сайті (http://land.gov.ua) публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно яких для земель населених пунктів вони становлять: 2016 рік - 1,06, 2017 рік - ІД 2018 рік - ІД 2019 рік - ІД 2020 рік - 1,0 , 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення), за 2022 рік -1,15 для земель та земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, з урахуванням даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.01.2016 №34-404-99.16-1542/2-16 за 2021 рік становить - 15 578 670,22 грн. (14 696858,70 грн. за витягом х 1,06 коефіцієнт індексації за 2016 рік).
За 2022 рік з урахуванням відомостей з витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 13.02.2023 №97-4-0.110,4-2694/301-23 становить - 30 380 631,26 грн. (у витягу виданому в 2023 ріці враховано коефіцієнт індексації за 2022 рік - 1,15, який не підлягає врахуванню під час здійснення розрахунку в 2022 році - 34 937 725,95:. 1,15 = 30 380 631,26 грн.).
30.06.2020 року Криворізькою міською радою прийнято рішення №4799 “Про встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку на території м. Кривого Рогу у 2021 році», яким установлено ставки плати за землю (земельного податку та орендної плати) за видом цільового призначення земель згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, та яке набрало чинності з 01.01.2021 (далі - Рішення від 30. 06.2019 №4799).
За даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 19.01.2016 та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, віднесено до секції 1.10.4.
При цьому, відповідно до додатку 59 “Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила їх застосування» Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, код виду цільового призначення земельної ділянки Українського класифікатора цільового призначення землі - 1.10.4 відповідає коду Класифікації видів цільового призначення земель-11.03.
Отже, річний розмір орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013 у 2021 році становить - 2,5% від нормативної грошової оцінки земель міста (див. рядок 11.03 в додатку 2 до Рішення від 30.06.2020 №4799).
Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 №506 встановлено ставки плати за землю та пільги із земельного податку на території м. Кривого, яке набрало чинності з 01.01.2022, та в якому ставка орендної плати для тієї ж секції 11.03 - встановлено 3,0% від нормативної грошової оцінки земель міста (рядок 11.03 в додатку 2 до Рішення від 26.05.2021 №506).
На підставі пункту 12 договору, за порушення строків сплати орендних платежів за землю в 2021 році, позивач нарахував пеню за загальний період прострочення з 31.12.2021 по 30.04.2023 в сумі 15 058, 17 грн. (а.с. 8).
Таким чином, неналежне виконання відповідачем зобов'язання щодо оплати орендних платежів, є підставою для задоволення заявлених вимог шляхом стягнення з відповідач заборгованості в розмірі 974 078, 60 грн., з яких: 959 020, 43 грн. заборгованості з орендної плати за земельну ділянку та 15 058, 17 грн. пені.».
Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Преюдиціальність означає обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили, в одній справі, для суду при розгляді інших справ. Таку правову позицію сформовано Верховним Судом у постанові від 26.11.2019 у справі № 922/643/19.
Не потребують доказування преюдиціальні обставини, тобто, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. При цьому не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо.
Преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом. Таку правову позицію сформовано Верховним Судом у постанові від 19.12.2019 у справі №916/1041/17.
Відтак, обставини, встановлені у рішенні господарського суду Дніпропетровської області від 23.11.2023 по справі 904/4789/23 мають преюдиціальне значення для розгляду цієї справи.
Відповідно до відомості з Державного реєстру речових прав 26.10.2023 була проведена державна реєстрація права власності на комплекс розташований на вулиці Акціонерна, будинок 1д (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2513978112060, номер об'єкта в РПВН 14410706), на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013 за відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОБУД-КР» (далі -ТОВ «ПРОБУД-КР»), на підставі акту приймання - передачі від 26.10.2023, видавник: ТОВ «НОВОКС», ТОВ «ПРОМБУДКР».
Позивач зазначає, що в період з 26.10.2023 до 31.07.2024 у Відповідача був наявний обов?язок зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, на підставі договору оренди від 22.10.2019 №3988 укладеного між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Цемент».
Відповідно до інформаційної довідки №443881698 з Державного реєстру речових прав, за попереднім власником комплексу розташованого на спірній земельній ділянці - Товариством з обмеженої відповідальністю «НОВОКС», 17.11.2021 була проведена державна реєстрація права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013. 3 огляду на що, до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОБУД-КР» від Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВОКС» разом із правом власності на об?єкт нерухомого майна розміщеного на земельній ділянці перейшло відповідно і право оренди земельної ділянки, на якій розміщений такий об?єкт.
Такий перехід права оренди відбувся в силу приписів Закону, а саме: статті 120 Земельного кодексу України та частини четвертої статті Закону України "Про оренду землі" (в редакції станом на 26.10.2023), які у свою чергу імперативно вказують на відсутність необхідності як отримання на це волевиявлення орендодавця так і внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки і зазначенням нового орендаря.
Позивачем нараховано заборгованість з орендної плати у розмірі 834 186,15 грн за період з 26.10.2023 по 31.7.2024.
Щодо періоду з 01.08.2024 до 31.12.2024, в цей час між сторонами не існувало договірних правовідносин щодо спірної земельної ділянки, з огляду на що, Відповідач користувався нею без будь-яки правовстановлюючих документів не сплачуючи відповідну плату та фактичн збільшуючи свої доходи.
За інформацією Департаменту регулювання містобудівної діяльності земельних відносин виконкому Криворізької міської ради Товариство з обмежено відповідальністю «ПРОБУД-КР» не зверталось до Криворізької міської ради з приводу оформлення правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку.
Позивач зазначає, що відповідач як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0085, що без достатньої правової підстави за рахунок Криворізької міської ради зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею на рівні орендної плати за період 01.08.2024 до 31.12.2024, зобов'язаний повернути ці кошти у розмірі 458 994,34 грн. власнику земельної ділянки (позивачу) на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Вказане стало причиною виникнення спору.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо стягнення орендної плати
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини оренди землі.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно статті 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, в силу пункту 288.1 статті 288 ПК України, є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно пункту 7 Договору, річна орендна плата на момент укладення договору вноситься «Орендарем» в розмірі 140 208,03 грн. виключно у грошовій формі за ставкою 0,9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Річна орендна плата 2019 році вноситься виключно у грошовій формі за ставкою 0,9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 No2816. У наступних роках розмір річної орендної плати визначається згідно Податкового кодексу на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідного рішення Криворізької міської ради, що встановлює річний розмір орендної плати на поточний рік.
За пунктом 8 Договору розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору.
Пунктом 10 Договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
Пунктом 11 Договору сторони обумовили, що розмір орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору, зокрема, у разі зміни розміру орендної плати за землю, встановленого рішенням Криворізької міської ради, та в інших випадках передбачених законодавством та цим договором.
Разом з тим, за пунктом 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки Річний розмір орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.2. ПК України).
При цьому, згідно пункту 284.1. статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень (п. 12.03. ст. 12 ПК України).
Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.
Також, за підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
У відповідності до статті 23 цього ж Закону технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
А отже, встановлення Криворізькою міською радою, як то передбачено нормами Податкового кодексу України, ставок плати за землю у відповідному періоді та затвердження нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста є підставою для перегляду розміру орендної плати без внесення змін до цього Договору.
Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 No523, яке набрало чинності 01.01.2022, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу.
Як вже зазначалось, за пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 ПК України, на своєму офіційному сайті (http://land.gov.ua) публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно яких для земель населених пунктів вони становлять: 2016 рік - 1,06, 2017 рік - 1,0, 2018 рік - 1,0, 2019 рік - 1,0, 2020 рік - 1,0 , 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення), за 2022 рік - 1,15 для земель та земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), за 2023 - 1,051, 2024 - 1,12.
Відтак, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013 становить: - у 2023 році - 34 937 725,95 грн. за витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.02.2023; - у 2024 році - 36 719 549,97 грн. (34 937 725,95 грн. за витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.02.2023 х 1,051 коефіцієнт індексації за 2023 рік).
Так, 26.05.2021 Криворізькою міською радою прийнято рішення No506 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу», яким установлено ставки плати за землю (земельного податку та орендної плати) за видом цільового призначення земель згідно із додатком 59 Порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою КМУ No 1051 від 17.10.2012, та яке набрало чинності з 01.01.2022 (далі - Рішення від 26.05.2021 No506).
За даними витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:05:217:0001 за цільовим призначенням віднесена до коду 11.03 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, що відповідає ставки орендної плати - 3 % від нормативної грошової оцінки земель міста (дивитись рядок 11.03 Рішення від 26.05.2021 No506).
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав код цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:05:217:0001 визначений - 1.10.4.
При цьому, відповідно до додатку 59 «Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила їх застосування» Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 No1051, код виду цільового призначення земельної ділянки Українського класифікатора цільового призначення землі - 1.10.4 відповідає коду Класифікації видів цільового призначення земель - 11.03.
Розмір річної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням Криворізької міської ради. Місячний розмір орендної плати визначається шляхом ділення річної орендної плати на 12, що відповідає кількості місяців у році.
Розрахунок заборгованості з орендної плати за період з 26.10.2023 до 31.12.2023:
34 937 725,95 грн. х 3 % = 1 048 131,78 грн. - плата за рік, де:
34 937 725,95 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу із технічно ї документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок;
3 % - ставка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Договору оренди;
1 048 131,78 грн. : 12 місяців = 87 344,32 грн. місячна орендна плата,
(87 344,32 грн. : 31 день) х 6 днів = 16 905,35 грн. за жовтень,
(87 344,32 грн. х 2 місяця) + 16 905,35 грн. = 191 593,99 грн. підлягає стягненню.
Розрахунок заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2024 до 31.07.2024:
36 719 549,97 грн. х 3 % = 1 101 586,50 грн. - плата за рік, де:
36 719 549,97 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу із технічно ї документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з урахуванням коефіцієнту індексації;
3 % - ставка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Договору оренди;
1 101 586,50 грн. : 12 місяців = 91 798,88 грн. місячна орендна плата,
91 798, 88 грн. х 7 місяців = 642 592,16 грн.
Всього 834 186,15 грн.
Відповідачем зобов'язання щодо внесення орендної плати за користування земельною ділянкою належним чином не виконувалися, зокрема, у період з 26.10.2023 до 31.07.2024 він не сплачував орендну плату, у зв'язку із чим виникла заборгованість у розмірі 834 186,15 грн.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості по орендній платі у повному обсязі від представників сторін не надійшло.
Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 834 186,15 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо стягнення пені
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Положеннями ст. 611 ЦК України встановлено, що в разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За приписами ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Статтею 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 ГК України).
Згідно ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Умовами п. 12 договору сторони передбачили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, зокрема, стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. Термін нарахування пені за прострочення сплати грошового зобов'язання не обмежується і встановлюється від першого дня виникнення прострочення до дня погашення включно.
Пунктом 12 Договору оренди земельної ділянки встановлено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня, яка нараховується на суму боргу по орендній платі за земельну ділянку із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день такого погашення.
З огляду на те, що Відповідачем належним чином не виконувалися зобов'язання за Договором щодо сплати орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, позивачем нараховано відповідачу пеню за період з 01.12.2023 до 31.07.2025 в розмірі 177 720,15 грн.
Отже сторони у договорі передбачили сплату пені у випадку несвоєчасної сплати орендних платежів земельної ділянки. Суд зауважує, що умови договору оренди, а саме п. 12, за яким сторони передбачили нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день такого погашення, відповідає вимогам ч. 6 ст. 232 ГК України і не суперечить їм, а тому позивач правомірно здійснив нарахування пені за період з 01.12.2023 по 31.07.2025.
Наведене узгоджується з правовою позицією у постановах Верховного Суду від 10.04.2019р. у справі № 904/6455/17, від 04.10.2019р. у справі № 912/1433/16, від 15.11.2019р. у справі № 904/1148/19.
Перевіривши розрахунок позивача, суд доходить висновку, що він є правомірним, арифметично вірним, обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача щодо стягнення пені у розмірі 177 720,15 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо стягнення безпідставно збережених коштів
Після припинення дії Договору оренди земельної ділянки від 22.10.2019 № 2019413 між сторонами не існувало договірних правовідносин щодо спірної земельної ділянки, з огляду на що Відповідач користувався нею без будь-яких правовстановлюючих документів не сплачуючи відповідну плату та фактично збільшуючи свої доходи.
Як вже зазначалось, Земельний кодекс України визначає обов'язки землекористувачів, серед іншого, своєчасну сплату земельного податку або орендної плати (пункт "в" частини першої статті 96 ЗК України).
За змістом статті 206 Земельного Кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Як унормовано статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав.
Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
За таких обставин, спірна земельна ділянка площею 2,0655 га з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, розташована на вулиці Акціонерній, 1д, м. Кривого Рогу, є сформованою з 03.05.2007, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 02.09.2025 НВ-0001754522025.
Відомості щодо означеної земельної ділянки внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 1339611212110.
Разом з тим, відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за відповідачем - ТОВ «ПРОБУД-КР» 26.10.2023 зареєстровано право приватної власності на об'єкт нерухомості - комплекс, розташований на вулиці Акціонерній, 1д, м. Кривого Рогу, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2513978112060 (номер об'єкта в РПВН 14410706).
За змістом частини першої статті 181 Цивільного Кодексу України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нежитлової будівлі, яка належать Відповідачу, неможливе без відповідної земельної ділянки.
Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою на якій цей об'єкт розташований. А тому, у зв'язку з користуванням Відповідачем нежитловою нерухомістю розташованою на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013 презюмується користування усією спірною ділянкою
Відповідач став фактичним користувачем спірної земельної ділянки з моменту набуття права власності на нерухоме майно, розміщене на вказаній земельній ділянці, та відповідно повинен був належним чином оформити таке право користування протягом всього строку її користування.
Проте, використання означеної земельної ділянки Відповідачами без належного правового оформлення у спірний період позбавило Криворізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1)договори та інші правочини; 2)створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3)завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4)інші юридичні факти.
Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Стаття 14 ЦК України також визначає, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Так, відповідно до частин першої та другої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Зі змісту глави 15, статей 120, 125 ЗК України та положень статті 1212 ЦК України випливає, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформленого права на цю ділянку (без укладеного договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі No 629/4628/16-ц (провадження No 14-77цс18), від 20.11.2018 у справі No 922/3412/17 (провадження No12-182гс18) та від 13.02.2019 у справі No 320/5877/17 (провадження No 14-32цс19).
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
Такі висновки зроблені Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 04.12.2019 в справі No917/1739/17, від 23.05.2018 в справі No629/4628/16-ц, від 20.11.2018 в справі No922/3412/17.
Розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за період з 01.01.2024 до 31.12.2024:
36 719 549,97 грн. х 3 % = 1 101 586,50 грн. - плата за рік, де:
36 719 549,97 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу із технічно ї документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з урахуванням коефіцієнту індексації;
3 % - ставка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Договору оренди;
1 101 586,50 грн. : 12 місяців = 91 798,88 грн. місячна орендна плата,
91 798, 88 грн. х 5 місяців = 458 994,34 грн.
За інформацією головного управління ДПС у Дніпропетровській області Відповідач у період з 26.10.2023 до 31.12.2024 податкові зобов'язання з плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013 не визначає та не сплачує.
Таким чином, Відповідач як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:538:0013, який без достатньої правової підстави за рахунок Криворізької міської ради зберіг у себе кошти за період з 01.08.2024 по 31.12.2024 у розмірі 458 994,34 грн, які мав заплатити за користування нею на рівні орендної плати, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (позивачу) на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 458 994,34 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому судовий збір у розмірі 17 650,81 слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77,79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОБУД-КР» (50027 Дніпропетровська область, м Кривий Ріг, вул. Мистецька, буд. 2; ідентифікаційний код 45240136) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, ідентифікаційний код 33874388) 834 186,15 грн заборгованості з орендної плати за період з 26.10.2023 до 31.07.2024; 458 994,34 грн. безпідставно збережених коштів за період з 01.08.2024 до 31.12.2024; пеню у розмірі 177 720,15 грн та судовий збір у розмірі 17 650,81 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 17.02.2026
Суддя Я.С. Золотарьова