Постанова від 04.02.2026 по справі 160/13536/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/13536/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Малиш Н.І., Кругового О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 р. (суддя Кучугурна Н.В) в адміністративній справі №160/13536/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області щодо відмови в проведенні перерахунку його пенсії на підставі оформлених Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 29 січня 2020 р., 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023 р., яка оформлена листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-010202-8/49775 від 11 березня 2024 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області здійснити з 01 лютого 2020 р., 01 лютого 2021 р., 01 лютого 2022 р., 01 лютого 2023р. перерахунок та виплату йому пенсії на підставі наданих довідок про розмір грошового забезпечення, оформлених Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №4156, №4157, №4158, №4159 від 30 січня 2025 р. станом на 29 січня 2020 р., 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023 р. із урахуванням раніше виплачених сум.

В обгрунтування позовних вимог вказано, що ОСОБА_1 отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач не здійснює перерахунок йому пенсії із урахуванням оновлених довідок про розмір грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 липня 2025р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Судом:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі оформлених Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області довідок №4156, №4157, №4158, №4159 від 30 січня 2025 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку

пенсії станом на 29 січня 2020 р., 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023 р.;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області здійснити з 01 лютого 2020 р., 01 лютого 2021 р., 01 лютого 2022 р., 01 лютого 2023р.

перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі наданих довідок про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, оформлених Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №4156, №4157, №4158, №4159 від 30 січня 2025 р. станом на 29 січня 2020 р., 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023 р. із урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29 січня 2020 р., 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023 р.

Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідки № 4156, 4157, 4158, 4159 від 30 січня 2025 р. про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 р., 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023 р. для проведення перерахунку основного розміру його пенсії. Листом №0400-010202-8/49775 від 11 березня 2025 р. відповідач повідомив позивача, що немає законних підстав для перерахунку пенсії за вказаними довідками, оскільки відповідних повідомлень від Мінсоцполітики до Пенсійного фонду України не надходило.

Задовольняючи частково позовну заяву, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача наявний обов'язок здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розміри його грошового забезпечення станом на 29 січня 2020 р., 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023 р., видача яких обумовлена підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Приписами частини 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

01 березня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 4 якої в редакції, чинній на момент прийняття (30 серпня 2017 р.) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

24 лютого 2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 р. у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків:

- з 01 січня 2020 р. положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з цією постановою, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

У подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді у постанов, зокрема від 31 серпня 2022 р. у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 р. у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 р. у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 р. у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 р. у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 р. у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 р. у справі № 160/15756/21.

Верховний Суд в постанові від 08 жовтня 2024 р. у справі №580/8908/23 зазначив, що не може бути застосовано до подібних спірним правовідносин розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів. Військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів.

Згідно із частинами 2,3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер

набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом першої інстанції встановлено, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідки №4156, 4157, 4158, 4159 від 30 січня 2025 р. про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 р., 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023 р.

Зважаючи на наведені вище норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та правові висновки Верховного Суду, сформульовані при розгляді подібних правовідносин, зазначені довідки є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.

В зв'язку із чим, відсутні підстави, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 р. в адміністративній справі №160/13536/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 04 лютого 2026 р. та оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя Н.І. Малиш

суддя О.О. Круговий