Рішення від 16.02.2026 по справі 904/1702/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.02.2026м. ДніпроСправа № 904/1702/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєва І.В.

за участю секретаря судового засідання Савенко В.А.

за позовом Кам'янської міської Ради, Дніпропетровська область, м. Кам'янське

до Приватного підприємства "Еталон", Дніпропетровська область, м. Кам'янське

про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки

Представники:

від позивача: Жежель С.С.;

від відповідача: Васильцова О.М.;

СУТЬ СПОРУ:

Кам'янська міська Рада звернулась до господарського суду з позовною заявою до Приватного підприємства "Еталон", в якій просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вул. Стасова, 65, загальною площею 0,8319 га, для розміщення та реконструкції виробничої будівлі в редакції Кам'янської міської ради.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 позов задоволено в повному обсязі. Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Стасова, 65, загальною площею 0,8319 га, для розміщення та реконструкції виробничої будівлі в редакції Кам'янської міської ради Дніпропетровської області. Стягнуто з Приватного підприємства "Еталон" на користь Кам'янської міської ради витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 15.01.2025 апеляційну скаргу Приватного підприємства "Еталон" - залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 у справі № 904/1702/24 - залишено без змін.

27.01.2025 на виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 було видано наказ.

19.12.2025 (п'ятниця) Приватне підприємство "Еталон" подало до суду заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, в якій просить суд:

- скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 у справі № 904/1702/24 в частині пунктів: 2.2. договору в редакції «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.03.2024 становить 6 902 775,11 грн.»; 4.1. договору в редакції «Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 276 111,00 грн./рік без ПДВ»;

- змінити рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 у справі № 904/1702/24 в частині пунктів 2.2. та 4.1. договору та викласти їх в редакції: 2.2. «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.03.2024 становить 4 168 318,14 грн.», 4.1. «Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 166 732,73 грн./рік без ПДВ, , яка визначається відповідно до рішень міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», від 18.12.2020 № 41-03/VIII «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».».

Суд ухвалою від 06.01.2026 прийняв заяву до розгляду та відкрив провадження з розгляду заяви за нововиявленими обставинами. Призначив розгляд заяви у судове засідання 21.01.2026.

19.01.2026 відповідач подав до суду клопотання, в якому просить суд забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.

Суд ухвалою від 21.01.2026 у задоволенні клопотання Приватного підприємства "Еталон" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції - відмовив.

В судовому засіданні 21.01.2026 оголошено перерву до 04.02.2026.

02.02.2026 відповідач подав до суду письмові пояснення.

04.02.2026 відповідач подав до суду заяву про проведення судового засідання без його участі.

Судове засідання, призначене на 04.02.2026 о 12:00, не відбулось у зв'язку з відсутністю світла в приміщенні суду.

Суд ухвалив відкласти розгляд заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами на 11.02.2026.

Судове засідання, призначене на 11.02.2026 о 11:00, не відбулось у зв'язку з відсутністю світла в приміщенні суду.

Суд ухвалою від 11.02.2026 відклав розгляд заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами на 16.02.2026.

11.02.2026 позивач та відповідач подали до суду клопотання, в яких просять суд забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів. Ухвалою від 16.02.2026 задоволені клопотання сторін.

В судове засідання 16.02.2026 з'явились представники позивача та відповідача.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 373589834 від 10.04.2024 (а.с. 47-53) за відповідачем зареєстровано право власності на комплекс виробничих будівель і споруд, загальною площею 3204 кв.м, за адресою Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Стасова, 65.

Кам'янська міська рада, розглянувши заяву (клопотання) Приватного підприємства «Еталон» про користування земельною ділянкою, прийняла Рішення від 30.09.2016 № 334-10/VІІ «Про набуття (припинення) прав на землю» (а.с. 19-30).

Так, Рішенням № 334-10/VІІ від 30.09.2016 Приватному підприємству «Еталон» надано в користування на умовах оренди земельну ділянку з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016 за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, загальною площею 0,8319 га, для розміщення комплексу нежитлових будівель.

Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємству «Еталон» для розміщення комплексу нежитлових будівель за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область (п. 14.1. Рішення № 334-10/VІІ).

Надати приватному підприємству «Еталон» на умовах оренди строком до 30.09.2026 земельну ділянку за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, загальною площею 0,8319 га, для розміщення комплексу нежитлових будівель, кадастровий номер земельної ділянки 1210400000:02:029:0016, КВЦПЗ - 03.09, обмеження у використанні земельної ділянки: санітарно-захисна зона навколо об'єкта - 0,8319 га; охоронна зона навколо інженерних комунікацій - 0,0054 га; охоронна зона навколо інженерних комунікацій - 0,0324 га. Визнати таким, що втратив чинність, абзац 2 пункту 59 додатка 1 до рішення міської ради від 23.12.2004 № 467-17/ІV. Припинити право користування земельною ділянкою (п. 14.1.1. Рішення № 334-10/VІІ).

Відповідно до п. 6.1. Рішення № 334-10/VІІ міська рада зобов'язала землекористувачів, зокрема, відповідача укласти протягом шістдесяти днів після прийняття цього рішення в департаменті комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради у встановленому порядку договори оренди земельних ділянок, угоди.

Таким чином, як зазначає позивач, рішенням міської ради визначено строки та місце укладання договору оренди землі.

Рішенням № 854-20/VІІ від 17.11.2017 (а.с. 31-35) Кам'янська міська рада, розглянувши клопотання Приватного підприємства «Еталон», вирішила наступне. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом зміни цільового призначення приватному підприємству «Еталон» для розміщення та реконструкції виробничої будівлі за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область (п. 14.3. Рішення № 854-20/VІІ). Змінити цільове призначення земельної ділянки (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016), наданої рішенням Кам'янської міської ради від 30.09.2016 № 334-10/VІІ в користування на умовах оренди приватному підприємству «Еталон», за адресою: вулиця Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, загальною площею 0,8319 га, з «Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ (код КВЦПЗ 03.09)» на «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код КВЦПЗ 11.02)», у тому числі: змінити відомості про обмеження у використанні земельної ділянки з «охоронна зона навколо інженерних комунікацій -0,0054 га» на «охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи - 0,0054 га» (п. 14.3.1. Рішення № 854-20/VІІ).

Як зазначає позивач, відповідачем не було зареєстровано речове право щодо оренди земельної ділянки за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Стасова, 65.

22.06.2018 рішенням Кам'янської міської ради № 1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" (а.с. 54-62) установлені на території міста ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю, відповідно до якого річний розмір орендної плати за користування юридичними особами земельними ділянками «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код КВЦПЗ 11.02)» становить 4% від нормативної грошової оцінки.

Таким чином, ставка орендної плати за земельну ділянку, яку використовує відповідач, становить 4% від нормативної грошової оцінки землі.

09.07.2020 рішенням Кам'янської міської ради № 1975-44/VІІ "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020" (а.с. 63) було затверджено Технічку документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 та установлено, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021.

18.12.2020 Кам'янською міською радою прийнято рішення № 41-03/VІІІ (а.с. 64-65), відповідно до якого з 01.01.2021 на території земель міста Кам'янське вводиться в дію нова нормативна грошова оцінка земель із застосуванням базової вартості 1м2 в розмірі 461,69 грн.

Позивач зазначає, що відповідач не уклав з міською радою договір оренди земельної ділянки, не вчинив жодної дії щодо реєстрації права користування та фактично користуються земельною ділянкою без правових підстав. Крім того, відповідач не сплачує відповідну орендну плату, оскільки договір оренди землі з позивачем не укладено, хоча земельна ділянка використовується для розміщення та реконструкції виробничої будівлі. Такі дії відповідача є порушенням вимог ст. 206 Земельного кодексу України, якою передбачено, що використання землі в Україні є платним.

Кам'янська міська рада листом № 09-08/443 від 19.03.2024 (а.с. 36) направила на адресу відповідача Приватного підприємства «Еталон» для узгодження та підписання проект договору оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1210400000:02:029:0016 за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, загальною площею 0,8319 га. Разом з проектом договору відповідачу було направлено акт приймання - передачі земельної ділянки, розрахунок розміру орендної плати та копію витягу із технічної документації про НГО.

В якості доказу направлення на адресу відповідача вказаного листа позивач надав до суду копії опису вкладення, накладної Укрпошти та фіскального чеку (а.с. 37-38).

Позивач зазначає, що зазначений проект договору оренди був складений з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 «Про затвердження Типового договору оренди землі». Форма витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, на підставі якого було розраховано розмір орендної плати, затверджений постановою КМУ № 1147 від 03.11.2021 (зі змінами згідно Постанови КМУ № 753 від 01.07.2022).

Відповідно до роздруківки трекінгу Укрпошти (а.с. 39) лист № 09-08/443 від 19.03.2024 із вказаним переліком документів був отриманий відповідачем особисто 25.03.2024.

Однак, як зазначає позивач, відповідачем зазначений лист було проігноровано та не було вчинено жодних дій щодо узгодження та укладання договору оренди земельної ділянки.

Позивач зазначає, що відповідач неправомірно ухиляється від оформлення права користування земельною ділянкою і від підписання надісланих позивачем примірників договору оренди земельної ділянки, чим порушені права та інтереси останнього.

Позивач наголошує, що ним виконано всі обов'язки, покладені на нього чинним законодавством України щодо передачі в оренду відповідачу земельної ділянки, проте відповідач ухиляється від належного оформлення користування земельною ділянкою та укладання договору оренди земельної ділянки та продовжує використовувати земельну ділянку без правовстановлюючих документів.

Як зазначає позивач, відповідачем не було повернуто позивачу підписаний проект договору оренди земельної ділянки та не направлено позивачу протокол розбіжностей до договору оренди земельної ділянки.

Таким чином, з огляду на факт порушення відповідачем строку на вчинення дій з укладення договору оренди, який згідно з рішенням Кам'янської міської ради від 30.09.2016 №334-10/VІІ становив шістдесят днів, після прийняття цього рішення, та/або надсилання протоколу розбіжностей до договору, договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1210400000:02:029:0016, яка знаходиться за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, загальною площею 0,8319 га, позивач вважає, що у нього виникло право звернутися до суду з позовом про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним в редакції запропонованій позивачем.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 16 та ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

За приписами ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України).

В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України).

У ст. 1 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтею 13 зазначеного Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів (ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі").

З аналізу наведених норм матеріального права, які регулюють земельні правовідносини, вбачається, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про передачу земельної ділянки в оренду.

Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем зареєстровано право власності на комплекс виробничих будівель і споруд, загальною площею 3204 кв.м, за адресою Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Стасова, 65.

Кам'янська міська рада, розглянувши заяву (клопотання) Приватного підприємства «Еталон» про користування земельною ділянкою, прийняла Рішення від 30.09.2016 № 334-10/VІІ «Про набуття (припинення) прав на землю», яким Приватному підприємству «Еталон» надано в користування на умовах оренди строком до 30.09.2026 земельну ділянку з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016 за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, загальною площею 0,8319 га, для розміщення комплексу нежитлових будівель.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Отже, законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у положеннях ст. 120 Земельного кодексу України, ст. 377 Цивільного кодексу України, інших положеннях законодавства.

З огляду на викладене, у разі переходу права власності на об'єкт нерухомості у встановленому законом порядку право на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на розташовані на земельній ділянці об'єкти, оскільки право власності на будівлі з усіма притаманними для власності складовими - володіння, користування, розпорядження ними, неможливе без перебування у власника будівель земельної ділянки, на якій розташовані об'єкти нерухомості, у власності або користуванні.

При цьому новий власник будівлі, споруди у зв'язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку у визначений законом порядок і спосіб.

Таким чином, оскільки Приватне підприємство «Еталон» є власником нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці кадастровий номер 1210400000:02:029:0016, то укладення договору оренди вказаної ділянки є обов'язковим.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

За приписами ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Проект договору, зміст якого викладений у позовній заяві, разом з додатками надсилався для підписання Приватному підприємству «Еталон». Відповідач зазначений договір не підписав. Доказів на спростування вказаного до матеріалів справи не подано.

Статтею 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Згідно з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

За приписами ч. 3 ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Частиною 4 ст. 179 Господарського кодексу України визначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Типові умови договору в силу їх імперативності є обов'язковими для майбутніх сторін господарських договірних зобов'язань і не підлягають зміні ними. Сторони можуть тільки конкретизувати такі умови без відступу від змісту типового договору.

За приписами ст. 14 Закону України "Про оренду землі" типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вищевказаної норми постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 (зі змінами) затверджено Типовий договір оренди землі.

З аналізу поданого позивачем проекту договору про оренду землі, який надсилався відповідачу та який викладений у позовній заяві, вбачається, що зміст зазначеного договору визначений на основі типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 (зі змінами), та містить усі істотні умови, передбачені ст. 15 Закону України "Про оренду землі".

При цьому розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,8319 га, кадастровий номер 1210400000:02:029:0016, яка розміщена за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, правомірно був визначений позивачем на підставі рішення Кам'янської міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VІІ "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" (4% від НГО), виходячи із розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вказаної у витязі із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9933204032024 (дата формування витягу 14.03.2024 (а.с. 40) (6 902 775,11 грн) та становить 276 111,00 грн в рік.

Частиною 3 ст. 181 Господарського кодексу України встановлено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Відповідачем не надано доказів незгоди зі змістом договору або окремих його положень шляхом звернення до позивача з протоколом розбіжностей до договору оренди земельної ділянки

Крім того, сторонами до матеріалів справи не надано доказів повернення земельної ділянки, оренда якої є предметом спірного договору. Отже, відповідач продовжує користуватися спірною земельною ділянкою без належних правових підстав.

За таких обставин, права позивача як власника земельної ділянки є порушеними з огляду на встановлені законом підстави та умови користування земельними ділянками комунальної форми власності.

Виходячи з викладеного, господарський суд дійшов висновку, що запропонована позивачем редакція договору оренди землі за своїми умовами відповідає нормам чинного законодавства. Враховуючи, що останнім дотримано порядок визначений ст. 179, 181, 184 Господарського кодексу України, позовна вимога про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, загальною площею 0,8319 га, є обґрунтованою, підтвердженою належними доказами і тому підлягає задоволенню у повному обсязі.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 позов задоволено в повному обсязі. Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Стасова, 65, загальною площею 0,8319 га, для розміщення та реконструкції виробничої будівлі в редакції Кам'янської міської ради Дніпропетровської області:

«ДОГОВІР №_____________

оренди земельної ділянки

м. Кам'янське "______"__________________20__року

Кам'янська міська рада (код ЄДРПОУ 24604168), місцезнаходження: майдан Петра Калнишевського, 2, м. Кам'янське, надалі «Орендодавець», в особі директора департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради Калмикова М.Ю., який уповноважений діяти на підставі рішення міської ради від 24.12.2019 № 1617-39/VІІІ, з однієї сторони, та

Приватне підприємство «Еталон» (код ЄДРПОУ 05412210), місцезнаходження: просп. Свободи, 32, м. Кам'янське, надалі «орендар», в особі керівника Уманова Іллі Зіновійовича, який діє на підставі Статуту товариства, з другої сторони, уклали договір про нижчевикладене:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. «Орендодавець» надає, а «орендар» приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, кадастровий номер 1210400000:02:029:0016, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

1.2. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Кам'янської міської ради від 30.09.2016 № 334-10/VІІ та 17.11.2017 № 854-20/VІІ.

2. ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ

2.1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8319 га для розміщення та реконструкції виробничої будівлі.

2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.03.2024 становить 6 902 775,11 грн.

2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: не має.

2.4. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: не має.

3. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

3.1. Договір укладається строком до 30.09.2026.

3.2. Після закінчення строку дії договору «орендар», який належно виконував обов'язки відповідно до умов цього договору та законодавства України, має переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк. «Орендар» зобов'язаний письмово повідомити «орендодавця» про це не пізніше, ніж за місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. Укладення договору здійснюється на підставі ухваленого «Орендодавцем» відповідного рішення міської ради.

3.3. Умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії, крім випадків, коли після набуття чинності договором законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені договором, та випадків, передбачених п.4.4. цього договору.

3.4. Умова щодо поновлення договору оренди земельної ділянки: не встановлюється.

4. ОРЕНДНА ПЛАТА

4.1. Орендна плата вноситься «орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 276 111,00 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», від 09.07.2020 № 1975-44/VІІ «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», від 18.12.2020 № 41-03/VІІІ «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».

4.2. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

4.3. Орендна плата сплачується за фактичне користування земельною ділянкою у строки, визначені Податковим кодексом України.

Розмір орендної плати підлягає перерахуванню при зміні функціонального або цільового використання земельної ділянки.

4.4. Розмір орендної плати переглядається у разі:

4.4.1. Зміни умов господарювання, передбачених договором.

4.4.2. Зміни розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України.

4.4.3. Підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. «Орендар» щорічно самостійно індексує розмір орендної плати, визначеної в договорі, та декларує її в органах державної фіскальної служби відповідно до прийнятого коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель.

4.4.4. Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «орендаря», що підтверджено документами.

4.4.5. Прийняття «орендодавцем» рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства.

4.4.6. Затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

4.4.7. В інших випадках, передбачених законом.

4.5. У випадку визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, одержана «орендодавцем» плата за фактичний термін користування «орендарем» земельною ділянкою не повертається.

4.6. За порушення строків оплати орендної плати «орендар» сплачує штрафні санкції в порядку та розмірі, передбаченому Податковим кодексом України.

5. УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

5.1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8319 га для розміщення та реконструкції виробничої будівлі.

5.2. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

5.3. Умови збереження стану об'єкта оренди: використання ділянки відповідно до вимог чинного законодавства, державних будівельних та інших норм і правил.

6. УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ

6.1. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється із розробленням проекту її відведення.

6.2. Передача земельної ділянки «орендарю» здійснюється у 3-х денний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за актом її приймання-передачі, який укладається у двох примірниках, один з яких зберігається у «орендодавця», другий - у «орендаря».

7. УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

7.1. Після закінчення строку дії договору «орендар» зобов'язаний поновити його дію або повернути «орендодавцю» земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

7.2. Після припинення дії договору «орендар» повертає «орендодавцеві» земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

«Орендодавець» у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

7.3. Здійснені «орендарем» без згоди «орендодавця» витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки не підлягають відшкодуванню. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені «орендарем» за письмової згоди «орендодавця» землі, не підлягають відшкодуванню.

7.4. «Орендар» має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання «орендодавцем» зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких «орендар» зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору «орендодавцем», а також витрати, які «орендар» здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які «орендар» міг би реально отримати в разі належного виконання «Орендодавцем» умов договору.

7.5. Розмір фактичних витрат «орендаря» визначається на підставі документально підтверджених даних.

7.6. «Орендар» не має права утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до «орендодавця».

8. ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

8.1. Будівництво (реконструкція) будівель і споруд на орендованій земельній ділянці здійснюється «орендарем» відповідно до проектів, затверджених та погоджених ним у встановленому чинним законодавством порядку.

8.2. «Орендар» зобов'язаний утримуватися від дій, направлених на пошкодження чи руйнування ним розташованих на орендованій земельній ділянці мереж і споруд міських комунікацій, та має забезпечувати вільний доступ до мереж і споруд міських комунікацій, які проходять по території орендованої земельної ділянки, зацікавлених осіб за вимогою «орендодавця» для проведення ремонтних та профілактичних робіт щодо цих мереж і споруд.

По узгодженню з «орендарем» на орендованій земельній ділянці можуть прокладатись нові інженерні комунікації. При цьому роботи з прокладання нових інженерних комунікацій виконуються у найкоротший термін, але не більше 3 (трьох) календарних місяців з дня підписання сторонами двохстороннього акту обстеження земельної ділянки перед початком виконання робіт, за умови збереження виробничого або іншого циклу «орендаря» та з обов'язковим поверненням земельної ділянки в первинний стан (як це було станом на початок виконання робіт) силами «орендодавця» чи осіб, що проводили відповідні роботи. Стан земельної ділянки на початок та на кінець виконання робіт фіксується двохсторонніми актами обстеження земельної ділянки.

8.3. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

8.4. Право оренди земельної ділянки не може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, до статутного капіталу.

8.5. Обмеження (обтяження): санітарно-захисна зона навколо об'єкта.

9. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН

9.1 «Орендодавець» має законні повноваження передавати земельну ділянку у тимчасове користування на умовах оренди, надавати інші права, визначені у цьому договорі, та гарантує, що жодна із умов та жодне із положень цього договору не порушує чинного законодавства України, що особа, яка підписус цей договір, належним чином уповноважена на те, щоб діяти від імені «орендодавця» для цілей укладення цього договору і на умовах, визначених в ньому.

9.2. «Орендодавець» має право:

9.2.1. Вимагати від «орендаря» використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо режиму використання землі; своєчасного внесення орендної плати.

9.2.2. Вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням «орендарем» умов договору.

9.2.3. Вимагати від «орендаря» збільшення розмірів орендної плати у випадках, визначених діючим законодавством та цим договором.

9.3. «Орендодавець» зобов'язаний:

9.3.1. Забезпечувати відповідно до закону права третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки.

9.3.2. Передати «орендарю» по акту в належному стані та у визначених межах земельну ділянку згідно з договором оренди.

9.3.3. Не втручатись у господарську діяльність «орендаря» і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов договору оренди.

9.4. «Орендар» гарантує, що державні органи управління та органи місцевого самоврядування, включаючи санітарні, протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури не будуть обмежуватись стосовно доступу до орендованої земельної ділянки для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень та в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

9.5. «Орендар» має право:

9.5.1. Вимагати надання «орендодавцем» для використання земельну ділянку за актом приймання-передачі земельної ділянки у строк, передбачений п.6.2. цього договору.

9.5.2. Використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд відповідно до мети, що обумовлена договором; одержувати продукцію і доходи.

9.5.3. Переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки відповідно до закону.

9.5.4. За згодою «орендодавця», визначеною окремою угодою сторін, проводити поліпшення земельної ділянки та благоустрій прилеглої території, зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди, закладати насадження без зміни цільового призначення земельної ділянки.

9.5.5. За згодою «орендодавця» передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом.

9.5.6. Користуватись на умовах платності та відповідно з діючим порядком інженерними комунікаціями «орендодавця» з метою забезпечення належної господарської діяльності на орендованій земельній ділянці.

9.5.7. На забезпечення захисту його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

9.6. «Орендар» зобов'язаний:

9.6.1. Прийняти об'єкт оренди за актом приймання-передачі у строк, передбачений п.6.2. цього договору.

9.6.2. Приступити до використання орендованої земельної ділянки після державної реєстрації права оренди земельної ділянки.

9.6.3 У п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному органу державної фіскальної служби.

9.6.4. Виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

9.6.5. Використовувати орендовану земельну ділянку за її цільовим призначенням, яке визначене у п.5.2. договору, дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.

9.6.6. Здійснювати заходи щодо поліпшення стану земельної ділянки у обсягах і в строки, визначені окремою угодою сторін.

9.6.7. При зміні функціонального (цільового) призначення земельної ділянки переоформити документи на землекористування та здійснити оплату відповідно до умов цього договору.

9.6.8. Відповідно до договору оренди своєчасно вносити орендну плату.

9.6.9. Враховувати при використанні земельної ділянки права третіх осіб, набуті відповідно до закону і договору оренди.

9.6.10. Відшкодувати «орендодавцеві» заподіяну з вини «орендаря» шкоду стану земельної ділянки.

9.6.11. Не утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до «орендодавця».

9.6.12. На «орендаря» покладається обов'язок збереження зелених насаджень, які розташовані на орендованій земельній ділянці. Знесення зелених насаджень здійснюється в порядку і за умов, визначених чинним законодавством.

9.6.13. У разі зміни банківських реквізитів, юридичної адреси, місця проживання, назви, організаційно - правової форми, тощо, переходу права власності на будівлі та споруди, що розташовані на земельній ділянці, у 10-денний строк письмово повідомити про це «орендодавця».

9.6.14. У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, після офіційного оприлюднення такого рішення «орендодавцем» або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, «орендар» повинен отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати його «орендодавцю» для внесення змін щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, та подати цю угоду до органів державної фіскальної служби.

10. РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ АБО ПОШКОДЖЕННЯ ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ

10.1. Ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини несе «орендар».

11. СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ

11.1. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню.

12. ЗМІНА УМОВ, ПРИПИНЕННЯ І РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ

12.1. Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

12.2. Договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання.

12.3. Дія договору припиняється у разі:

12.3.1. Закінчення строку, на який його було укладено;

12.3.2. Придбання «орендарем» земельної ділянки у власність;

12.3.3. Викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

12.3.4. Ліквідації юридичної особи - «орендаря» (смерті фізичної особи - «орендаря», засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду);

12.3.5. Продажу будівель або споруд, що розташовані на орендованій земельній ділянці.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

12.4. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

12.5. Перехід права власності на земельну ділянку до «орендаря» або його реорганізація є підставою для зміни умов або розірвання договору.

12.6. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

12.7. Дострокове розірвання договору оренди здійснюється за умови письмового попередження зацікавленої сторони за один місяць і взаємної згоди сторін.

12.8. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони, а також інші спори, вирішуються у судовому порядку.

12.9. У разі припинення або розірвання договору, «орендар» має забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки відповідно до цього договору.

12.10. Розірвання та припинення договору оренди земельної ділянки з підстав, зазначених у пунктах 12.3.2., 12.3.3., 12.3,5., оформлюється відповідною угодою.

13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ

13.1. Кожна із сторін за невиконання або неналежне виконання договору оренди несе відповідальність відповідно до цього договору та передбачену чинним законодавством України.

13.2. «Орендар» несе відповідальність за заростання даної земельної ділянки та прилеглої до неї території бур'янами, відповідно до діючого законодавства.

13.3. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов'язків за договором, якщо це невиконання відбулося за обставин, що виникли після укладення договору внаслідок невідворотних дій надзвичайного характеру, які сторона не змогла ні передбачити, ні попередити вжитими заходами (повінь, пожежа, осідання грунту та інші явища природи, а також війна або військові дії), які призвели до неможливості виконання договору.

14. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

14.1. Цей договір набирає чинності з дня підписання сторонами.

14.2. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

14.3. Всі витрати з оформлення цього договору несе «орендар».

14.4. Передача об'єкта оренди «орендарю» здійснюється «орендодавцем» у строки та на умовах, що визначені у п.6.2. договору за актом приймання - передачі.

14.5. Цей договір укладений в двох примірниках, що мають однакову юридичну силу. Один примірник зберігається у «Орендодавця», другий - у «Орендаря».

14.6. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

15. ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ, РЕКВІЗИТИ ТА ПІДПИСИ СТОРІН

«Орендодавець»

Кам'янська міська рада

майдан Петра Калнишевського, 2,

м. Кам'янське

51931

код ЄДРПОУ 24604168

_________________Максим Калмиков

М.П.

«Орендар»

ПП «Еталон»

просп. Свободи, 32,

м. Кам'янське

51900

код ЄДРПОУ 05412210

________________________Ілля Уманов

М.П.».

Стягнуто з Приватного підприємства "Еталон" на користь Кам'янської міської ради витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 15.01.2025 апеляційну скаргу Приватного підприємства "Еталон" - залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 у справі № 904/1702/24 - залишено без змін.

Рішення, постанови та ухвали господарського суду, Вищого суду з питань інтелектуальної власності, якими закінчено розгляд справи, а також ухвали у справах про банкрутство (неплатоспроможність), які підлягають оскарженню у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами (ч. 1 ст. 320 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч. 2 ст. 320 Господарського процесуального кодексу України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:

1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;

2) встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, факт надання завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;

3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, що підлягає перегляду.

Відповідач в своїй заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами зазначає, що 11.06.2025 винесено рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/15957/24 про задоволення позовної заяви Приватного підприємства «Еталон». Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області при видачі витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-9933204032024 від 14.03.2024 щодо незастосування таких показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площа земельної ділянки - 8319 кв. м.; середня (базова) вартість 1 кв. м.- 461,69 кв. м., коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області видати Приватному підприємству «Еталон» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,8319 га, розташованої на вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровської області (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016) із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки таких показників: площа земельної ділянки - 8319 кв. м.; середня (базова) вартість 1 кв. м- 461,69 кв. м, коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33, станом на 14.03.2024. 13.11.2025 Третій апеляційний адміністративний суд виніс постанову,якою відмовив в задоволенні апеляційної скарги Держгеокадастру та рішення суду першої інстанції залишив без змін. Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №160/15957/24 видало новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,8319 га, розташованої вул. Стасова, 65, Кам'янське, Дніпропетровської області, (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016 ) станом на 14.03.2024 із зазначенням розміру 4 168 318,14 грн. З урахуванням зазначеного відповідач вважає, що рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 у справі № 904/1702/24 підлягає скасуванню частково у результаті задоволення заяви за нововиявленими обставинами.

При перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову (ч. 5 ст. 320 Господарського процесуального кодексу України).

Заява про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами розглядається судом у судовому засіданні протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами (ч. 1 ст. 325 Господарського процесуального кодексу України).

Справа розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом для провадження у суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд. У суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи (ч. 2 ст. 325 Господарського процесуального кодексу України).

За результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд може:

1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;

2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;

3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду (ч. 3 ст. 325 Господарського процесуального кодексу України).

У разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали, постанови за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу. У разі задоволення заяви про перегляд судового рішення з підстав, визначених частиною другою, пунктами 1, 3 частини третьої статті 320 цього Кодексу, та скасування судового рішення, що переглядається, суд:

1) ухвалює рішення - якщо переглядалося рішення суду;

2) приймає постанову - якщо переглядалася постанова суду;

3) постановляє ухвалу - якщо переглядалася ухвала суду (ч. 4 ст. 325 Господарського процесуального кодексу України).

Господарський суд зазначає наступне.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі № 160/15957/24 позов Приватного підприємства «Еталон» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області при видачі витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок № HB-9933204032024 від 14.03.2024 щодо незастосування таких показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площа земельної ділянки - 8319 кв. м; середня (базова) вартість 1 кв. м- 461,69 кв. м., коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області видати Приватному підприємству «Еталон» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,8319 га, розташованої на вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровської області (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016) із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки таких показників: площа земельної ділянки - 8319 кв. м; середня (базова) вартість 1 кв. м.- 461,69 кв. м., коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33, станом на 14.03.2024.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.11.2025 апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі № 160/15957/24 залишено без змін.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі № 160/15957/24, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.11.2025, Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було сформовано Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (т.2 а.с. 25), відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:029:0016 становить 4 168 318,14 грн (дата формування витягу 14.03.2024).

Господарський суд зазначає, що плата за землю справляється на підставі положень розділу XII Податкового кодексу України.

Згідно з пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Пунктом 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII Податкового кодексу України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до пунктів 289.1, 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за певною формулою.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки - підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж установлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).

З огляду на викладене, оскільки в основу рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 у справі № 904/1702/24, серед іншого, було покладено витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9933204032024 (дата формування витягу 14.03.2024 (т. 1 а.с. 40) відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:029:0016 становила 6 902 775,11 грн, враховуючи те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі № 160/15957/24, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.11.2025, Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було сформовано Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а.с. 25), відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:029:0016 становить 4 168 318,14 грн (дата формування витягу 14.03.2024), господарський суд вважає, що рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 у справі № 904/1702/24 в частині пунктів 2.2. та 4.1. договору підлягає зміні та викладенню їх в наступній редакції: 2.2. «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.03.2024 становить 4 168 318,14 грн.», 4.1. «Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 166 732,73 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», від 18.12.2020 № 41-03/VIII «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».».

Господарський суд вважає за доцільне зазначити наступне.

При оцінці ефективності необхідно враховувати не тільки формальні засоби правового захисту, а й загальний правовий і політичний контекст, в якому вони діють, й особисті обставини заявника (див. рішення у справах існування ефективного засобу правового захисту є гарантування “Джорджевич проти Хорватії» (Djordjevic v Croatia, no.41526/10, конвенційних прав у рамках національного правопорядку. §101, 24.07.2012; “Ван Остервійк проти Бельгії» (Van Oosterwijck Суди застосовують при розгляді справ ЄКПЛ та протоколи до неї, v Belgium, no.7654/76, $36-40, 6.11.1980).

Статтею 8 Загальної декларації прав людини, прийнятої та проголошеної у резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 10.12.1948, визначено, що кожна людина має право на ефективне відновлення у правах компетентними національними судами у випадках порушення його основних прав, наданих йому конституцією або законом.

Пунктом 3 ст. 2 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, що прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 16.12.1966, установлено, що кожна держава, яка бере участь у цьому Пакті, зобов'язується забезпечити всякій особі, права і свободи якої, визнані в цьому Пакті, порушено, ефективний засіб правового захисту.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права (ч. 1 ст. 6 Закону України “Про судоустрій і статус суддів»).

Аналіз практики Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (див. рішення від 21 січня 1999 року в справі “Гарсія Руїз проти Іспанії», від 22 лютого 2007 року в справі “Красуля проти Росії», від 5 травня 2011 року в справі “Ільяді проти Росії», від 28 жовтня 2010 року в справі “Трофимчук проти України», від 9 грудня 1994 року в справі “Хіро Балані проти Іспанії», від 1 липня 2003 року в справі “Суомінен проти Фінляндії», від 7 червня 2008 року в справі “Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії») свідчить, що право на мотивоване (обґрунтоване) судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи.

Господарський суд вважає, що при оцінці наявності підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами з урахуванням встановлених, наразі, обставин (зокрема, набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі № 160/15957/24 та видачу Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (т.2 а.с. 25), відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:029:0016 становить 4 168 318,14 грн (дата формування витягу 14.03.2024)) відмова у задоволенні заяви про перегляд рішення буде “надмірним формалізмом», а також грубим порушенням судом принципу верховенства права, права на справедливий суд та повагу до прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України яке, в свою чергу, не не призведе до відновлення прав відповідача.

З огляду на викладене, заява Приватного підприємства "Еталон" про перегляд рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 за нововиявленими обставинами підлягає задоволенню.

Рішення, ухвала, постанова, прийняті за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, видаються або надсилаються учасникам справи у порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу (ч. 5 ст. 325 Господарського процесуального кодексу України).

Судове рішення, ухвалене за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, може бути переглянуте на загальних підставах (ч. 7 ст. 325 Господарського процесуального кодексу України).

Витрати зі сплати судового збору за подання заяви про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення у розмірі 4542,00 грн належить стягнути з позивача на користь відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 320-325 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Заяву Приватного підприємства "Еталон" про перегляд рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 за нововиявленими обставинами - задовольнити.

Змінити рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2024 у справі № 904/1702/24 в частині пунктів 2.2. та 4.1. договору та викласти їх в редакції:

« 2.2. «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.03.2024 становить 4 168 318,14 грн.».

« 4.1. Орендна плата вноситься «орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 166 732,73 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», від 18.12.2020 № 41-03/VIII «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».».

Стягнути з Кам'янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, 2, ідентифікаційний код 24604168) на користь Приватного підприємства "Еталон" (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, пр. Свободи, 32, ідентифікаційний код 05412210) витрати по сплаті судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у розмірі 4542,00 грн, про що видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 18.02.2026.

Суддя І.В. Мілєва