17 лютого 2026 року Справа № 480/7748/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції і просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису про смерть ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у частині дати її народження з " ІНФОРМАЦІЯ_2 " на " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", викладеної у висновку №9228/31.16-074 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану;
- зобов'язати внести вказані вище зміни до актового запису про смерть ОСОБА_2 №1038, складеного 24.04.2025 виконавчим комітетом Сумської міської ради.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , яка народилася « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Позивач зазначає, що померла була рідною бабусею позивачки, позивач займалася похованням за власні кошти. Після звернення до ГУПФУ в Сумській області з питань виплати державної допомоги на поховання отримала відмову. Підставою відмови стала невідповідність дати народження ОСОБА_2 у документах пенсійної справи та свідоцтві про смерть. Позивач зазначає, що під час пожежі у будинку ОСОБА_2 згорів паспорт померлої, а свідоцтво про смерть виготовлялося на підставі відомостей, які зазначені сільрадою, де помилково зазначено дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Позивач звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми, але отримала відмову. Позивач зазначає, що у висновку відповідача не зазначено жодні конкретні норми законодавства, на підставі яких відмовлено у внесенні змін до актового запису.
Зазначає, що дата народження ОСОБА_2 є « ІНФОРМАЦІЯ_4 », підтверджується нотаріально посвідченим заповітом, який склала ОСОБА_2 і дату народження було встановлено нотаріусом на підставі паспорту померлої.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, а також закрити провадження у справі, з огляду на те, що даний спір не є публічно-правовим та не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідач просить звернути увагу, що той факт, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є відповідачем у цій справі, не змінює правової природи спірних відносин і не перетворює цей спір на публічно-правовий.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 820/4733/17, який в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України має бути врахований судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Враховуючи зазначені вище вимоги законодавства, вважає, що зазначений спір не є публічно-правовим та не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та просить закрити провадження у справі.
Судом відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи та клопотання відповідача про закриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження у суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Згідно з частиною третьою статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства визначаються КАС України.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій тощо.
За правилами пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб'єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов'язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб'єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Отже вирішуючи питання про юрисдикцію спору, необхідно з'ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа.
В межах розгляду справи судом досліджується правомірність та обґрунтованість висновку відповідача №9228/31.16-074 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану.
Тотожні за змістом приписи закріплені у статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року № 2398-VI (далі - Закон №2398).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (частина перша статті 9 цього Закону).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).
За змістом пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: п.п. 2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; п.п. 2.13.12. внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Суд зауважує, що предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не наявність в особи особистого немайнового права.
При розгляді справ, пов'язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.
Таким чином у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення.
Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення.
Дана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21 березня 2024 року по справі №420/10986/21.
Керуючись ст. ст. 238, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні клопотання відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про закриття провадження у справі №480/7748/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гелета