Постанова від 17.02.2026 по справі 932/419/26

Справа № 932/419/26

Провадження № 3/932/152/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 року м. Дніпро

Шевченківський районний суд міста Дніпра у складі:

Головуючої судді Юдіної Н.М.,

за участі секретаря судового засідання Алманової М.В.,

особи, яка притягається

до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

прокурора Карпенка О.А.,

розглянувши матеріали, що надійшли з Дніпропетровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який працював на посаді: поліцейського взводу № 2 (м. Синельникове) батальйону конвойної служби № 1 ГУНП в Дніпропетровській області,

за частиною 1 статтею 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

Відповідно до Наказу ГУНП в Дніпропетровській області «По особовому складу» № 798 о/с від 10.11.2023 відповідно до пункту 1 частини 1 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» старшого сержанта поліції ОСОБА_1 переміщено на посаду поліцейського взводу № 2 (м. Синельникове) батальйону конвойної служби № 1 ГУНП в Дніпропетровській області з 13.11.2023.

На час проходження служби в Національній поліції України, ОСОБА_1 наділено владними повноваженнями.

12.06.2008 у порядку ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 прийняв Присягу працівника Національної поліції України, яку після складання власноручно підписав.

Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду поліцейського взводу № 2 (м. Синельникове) батальйону конвойної служби № 1 ГУНП в Дніпропетровській області, згідно п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» є суб?єктом на якого поширюється дія Закону та відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону є суб?єктом декларування.

Наказом ГУНП в Дніпропетровській області № 125 о/с від 05.02.2024 «По особовому складу» згідно з п. 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв?язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) - з 05.02.2024 старшого сержанта поліції ОСОБА_1 звільнено із займаної посади.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агенством.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 , подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме за період з 01.01.2024 до 05.02.2024, а саме: 31.03.2025 о 14 годині 08 хвилин, тобто поза межами строку встановленого законодавством для подання такої декларації.

Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_1 ), в період з 05.02.2024 по 01.04.2025, встановлено, що дії, направлені на подання декларації розпочато лише 31.03.2024, тобто після закінчення граничного строку для подання вказаного документу.

Поважних причин несвоєчасного подання декларації під час проведення перевірки не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв?язку зі звільненням 05.02.2024 з посади поліцейського взводу № 2 (м. Синельникове) батальйону конвойної служби №1 ГУНП в Дніпропетровській області, будучи згідно з п. п. «3» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом вказаного закону та відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб?єктом декларування, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно 31.03.2025 о 14 годині 08 хвилин та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме за період з 01.01.2024 по 05.02.2024, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 1726 КУпАП, відповідно до протоколу № 6 від 07.01.2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.

Разом із цим, відповідно до протоколу № 7 від 07.01.2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, у зв?язку зі звільненням 05.02.2024 з посади поліцейського взводу № 2 (м. Синельникове) батальйону конвойної служби № 1 ГУНП в Дніпропетровській області, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно 05.12.2025 о 15 год 01 хв. та без поважних причин подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік після припинення діяльності, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), за наступних обставин.

За вищенаведених обставин ОСОБА_1 є суб'єктом декларування відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 , подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік після припинення діяльності, а саме: 05.12.2025 о 15 годині 01 хвилин, тобто поза межами строку встановленого законодавством для подання такої декларації.

Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_1 ), встановлено, що дій, направлених на подання необхідного виду декларації в період декларування не вчинялось.

Поважних причин несвоєчасного подання декларації під час проведення перевірки не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави у зв?язку зі звільненням 05.02.2024 з посади поліцейського взводу № 2 (м. Синельникове) батальйону конвойної служби № 1 ГУНП в Дніпропетровській області, будучи згідно з п. п. «3» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом вказаного закону та відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб?єктом декларування, у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік після припинення діяльності, а саме: 05.12.2025 о 15 годині 01 хвилин, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 1726 КУпАП.

Вищезазначені протоколи про адміністративні правопорушення одночасно надійшли у провадженні судді Юдіної Н.М.

Відповідно до ч. 2 статті 36 КУпАП визначено, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Виходячи з вказаної правової норми, суд вважає, що зазначені справи про адміністративні правопорушення повинні бути об'єднанні в одне провадження для спільного розгляду по суті, оскільки протоколи про вчинення адміністративного правопорушення складено щодо однієї особи та за результатами їх розгляду повинно бути прийняте одне рішення.

ОСОБА_1 у судовому засіданні провину визнав та зазначив, що згоден із обома протоколами про адміністративні правопорушення складеними щодо нього.

Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, подавши до суду висновок щодо наявності в діях особи події та складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення сторін у справі, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад інкримінованих йому адміністративних правопорушень, а матеріали щодо останнього складені з дотриманням процесуального законодавства у зв'язку із наступним.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до абзацу 16 ч. 1 ст. 1 Закону Україну «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Як вбачається зі ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.

Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08.11.2023 № 252/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 р. за №1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).

Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:

- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;

- декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

З матеріалів справи вбачається, що дійсно наказом від 10.11.2023 № 798 о/с ГУНП в Дніпропетровській області 10.11.2023, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» переміщено (у порядку просування по службі) з 13 листопада 2023 року ст. сержанта поліції ОСОБА_1 на посаду поліцейського взводу № 2 (м. Синельникове) батальйону конвойної служби № 1 (а.с. 35).

Разом із цим 27.08.2020 ОСОБА_1 було ознайомлено із пам'яткою поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме з вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення (том 1 а.с. 39-42).

Наказом № 125 о/с від 05.02.2024 по особовому складу згідно з п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» ст. сержанта поліції Паливоду Ю.В. поліцейського взводу №2 (м. Синельникове) батальйону конвойної служби № 1 було звільнено з 05 лютого 2024 року (том 1 а.с. 37).

Того ж дня, а саме 05.02.2025 ОСОБА_1 було ознайомлено із рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи, що підтверджується його особистим підписом (том 1 а.с. 43-44).

Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_1 , які були надані ним під час перевірки та послідуючого складання протоколу про адміністративне правопорушення (том 1 а.с. 27-29) він подав декларацію за типом «при звільненні» 31.03.2025 о 14 год 08 хв., та декларацію за типом «щорічна» за 2024 рік 05.12.2025 о 15 год 01 хв, несвоєчасно, оскільки не досконало володів знаннями щодо строків та періодів подання необхідних декларацій. Ці пояснення ОСОБА_1 підтвердив у судовому засіданні.

При прийнятті рішення, окрім вищенаведених доказів, суд також досліджує інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме:

-протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №6 від 07.01.2026 (том 1 а.с. 1-12);

-лист від 23.09.2025 №36474-2025 Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про розгляд матеріалів НАЗК №47-06/77008-25 від 17.09.2025 щодо ОСОБА_1 (том 1 а.с.13);

-лист від 17.09.2025 №47-06/77008-25 Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК щодо ОСОБА_1 (том 1 а.с. 14-15);

-повідомлення НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №1667/0/05-25 від 03.01.2025 щодо ОСОБА_1 (том 1 а.с. 16);

-роздруківку послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період з 05.02.2024 до 01.04.2025 (том 1 а.с. 18-25);

-копію послужного списку ОСОБА_1 (том 1 а.с. 47);

-роздруківку декларації ОСОБА_1 за типом «при звільненні» (том 1 а.с. 49-54);

-протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 7 від 07.01.2026 (том 2 а.с. 1-13);

-роздруківку декларації ОСОБА_1 за типом «щорічна за 2024 рік» (том 2 а.с. 50-54).

Отже, під час судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 дійсно було порушено строки подання декларацій, передбачені ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», і його вина знайшла підтвердження в судовому засіданні.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,- тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вказані докази суд визнає належними, допустимими, достовірними та достатніми у своїй сукупності для встановлення судом усіх обставин, що підлягають з'ясуванню.

Суду не надано доказів та не наведено доводів, які б викликали сумніви або вказували на суперечності в обставинах встановлених судом.

Частиною другою статті 36 КУпАП передбачено, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

При обранні виду та міри адміністративного стягнення суд виходить із санкції статті, загальних засад адміністративної відповідальності, ступеню суспільної небезпеки скоєного, особи ОСОБА_1 , відсутність обставин, які обтяжують або пом'якшують накладення адміністративного стягнення.

Крім того, у відповідності до статті 40-1 КУпАП, частини п'ятої статті 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в дохід держави слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому винесено постанову.

Керуючись статями 24, 27, 33, 36, 38, 172-6, 283, 284 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення №932/419/26, провадження №3/932/152/26 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та матеріали справи про адміністративне правопорушення №932/420/26, провадження №3/932/153/26 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднати в одне провадження.

Присвоїти об'єднаній справі про адміністративне правопорушення єдиний унікальний номер справи №932/419/26, єдиний номер провадження №3/932/152/26.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статтею 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп .

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у визначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана в частині оскарження притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Дніпра.

Суддя Н.М. Юдіна