Справа № 134/244/26
2-о/134/19/2026
Іменем України
17 лютого 2026 року с-ще Крижопіль
Крижопільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючої судді Кантонистої О.О.
за участю секретаря судового засідання Васільєвої Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Крижопіль цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
встановив:
10 лютого 2026 року адвокат Лукавський А.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , в порядку окремого провадження звернувся в суд із заявою, у якій просить:
- встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, місце народження - с. Новоуспенівка Веселівського району Запорізької області;
- зобов'язати Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції видати свідоцтво про смерть ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, місце народження - с. Новоуспенівка Веселівського району Запорізької області, місце смерті - с. Новоіванівка Веселівського району Запорізької області.
В обґрунтування заявлених вимог вказує, що заявниця ОСОБА_1 разом зі своєю матір'ю ОСОБА_2 були зареєстровані та проживали в с. Новоіванівка Веселівського району Запорізької області. З початком повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 року їхнє село було окуповане військами росії, а пізніше Запорізька область була оголошена територією російської федерації. Оскільки мати заявниці хворіла, вони не могли виїхати з окупованої території та залишилися проживати в с. Новоіванівка. Заявниця не бажала отримувати російський паспорт і як могла переховувалася від окупантів, а її мати змушена була отримати паспорт громадянки росії, при цьому зберегла паспорт громадянки України.
ІНФОРМАЦІЯ_1 мати заявниці померла, про що окупаційною владою видано свідоцтво про смерть громадянки росії ОСОБА_2 від 22 лютого 2024 року. Після смерті матері заявниця з великими труднощами виїхала на підконтрольну Україні територію до своєї дочки та зареєструвалася як внутрішньо переміщена особа.
Встановлення заявленого факту заявниці необхідне для отримання свідоцтва про смерть матері державного зразка.
Ухвалою судді Крижопільського районного суду Вінницької області від 10 лютого 2026 року заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено судовий розгляд справи на 11 год. 00 хв. 11 лютого 2026 року.
Ухвалою Крижопільського районного суду Вінницької області від 11 лютого 2026 року розгляд справи було відкладено на 13 год. 00 хв. 17 лютого 2026 року через неявку в судове засідання представника заінтересованої особи та відсутність відомостей про вручення заінтересованій особі повідомлення про дату, час і місце судового засідання.
В судове засідання 17.02.2026 учасники справи не з'явилися.
В матеріалах справи міститься заява представника заявниці - адвоката Лукавського А.В. про розгляд справи у відсутності заявниці та її представника. Заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Заінтересована особа в судове засідання свого представника не направила, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку, причини неявки суду невідомі.
В силу ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Судом встановлено, що матір'ю заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_1 від 3 травня 1971 року та копією її свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 06 жовтня 1990 року, з якого вбачається, що заявниця в зв'язку з одруженням змінила прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».
Згідно довідки від 18.08.2025 № 512-5003773263 заявниця ОСОБА_1 є внутрішньо-переміщеною особою із с. Новоіванівка Мелітопольського (колишнього Веселівського) району Запорізької області до с. Сонячне Тульчинського району Вінницької області.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян на правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та Законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до Постанови ВС України від 23.11.2022 у справі 759/7001/22 (провадження № 61-9254св22) відмова у відкритті провадження про встановлення факту народження, смерті на тимчасово окупованій території України з підстав попереднього не звернення до органу реєстрації актів цивільного стану, неотримання відмови у проведенні державної реєстрації народження та необхідності подальшого оскарження такої відмови у порядку адміністративного судочинства не ґрунтується на положеннях чинного законодавства оскільки встановлення такого факту саме судом безпосередньо передбачено у статті 317 ЦПК України, яка не вимагає від заявників вчинення інших дій перед зверненням до суду з відповідною заявою, тобто надає можливість відразу звернутися до будь-якого суду цивільної юрисдикції. Висновок про можливість розгляду судами заяв про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України без попереднього звернення до органу реєстрації актів цивільного стану та отримання відмови цього органу узгоджується також з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 07.09.2020 у справі №759/5313/21 (провадження № 61-20540св21).
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 на виконання постанови КМУ від 06.12.2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» втратив чинність 20.03.2025 відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786.
Відповідно до п. 4 Розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій від 28.02.2025 № 376 Новоуспенівська сільська територіальна громада (до складу якої входить с. Новоіванівка) Мелітопольського району Запорізької області є тимчасово окупованою територією України з 26.02.2022 (код UA23080170000033256).
Враховуючи те, що свідоцтво про смерть ОСОБА_2 видане на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, воно є недійсним і не створює правових наслідків, що зумовило неможливість реєстрації її смерті у встановленому законом порядку, й усунення цього порушення іншим шляхом, аніж судовим, не вбачається можливим, а оскільки заявниця не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_2 , суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви в частині встановлення факту смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України - в с. Новоіванівка Мелітопольського (колишнього Веселівського) району Запорізької області.
Що стосується заявленої вимоги про зобов'язання Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції видати свідоцтво про смерть, суд зазначає, що така вимога є необґрунтованою, оскільки рішення суду про встановлення факту смерті є самостійною і достатньою підставою для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть у відділі ДРАЦС. Крім того, окреме провадження призначене для підтвердження наявності юридичного факту, а не для вирішення спору про право чи зобов'язання суб'єкта владних повноважень до певних дій.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України необхідно допустити до негайного виконання.
Керуючись ст. ст. 315, 317, 319 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України задовольнити частково.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Новоуспенівка Веселівського району Запорізької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новоіванівка, Мелітопольський район, Запорізька область, Україна.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявниця: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: вул. Соборна, 20, селище Крижопіль Тульчинського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 21725776.
Повне рішення складено 17 лютого 2026 року.
Суддя