Рішення від 16.02.2026 по справі 420/32250/24

Справа № 420/32250/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 16.10.2024 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області, що полягає у нездійсненні необхідних заходів для належного розрахунку та виплати пенсії позивача, за період з дати поновлення виплати пенсії - 07.10.2009 року по теперішній час, відповідно до статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі стосовно не отримання від Відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 актуальної довідки про розмір грошового забезпечення, необхідної для перерахунку пенсії позивача, на момент її фактичної виплати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області здійснити необхідні заходи для належного розрахунку пенсії позивача, за період з дати поновлення виплати пенсії - 07.10.2009 року по теперішній час, відповідно до статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі в тому числі отримати від ІНФОРМАЦІЯ_1 актуальні довідки про розмір грошового забезпечення, необхідні для перерахунку пенсії позивача, на момент її фактичної виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести перерахунок та виплату пенсії позивача за період з дати поновлення виплати пенсії - 07.10.2009 року по теперішній час, з врахуванням індексації на момент фактичної виплати, за винятком сплачених сум та з врахуванням компенсації втрати частини доходів та виплатити всі невиплачені суми пенсії на визначений Позивачем банківський рахунок, наявний в пенсійній справі Позивача;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , стосовно ненадання Головному управлінню Пенсійного Фонду України в Херсонській області та Позивачу актуальної на фактичної виплати пенсії, довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управлінням Пенсійного Фонду України в Херсонській області та позивачу актуальну, на момент виконання цього рішення, довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на момент виконання цього рішення, на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання Позивача: АДРЕСА_1 . По досягненні пенсійного віку та наявності необхідного страхового стажу, позивачу була призначена пенсія за вислугу років. 27.08.2008 року позивач виїхав з України до Ізраїлю на постійне місце проживання. Виплата пенсії йому була припинена. Не дивлячись на рішення Конституційного суду України від 07.10.2009 р., яке скасувало дискримінаційні норми - п. 2 ч. 1 ст. 49 та друге речення ст. 51 Закону про пенсії, які забороняли виплату пенсій особам, що виїхали на місце постійного проживання за кордон, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовило позивачу у поновленні виплати пенсії за вислугу років, тому позивач вимушений був звернутись до суду. Так, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.05.2019 року по справі № 2140/1474/18: “Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії, починаючи з 24 січня 2018 року. Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області знову припинив виплату пенсії позивачу, тому позивач знову змушений був звернутися до суду. Так, Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 року по справі № 540/2952/20 вирішено: “Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по припиненню виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі спливу строку дії його паспорту громадянина України для виїзду за кордон. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », починаючи з 18 червня 2018 року з компенсацією втрати частини доходів.». Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2022 року по справі № 540/4511/21, зі змінами відповідно до ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 про виправлення описки, ухвалено: “Визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №67/А-99-1 від 20.12.2017 року. Зобов'язати відповідача здійснити поновлення та виплату позивачу пенсії за вислугу років починаючи 07.10.2009 року по 23.01.2018 рік в розмірі, визначеному на підставі документів, що знаходяться у пенсійній справі.»

Як зазначено у позові, позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою про виконання вищезазначених рішень суду відповідно до вимог Закону 2262, Постанови КМУ №103. Саме тому, 21.02.2024 року представник позивача звернувся до В Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із запитом про надання інформації. Крім того, 18.06.2024 року представник Позивача направив Відповідачу1 через веб портал апостильовану та нотаріально засвідчену заяву про виплату пенсії на визначений банківський рахунок із підтвердженням факту знаходження особи в живих з довіреністю та накладенням ЕП. Лише 23.03.2024 року через оператора поштового зв'язку “Укрпошта» позивачем було отримано поштове відправлення, яке відповідно до штампу на конверті було передано до відправки 07.03.2024 року, а саме лист відповідача №1975-1609/А-02/8-2100/24 від 06.03.2024, з якого позивач дізнався, що відповідачем на виконання вищезазначених рішень судів було здійснено протиправний розрахунок його пенсії без врахування оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, оскільки відповідач повідомив, що оновлені довідки про розмір його грошового забезпечення ним не витребовувались. Отже відповідачем порушено його право на отримання його пенсії в належному розмірі з її осучасненням. 28.06.2024 року представник позивача отримав лист відповідача №5668-5331/А-05/8- 2100/24 від 27.06.2024, яким відмовив позивачу виплачувати пенсію на визначений ним банківський рахунок відповідно до поданої 18.06.2024 року заяви та повідомив, що у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не було надано нової заяви, тому виплату пенсії з 01.10.2023 було переведено через національного оператора поштового зв'язку, а з 01.04.2024 припинена виплата пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

У позові вказано, що позивач не погоджується з рішенням щодо розрахунку розміру пенсії, вважає його незаконним і дискримінаційним і звертається з цим позовом до суду за захистом та відновленням його порушеного права та законного інтересу на належний розмір пенсійних виплат та запобігання дискримінації та виплату пенсії на визначений банківський рахунок.

Як стверджує позивач враховуючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зобов'язане виконувати свої обов'язки встановлені в законі в незалежності від наявності або відсутності судового рішення з цього приводу, та враховуючи те що відповідач1 знає, що позивач військовий пенсіонер та що довідку стосовно грошового забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області має отримувати у ІНФОРМАЦІЯ_4 бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно не отримання довідки стосовно позивача є протиправною.

Позивач вказує, що ОСОБА_2 є військовим пенсіонером, в зв'язку з чим позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення (запит від 21.02.2024 року) станом на 01.03.2018 року та на 01.01.2019 року. Листом від 26.02.2024 року № 10/1/216 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача про те, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 як пенсіонер, запити від на видачу довідок про видачу довідок про розмір грошового забезпечення від ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходили. Пункт 3 запиту Позивача був залишений ІНФОРМАЦІЯ_2 без розгляду, запитувані довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та 01.01.2019 року позивачу не надано.

Таким чином, як стверджує позивач у позові, станом на день подання цього позову, Позивач не має можливості отримати пенсію з 07.10.2009 в розмірі нарахованому на підставі актуальної довідки про розмір грошового забезпечення отриманої від ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суддів від 21.10.2024 року позов залишено без руху.

Вказаною ухвалою встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

В ухвалі роз'яснено, що виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду доказів доплати судового збору та уточненого позову.

29.10.2024 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позову разом із доказами сплати судового збору у розмірі 1937,92 грн.

Також, до суду надано уточнений позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Відповідача 1 - Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області, що полягає у нездійсненні необхідних заходів для належного розрахунку та виплати пенсії позивача, за період з дати поновлення виплати пенсії - 07.10.2009 року по теперішній час, відповідно до статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі стосовно не отримання від Відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 актуальної довідки про розмір грошового забезпечення, необхідної для перерахунку пенсії позивача, на момент її фактичної виплати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Відповідача1 - Головне управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області здійснити необхідні заходи для належного розрахунку пенсії позивача, за період з дати поновлення виплати пенсії - 07.10.2009 року по теперішній час, відповідно до статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі в тому числі отримати від ІНФОРМАЦІЯ_1 актуальні довідки про розмір грошового забезпечення, необхідні для перерахунку пенсії позивача, на момент її фактичної виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести перерахунок та виплату пенсії позивача за період з дати поновлення виплати пенсії - 07.10.2009 року по теперішній час, з врахуванням індексації на момент фактичної виплати, за винятком сплачених сум та з врахуванням компенсації втрати частини доходів та виплатити всі невиплачені суми пенсії на визначений Позивачем банківський рахунок, наявний в пенсійній справі Позивача;

- визнати протиправною бездіяльність Відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , стосовно ненадання Відповідачу 1- Головному управлінню Пенсійного Фонду України в Херсонській області та Позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, актуальної на момент фактичної виплати пенсії, що враховується для перерахунку пенсії позивача, на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управлінням Пенсійного Фонду України в Херсонській області та позивачу актуальну, на момент виконання цього рішення, довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на момент виконання цього рішення, на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Ухвалою судді від 12.11.2024 року позовну заяву повернуто позивачу.

Не погодившись з даною ухвалою позивачем було подано апеляційну скаргу.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2025 року задоволено апеляційну скаргу адвоката Меламеда Вадима, який діє в інтересах ОСОБА_1 , ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року скасовано, справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії направлено до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

20.02.2025 року за вх.№ 16161/25 адміністративна справа №420/32250/24 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду після апеляційного розгляду.

Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду справу №420/32250/24, справу передано на розгляд головуючому судді Вовченко О.А.

Ухвалою судді від 25.02.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження по справі.

12.03.2025 року від представника Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області до суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з вимогами, викладеними в позовній заяві не погоджується.

Так, у відзиві, зокрема, вказано, що до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Враховуючи викладене, саме заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом No2262-ХІІ. Як стверджує відповідач, для перерахунку пенсій необхідна сукупність обов'язкових умов.

Відповідач вказує, що на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 у справі №540/2952/20, що набрало законної сили 09.11.2021, у грудні 2021 року Головним управлінням було прийнято рішення про поновлення виплати раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 18.06.2018 з компенсацією втрати частини доходів. Заборгованість у сумі 88808,61 грн включено до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №540/4511/21 від 13.06.2022 (постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2023 залишено без змін), яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити поновлення та виплату позивачу пенсії, починаючи з 07.10.2009 року по 23.01.2018 рік в розмірі, визначеному на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі, у січні 2023 року виконано рішення суду в межах покладених зобов'язань. Одночасно, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звертає увагу, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2022 у справі №540/4511/21 (залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2023) не містить зобов'язань та вказівок щодо подальшого порядку проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 .

Враховуючи наведене, як зазначено у відзиві, Головним управлінням здійснено всі належні заходи щодо здійснення поновлення та перерахунку пенсії Позивача відповідно до вимог чинного законодавства України та на виконання рішень суду у справах №540/2952/20 та №540/4511/21.

Таким чином, на думку пенсійного органу, пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Зважаючи на вищевказане, Головне управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

13.03.2025 року від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надійшов відзив на позов, в якому на виконання ухвали суду від 25.02.2025 про відкриття провадження у справі в частині надання документів (інформації) ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі за текстом - ІНФОРМАЦІЯ_6 ) повідомив:

1.1. протягом періоду з 07.10.2009 по день виконання зазначеної ухвали ІНФОРМАЦІЯ_6 було видано та направлено до Головного управління ПФУ в Херсонській області одну довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а саме від 10.03.2020 №6/2/118;

1.2. ОСОБА_1 не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про видачу довідок про перерахунок пенсії.

Натомість, вказано відповідачем, до ІНФОРМАЦІЯ_7 надходив адвокатський запит адвоката Меламеда В.Б. від 21.02.2024, поданий в інтересах ОСОБА_1 . При цьому у пункті 3 адвокатського запиту було висловлено прохання «…відправити …довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 дійсні станом на 01.03.2018 та на 01.01.2019 та на теперішній час». На вказаний адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_6 було надано відповідь від 26.02.2024 (копія відповіді додається), зокрема, про те, що від ГУ ПФУ в Херсонській області запити на довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 не надходили.

Як вказано у відзиві, використання словосполучення «відправити довідки», на нашу думку, є проханням надати копії вже виготовлених (наявних у ІНФОРМАЦІЯ_7 ) довідок. Вбачається, що зазначене прохання не тотожне проханню виготовити довідки (тобто створити певний документ, якого на час висловлення прохання ще не існує). Проте, адвокат і не міг висловити у адвокатському запиті прохання видати нові довідки, а якби й висловив, - таке прохання не могло би бути задоволено, оскільки адвокатський запит в силу положень ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» може містити виключно два прохання: 1) надати інформацію; 2) надати копії документів (вочевидь вже існуючих). Тобто, документ, оформлений як адвокатський запит, не є тотожним і не може підміняти собою заяву ОСОБА_1 про виготовлення на його ім'я відповідних довідок.

Також, у відзиві вказано, що зміст адвокатського запиту був дещо видозмінений у тексті позовної заяви. Так, у пункті 8 позовної заяви вказано: «…Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом щодо видачі довідок… Пункт 3 запиту Позивача був залишений Відповідачем 2 без розгляду…» Однак, зазначена теза вочевидь не відображає дійсні обставин справи. Отже, оскільки ОСОБА_1 не звертався із заявою про видачу довідок, а його представник просив відправити йому неіснуючі довідки і не міг просити виготовлення нових замість свого клієнта, вбачається передчасним висновок про те, що ОСОБА_1 дійсно звертався до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про видачу довідок, а останній допустив протиправну бездіяльність у вигляді ігнорування такої заяви. Таким чином, факт порушення прав позивача, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову не вбачається доведеним.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .

27.03.2025 року від представника позивача до суду надійшли відповіді на відзиви, де з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 зазначено, що Відповідач 1 повинен був витребувати у Відповідача 2 актуальні довідки про розмір грошового забезпечення та здійснити поновлення виплати пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та 01.01.2019 року. Позовні вимоги позивача не стосуються вимог, які можуть виникнути у майбутньому. Не здійснення Відповідачем 1 запиту до Відповідача 2 щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення з метою проведення перерахунку пенсії Позивача на підставі оновленої довідки є пасивною формою поведінки суб'єкта владних повноважень та не відповідає критеріям правомірності, визначених ч. 2 ст. 2 КАС України Позивачем не пропущено строку звернення до суду, оскільки лише 23.03.2024 року через оператора поштового зв'язку “Укрпошта» нами було отримано поштове відправлення лист Відповідача №1975-1609/А-02/8-2100/24 від 06.03.2024, з якого позивач дізнався, що відповідачем на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 року по справі №540/2952/20 та рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2022 року по справі №540/4511/21 Відповідач 1 було здійснено протиправний розрахунок його пенсії без врахування оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, оскільки Відповідач повідомив, що оновлені довідки про розмір його грошового забезпечення ним не витребовувались. Відповідачем порушено його право на отримання його пенсії в належному розмірі з її осучасненням.

Також представником позивача у відповіді на відзив зазначено що відповідач у відзиві не зазначає жодної правової підстави для направлення Відповідачу 1 довідок про розмір грошового забезпечення з метою перерахунку пенсії. Відповідач 2 у відзиві не заперечує, що не надав запитуваних довідок про розмір грошового на запит Позивача від 21.02.2024 та від 10.02.2025 року, та не заперечує отримання ним в 2018 та 2019 році списків від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відповідно до Порядку 45 на виготовлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення. Відповідач 2, повинен був видати актуальні довідки про розмір грошового забезпечення та здійснити поновлення виплати пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та 01.01.2019 року.

Щодо твердження Відповідача про відсутність особистого звернення позивача, зазначено, що позивач постійно проживає за кордоном, тому зручним для нього способом реалізувати право на належний розмір пенсії, в тому числі звернення до Відповідача 2 є спосіб діяти через свого представника на підставі Довіреності. Конституція України, Закон 2262, Постанова 704, Порядок №45 не містить будь яких обмежень щодо права на звернення особою через свого представника.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивами на позов, відповіддями на відзив, дослідивши обставини на які посилаються сторони, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено таке.

Як вбачається з позовної заяви, 27 серпня 2008 року позивач виїхав із України на постійне проживання до Ізраїлю.

Позивачем зазначено, що починаючи з моменту виїзду в 2008 році з України виплату його пенсії було припинено.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 року по справі № 540/2952/20, яке набрало законної сили 09.11.2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 18 червня 2018 року з компенсацією втрати частини доходів.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2022 року по справі №540/4511/21, яке набрало законної сили 17.01.2023 року, зобов'язано відповідача, яким по справі було Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, здійснити поновлення та виплату позивачу пенсії за віком починаючи з 07.10.2009 року по 23.01.2018 рік в розмірі, визначеному на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі.

Як зазначено у позові, позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою про виконання вищезазначених рішень суду відповідно до вимог Закону 2262, Постанови КМУ №103 та саме тому, 21.02.2024 року представник ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із запитом про надання інформації.

06.03.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області складено листа №1975-1609/А-02/8-2100/24, в якому зазначено таке:

«На Ваше звернення як довіреної особи ОСОБА_1 стосовно запиту довідок про грошове забезпечення, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі Головне управління) повідомляє наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон №2262)…..

.. саме заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ….».

Також, у позові вказано, що 18.06.2024 року представник позивача направив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області через веб портал апостильовану та нотаріально засвідчену заяву про виплату пенсії на визначений банківський рахунок із підтвердженням факту знаходження особи в живих з довіреністю та накладенням ЕП.

Копію даного звернення представником позивача надано до суду.

27.06.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області складено листа № 5668-5331/А-05/8-2100/24, в якому зазначено таке:

«…У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не було надано нової заяви, тому виплату пенсії з 01.10.2023 було переведено через національного оператора поштового зв'язку.

Згідно звітів про невиплату пенсій, наданих Херсонською дирекцією АТ “Укрпошта», ОСОБА_1 не отримував пенсію з жовтня 2023 року по березень 2024 року.

З 01.04.2024 припинена виплата пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону №1058..».

У листі також зазначено, що порядок поновлення пенсії регламентовано пунктами 2,3 розділу I та пунктом 1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402.

Крім того, судом встановлено, що 21.02.2024 року представник позивача звернувся до

ІНФОРМАЦІЯ_1 з адвокатським запитом, в якому просив:

« 1. Прошу Вас повідомити чи були отримані Вами запити Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 дійсних на 01.03.2018 та на 01.01.2019 року?

2. Якщо Вами були отримані такі запити, то прошу надати копії відповідних запитів та повідомити, коли Вами були відправлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відповідні довідки?

3. Прошу відправити на мою адресу та на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області: 73036, м. Херсон, вул. Комкова,76а довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 дійсні станом на 01.03.2018 та на 01.01.2019 року та на теперішній час».

У відповідь на вказаний запит від 21.02.2024 року (№8751) ІНФОРМАЦІЯ_1 складено листа від 26.02.2024 року №10/1/2016 року «Про надання інформації», в якому повідомлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває на обліку, як пенсіонер в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

У листі також вказано, що запити на довідки про розмір грошового забезпечення на ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року та на 01.01.2019 року від Головного управління Пенсійного України в Херсонській області на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 не надходили.

Як вже вказано судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 у відзиві зазначено, що протягом періоду з 07.10.2009 по день виконання зазначеної ухвали ІНФОРМАЦІЯ_6 було видано та направлено до Головного управління ПФУ в Херсонській області одну довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а саме від 10.03.2020 №6/2/118 та що ОСОБА_1 не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про видачу довідок про перерахунок пенсії.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області, що полягає у нездійсненні необхідних заходів для належного розрахунку та виплати пенсії позивача, за період з дати поновлення виплати пенсії - 07.10.2009 року по теперішній час, відповідно до статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі стосовно не отримання від Відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 актуальної довідки про розмір грошового забезпечення, необхідної для перерахунку пенсії позивача, на момент її фактичної виплати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , стосовно ненадання Головному управлінню Пенсійного Фонду України в Херсонській області та Позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, актуальної на момент фактичної виплати пенсії, що враховується для перерахунку пенсії позивача, на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно з ч.4 ст. 9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є зокрема, Закон України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приписами ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Приписами ст. 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч.1). Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2).

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4).

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведеного на підставі рішення Кабінету Міністрів України, позаяк саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно із пунктом 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45 (пункт 3 Порядку №45).

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Доказів звернення позивача чи його уповноваженого представника до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заява про видачу довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до суду не надано.

Також судом не встановлено настання обставин, які б свідчили про наявність підстав для видачі вказаним відповідачем довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 без відповідної заяви пенсіонера чи його представника судом не встановлено.

При цьому суд погоджується з ІНФОРМАЦІЯ_2 , що поданий адвокатський запит копія якого надана разом із позовом не є заявою про видачу довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з огляду на таке.

Приписами ч. 1 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.

З урахуванням приписів ч. 1 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський запит адвоката Меламеда В.Б. від 21.02.2024 року вих №8751 не є мотивованою заявою щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Зважаючи на те, що при розгляді даної справи судом не встановлено настання обставин, які б свідчили про наявність підстав для видачі ІНФОРМАЦІЯ_2 довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 без відповідної заяви пенсіонера чи його представника судом, враховуючи, що доказів звернення позивача чи його уповноваженого представника до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заява про видачу довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до суду не надано, суд вважає, що в пенсійного органу не виникло підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 зважаючи на збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Розглядаючи дану справу суд, в тому числі, враховує те, як саме представник позивача виклав зміст позовних вимог.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Так, згідно із частинами 2, 6 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права та свободи від порушень і протиправних посягань.

Разом з тим, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання тлумачення частини 2 статті 55 Конституції України (пункт 1 резолютивної частини Рішення № 6-зп від 25 листопада 1997 року; пункт 1 резолютивної частини Рішення № 9-зп від 25 грудня 1997 року та пункт 1 резолютивної частини Рішення №19-рп/2011 від 14 грудня 2011 року).

Так, у рішенні № 19-рп/2011 від 14 грудня 2011 року Конституційний Суд України зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст та спрямованість діяльності держави (частина 2 статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Відтак, системний аналіз статті 55 Конституції України дозволяє дійти висновку, що частина 2 цієї правової норми гарантує кожному захист своїх прав, які були порушені органами державної влади, місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами. Саме в такому значенні сформульовано частини 3, 5 та 6 статті 55 Конституції України.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

У розумінні Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити факт того, що у зв'язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

Розгляду та задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку, право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

Так, відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину щодо фактичного порушення суб'єктом владних повноважень відповідачем його прав, свобод чи інтересів має довести, саме, позивач належними і допустимими доказами.

Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до висновку, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15 листопада 2016 року у справі № 800/301/16, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Зважаючи на зміст позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії необхідно відмовити повністю.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Керуючись ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. .Крицак Валентини, 6, м. Херсон, Україна, 73036, код ЄДРПОУ 21295057).

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

Суддя O.A. Вовченко

.