23.12.10р.Справа № Б38/121-09
Суддя господарського суду Дніпропетровської області Бондарєв Е.М.
при секретарі судового засідання Бекіна О.О.
за участю представників сторін:
від кредитора - не з'явився
від боржника - Ткаченко Д.В. - ліквідатор
розглянувши справу
за заявою управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ
до боржника товариства з обмеженою відповідальністю "ДЮК", м. Дніпропетровськ, вул. Будьонного, 81/1 (ЄДРПОУ 32122760)
про визнання банкрутом
Провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "ДЮК", м. Дніпропетровськ порушено 30.11.09р. за заявою управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ .
Постановою від 10.12.09р. боржника визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура у справі, призначено ліквідатора - арбітражного керуючого Ткаченко Дениса Володмировича, ліцензія серія НОМЕР_2 (49089, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Відповідно до ст.4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
13.12.10р. на затвердження до господарського суду Дніпропетровської області надійшов звіт про проведену роботу з додатками №558/01 від 10.12.10р. та ліквідаційний баланс ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "ДЮК", м. Дніпропетровськ.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон) у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань. Ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута.
Отже, законодавством передбачено особливу процедуру встановлення всіх відомих ліквідатору кредиторів зі ст.52 Закону, яка є спеціальною по відношенню до загальних процедур банкрутства. До таких потенційних кредиторів належать органи податкової служби, фонди соціального страхування та їх повідомлення ліквідатором здійснюється шляхом надіслання письмових повідомлень таким кредиторам.
Статтею 52 Закону не передбачає публікації в офіційних друкованих органах оголошення про визнання боржника банкрутом, у зв'язку з чим, ліквідатором не здійснювалось таке оголошення.
В результаті ліквідаційної процедури ліквідатором встановлена та підтверджена кредиторська заборгованість:
- УПФ України у Ленінському районі м. Дніпропетровська на суму 2 517, 44 грн.;
- Ленінська районна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 189, 07 грн.;
- Ленінський центр зайнятості на суму 123, 22 грн.
Згідно довідок комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" №2164 від 04.03.10р., Дніпропетровської регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру" №14/1986-10 від 04.03.10р., Інспекції Державного технічного нагляду Дніпропетровської обласної державної адміністрації №398-02-13 від 15.02.10р., Ленінського відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції №44492/29 від 24.09.10р., Дніпропетровського відділення РЕР №1 ДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області №14/1РЕР-488 від 17.02.10р. за банкрутом нерухомого майна, автотранспортних засобів, сільськогосподарської техніки, земельних ділянок не зареєстровано, виконавчі провадження відсутні.
На запити ліквідатора отримано відповідь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області №448ю від 16.02.10р. про відсутність заборгованості банкрута.
Листом №3-52-11458 від 11.12.09р. ВАТ КБ "Причорномор'я" повідомив, що поточний рахунок №26001003310001 ТОВ "ДЮК" закрито 22.05.06р.
Статтею 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб (підприємців) створюється ЄДР, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати та номеру записів про внесення змін до нього, дати видачі або зміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати та № записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, тощо.
Відповідно до вимог ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який набув чинності з 01.07.04р., в ЄДР містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 3 ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до ЄДР були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до ЄДР, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою. Вказаний Закон, також, визначає порядок внесення до ЄДР записів про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, які здійснюються державним реєстратором (п.7 ст.19 вищевказаного закону).
Згідно з ч.8 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", до ЄДР внесено запис про припинення юридичної особи, що не пов'язано з її банкрутством, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Дані факти свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника. У зв'язку з чим виявити майно, провести інвентаризацію активів боржника, витребувати бухгалтерську документацію у посадових осіб, неможливо та не дозволяє здійснити дії з розшуку дебіторів та зі стягнення дебіторської заборгованості.
Виходячи з вимог ч.2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України суд вважає, що ліквідатор повно відобразив обставини справи, додав відповідні документи до звіту.
В ліквідаційному балансі ліквідатором відображено активи банкрута та пасив, який виявлений в ліквідаційній процедурі.
Наданий реєстр вимог кредиторів, який підтверджує визнані грошові вимоги ліквідатором у справі.
Майна, грошових коштів та інших активів, що належить банкруту, не виявлено. У зв'язку з тим, що активів банкрута не виявлено, задоволення вимог кредиторів не відбувалось.
Згідно п.6 ст.31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.
Згідно п.2 ст.32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи-банкрута.
Розглянувши звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс, суд знаходить достатньо підстав щодо затвердження ліквідаційного балансу та ліквідації юридичної особи-банкрута.
За результатами ліквідаційного балансу у банкрута відсутнє майно, тому слід прийняти рішення про ліквідацію юридичної особи банкрута.
Згідно п.6 ст.40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справі про банкрутство підлягає припиненню, якщо затверджено звіт ліквідатора у порядку, передбаченому ст.32 цього Закону.
Керуючись ст.86 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.22-32, п.6 ст.40, ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд, -
Затвердити ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "ДЮК", м. Дніпропетровськ, вул. Будьонного, 81/1 (ЄДРПОУ 32122760).
Ліквідувати юридичну особу -товариства з обмеженою відповідальністю "ДЮК", м. Дніпропетровськ, вул. Будьонного, 81/1 (ЄДРПОУ 32122760).
Згідно п.6 ст.31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вважати погашеними вимоги:
- УПФ України у Ленінському районі м. Дніпропетровська на суму 2 517, 44 грн.;
- Ленінська районна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 189, 07 грн.;
- Ленінський центр зайнятості на суму 123, 22 грн.
Припинити повноваження ліквідатора у справі №Б38/121-09 про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "ДЮК", м. Дніпропетровськ арбітражного керуючого Ткаченко Дениса Володмировича, ліцензія серія НОМЕР_2 (49089, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Провадження у справі припинити.
Згідно п.2 ст.32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" копію цієї ухвали направити органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, а також власнику (органу, уповноваженому управляти майном), органам державної податкової служби за місцезнаходженням банкрута.
Суддя Е.М. Бондарєв