Постанова від 17.02.2026 по справі 420/10789/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/10789/25

Категорія: 106000000Головуючий у суді І інстанції: Бутенко А. В. час і місце ухвалення: письмове провадження, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідачаСеменюка Г.В.

суддів: Федусика А.Г.

Шляхтицького О.І.

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року у справі за позовом адвоката Острицького Андрія Олеговича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2025 року адвокат Острицький А. О., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду першої інстанції з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 15.10.2024 №ЮО114937, яка видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 по справі №420/5915/24, відомостей про розміри доплати за науковий ступінь (15% від посадового окладу) відповідно до положень частини 2 статті 59 Закону України «Про вищу освіту»;

- зобов'язати підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023 з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 по справі №420/5915/24, із зазначенням відомостей про розміри: посадового окладу - 13100,00 грн.; окладу за військове звання (полковник) - 2260,00 грн.; надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 7680,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 14976,00 грн.; премії (140% від посадового окладу) - 18340,00 грн.; та із зазначенням відомостей про розмір доплати за науковий ступінь (15% від посадового окладу) - 1965,00 грн. відповідно до положення частини 2 статті 59 Закону України «Про вищу освіту», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог адвокат указував, що його довіритель отримує пенсію за вислугою років. Відповідачем, на виконання судового рішення у справі №420/5915/24, виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку розміру пенсії позивача з 01.02.2023.

Однак, відповідач під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення встановив доплату за науковий ступінь в розмірі 5% посадового окладу та не включив доплату за науковий ступінь в розмірі 15% посадового окладу, відповідно до Закону України «Про вищу освіту».

Встановлення позивачу у наданій до пенсійного органу довідці надбавки за науковий ступінь (кандидат наук) - 5 % від посадового окладу, відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 адвокат вважає протиправним.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року позов задоволено частково.

Суд визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо обрахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виходячи з відсоткової надбавки за науковий ступінь (5%) від посадового окладу.

Зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виходячи з відсоткової надбавки за науковий ступінь (15%) від посадового окладу, відповідно до положення частини 2 статті 59 Закону України «Про вищу освіту» для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

В іншій частині позовних вимог суд відмовив.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, а також неповне з'ясування обставин справи, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду у вказаній частині та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Мотиви апеляційної скарги полягають у тому, що судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні зазначено, що доплата за науковий ступінь має бути вказана в довідці в розмірі 15% від посадового окладу відповідно до положення частини 2 статті 59 Закону України «Про вищу освіту». Проте, судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні не вказано у якому саме розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.

Скаржник указує, що приймаючи рішення від 05.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23 Верховний Суд зобов'язав відповідача по справі виготовити оновлені довідки та зазначив конкретний відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, які мають бути зазначені в цих довідках.

Крім того, скаржник звертає увагу, що розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, зокрема посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років (50%) та надбавки за особливості проходження служби (65%) та премії (140%) вже визначені відповідачем у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023 від 15.10.2024 №ЮО114937, тому зазначення судом в резолютивній частині рішення таких відомостей не є передчасними та не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Також від ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення в яких він указує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року, яке він оскаржує в апеляційному порядку, вже виготовлено та направлено до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 21.08.2025 №ЮО114937, в якій зменшено грошове забезпечення для обчислення його пенсії. При цьому, надбавка за науковий ступінь указана правильно в розмірі 15% від посадового окладу.

Тобто, на думку скаржника, внаслідок обрання та застосування судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні не ефективного способу захисту порушеного права позивача, відповідачем було зменшено грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача у довідці за нормами чинними станом на 01.01.2023.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на апеляцію.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, справу судом апеляційної інстанції розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 по справі №420/5915/24, зокрема зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн.), встановленого законом на 2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою станом на 01.01.2023 та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів на 01.01.2023, для здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

15.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 по справі №420/5915/24, виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 №ЮО114937 (а.с.22).

Грошове забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 складається з:

посадового окладу - 13100,00 грн,

окладу за військовим званням - 2260,00 грн,

надбавки за вислугу років 50% - 7680,00 грн,

надбавки за особливості проходження служби 65% - 14976,00 грн,

надбавки за науковий ступінь 5 % - 655,00 грн,

премія 140% - 18340,00 грн.

Всього грошове забезпечення - 57011,00 грн.

Вважаючи, що надбавка за науковий ступінь має бути встановлена, згідно положень частини 2 статті 59 Закону України «Про вищу освіту», в розмірі 15% від посадового окладу позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив із того, що при визначенні надбавки за науковий ступінь та вчене звання позивачу необхідно застосовувати доплату за науковий ступінь у розмірі 15 % посадового окладу, відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про вищу освіту».

Тому, суд першої інстанції дійшов висновку, що дії відповідача щодо незастосування положень частини 2 статті 59 Закону України «Про вищу освіту» при встановленні та обчисленні ОСОБА_1 надбавки за науковий ступінь і надбавки за вчене звання у розмірі 5 % є протиправними.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри: посадового окладу - 13100,00 грн.; окладу за військове звання (полковник) - 2260,00 грн.; надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 7680,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 14976,00 грн.; премії (140% від посадового окладу) - 18340,00 грн., суд зазначив наступне.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 виходячи з відсоткової надбавки за науковий ступінь (15%) від посадового окладу.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, тому у задоволенні цих позовних вимог суд першої інстанції вважав необхідним відмовити, як передчасних.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

За приписами частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 1 статті 308 КАС України передбачає, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Ураховуючи, що ОСОБА_1 оскаржив рішення суду першої інстанції лише в частині відмови в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції переглядає його в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначені Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011- XII (далі - Закон № 2011- XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 2 постанови КМУ № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Також, підпунктами 2 та 3 пункту 6 постанови КМУ № 704 передбачено виплату таких доплат:

за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;

за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які обіймають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю, і мають вчене звання доцента, старшого наукового співробітника або старшого дослідника, в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Із огляду на це, Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 затверджено “Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (далі - Порядок № 260), яким згідно з пунктом 1 розділу I, визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Порядок № 260 розроблено, зокрема відповідно до постанови КМУ № 704.

Пунктом 2 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать:

підвищення посадового окладу;

надбавки;

доплати;

премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать:

винагороди;

допомоги.

Відповідно до пункту 3 розділу I Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Згідно з пунктом 4 розділу I Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Пунктом 5 Розділу VІ Порядку № 260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій ЗСУ мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.

Так, як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 по справі №420/5915/24, вже виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 №ЮО114937. У цій довідці указано наступні складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 13100,00 грн,

оклад за військовим званням - 2260,00 грн,

надбавка за вислугу років 50% - 7680,00 грн,

надбавка за особливості проходження служби 65% - 14976,00 грн,

надбавка за науковий ступінь 5 % - 655,00 грн,

премія 140% - 18340,00 грн.

Всього грошове забезпечення - 57011,00 грн.

Не погоджуючись з надбавкою за науковий ступінь в розмірі 5 % від посадового окладу, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому знову просить, окрім надбавки за науковий ступінь в розмірі 15 % від посадового окладу, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про розміри: посадового окладу - 13100,00 грн.; окладу за військове звання (полковник) - 2260,00 грн.; надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 7680,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 14976,00 грн.; премії (140% від посадового окладу) - 18340,00 грн.; та із зазначенням відомостей про розмір доплати за науковий ступінь (15% від посадового окладу) - 1965,00 грн. відповідно до положення частини 2 статті 59 Закону України «Про вищу освіту», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що фактично ключовим правовим питанням у даній справі є право позивача на зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 виходячи з відсоткової надбавки за науковий ступінь в розмірі 15% від посадового окладу.

Зазначення інших складових грошового забезпечення вже вирішено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 по справі №420/5915/24, на виконання якого видана відповідна довідка.

Слід зазначити, що, станом на момент прийняття судом першої інстанції рішення у даній справі №420/10789/25, спору про неправильне зазначення відповідачем розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023 не існувало.

Посилання ОСОБА_1 на те, що після ухвалення судом першої інстанції рішення від 05 червня 2025 року у даній справі №420/10789/25, відповідач видав оновлену довідку від 21.08.2025 №ЮО114937, в якій зменшив його грошове забезпечення для перерахунку пенсії, судом апеляційної інстанції не приймається.

Такі дії ІНФОРМАЦІЯ_3 свідчать про протиправність його дій, які вчинені на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 по справі №420/5915/24, що надає ОСОБА_1 право на звернення до суду в порядку статті 383 КАС України (визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду).

За таких умов, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 не свідчать про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Крім того, колегія суддів зазначає, що Консультативна рада європейських суддів у Висновку №11 (2008) щодо якості судових рішень на рівні рекомендацій, що мають характер норм «м'якого права», наголосила, що якість будь-якого судового рішення залежить головним чином від якості його обґрунтування. Воно не лише полегшує розуміння сторонами суті рішення, а насамперед слугує гарантією проти свавілля. Обґрунтування судового рішення загалом засвідчує дотримання національним суддею принципів, проголошених ЄСПЛ. При цьому навіть «проміжні» процесуальні рішення потребують належного викладу підстав їх прийняття, якщо вони стосуються індивідуальних свобод. Належне мотивування судового рішення - це стандарт ЄСПЛ, напрацьований за результатами розгляду заяв про порушення права на справедливий суд. Аналіз практики ЄСПЛ щодо застосування статті 6 Конвенції свідчить, що право на мотивоване судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи.

По-перше, ціль мотивування судового рішення полягає в тому, щоб продемонструвати і довести, передусім сторонам, що суд справді почув, а не проігнорував їхні позиції. По-друге, мотивоване судове рішення надає сторонам змогу вирішити питання про доцільність його оскарження. По-третє, належне мотивування судового рішення забезпечує ефективний апеляційний перегляд справи. По-четверте, тільки мотивоване судове рішення забезпечує можливість здійснювати суспільний контроль за правосуддям.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити суду, та відмінності, які існують у державах-учасницях з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд обов'язок щодо обґрунтування, який випливає зі статті 6 Конвенції, може бути вирішене тільки у світлі конкретних обставин справи (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України», заява № 63566/00, пункт 23). Тому за наведених вище підстав, якими Суд обґрунтував своє рішення, не вбачається необхідності давати докладну відповідь на інші аргументи, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у справі.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.

Згідно з частиною 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи, що в задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 належить відмовити, подана ним заява щодо судових витрат на правничу допомогу в суді апеляційної інстанції задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 243, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року у справі за позовом адвоката Острицького Андрія Олеговича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач Г.В. Семенюк

Судді А.Г. Федусик О.І. Шляхтицький