Постанова від 16.02.2026 по справі 380/5235/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 380/5235/25 пров. № А/857/33470/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

судді-доповідача Іщук Л. П.,

суддів Глушка І.В., Обрізка І.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги 16 регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України та Військово-медичного клінічного центру Західного регіону на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2025 року (головуючий суддя Крутько О.В., м. Львів) у справі № 380/5235/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного центру Західного регіону Міністерства оборони України, 16 регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військово-медичного клінічного центру Західного регіону, 16 регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати постанову Військово-лікарської комісії, оформленої свідоцтвом про хворобу №4537 від 16.05.2023 Військово-медичного клінічного центру Західного регіону в особі Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного центру Західного регіону та затвердженої 16 Регіональною Військово-лікарською комісією 29 травня 2023 року щодо визначення причинного зв'язку за результатами проходження військово лікарської комісії “Захворювання, Так, пов'язане з проходженням військової служби" та скасувати свідоцтво про хворобу №4537 від 16 травня 2023 року щодо ОСОБА_1 ; зобов'язати Військово-медичний клінічний центр Західного регіону в особі Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного центру Західного регіону з урахуванням первинної медичної документації ОСОБА_1 провести повторний медичний огляд із дотримання вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України», що затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402 для визначення причинного зв'язку захворювання за результатами проходження військово-лікарської комісії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2025 року позов задоволено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідачі оскаржили його в апеляційному порядку, вважають, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, а також не досліджено обставини, що мають значення для справи.

16 Регіональна військово-лікарська комісія вимоги апеляційної скарги обгрунтовує тим, що суд першої інстанції не взяв до уваги доводи відповідача, як органу, на який покладено функції щодо встановлення причинного зв'язку захворювання позивача відповідно до вимог Наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 « Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». Зазначає, що процес встановлення причинного зв'язку захворювань є чітко регламентованим, передбачає детальну перевірку документів, можливість подання додаткових доказів за ініціативою особи. Вказує, що суд вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття, а повноваження, надані військово-лікарським комісіям, є дискреційними.

Військово-медичний центр Західного регіону Міністерства оборони України в обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що у позивача є право оскаржити до суду постанову ВЛК регіону, або постанову ЦВЛК, а не постанову позаштатної ВЛК. Наголошує, що встановлення причинного зв'язку захворювання (поранень, контузій, каліцтв) є виключно повноваженнями ВЛК. Вважає, що позаштатна ВЛК, ухвалюючи рішення, діяла відповідно та у межах Наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 « Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» поданих на розгляд документів і не порушила права позивача.

Просять скасувати рішення суду та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін. Зазначає, що комісією Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Західного регіону та НОМЕР_1 Регіональною військово-лікарською комісією при медичному огляді ОСОБА_1 протиправно не було взято до уваги діагноз від 20.04.2023, який встановлений начальником клініки хірургії серця та магістральних судин полковника медичної служби ОСОБА_2 та начальника відділення судинної хірургії підполковника медичної служби ОСОБА_3 та погоджений з головним хірургом МОУ полковником медичної служби ОСОБА_4 про те, що захворювання ОСОБА_1 : аневризма внутрішньої сонної артерії, гіпоплазія хребетної артерії справа зі значним порушенням кровообігу та функцій “Так, пов'язані із захистом Батьківщини». Наголошує, що комісією не обґрунтовано на підставі яких документів та відомостей позивачу встановлено саме прописаний у рішенні відповідача - свідоцтві про хворобу висновок ВЛК про причинний зв'язок захворювання позивача із військовою службою.

Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційні скарги слід задовольнити.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , 1985 р.н., проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 на посаді командира 2 реактивного артилерійського взводу 2 реактивної артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи, звільнений з військової служби у відставку відповідно до наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних сил України (по особовому складу) від 29 червня 2023 року №160-РС за станом здоров'я, відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 24 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу»,

Наказом командира Військової частини НОМЕР_2 №195 від 12.07.2023 (по стройовій частині) ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення частини з 12.07.2023.

Також суд встановив, що ОСОБА_1 в період з 01.03.2022 по 17.08.2022, з 10.09.2022 по 28.10.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, що підтверджує Довідка № 2064 від 18.04.2023 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, видана Військовою частиною НОМЕР_2 .

З Свідоцтва про хворобу №4537 від 16 травня 2023 року ( оскаржуване рішення ) встановлено наступне: “Військово-лікарська комісія клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Західного регіону за розпорядженням командира військової частини НОМЕР_2 від 04.04.2023 №690/20,446 провела огляд ОСОБА_1 , 1985 р.н., капітана, на підставі довідки командира №2064 від 18.04.2023 про те, що в період з 01.03.2022 по 17.08.2022, з 10.09.2022 по 28.10.2022 брав участь в заходах по забезпеченню оборони України. Підвищення артеріального тиску відмічає протягом останніх п'яти місяців. Скерований на обстеження у ВМКЦЗР, де при УЗД артерії голови 06.03.2023 виявлено аневризматичне розширення внутрішньої сонної артерії: діаметр просвіту від біфуркації на протязі 3,5 см рівномірно розширений до 10 мм, під основою черепа діаметр просвіту 5мм, гіпоплазію хребетної артерії справа. Від запропонованого оперативного втручання пацієнт відмовився. Командиром частини скерований на ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби. Діагноз погоджено з головним хірургом ЗСУ… П.12. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва. Аневризма внутрішньої сонної артерії, гіпоплазія хребетної артерії справа зі значним порушенням кровообігу та функцій. Гіпертонічна хвороба першої стадії, ступінь другий, ризик помірний. Захворювання, Так, пов'язане з проходженням військової служби…»

З матеріалів справи встановлено, що з цим свідоцтвом про хворобу позивач був ознайомлений і отримав на руки його 2 його примірники 31.05.2023 (а.с.28).

16.01.2025 представник позивача звернувся з адвокатським запитом за вих. № 25/01/15-3 від 16.01.2025 до Клініки амбулаторно-поліклінічної роботи Військово-медичного центру Західного регіону, на який Військово-медичний клінічний центр Західного регіону надав письмову відповідь за №550/1586 від 31.01.2025 про те, що ОСОБА_1 , 1985 р.н., був зареєстрований та проходив медичний огляд ВЛК у клініці амбулаторно-поліклінічної допомоги ВМКЦ Західного регіону з 04.04.2023, оформлено рішення ВЛК у вигляді Свідоцтва про хворобу №4537 від 16.05.2023, затверджене 16 РВЛК 29.05.2023.

16.01.2025 представник позивача звернувся з адвокатським запитом за вих. № 25/01/15-2 від 16.01.2025 до 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (м. Львів, вул. Стрийська, 73 а), у якому повідомив, що комісією Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово медичного клінічного центру Західного регіону та 16 регіональною військово-лікарською комісією за результатами огляду ОСОБА_1 не було враховано діагноз від 20.04.2023 року, який встановлений начальником клініки хірургії серця та магістральних судин полковником медичної служби ОСОБА_5 та начальником відділення судинної хірургії підполковником медичної служби ОСОБА_3 та який погоджений з головним хірургом МОУ - полковником медичної служби ОСОБА_4 про те, що захворювання ОСОБА_1 : аневризма внутрішньої сонної артерії, гіпоплазія хребетної артерії справа зі значним порушенням кровообігу та функцій: “Так, пов'язані із захистом Батьківщини», а всупереч встановленому діагнозу вищезазначених лікарів комісією встановлено, що захворювання ОСОБА_1 : “Так, пов'язане з проходженням військової служби». Окрім того, просив на підставі медичних документів, які знаходяться у справі ОСОБА_1 , прийняти мотивовану постанову, яка би відповідала Положенню про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року».

На запит представника позивача 16 Регіональна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України надала відповідь, у якій повідомила про відмову в частині прийняття нової постанови, мотивуючи це тим, що захворювання (аневризматичне розширення внутрішньої сонної артерії та гіпоплазія хребетної артерії справа) діагностовано через чотири місяці після участі ОСОБА_1 в бойових діях, а медичний огляд ВЛК капітан ОСОБА_1 проходив через шість місяців після участі у бойових діях і немає переконливих даних, що захворювання виникло під час участі в бойових діях.

Також було роз'яснено, що у випадку подання позивачем нових медичних документів, які стосуються обставин виникнення захворювання у період його участі у бойових діях, вони будуть розглянуті Комісією.

Не погодившись із постановою військово-лікарської комісії клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Західного регіону, оформлену свідоцтвом про хворобу №4537 від 16.05.2023, позивач вважає, що Військово-медичний клінічний центр Західного регіону в особі Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного центру Західного регіону повинен провести повторний медичний огляд з урахуванням первинної медичної документації ОСОБА_1 , а тому звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що вказана постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання капітана ОСОБА_1 з проходженням військової служби прийнята без врахування документів про причини та обставини захворювання позивача.

Суд вказав, що комісією не обґрунтовано, на підставі яких документів та відомостей позивачу встановлено саме прописаний у свідоцтві про хворобу висновок ВЛК про причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 , відтак дійшов висновку, що постанова є необґрунтованою, а тому підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку висновку суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Законодавством, яке підлягає застосуванню у площині спірних правовідносин є Закон України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (далі - Закон № 2801-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Положення № 402 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону № 2801-XII законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.

Так, статтею 70 Закону № 2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України Про військовий обов'язок і військову службу від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Розділ ІІ Положення № 402 деталізує сам порядок проходження медичного огляду.

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402, яка містить такі пункти.

У пунктах 6.8, 6.9 глави 6 розділу ІІ Положення №402 визначено, що на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого.

Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Під час проходження медичного огляду військовослужбовець зобов'язаний надавати медичні документи щодо стану свого здоров'я. Дані, вказані в наданих військовослужбовцем медичних документах, враховуються лікарями під час формування постанов ВЛК.

Глава 21 Положення визначає Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та осіб, звільнених з військової служби, зі службою у Збройних Силах України.

Відповідно п.21.1. у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення. Тобто тільки ВЛК наділені повноваженням встановлювати причинний зв'язок захворювання ( поранень, контузій , каліцтв).

Відповідно до пункту 21.2 глави 21 розділу ІІ Положення Постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються, зокрема, в таких формулюваннях:

д) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби»;

є) "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань (поранень, контузій, каліцтв, травм), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами «а» , «ґ» цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

У даному випадку предметом оскарження є постанова позаштатної військово-лікарської комісії, оформлена свідоцтвом про хворобу №4537 від 16.05.2023 Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного центру Західного регіону.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЖ пересувної госпітальної бази (пункт 2.2 Положення №402).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК (п. 20.2. Положення №402).

За наявності підстав для зміни (перегляду) постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, зазначених у свідоцтві про хворобу (довідці ВЛК), постанова ВЛК при прийнятті нової постанови підлягає скасуванню (відміні). Постанова ВЛК оформляється протоколом засідання штатної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень) (абзац 2 п. 21.13. Положення №402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п.2.4.10 Положення №402).

На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України (п.2.3.3 Положення №402).

Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. (п. 2.3.5. Положення).

Як встановлено судом, вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами, Військово-лікарська комісія клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Західного регіону є позаштатною комісією.

Отже, виходячи з вищенаведеного, у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно причинного зв'язку захворювання переглядати та скасовувати постанову позаштатної військово-лікарської комісії мають право ВЛК регіону та Центральна ВЛК, а не суд.

Згідно вимог Положення №402 у позивача наявне право оскаржити до суду постанову ВЛК регіону, або постанову ЦВЛК, а не постанову позаштатної ВЛК.

Водночас, у матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до ВЛК регіону чи Центральної військово-лікарської комісії для перегляду постанови позаштатної військово-лікарської комісії, оформленої свідоцтвом про хворобу №4537 від 16.05.2023.

Постанови ВЛК регіону чи Центральної військово-лікарської комісії не є предметом оскарження у даному спорі.

Також при вирішенні даного спору колегія суддів враховує позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 10 лютого 2022 року у справі № 160/7153/20, у якій Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) передбаченим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12 лютого 2021 року у справі № 820/5570/16 від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18, від 26 лютого 2025 року у справі № 240/13173/22 і зазначив про те, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду суду.

Отже, суд може перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку, однак не вправі здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері, і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Доказів порушення відповідачем порядку чи процедури медичного огляду позивачем не надано і у матеріалах справи такі відсутні.

Доводи позивача щодо неврахування відповідачем при ухваленні постанови діагнозу від 20.04.2023 року, який встановлений начальником клініки хірургії серця та магістральних судин полковником медичної служби ОСОБА_5 та начальником відділення судинної хірургії підполковником медичної служби ОСОБА_3 та який погоджений з головним хірургом МОУ - полковником медичної служби ОСОБА_4 про те, що захворювання ОСОБА_1 : аневризма внутрішньої сонної артерії, гіпоплазія хребетної артерії справа зі значним порушенням кровообігу та функцій: “Так, пов'язані із захистом Батьківщини» є такими, що не стосуються процедури прийняття спірного рішення суб'єктом владних повноважень.

Крім цього, такі доводи суперечать змісту оскаржуваної постанови, у якій зазначений такий же діагноз, але висновок Комісії про причинний зв'язок захворювання зі службою у Збройних Силах України є іншим, ніж думка окремих лікарів - ОСОБА_2 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .

Колегія суддів наголошує, що визначення причинного зв'язку захворювання зі службою у Збройних Силах України є дискреційним повноваженням ВЛК.

Також колегія суддів зауважує, що відповідно до Положення №402 під час проходження медичного огляду військовослужбовець зобов'язаний надавати медичні документи щодо стану свого здоров'я. Дані, вказані в наданих військовослужбовцем медичних документах, враховуються лікарями під час формування постанов ВЛК.

Разом з тим, у відповіді на звернення адвоката позивача 16 Регіональна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України роз'яснила, що захворювання (аневризматичне розширення внутрішньої сонної артерії та гіпоплазія хребетної артерії справа) діагностовано через чотири місяці після участі ОСОБА_1 в бойових діях, а медичний огляд ВЛК капітан ОСОБА_1 проходив через шість місяців після участі у бойових діях і немає переконливих даних, що його захворювання виникло саме під час участі в бойових діях. Також було зауважено про можливість надання додатково медичних документів, які б дали можливість Комісії встановити такий причинний зв'язок захворювання зі службою у Збройних Силах, який вважає правильним позивач.

Враховуючи наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

За встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, апеляційний суд приходить до висновку, що суд першої інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до ухвалення помилкового рішення, а відтак рішення суду слід скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

Щодо розподілу судових витрат, то такий відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. 311, ст.315, ст. 317, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги 16 регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України та Військово-медичного клінічного центру Західного регіону задовольнити.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2025 року у справі № 380/5235/25 скасувати та ухвалити постанову про відмову у задоволенні позову.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Л. П. Іщук

судді І. В. Глушко

І. М. Обрізко