Рішення від 16.02.2026 по справі 380/17953/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 рокусправа № 380/17953/25

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Подорожник Чернівці" про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (адреса: вул. Сторожинецька 115 м. Чернівці 58010) (далі - позивач) звернулося в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДОРОЖНИК ЧЕРНІВЦІ" (адреса: вул. Виговського 3, приміщення 41/42 м. Львів 79054) (далі - відповідач), в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДОРОЖНИК ЧЕРНІВЦІ" штрафну санкцію у розмірі 6783,00 грн до державного бюджету: код платежу 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", рахунок (ІВАН) UА718999980313050106000024405, отримувач Чернівецьке ГУК/Чернівецька ТГ, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37836095.

Ухвалою від 04.09.2025 відкрити спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області № 61 від 19.06.2025 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про рекламу. Однак відповідач добровільно у встановлені законом строки до бюджету сум штрафу не сплатив, а тому, несплачена сума штрафу підлягає стягненню в судовому порядку.

Відповідач відзиву на позов у встановлений строк не подав, про розгляд справи повідомлений належним чином, про що свідчить довідка про доставку електронного листа в електронний кабінет відповідача.

Суд всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

Посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби у Чернівецькій області управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами, завідувачем сектору контролю за рекламою та дотриманням анти тютюнового законодавства Ротар К.В. складено протокол № 55 від 21.05.2025 про порушення законодавства про рекламу, у якому зазначено: під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу, 19.06.2025 зафіксовано рекламу на платформі спільного доступу до інформації в мережі інтернет, з пошуку роботи та надання вакансій в м. Чернівці на сайті "WORK.UA"з наступним текстом вакансії: "Фармацевт, асистент фармацевта (цілодобова аптека). Повна зайнятість. Також готові взяти студента, людину з інвалідністю, пенсіонера", чим порушено вимоги Закону України "Про рекламу", а саме частину першу статті 241 Закону України "Про рекламу", пункт другий частини першої статті 8 Закону України "Про рекламу".

На підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу від 21.05.2025 щодо ознак порушення вимог пункту 2 частини першої статті 8 та частини першої статті 241 Закону України "Про рекламу" в дискримінації реклами, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Чернівецькій області 21 травня 2025 року, прийнято рішення № 55 про початок розгляду справи щодо порушення законодавства про рекламу.

Даним рішенням розпочато справу про порушення законодавства про рекламу щодо відповідача (код ЄДРПОУ 40819184, адреса: вул. І. Виговського, будинок 3 приміщення 41, 42 м. Львів, Львівська область 79054.

21.05.2025 за вих.-24.05/04-2766-25 на адресу надіслано вимогу на електронну пошту відповідача про надання інформації та завірених належним чином документів щодо осіб, які є замовниками та розповсюджувачами зазначеної реклами, копії документів (договір, акт, рахунок, платіжне доручення, квитанцію тощо), які підтверджують вартість розповсюджуваної та/або виготовленої реклами.

09.06.2025 Головним управлінням Держпродспоживслужби у Чернівецькій області надіслано повідомлення вих.-24.05/04-3078-25 від 09.06.2025 про розгляд справи за порушення законодавства про рекламу про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу.

Вказане повідомлення скеровано рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, а також на електронну адресу відповідача (а.с. 29-32).

Відповідь на зазначену вимогу не надходила, клопотання з проханням щодо продовження строків виконання вимоги не надано.

Протоколом № 61 від 18.06.2025 засідання розгляду справи про порушення законодавства про рекламу визнано, що реклама на платформі спільного доступу до інформації мережі інтернет з пошуку роботи та надання вакансій на сайті "Work.ua" містить порушення встановлених вимог щодо змісту реклами пункту 2 частини першої статті 8 Закону України "Про рекламу" і прийняти рішення, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами накласти на рекламодавця відповідача, штраф відповідно до вимог частини сьомої статті 27 Закону України "Про рекламу" у розмірі 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5083,00 грн.

Рішенням № 61 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.06.2025 вирішено накласти штраф на відповідача у розмірі 5083,00 грн.

Листом від 20.06.2025 ГУ Держпродспоживслужби у Чернівецькій області надіслало рішення на адресу відповідача (а.с. 55).

Позивачем 09.06.2025 складено Протокол № 66 про порушення законодавства про рекламу.

Зі змісту протокола № 66 слідує, що позивач скерував відповідачу вимогу про надання інформації від 21.05.2025 № 24.05/04-2766-235 щодо осіб, які є замовниками та розповсюджувачами реклами У вказаній вимозі також вказано про надання копій документів (а.с. 41-45).

Рішенням № 66 Головного управління Держспоживслужби в Чернівецькій області від 09.06.2025 про початок розгляду справи щодо порушення законодавства про рекламу вирішено розпочати справу про порушення законодавства про рекламу ТОВ "Подородник Чернівці".

Протоколом № 62 від 19.06.2025 засідання розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 18 червня 2025 року зазначено, що відповідно до частини другої статті 26 Закону України "Про рекламу" для підтвердження інформації про замовника та розповсюджувача реклами, її вартості, надіслано вимогу про надання інформації від 21.05.2025. Відповідь на зазначену вимогу не надходила та клопотання з проханням про продовження строків виконання вимоги позивач не отримував.

Відповідно до вимог статті 26 Закону України "Про рекламу", на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати усі документи, усні та/або письмові пояснення, відео-звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Вирішено: розглянути справу без участі ТОВ "Подорожник Чернівці" відповідно до пункту 9 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2023 року № 1178); визнати ТОВ "Подорожник Чернівці" винним у порушенні вимог частини 2 статті 26 Закону України "Про рекламу", а саме у неподанні інформації про вартість розповсюдженої реклами; прийняти рішення, яким за неподання інформації про вартість розповсюдженої реклами на рекламодавця накласти штраф у відповідності до вимог частини шостої статті 27 Закону України "Про рекламу" у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн.

Рішенням № 62 від 19.06.2025 засідання розгляду справи про порушення законодавства про рекламу вирішено за неподання інформації про вартість розповсюдженої реклами відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накласти на ТОВ "Подорожник Чернівці" штраф у розмірі 1700 грн.

Рішення № 62 від 19.06.2025 надіслане на адресу відповідача (а.с. 55).

Оскільки у добровільному порядку штраф відповідачем не сплачено, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначено відповідно до Закону України “Про рекламу» від 03.07.1996 №270/96-ВР (далі - Закон №270/96-ВР, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 1 Закону № 270/96-ВР реклама - інформація про особу, ідею та/або товар, розповсюджена за грошову чи іншу винагороду або з метою самореклами в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена, щоб сформувати або підтримати у прямий (пряма реклама, телепродаж) або непрямий (спонсорство, розміщення товару (продакт-плейсмент) спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи, ідеї та/або товару; рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до споживачів реклами; споживачі реклами - невизначене коло осіб, на яких спрямовується реклама; товар - будь-який предмет господарського обігу, у тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, торговельні марки, інші об'єкти права інтелектуальної власності.

Згідно ч. 4 ст. 8 Закону № 270/96-ВР реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки. В аудіальних медіа така реклама повинна містити зазначення джерела інформації, з якого можна дізнатися про умови надання знижок або проведення розпродажу.

Статтею 26 Закону №270/96-ВР визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами (у тому числі щодо спорудження житлового будинку), а також щодо виконання вимог частини десятої статті 8 цього Закону, крім випадків, якщо зазначена реклама є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор;

Як визначено ч. 1 ст. 27 Закону № 270/96-ВР особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону. Дія положень цієї статті не поширюється на порушення, зазначені у статтях 24, 24-1 та 25 цього Закону.

Відповідальність за порушення законодавства про рекламу, відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №270/96-ВР, несуть:

1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами (у тому числі користувацького контенту, який визнається рекламою), в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;

2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;

3) розповсюджувачі реклами, винні у порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Згідно ч. 4 ст. 27 Закону №270/96-ВР центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету України, Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей, а також крім тих, які віднесено до компетенції Національного банку України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за процедурою, визначеною Законом України “Про адміністративну процедуру», на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами; виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами; розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону № 270/96-ВР за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої частиною другою статті 26 цього Закону, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 7 ст. 27 Закону № 270/96-ВР).

Процедура та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами встановлені Законом №270/96-ВР та Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок № 693 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 Порядку № 693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) та накладення штрафу є протокол, що складається посадовими особами Держпродспоживслужби або її територіальних органів.

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, передбачені статтею 27 Закону України “Про рекламу», приймають Голова Держпродспоживслужби, його заступники, керівники територіальних органів Держпродспоживслужби та їх заступники (далі - уповноважені особи) (п. 3 Порядку № 693).

За правилами п.п. 4-9 Порядку № 693 уповноважена особа розпочинає розгляд справи не пізніше трьох робочих днів з дня оформлення протоколу, зазначеного у пункті 2 цього Порядку.

Уповноважена особа з урахуванням положень статті 32 Закону України “Про адміністративну процедуру» повідомляє суб'єкту реклами про дату, час та місце розгляду справи поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій або шляхом вручення повідомлення суб'єкту реклами або його представнику, якщо суб'єкт реклами сповістив уповноважену особу про відповідне уповноваження свого представника на отримання повідомлень, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої особи, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

У повідомленні зазначаються права та обов'язки суб'єкта реклами, зокрема інформація про право бути присутнім під час розгляду та вирішення справи, порядок ознайомлення з матеріалами, а також способи подання пояснень і зауважень та строк, протягом якого суб'єкт реклами має право їх подати.

Справа розглядається уповноваженою особою не пізніше 30 календарних днів з дня оформлення протоколу, зазначеного у пункті 2 цього Порядку.

У разі надходження від суб'єкта реклами або його представника клопотання про відкладення розгляду справи уповноважена особа переносить дату та час розгляду справи у межах загального строку розгляду такої справи.

Справа розглядається за участю суб'єкта реклами або його представника.

Справа розглядається без участі суб'єкта реклами або його представника у разі його неявки за умови його поінформування відповідно до пункту 5 цього Порядку та ненадходження від нього клопотання про перенесення дати та часу розгляду справи, зазначеного в пункті 7 цього Порядку.

Згідно п.п. 16-22 Порядку № 693 у разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу оформлюється у двох примірниках, один з яких залишається в уповноваженої особи, що розглядала справу, другий - вручається суб'єкту реклами або його представникові, про що на першому примірнику такого рішення робиться відповідна позначка, засвідчена підписом суб'єкта реклами або його представника. У разі розгляду справи без участі суб'єкта реклами або його представника рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу надсилається суб'єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.

У разі відсутності підстав для накладення штрафу уповноважена особа письмово повідомляє про це суб'єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій або шляхом вручення повідомлення суб'єкту реклами або його представнику.

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу набирає чинності з дня вручення його суб'єкту реклами або його представнику.

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Законом України “Про адміністративну процедуру», або у судовому порядку.

Сплата штрафу не звільняє суб'єкта реклами від усунення виявлених порушень вимог законодавства про рекламу.

Не сплачений у добровільному порядку штраф стягується в установленому законодавством порядку.

За результатами розгляду справ про порушення законодавства про рекламу, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Чернівецькій області прийнято рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.06.2025 № 61 в розмірі 5083,00 грн. та рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.06.2025 № 62 в розмірі 1700,00 грн.

Зазначені рішення відповідачем в адміністративному порядку, передбаченому Законом України “Про адміністративну процедуру», або у судовому порядку не оскаржувались та є чинними, з огляду на що суд робить висновок про узгодження спірної суми штрафу.

Враховуючи несплату відповідачем штрафу за порушення законодавства про рекламу, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягає задоволенню.

Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Подорожник Чернівці" в дохід державного бюджету штраф в розмірі 5083,00 грн. згідно рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Чернівецькій області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.06.2025 № 61.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Подорожник Чернівці" в дохід державного бюджету штраф в розмірі 1700,00 грн. згідно рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.06.2025 № 62.

4. Судові витрати розподілу не підлягають.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Подорожник Чернівці" (79054 м. Львів вул. Виговського 3 приміщення 41, 42; код ЄДРПОУ 4081984)

Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби (58010 м. Чернівці вул. Сторожинецька 115; код ЄДРПОУ 40416813)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Качур Р.П.