П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 лютого 2026 р. Справа № 420/32494/25
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі питання про витребування доказів у справі за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні П'ятого апеляційного адміністративного суду знаходиться справа №420/32494/25 за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Під час апеляційного розгляду справи судом встановлено, що апелянт ОСОБА_1 не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині здійснення судом першої інстанції розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 19 липня 2022 року включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, з підстав застосування судом першої інстанції не вірних, на думку позивача, відомостей щодо грошового забезпечення в лютому та березні 2018 року.
В свою чергу, судом апеляційної інстанції з матеріалів справи вбачається дві довідки щодо нарахованого позивачу грошового забезпечення в лютому та березні 2018 року, видані ГУ ДСНС в Одеській області, які містять різні відомості щодо нарахованого грошового забезпечення, а саме в одній з них лютий 2018 р. - 13552,89 грн., березень 2018 р. - 16123,23 грн., тоді коли інша довідка містить такі відомості лютий 2018 р. - 11485,50 грн., березень 2018 р. - 13663,73 грн.
Згідно ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Одним із принципів адміністративного судочинства є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, зміст якого зобов'язує адміністративний суд до активної ролі в судовому засіданні.
Принцип офіційного з'ясування всіх обставин справи, закріплений частиною четвертою статті 9 КАС України, зобов'язує суди вживати заходи для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі шляхом виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Процесуальним законом передбачено різні шляхи отримання судом доказів: 1) надання учасником справи з його власної ініціативи; 2) надання доказів учасниками справи за пропозицією суду; 3) збирання доказів судом з власної ініціативи (ч. 3 ст. 77 КАС України), 4) витребування доказів судом (ст. 80 КАС України). Вони відрізняються наслідками.
В той же час, статтею 80 КАС України передбачено повноваження суду збирати докази з власної ініціативи шляхом постановлення ухвали про витребування доказів. Її виконання є обов'язковим. Невиконання ухвали передбачає застосування заходів процесуального примусу.
Згідно з ч. 1,3 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, для повного та об'єктивного встановлення обставин справи та прийняття законного рішення, колегія суддів приходить до висновку про необхідність витребування у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області довідку щодо розміру нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 у лютому 2018 року (нарахованого на підставі постанови КМУ №1294) та в березні 2018 року (нарахованого на підставі постанови КМУ №704), що підтвердити належними доказами, оскільки матеріали адміністративної справи містять дві довідки відповідача з різними сумами нарахованого грошового забезпечення у цей період.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне застосувати положення ч.2 ст.236 КАС України та зупинити провадження у справі до отримання витребуваних доказів. Необхідність зупинення провадження по справі викликана об'єктивною неможливістю розгляду справи без отримання витребуваних доказів.
Керуючись ст.ст. 9, 79, 80, 241, 243, 248, 308, 310, 321, 325, 328 КАС України колегія суддів,-
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області у десятиденний строк з дня отримання копії вказаної ухвали надати до П'ятого апеляційного адміністративного суду через систему «Електронний суд» (на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1):
- належним чином завірену довідку щодо розміру нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 у лютому 2018 року (нарахованого на підставі постанови КМУ №1294) та в березні 2018 року (нарахованого на підставі постанови КМУ №704), яку підтвердити належними доказами, оскільки матеріали адміністративної справи містять дві довідки відповідача з різними сумами нарахованого грошового забезпечення у цей період.
Провадження у справі до надання витребуваних матеріалів зупинити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддями та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.В. Бітов
О.В. Лук'янчук