03 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/15146/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2025 р. (суддя Ільков В.В) в адміністративній справі №160/15146/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплаті йому пенсії з 01 лютого 2023 р. на підставі довідки №55/11/202-299 від 05 червня 2024 р. у розмірі 90% базової суми, що становить 41676,52 грн., із врахуванням сум індексацій у розмірі 1500,00 грн. відповідно до Постанов КМУ від 23 лютого 2024 р. № 185 та від 25 лютого 2025 р. № 209, та із обмеженням пенсії максимальним розміром, а з 01 січня 2025 р. обмеженням на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити йому пенсію з 01 лютого 2023 р. на підставі довідки №55/11/202-299 від 05 червня 2024 р. у розмірі 90% базової суми, що становить 41676,52 грн., із врахуванням сум індексацій у розмірі 1500,00 грн. відповідно до Постанов КМУ від 23 лютого 2024 р. № 185 та від 25 лютого 2025 р. № 209, без обмеження пенсії максимальним розміром, а з 01 січня 2025 р. без обмеження на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. № 1 у щомісячному розмірі з 01 березня 2025 р. 44676,52 грн. та із урахуванням фактично виплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог вказав, що отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2025р. у справі №160/23046/24 було захищено його право на перерахунок пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, вказаного у довідці №55/11/202-299 від 05 червня 2024 р. При здійсненні перерахунку його пенсії у 2025 році відповідач протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії до 70% та обмежив її максимальним розміром, а також застосував понижуючи коефіцієнти.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2025р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Судом:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2025 р. на підставі оновленої довідки №55/11/202-299 від 05 червня 2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р. із обмеженням її максимального розміру та із розрахунку 70% грошового забезпечення;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2025 р. без обмеження її максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" із врахування оновленої довідки №55/11/202-299 від 05 червня 2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р., виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позову відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що із урахуванням статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 р. пенсія ОСОБА_1 правомірно обмежена.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.
ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2025 р. у справі №160/23046/24 було захищено право позивача на перерахунок пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області №55/11/202-299 від 05 червня 2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р. у розмірі 90 % грошового забезпечення. При здійсненні перерахунку пенсії у 2025 році відповідач зменшив відсотковий розмір пенсії позивача до 70% та обмежив її максимальним розміром.
Вважаючи протиправними вказані дії, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом.
Частково задовольняючи позовну заяву, суд першої інстанції виходив з того, що Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не передбачено обмеження розміру пенсій, а застосування положень статті 46 Закону №4059-IX та постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 р. є протиправним. Також, суд вказав, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо зменшення відсотку пенсії слід зазначити наступне.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 р. №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
В подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27 березня 2014 р. № 1166-VII внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".
Внесення відповідних змін стосується порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду в постанові від 16 жовтня 2019 р. у зразковій справі №240/5401/18.
Щодо обмеження пенсії максимальним розміром та застосування понижуючих коефіцієнтів слід зазначити наступне.
Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 р. у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» установлено, що у період воєнного стану у 2025 р. пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Верховним Судом у постановах від 16 грудня 2021 р. (справа №400/2085/19), від 20 липня 2022 р. (справа № 340/2476/21), від 25 липня 2022 р. (справа №580/3451/21), від 30 серпня 2022 р. (справа № 440/994/20), від 17 березня 2023 р. (справа №340/3144/21) вказано, що правовідносини, стосовно призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII підлягають застосуванню, із урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. №7-рп/2016, тобто без будь - якого обмеження їх розміру.
У постанові від 11 вересня 2025 р. у справі № 120/1081/25 Верховний Суд вказав, що зміна правового регулювання відносин у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб можлива лише у випадку внесення відповідних змін, зокрема, до Закону № 2262-ХІІ, а інші нормативно-правові акти застосовуються лише у випадку їх прийняття відповідно до цих законів. Закон № 4059-IX не повинен містити інакшого чи додаткового правового регулювання правовідносин, що охоплюються предметом регулювання інших законів України, особливо тієї сфери суспільних відносин,
для яких діють спеціальні (виняткові) норми. Конституція України не надає закону про Державний бюджет України вищої юридичної сили стосовно інших законів. Зміни до Закону № 2262-ХІІ щодо обмеження граничним (максимальним) розміром пенсії та застосування до суми перевищення коефіцієнту, визначеного Постановою № 1, не вносилися.
Крім того, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 р. у справі №320/2229/25, яке набрало законної сили 09 грудня 2025 р. визнано протиправним та нечинним абзац 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині його застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається із наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії позивача, її розмір з надбавками в загальному розмірі складає 35 415,08 грн., який із урахуванням максимального розміру пенсії, а також застосуванням понижуючих коефіцієнтів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 р. зменшений до 23 610,00 грн.
Отже, суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність у відповідача обов'язку здійснити позивачу нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2025 р., без зменшення відсоткового значення її розміру, без обмеження її максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів.
В зв'язку із чим, відсутні підстави, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2025 р. в адміністративній справі №160/15146/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 03 лютого 2026 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Н.І. Малиш