Єдиний унікальний номер 725/62/26
Номер провадження 3/725/8/26
16.02.2026. Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Стоцька Л. А., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/1325 від 23.12.2025 року, уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції складено протокол про те, що ОСОБА_1 як голова політичної партії «Партія Чернівчан», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» не подала звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася. Через канцелярію суду від її представника адвоката Сидори І.Ю. надійшло клопотання про закриття провадження у справі у заявку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, яке обґрунтоване тим, що її повноваження як голови партії не могли тривати більш як 5 років, тобто до 04.05.2023 року. При цьому вона за цей період часу не переобиралася головою партії. Як наслідок вона не уповноважена на здійснення будь-яких дій як керівник партії в тому числі і на подання звітності. Єдиним повноважним органом який може обрати нового голову партії є з'їзд партії, який може бути скликаний за ініціативою не менше ніж третини зареєстрованих обласних організацій партії. При цьому ОСОБА_1 неодноразово намагалася протягом 2024-2025 років зібрати ініціативну групу для зібрання з'їзду партії однак її спроби виявилися марними, так як достатньої кількості членів партії для скликання такого з'їзду та для достатнього кворуму щодо прийняття рішення немає. Багато членів партії виїхали за кордон у зв'язку із військовою агресією росії проти України, а також багато членів партії відмовляються приймати участь у її діяльності.
Наведене спростовує посилання НАЗК на те, що ОСОБА_1 не прийняла жодних заходів як вищою посадовою особою партії щодо виключення відомостей про неї як керівника партії з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Розгляд справи просив провести без їх участі.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 212-21 КУпАП порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог, тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч. 9, 10 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» Політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції.
У відповідності до ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Згідно Статуту політичної партії «ПАРТІЯ ЧЕРНІВЧАН» затвердженого установчим з'їздом Протоколом №1 від 04.05.2018 року, а саме п. 5.17 Голова партії обирається/звільняється з посади виключно ОСОБА_2 з числа членів Партії, з терміном повноважень 5 років та можливістю пролонгації.
Як встановлено ОСОБА_1 була обрана головою Партії 04.05.2018 року Установчим з'їздом (Протокол №1).
Отже термін повноважень ОСОБА_1 як голови Партії закінчився 04.05.2023 року.
При цьому, як встановлено із матеріалів справи, повноваження ОСОБА_1 , як голови Партії після 04.05.2023 року пролонговані не були.
З огляду на викладене суд погоджується із доводами сторони захисту, що ОСОБА_1 не мала повноважень на подання звітів від імені політичної партії «ПАРТІЯ ЧЕРНІВЧАН» за ІІІ квартал 2025 року.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За змістом ст.252 КУпАП, оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь згідно до ст. 62 Конституції України.
З положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, вбачається, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, дослідивши наявні у справі докази та з'ясувавши всі обставини справи, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 212-21, 247, 283 КУпАП, -
Провадження у справі про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Чернівецький районний суд міста Чернівців, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Стоцька Л. А.