17 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/4808/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року (суддя Богатинський Богдан Вікторович) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними та скасувати рішення без номеру від 29 квітня 2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову в проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати за вислугу років ОСОБА_1 із застосуванням обмеження граничного розміру пенсії десяти прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність, зазначеної у довідці від 17 квітня 2025 року № 21-155ВИХ-25, виданої Донецькою обласною прокуратурою; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 січня 2022 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(11)/2019, частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-У11 ОСОБА_1 , виходячи із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Донецької обласної прокуратури від 17 квітня 2025 року № 21-155ВИХ-25 «Про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за посадою прокурора окружної прокуратури», без обмеження граничного розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не забезпечення розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.04.2025 про перерахунок пенсії на підставі довідки № 21-4440ВН-25 від 16.04.2025, яку видано Донецькою обласною прокуратурою, без обмеження максимального розміру пенсії, за принципом екстериторіальності у відповідності до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вчинити дії щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.04.2025 про перерахунок пенсії на підставі довідки № 21-4440ВН-25 від 16.04.2025, яку видано Донецькою обласною прокуратурою, без обмеження максимального розміру пенсії, за принципом екстериторіальності у відповідності до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Висновки суду ґрунтуються на тому, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що 25.04.2025 позивач звернувся до Головного управління з заявою в рамках Закону України «Про звернення громадян», оскільки заява про перерахунок пенсії була подана не за формою, встановленою Порядком № 22-1. Вказує, що судом першої інстанції не було враховано той факт, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, а отже Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області мало бути залучено до справи у якості другого відповідача, а Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не повинно відповідати в частині позову щодо вимоги про зобов'язання перерахувати пенсію позивачу. Крім того в доводах апеляційної скарги відповідач зазначає про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі довідки № 21-4440ВН-25 від 16.04.2025.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 25.04.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 21-4440ВН-25 від 16.04.2025, яку видано Донецькою обласною прокуратурою, без обмеження максимального розміру пенсії (а.с. 18).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.05.2025 повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Перерахунок пенсійної виплати з 01.03.2024 проведений відповідно до норм чинного законодавства. Також в зазначеному листі вказано, що ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою в рамках Закону України «Про звернення громадян», для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових документів, необхідно подати заяву на перерахунок пенсії встановленого зразку, звернувшись до будь-якого діючого відділу обслуговування громадян або скориставшись онлайн сервісами вебпорталу Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису у розділі «заява на перерахунок пенсії» з доданням сканованих оригіналів документів (а.с. 19-20).
Вважаючи протиправною відмову пенсійного органу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки № 21-4440ВН-25 від 16.04.2025, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 року визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною 13 вказаної статті 50 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В подальшому 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-УІІ, згідно з пп. 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон № 1789-ХІІ, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
За частиною 12 статті 86 Закону № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
Відповідно до пункту 1.1. зазначеного Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Постановою Правління Пенсійного фонду України 14 грудня 2015 року № 25-1 «Деякі питання впровадження електронних пенсійних справ на базі централізованих інформаційних технологій» установлено, що Порядок № 22-1 застосовується з урахуванням того, що: із заявами про призначення пенсії до управлінь Пенсійного фонду України у Вінницькій, Донецькій, Київській та Херсонській областях, починаючи з 1 січня 2016 року; в Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Черкаській, Чернівецькій, Хмельницькій областях та у м. Києві - з 1 червня 2016 року; у Дніпропетровській, Закарпатській, Івано-Франківській, Луганській, Львівській, Полтавській, Тернопільській та Харківській областях - з 1 липня 2016 року; у Волинській, Житомирській, Одеській, Рівненській, Сумській та Чернігівській областях - з 1 серпня 2016 року, можуть звертатися особи, які проживають (зареєстровані) в цих адміністративно-територіальних одиницях, незалежно від території обслуговування таких органів; заява та інші подані документи скануються зазначеними органами із використанням технічних засобів, засвідчуються кваліфікованим електронним підписом та зберігаються в електронній пенсійній справі як копії документів, на підставі яких призначено пенсію.
Отже, законодавець визначив альтернативні способи подачі заяв до органів з питань призначення пенсій.
Відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Отже, прийняття та розгляд заяви про призначення пенсії здійснюється з урахуванням вимог Порядку № 22-1.
При цьому зміст норм, що містяться в пунктах 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає/перераховує пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок), незалежно від місця проживання/ перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.
Після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, тобто територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, тобто територіальному органу Пенсійного фонду України, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
У свою чергу нарахування та виплату пенсії проводить територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, в порушення вимог пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 для розгляду заяви ОСОБА_1 не було визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію за принципом екстериторіальності та як наслідок, заяву від 25.04.2025 не було розглянуто по суті, рішення про перерахунок чи відмову в перерахунку пенсії прийнято не було, а лише надано відповідь листом відповідно до Закону України «Про звернення громадян» від 12.05.2025, чим фактично, як правильно зауважив суд першої інстанції, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не забезпечення розгляду поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності у відповідності до пункту 4.2 Порядку № 22-1.
Щодо доводів відповідача, що заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії була подана не за формою, встановленою Порядком № 22-1, колегія суддів зазначає, що Верховний Суд, вирішуючи питання правомірності не розгляду органом пенсійного фонду заяви, форма якої не відповідає тій, яка встановлена Порядком № 22-1, у постанові від 27 листопада 2019 року у справі № 748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст зазначеної заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника, а тому відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).
Аналогічна правова позиція щодо подібних правовідносин викладена Верховним Судом у постановах від 09 серпня 2023 року у справі № 520/5045/2020 та від 23 вересня 2024 року у справі № 620/2027/23.
Враховуючи те, що зміст заяви ОСОБА_1 від 25.04.2025 про здійснення перерахунок пенсії на підставі довідки № 21-4440ВН-25 від 16.04.2025 дає змогу оцінити намір заявника та до цієї заяви додано довідку, на підставі якої, як вважає позивач, у нього виникло право на перерахунок пенсії, колегія суддів вважає, що у відповідача не було обґрунтованих підстав вважати, що ця заява подана в порядку Закону України «Про звернення громадян».
При цьому, зважаючи на те, що відповідачем не вчинено дій, передбачених пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1, оскільки не передано заяву ОСОБА_1 від 25.04.2025 на розгляд за принципом екстериторіальності, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вчинити дії щодо розгляду заяви позивача від 25.04.2025 про перерахунок пенсії на підставі довідки № 21-4440ВН-25 від 16.04.2025, яку видано Донецькою обласною прокуратурою.
При цьому суд в межах цієї справи не надає оцінку доводам апелянта про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі довідки № 21-4440ВН-25 від 16.04.2025, адже заява ОСОБА_1 від 25.04.2025 по суті відповідачем не вирішувалася.
Також суд звертає відповідача, що процесуальний закон не дозволяє на стадії апеляційного розгляду справи змінювати склад сторін, а тому є безпідставними доводи апелянта про необхідності залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до участі у розгляді цієї справи у якості другого відповідача.
Враховуючи сукупність наведених обставин, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
В частині відмовлених позовних вимог рішення суду першої інстанції не оскаржується, судом апеляційної інстанції не перевіряється.
Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року в адміністративній справі № 280/4808/25 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 17 лютого 2026 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 17 лютого 2026 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова
суддя А.В. Суховаров