Рішення від 16.02.2026 по справі 400/3192/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 р. № 400/3192/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачівВиконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області, вул. Шкільна, 1,с-ще Широке,Баштанський р-н, Миколаївська обл.,57324, комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій РФ проти України Широківської сільської ради Миколаївської області, вул. Шкільна, 1,с-ще Широке,Баштанський р-н, Миколаївська обл.,57324

провизнання протиправним та скасування рішення від 29.12.2023 року № 88; зобов'язання вчинити певні дії,

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області, комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій РФ проти України Широківської сільської ради Миколаївської області про:

-визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду питань щодо відмови у наданні компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України № 49 від 03.10.2024 "Про відмову в наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014";

- визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області від 03.10.2024 №83 Про відмову у наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014";

- зобов'язання відповідача з урахуванням висновків суду за результатами розгляду позовної заяви винести рішення про надання компесанції ОСОБА_1 за зруйноване внаслідок військової агресії російської федерації проти України майно за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до п. 16 Порядку надання компенсації за знищені обєкти нерухомого майна, затвердженого постановою КМУ №600 від 30.05.2023 р. п.п.2 за результатами розгляду заяви позивача від 21.10.2023 (обраний вид компенсації-житловий сертифікат) та передати рішення комісії про надання компенсації за зруйноване майно на затвердження виконавчому комітету сільської ради, а також внести рішення про надання компенсації до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Ухвалою суду від 14.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 29.08.2002 у нього в приватній власності перебуває будинок за адресою: АДРЕСА_2 , який постраждав внаслідок російської збройної агресії проти України. 20.06.2023 Комісією з обстеження об'єкта пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації Широківської сільської ради було складено Акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації. 08.09.2023 позивач подав через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія) Повідомлення про пошкоджене майно і заяву на компенсацію. Разом з тим рішенням виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області від 29.12.2023 № 88 відмовлено у наданні компенсації за знищене майно за заявою № 3В-21.10.2023-58014. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2024 у справі №400/3394/24 позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області задоволено частково, зокрема: визнано протиправними і скасовано рішення Комісії з розгляду питань щодо відмови у наданні компенсації за зруйновані об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації від 28.12.2023 № 88 «Про відмову в наданні компенсації за зруйноване майно нерухомого об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014», а також рішення виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області від 29.12.2023 № 88 «Про відмову у наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014»; зобов'язано відповідача забезпечити повторний розгляд заяви позивача від 21.10.2023 на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. На виконання рішення суду №400/3394/24 відповідачами повторно розглянуто заяву від 21.10.2023 року та прийнято рішення від 03.10.2024 №83 "Про відмову у наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014" та рішення № 49 від 03.10.2024 "Про відмову в наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014". Тому з метою захисту своїх прав на компенсацію за знищений об'єкт нерухомого майна, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідач надав відзив на позов, в якому заперечив проти позову і просив у його задоволенні відмовити. Відзив умотивовано тим, що в результаті активних бойових дій на території Широківської сільської територіальної громади у 2022 році вся соціальна інфраструктура та більша частина цивільних житлових будинків вщент зруйновані, а АДРЕСА_2 пошкоджено на 95 %. Відповідач також зазначив, що с-ще Широке - це невеличке село, де всі один одного знають, і тому члени комісії також знають, що дана будівля позивача з 2002 року була занедбана та використовувалась до 24.02.2022 як сільськогосподарська будівля, а саме: зберігалось сіно, солома та інша сільськогосподарська продукція. На виконання рішення суду №400/3394/24 комісією повторно розглянуто заяву позивача від 21.10.2023. Було складено акт комісійного обстеження об'єкта від 25.01.2024, яким встановлено, що будинок був пошкоджений та не придатний для проживаня до початку бойових дій, тому комісією було прийнято рішення про відмову в наданні компенсації та прийнято правомірне рішення про відмову у наданні компенсації позивачу.

Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до договору купівлі-продажу від 29.08.2002, зареєстрованого у Снігурівській філії Миколаївського міжміського бюро техінвентаризації в реєстрі за № 2173, позивач купив житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями та спорудженнями, який знаходився по АДРЕСА_2 (далі - Житловий будинок).

Згідно з технічним паспортом на житловий будинок житлового фону за адресою АДРЕСА_2 , інвентарний номер 238, складеним 10.05.2002, будинок побудований у 1960 році, площа житлової будівлі становить 53,7 м2, а веранди - 6,7 м2.

21.08.2023 позивач зареєстрував право приватної власності на Житловий будинок в Державному реєстрі речових прав, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав від 23.08.2023 № 343803516, а 02.02.2024 - право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4825785000:62:010:0032, на якій розташований Житловий будинок (Витяг з Державного реєстру речових прав від 06.02.2024 № 364607638.

У довідці Широківської сільської ради Миколаївської області від 25.01.2024 № 28 зазначено, що згідно із записами погосподарської книги № 1 с-ща Широке за 2016-2023 роки у Житловому будинку ніхто не зареєстрований і не проживає.

Підпунктом 2.6 пункту 2 розділу І Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, встановлено, що з 20.03.2022 по 11.11.2022 на території Широківської сільської територіальної громади, за винятком с. Новопетрівка, велися активні бойові дії.

Комісією з фіксації та попередження візуального обстеження житла (об'єкта), зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією Російської Федерації, на території Широківської сільської ради, утвореною розпорядженням Широківського сільського голови від 15.04.2022 № 9-р (далі - Комісія з фіксації зруйнованого (пошкодженого) житла), складено Акт № 264 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 20.06.2023, відповідно до якого Житловий будинок є зруйнованим, ймовірні причини пошкодження об'єкта - артилерійський обстріл.

08.09.2023 позивач подав через Портал Дія інформаційне повідомлення № ІП-08.09.2023-152819 про пошкоджене або втрачене нерухоме майно та заяву на отримання компенсації на відновлення окремих категорій пошкоджених об'єктів нерухомого майна щодо Житлового будинку.

У листі від 03.07.2024 № 301 відповідач зазначив, що 29.09.2023 комісія виїхала на обстеження об'єкту за заявою позивача. Обстеживши будинок, члени комісії одноголосно прийняли рішення про перенесення вирішення даної справи на наступне засідання, яке відбулось 11.10.2023.

Відповідно до Акта комісійного обстеження житлового будинку від 11.10.2023, затвердженого головою Широківської сільської ради, у Житловому будинку з 1998 року ніхто не проживає, будинок був занедбаний, стіни із жужелини, вікна та двері дерев'яні.

21.10.2023 позивач подав через Портал Дія заяву на отримання компенсацію на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна щодо Житлового будинку, про що він отримав інформаційне повідомлення № ІП-21.10.2023-178078 про пошкоджене або втрачене нерухоме майно.

Поряд з цим, на підставі заяви позивача від 22.11.2023 експертом з технічного обстеження ОСОБА_2 та керівником ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “ТБ МОІЦ» Колбешкіним Павлом Сергійовичем було проведено роботи з обстеження конструкцій Житлового будинку, за результатами якого було складено Звіт № 217 № 217/23 про проведення технічного обстеження та визначення технічного стану та експлуатаційної придатності будівельних конструкцій житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно із вищенаведеним звітом встановлено ІІІ категорію пошкоджень об'єкта: об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійну; загальні рекомендації - рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об'єкта.

28.12.2023 Комісія з розгляду питань про відповідність надання компенсації за зруйновані об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань про надання компенсацій) прийняла рішення № 88 “Про відмову в наданні компенсації за зруйноване майно нерухомого об'єкту ОСОБА_1 за заявою № ЗВ-21.10.2023-58014», відповідно до якого позивачу відмовлено згідно із заявою № ЗВ-21.10.2023-58014, тому що 25 років в даному будинку ніхто не проживав, будинок був напівзруйнованим до початку бойових дій.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області від 29.12.2023 № 88 “Про відмову у наданні компенсації на пошкоджене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № ЗВ-21.10.2023-58014» позивачу відмовлено у надані компенсації за пошкоджене майно, спричинене внаслідок терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.

Вважаючи Рішення комісії № 88 і Рішення виконкому № 88 протиправними, позивач оскаржив їх до суду.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2024 у справі №400/3394/24 позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області задоволено частково, зокрема: визнано протиправними і скасовано рішення Комісії з розгляду питань щодо відмови у наданні компенсації за зруйновані об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації від 28.12.2023 № 88 «Про відмову в наданні компенсації за зруйноване майно нерухомого об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014», а також рішення виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області від 29.12.2023 № 88 «Про відмову у наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014»; зобов'язано відповідача забезпечити повторний розгляд заяви позивача від 21.10.2023 на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Рішення набрало законної сили 13.09.2024.

На виконання рішення суду від 13.08.2024 у справі №400/3394/24 комісією повторно розглянуто заяву позивача від 21.10.2023 та прийнято рішення № 49 від 03.10.2024 "Про відмову в наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014".

Відповідно до Акта комісійного обстеження житлового будинку від 11.10.2023, затвердженого головою Широківської сільської ради, у Житловому будинку з 1998 року ніхто не проживає, будинок був занедбаний, стіни із жужелини, вікна та двері дерев'яні.

Виконавчий комітет Широківської сільської ради Миколаївської області рішенням від 03.10.2024 №83 Про відмову у наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014".

Вважаючи вказані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до частини шостої статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» для реалізації своїх повноважень сільські, селищні, міські, районні, обласні ради можуть утворювати консультативно-дорадчі органи.

Згідно з пунктом 1 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 № 516 (далі - Примірне положення № 516), комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - комісія), є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту (далі - уповноважений орган), який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі - знищені об'єкти нерухомого майна).

Комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за об'єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо покладення на неї таких функцій (пункт 2 Примірного положення № 516).

Таким чином, оскільки комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України є консультативно-дорадчими органами виконавчого комітету відповідної сільської, селищної та міської ради, і не мають статусу юридичної особи, а тому не мають адміністративної процесуальної правоздатності.

Належними відповідачами в адміністративних справах щодо дій, бездіяльності та рішень таких комісій є виконавчі комітети відповідних сільських селищних та міських рад.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно з частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, визначено Законом України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі - Закон № 2923-ІХ).

Підпунктом “а» пункту 1 частини першої статті 2 Закону № 2923-ІХ встановлено, що отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є фізичні особи - громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до підпункту “а» пункту 4 частини першої статті 1 Закону № 2923-ІХ знищені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

При реалізації положень цього Закону не допускається застосування привілеїв чи обмежень до осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови або іншими ознаками.

Отримувачами компенсації не можуть бути:

1) особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції»;

2) особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I “Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України;

3) спадкоємці щодо пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна, які належали за життя спадкодавцям, визначеним пунктами 1 і 2 цієї частини (частини друга і третя статті 2 Закону № 2923-ІХ).

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 2923-ІХ заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.

Частиною сімнадцятою статті 4 Закону № 2923-ІХ встановлено, що заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 6 Закону № 2923-ІХ строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

Рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна підлягає затвердженню рішенням виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту протягом п'яти календарних днів з дня прийняття Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації такого рішення (абзац перший частини сьомої статті 6 Закону № 2923-ІХ).

Відповідно до частини шостої статті 6 Закону № 2923-ІХ підставами для відмови у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна є:

1) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Закону або не має повноважень для подання заяви;

2) виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна після спливу строку, визначеного частиною першою статті 4 цього Закону.

Таким чином, громадян України, який є власником пошкодженого/знищеного будинку садибного типу, садового або дачного будинку, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним, мають право на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Виключні підстави для відмови в наданні такої компенсації закріплені в частині шостій статті 6 Закону № 2923-ІХ.

Суд встановив, що позивач з 29.08.2002 є власником житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 , що підтверджується договором купівлі-продажу від 29.08.2002, зареєстрованого у Снігурівській філії Миколаївського міжміського бюро техінвентаризації в реєстрі за № 2173, технічним паспортом на житловий будинок житлового фону за адресою вул. Садова, 20, інвентарний номер 238, складеним 10.05.2002 і Витягом з Державного реєстру речових прав від 23.08.2023 № 343803516.

У Звіті № 217 № 217/23 про проведення технічного обстеження та визначення технічного стану та експлуатаційної придатності будівельних конструкцій житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 встановлено ІІІ категорію пошкоджень об'єкта: об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійну; загальні рекомендації - рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об'єкта.

Отже, Житловий будинок є непридатним для використання за цільовим призначенням, відновлення якого є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.

Підпунктом 2.6 пункту 2 розділу І Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, встановлено, що з 20.03.2022 по 11.11.2022 на території Широківської сільської територіальної громади, за винятком с. Новопетрівка, велися активні бойові дії.

Відповідно до Акта комісійного обстеження житлового будинку від 25.01.2024, затвердженого головою Широківської сільської ради, у Житловому будинку з 1998 року ніхто не проживає, будинок був занедбаний, стіни із жужелини, вікна та двері дерев'яні.

В Рішенні комісії № 49 зазначено, що будинок був пошкоджений та не придатний для проживання до посатку бойових дій.

Допитані у судовому засіданні свідки, які були викликані судом за клопотанням відповідача, повідомили про те, що будинок був занедбаним та зруйнованим ще до початку ведення бойових дій на території громади.

У судовому засіданні позивач і свідок ОСОБА_3 (дружина позивача) заперечили факт про те, що будинок був напівзруйнований до початку бойових дій, і що в ньому ніхто не проживав. За їх словами, у ньому певний час тимчасово проживав їх син, а сам Житловий будинок був пошкоджений до непридатного до використання стану внаслідок бойових дій, які велися на території с-ща Широке у 2022 році.

На переконання позивача це підтверджується Актом технічної перевірки вузла обліку електричної енергії засобів комерційного обліку від 09.05.2022 № 0000031, в якому зазначено про заміну лічильника в Житловому будинку у зв'язку з бойовими діями, та квитанціями про оплату за електричну енергію за березень і листопад 2021 року, лютий 2022 року.

Крім цього, Комісією з фіксації зруйнованого (пошкодженого) житла) складено Акт № 264 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 20.06.2023, відповідно до якого Житловий будинок є зруйнованим, ймовірні причини пошкодження об'єкта - артилерійський обстріл.

З огляду на вищевикладене та на наявні у матеріалах справи фотографії Житлового будинку, суд прийшов до висновку, що до початку бойових дій Житловий будинок був у занедбаному стані, але він експлуатувався і був пошкоджений до непридатного для використання за цільовим призначенням стану внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Відтак відповідач протиправно відмовив позивачу у надані компенсації за пошкоджене майно на тій підставі, що у Житловому будинку ніхто не проживав, і що він був напівзруйнований до початку бойових дій. Як наслідок, Рішення комісії № 49 і Рішення виконкому № 83 є протиправними і підлягають скасуванню.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача з урахуванням висновків суду винести рішення про надання компесанції ОСОБА_1 за зруйноване внаслідок військової агресії російської федерації проти України майно за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до п. 16 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою КМУ №600 від 30.05.2023 р. п.п.2 за результатами розгляду заяви позивача від 21.10.2023 (обраний вид компенсації-житловий сертифікат) та передати рішення комісії про надання компенсації за зруйноване майно на затвердження виконавчому комітету сільської ради, а також внести рішення про надання компенсації до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, суд зазначає наступне.

Згідно з абзацом першим частини четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Однак, з наявних матеріалів справи не можливо встановити, що для прийняття рішення про надання позивачу компенсацію за зруйноване майно, виконано всі умови, визначені законом, зокрема та не виключно, чи опрацьовувала Комісія з фіксації зруйнованого (пошкодженого) житла відповідно до абзацу третього пункту 15 Порядку № 600 під час розгляду заяви рекомендації Мінфіну, надані за результатами верифікації інформації, зазначеної в заяві та доданих до неї документах, щодо її відповідності вимогам законодавства, що впливає на визначення права на отримання та розмір компенсації заявника, відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

З огляду на вищезазначене суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову у відповідній частині.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області (вул. Шкільна, 1, с-ще Широке, Баштанський район, Миколаївська область, 57320; код ЄДРПОУ 04377049), комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій РФ проти України Широківської сільської ради Миколаївської області (вул. Шкільна, 1, с-ще Широке, Баштанський район, Миколаївська область, 57320; код ЄДРПОУ 04377049) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо відмови у наданні компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України № 49 від 03.10.2024 "Про відмову в наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014".

3. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області від 03.10.2024 №83 Про відмову у наданні компенсації за знищене майно об'єкту ОСОБА_1 за заявою № 3В-21.10.2023-58014".

4. Зобов'язати виконавчий комітет Широківської сільської ради Миколаївської області (вул. Шкільна, 1, с-ще Широке, Баштанський район, Миколаївська область, 57320, код ЄДРПОУ 04377049) забезпечити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 21.10.2023 на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

5. У задоволені решти позовних вимог відмовити.

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних виконавчого комітету Широківської сільської ради Миколаївської області (вул. Шкільна, 1, с-ще Широке, Баштанський район, Миколаївська область, 57320, код ЄДРПОУ 04377049) судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар