про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
17 лютого 2026 року м. Суми Справа № 480/8126/22
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Сидорук А.І., розглянув звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.02.2026 про виконання судового рішення у справі № 480/8126/22.
1. Суть питання, з якого постановляється ухвала суду.
2. Рішенням суду від 09.01.2023 у даній справі вимоги позивача були задоволені.
3. Судом 29.01.2024 було постановлено ухвалу про встановлення судового контролю та зобов'язано відповідача протягом 60 днів подати до суду звіт про виконання рішення суду.
4. Неодноразово відповідачем подавались до суду звіти, однак суд їх не приймав, оскільки вони не підтверджували виконання рішення суду. Тому судом постановлялись ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.
5. Останнього разу, а саме 14.11.2025, судом було постановлено ухвалу про відмову у прийнятті звіту та встановлено новий 90 денний строк для подання звіту.
6. До суду 16.02.2026 надішов звіт відповідача про виконання рішення суду, а також клопотання про звільнення керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу.
7. Суд, перевіривши поданий звіт відповідача про виконання рішення суду, дійшов висновку про відсутність підстав для його прийняття.
8. Мотиви для висновків суду.
9. Щодо рішення по даній справі та його виконання.
10. Рішенням суду було зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення станом на 01.09.2020, згідно довідки ГУ ДФС у Сумській області № 195/18-97-08-40 від 09.08.2021 про грошове забезпечення станом на 01.09.2020, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
11. Як вбачається з поданого звіту, позивачу у лютому 2023 року здійснено перерахунок пенсії з 01.09.2020. Розмір пенсії після перерахунку склав 20930 грн.
12. Сума перерахованих коштів за період з 01.09.2020 до 28.02.2023 нарахована до виплати в розмірі 13625,50 грн та буде виплачена за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету, оскільки, згідно зі статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
13. Також відповідач зазначив, що постановою КМУ від 14.07.2025 № 821 унормовано, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом ПФУ на відповідний рік. Постановою КМУ від 17.09.2025 № 1152 затверджено бюджет ПФУ на 2025 рік, що передбачав 250 млн грн на погашення заборгованості з пенсійних виплат на виконання ретроспективних судових рішень. На сьогодні бюджет ПФУ на 2026 рік не затверджено. Виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду у справі № 480/8126/22, буде здійснено у порядку, передбаченому Постнаовою № 821 та за наявності бюджетних призначень ПФУ на цю мету.
14. Суд зазначає, що у наданому відповідачем звіті фактично вказано про перерахунок, а не про виплату позивачу пенсії у сумі 13625,50 грн. Отже, рішення суду в повному обсязі не виконано.
15. Щодо процесуальних норм та питання прийняття звіту.
16. Відповідно до норми ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим і підлягає виконанню на всій території України.
17. Згідно з п.6 ч.2 ст.382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити у разі невиконання судового рішення, в тому числі: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.
18. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (ч.2 ст.382-3 КАС України).
19. Звіт відповідача не містить орієнтовних строків виконання рішення суду та їх обґрунтування. Також у звіті не наведено обґрунтовані заходи, які вживаються відповідачем для своєчасного та повного виконання судового рішення.
20. Зазначення про те, що "нараховані кошти будуть виплачені за наявності бюджетних коштів" не є зазначенням орієнтовного строку виконання рішення суду. Вказане формулювання взагалі не містить жодних строків.
21. Отже, відповідачу необхідно зазначати певний орієнтовний строк, наприклад, зазначати у звіті таке (один з можливих варіантів): «Рішення суду буде виконано протягом __ днів (місяців, років), у разі наявності бюджетніх коштів, але не пізніше __ днів (місяців, років) після наявності коштів для виконання рішення у Вашій справі».
22. Відповідач не спростував того факту, що він не має можливості спрогнозувати орієнтовні строки виконання рішення, а саме з урахуванням наявної інформації про виконання рішень в аналогічних справах за попередні періоди. Крім того, орієнтовний строк не є конкретним строком, однак надає можливість позивачу прогнозувати свою поведінку і очікування.
23. Суд звертає увагу, що недостатньо зазначити фразу "будуть виплачені у порядку, передбаченому Постановою № 821 та за наявності бюджетних призначень ПФУ на цю мету". Стаття 129-1 Конституції України передбачає, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Згідно з ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється з коштів ПФУ. Відповідачу відомо, що кошти пенсійного фонду складаються не лише з коштів, які надходять з бюджету, а й з інших коштів.
24. Крім того, з урахуванням обов'язковості рішень суду та принципу верховенства права, то відповідач повинен вчиняти всіх можливих дій для такого виконання.
25. Суд звертає увагу відповідача, що ним не надано доказів регулярних звернень до ПФУ з метою вирішення даного питання, як і не надано доказів про відсутність інших коштів у нього для виконання рішення суду у даній справі.
26. Суд ще раз зазначає, що не займає позицію законодавчої чи виконавчої влади, а є незалежним і контролює виконання вже ухваленого рішення на користь позивача та враховує принцип верховенства права. Крім того, згідно ст.3 Конституції України утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
27. Отже, поданий звіт відповідача про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом, оскільки рішення не виконано, орієнтовний строк не зазначено, а також не доведено, що відповідачем вживаються, не один захід, а саме обґрунтовані заходи.
28. Щодо накладення на керівника штрафу.
29. Частиною 3 ст.382-2 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
30. Стягнення штрафу застосовується за допущене правопорушення. Тобто, обов'язковим є факт такого правопорушення. У даному випадку це невиконання рішення суду та неприйняття судом звіту про його виконання.
31. Судом встановлено, що керівником відповідача на даний час не забезпечено виконання рішення суду у повному обсязі, а саме в частині виплати позивачу перерахованих коштів пенсії, в тому числі подано звіт, який не містить орієнтовних строків виконання рішення суду та їх обґрунтування, а також не містить обґрунтованих заходів, які вживаються відповідачем для своєчасного та повного виконання судового рішення. Отже, правопорушення наявне.
32. Оскільки судом відмовлено у прийнятті звіту відповідача, то суд у відповідності до норми ч.3 ст.382-3 КАС України накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
33. Тому за таке порушення суд визначає розмір штрафу для керівника ГУ ПФУ в Сумській області - 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 66560 грн (3328 х 20).
34. Щодо звільшення керівника від штрафу.
35. Приписом абзацу 2 ч.5 ст.382-3 КАС України передбачено, що якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
36. Звільнення від сплати можливе лише за наявності факту правопорушення, накладення такого штрафу в конкретному розмірі та за наявності клопотання відповідача про звільнення від сплати, яке є обґрунтованим. Відповідачем подане клопотання, в якому зазначено про таке.
37. Згідно ст.23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
38. Постановою КМУ від 14.07.2025 № 821 унормовано, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом ПФУ на відповідний рік. Тому виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснено у порядку, передбаченому Постановою № 821 та за наявності бюджетних призначень ПФУ на цю мету.
39. Таким чином, судом встановлено, що відповідач перерахував позивачу суми пенсії за період з 01.09.2020 до 28.02.2023, однак не виплатив кошти саме через відсутність бюджетних асигнувань.
40. Отже, відповідач в особі керівника ГУ ПФУ в Сумській області вжив заходи з метою виділення бюджетних асигнувань для виконання рішення суду, проте рішення не виконано саме через відсутність таких асигнувань.
41. Крім того, суд у даному випадку встановив причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, врахував здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, а також встановив наявність вини такої посадової особи.
42. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення, недобросовісність у діях СВП, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
43. Зважаючи на те, що рішення суду не виконано, у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань, проте керівником ГУ ПФУ в Сумській області все ж було вжито заходи для встановлення таких бюджетних асигнувань, то суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача та звільнення керівника головного управління від сплати штрафу.
44. Щодо встановлення нового строку для подання звіту.
45. Частиною 3 ст.382-2 КАС України передбачено, що суд додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
46. Отже, з метою недопущення порушення прав позивача, то суд дійшов висновку про необхідність встановлення відповідачу повторно нового 90 денного строку для подання звіту про виконання рішення суду, а саме в частині здійснення виплати позивачу перерахованої пенсії за період з 01.09.2020 до 28.02.2023.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382-2, 382-3 КАС України, суд
1. Клопотання відповідача від 16.02.2026 про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу - задовольнити.
2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 66560 грн.
3. Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області звіт від 16.02.2026 таким, що не підтверджує виконання рішення суду від 09.01.2023 у справі № 480/8126/22, в частині здійснення ОСОБА_1 виплати з 01.09.2020 до 28.02.2023 перерахованої пенсії.
4. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 09.01.2023 у справі № 480/8126/22, в частині здійснення ОСОБА_1 виплати з 01.09.2020 до 28.02.2023 перерахованої пенсії - протягом 90 днів, з дня отримання даної ухвали.
5. Звернути увагу відповідача на вимоги норм ст.ст.382-2 та 383-3 КАС України, які передбачені для звіту, в тому числі стосовно орієнтовних строків виконання рішення суду, а також надання доказів регулярних звернень до центральних органів виконавчої влади та доказів виплати коштів перерахованої пенсії.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.І. Сидорук