17 лютого 2026 року м. Київ справа №320/38811/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
До Київського окружного адміністративного суду звернулося ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» з позовом, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 11.06.2025 №223375, прийняте відносно ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН»;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у м. Києві виключити ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
На обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що дії відповідача щодо прийняття спірного рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості суперечать нормам податкового законодавства та є необґрунтованим. Зазначає про реальність здійснення операцій із контрагентами, які податковий орган вказав ризиковими, що підтверджується відповідними первинними документами. З урахуванням наведеного позивач вважає, що рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Судом встановлено, що ТОВ "ГРАВЕЛ-ВН" (код за ЄДРПОУ 44355735) зареєстровано Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією 11.05.2021.
Згідно з відомостями, що містяться з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності позивача є: Інші будівельно-монтажні роботи (код КВЕД 43.29).
Іншими видами діяльності товариства, зокрема, є:
Установлення столярних виробів (код КВЕД 43.32),
Будівництво інших споруд, н.в.і.у. (код КВЕД 42.99),
Інші роботи із завершення будівництва (код КВЕД 43.39),
Діяльність посередників у торгівлі меблями, господарськими товарами, залізними та іншими металевими виробами (код КВЕД 46.15).
ТОВ "ГРАВЕЛ-ВН" зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.06.2021 року, індивідуальний податковий номер - 443557326500.
ТОВ "ГРАВЕЛ-ВН" є платником ПДВ та платником податку на загальних підставах.
Для здійснення господарської діяльності використовує основні засоби на правах оренди (договір оренди № 2/67-0523 від 11.05.2023).
ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» має орендовані приміщення, розташовані за адресою: 01032, м. Київ Голосіївський район, вул. Гетьмана Павла Скоропадського (Льва Толстого), буд. 33, офіс 75 загальною площею 23м2, які підприємство орендує за договором оренди від 11.05.2023 №2\67-0523 у TOB «АНТЕО РІЕЛТІ».
Стосовно орендованих активів підприємством надано до контролюючого органу повідомлення за формою № 20-ОПП.
Щодо трудових ресурсів судом встановлено, що згідно зі штатним розписом в товаристві працює 2 особи: директор та комірник. Також по договору підряду було прийнято 5 осіб для ремонтно-будівельних робіт.
З грудня 2024 по договору підряду працювало 2 особи , які з березня 2025 були звільнені, що зазначено у звіті 4ДФ.
Позивачем подано до податкового органу повідомлення про надання інформації та копії документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 27.03.2025 №1.
Відповідно до квитанції №2 від 27.03.2025 документи прийняті до розгляду.
Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 03.04.2025 №136669 визначено, що ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Позивачем подано до податкового органу повідомлення про надання інформації та копії документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 04.06.2025 №1
Відповідно до квитанції №2 від 05.06.2025 документи прийняті до розгляду.
Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 11.06.2025 №223375 визначено, що ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Як слідує з оскаржуваного рішення, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 04.06.2025 №1 комісією прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (підстава п.8 Критеріїв ризиковості платника податку).
Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:
тип операції - придбання;
період здійснення господарської операції: 07.09.2024 - 06.03.2025;
код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова: 2530, 4410, 4911, 5703, 6001, 8504, 96020000, 3921, 2530, 4410, 4411, 7009, 9403.
Позивач зазначає, що ним надано достатній обсяг документів, які спростовують наявну у податкового органу інформацію та свідчать про дійсність операцій з контрагентами, та безпідставність рішення відповідача.
Не погоджуючись із оскаржуваним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Додатком 1 до Порядку № 1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема: п. 8. у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 вказаного Порядку № 1165 також визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатку 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:
актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;
інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Пункт 7 Порядку № 1165 визначає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (п. 8 Порядку № 1165).
Системний аналіз норм вищевказаного Порядку № 1165 свідчить, що для віднесення до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, є п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, у рішенні Комісія має зазначити джерела отримання податкової інформації, зміст податкової інформації та висновки комісії про ризиковість конкретної господарської операції, які ґрунтуються на аналізі матеріалів щодо конкретної господарської операції та загальної інформації про платника податку, наявної в ДПС.
Суд зазначає, що внесення платника податків до переліку ризикових платників на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку є підставою для зупинення реєстрації в ЄРПН в подальшому всіх складених платником податку податкових накладних/розрахунків коригування.
Як встановлено судом, комісією регіонального рівня прийнято рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 11.06.2025 №223375 про відповідність платника податку на додану вартість - ТОВ «ГРАВЕЛ -ВН» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
При цьому, виходячи з аналізу оскаржуваного рішення та наданих до матеріалів справи документів, суд зауважує, що будь-яких доказів на підтвердження отриманої інформації, виявлених обставин, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податків, суду надано не було, як і не надано доказів того, що відповідач вчиняв будь-які дії, спрямовані на перевірку обставин господарських операцій із вказаними контрагентами не обґрунтовано у зв'язку із чим застосовано код, який впливає на відповідність підприємства п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків та на підставі чого здійснено його застосування.
Окрім вказаного, з аналізу оскаржуваного рішення та відзиву на позовну заяву слідує, що контролюючим органом в рядку щодо «Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції, не наведено конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття. Натомість, контролюючим органом лише зазначено, що підставами прийняття оскаржуваного рішення є постачання товарiв / послуг за вiдсутностi необхiдних умов та/або обсягiв матерiальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй / розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об'єкти оподаткування), вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi.
При цьому вiдсутнє придбання послуг iз оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг iз оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг iз оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо; вiдсутнiсть вiдомостей щодо сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування та/або недостатня кiлькiсть трудових ресурсiв, необхiдних для здiйснення господарської операцiї в обсягах, зазначених у податковiй накладнiй / розрахунку коригування (за вiдсутностi iнформацiї щодо придбання послуг з виконання робiт, необхiдних для здiйснення господарської операцiї) - для виробникiв товарiв / постачальникiв послуг; накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їхнього зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi та/або за вiдсутностi придбання послуг зберігання.
Крім того, податковим органом зазначено, що ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» не надано копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: договiр з додатками до нього; довiренiсть, акт керiвного органу платника податку, якими оформлено повноваження осiб, якi одержують продукцiю в iнтересах платника податку для здiйснення операції; первиннi документи щодо постачання/придбання товарiв/послуг; первиннi документи щодо зберігання; первиннi документи щодо транспортування; первиннi документи щодо навантаження продукції; первиннi документи щодо розвантаження продукції; складськi документи (iнвентаризацiйнi описи); рахунки- фактури/інвойси; акт приймання-передачi товарiв (робiт, послуг); накладна; розрахунковий документ; банкiвська виписка з особових рахункiв; документ щодо пiдтвердження вiдповiдностi продукцiї (декларацiї про вiдповiднiсть); паспорт якостi; сертифiкат вiдповiдностi.
Втім, як вже встановлено судом, позивач надав до податкового органу вичерпні пояснення щодо господарських операцій та надав первинні документи, які свідчать про реальний характер взаємовідносин із контрагентами, а саме: штатний розпис на 2025 рік, договір суборенди нежитлового приміщення від 11.05.2023 №2/67-0523, акт приймання-передачі нерухомого майна від 11.05.2023, договір транспортного експедирування №НН1195 від 20.08.2024, додаток до Договору №НН1195 від 01.09.2024, рахунок на оплату від 17.12.2024 №200, акт надання послуг від 19.12.2024 №188, податкову накладну від 19.12.2024 №10, платіжну інструкцію від 15.01.2025 №12, акт приймання -передачі від 18.04.2023, договір позички житлового будинку від 18.04.2023 №15/04-223, акт здачі-приймання робіт від 28.10.2024 №4626, податкову накладну від 28.01.2024 №1246, платіжну інструкцію від 28.10.2024 №540, контракти, рахунок на оплату від 17.12.2024 №277, акт надання послуг від 17.12.2024 №260, договір від 04.12.2024 №МО1120, платіжну інструкцію від 29.01.2025 №57, договір від 04.04.2024 №01-2024, акт надання послуг від 23.12.2024 №8, податкову накладну від 23.12.2024 №1, договір підряду від 01.08.2024 №01/08-2024/МАА, договір підряду від 01.08.2024 №01/08-2024/МОС, договір підряду від 02.12.2024 №01/12-2024/МАА, договір підряду від 02.12.2024 №01/12-2024/ХАИ, договір підряду від 10.04.2024 №100424-01, акт приймання виконаних будівельних робіт за червень 2024, локальний кошторис на роботи № 02-01-01, платіжна інструкція від 17.05.2024 №238, платіжна інструкція від 20.06.2024 №273, податкову накладну від 17.05.2024 №29, податкову накладну від 12.06.2024 №27, податкову накладну від 07.10.2024 №27620, акт надання послуг від 07.10.2024 №27620, податкову накладну від 02.10.2024 №541, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №480, договір від 26.12.2024 №26-12/24, акт надання послуг від 24.01.2025 №1, платіжну інструкцію від 26.12.2024 № 628, видаткову накладну від 11.09.2024 №105, податкову накладну від 09.09.2024 №105, платіжну інструкцію від 09.09.2024 №421, видаткову накладну від 24.09.2024 №117, податкову накладну від 24.09.2024 №117, платіжну інструкцію від 24.09.2024 №445, видаткову накладну від 13.09.2024 №107, податкову накладну від 12.09.2024 №107, платіжну інструкцію від 12.09.2024 №424, видаткову накладну від 04.10.2024 №2433, податкову накладну від 04.10.2024 №34, платіжну інструкцію від 04.10.2024 №487, видаткову накладну від 11.10.2024 №2497, податкову накладну від 11.10.2024 №99, платіжну інструкцію від 11.10.2024 №502, видаткову накладну від 17.09.2024 №2269, податкову накладну від 17.09.2024 №164, платіжну інструкцію від 17.09.2024 №432, видаткову накладну від 04.11.2024 №129, податкову накладну від 01.11.2024 №128, платіжну інструкцію від 01.11.2024 №545, договір поставки №БД23042024/2, видаткову накладну від 29.01.2025 №2901-135, податкову накладну від 24.01.2025 №1541, акт надання послуг від 29.01.2025 №2901-135, товаро-транспортну накладну від 29.01.2025, відомості про вантаж, платіжну інструкцію від 24.01.2025 №34, видаткову накладну від 24.10.2024 №127, платіжну інструкцію від 21.10.2024 №520, податкову накладну від 21.10.2024 №127, договір поставки від 19.08.2024 №72/1, видаткову накладну від 11.09.2024 №91, акт надання послуг від 11.09.2024 №92, товарно-транспортну накладну від 09.09.2024 №91, платіжну інструкцію від 10.09.2024 №422, податкову накладну від 10.09.2024 №7, платіжну інструкцію від 10.09.2024 №422, видаткову накладну від 13.11.2024 №305, податкову накладну від 13.12.2024 №17, платіжну інструкцію від 13.11.2024 №571, видаткову накладну від 11.10.2024 №2497, податкову накладну від 11.10.2024 №99, платіжну інструкцію від 11.10.2024 №502, видаткову накладну від 22.10.2024 №2593, податкову накладну від 22.10.2024 №197, платіжну інструкцію від 22.10.2024 №525, видаткову накладну від 18.10.2024 №2551, податкову накладну від 18.10.2024 №153, платіжну інструкцію від 18.10.2024 №511, видаткову накладну від 01.11.2024 №УТ-12247, платіжну інструкцію від 31.10.2024 №543, податкову накладну від 31.10.2024 №1127, платіжну інструкцію від 31.10.2024 №543, договір купівлі-продажу від 05.12.2024 №2024/02-79р, акт відпуску цінностей від 11.12.2024, реєстр цінностей, податкову накладну від 09.12.2024 №148, податкову накладну від 09.12.2024 №149, платіжну інструкцію від 09.12.2024 №601, платіжну інструкцію від 09.12.2024 №600, акт відпуску цінностей від 30.01.2025, договір купівлі-продажу від 20.01.2025 №2025/02-8р, податкову накладну від 23.01.2025 №14, платіжну інструкцію від 23.01.2025 №27, видаткову накладну від 07.10.2024 №27613, видаткову накладну від 07.10.2024 №27613, акт надання послуг від 07.10.2024 №27613, податкову накладну від 02.10.2024, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №470, акт надання послуг від 07.10.2024 №27619, видаткову накладну від 07.10.2024 №27619, податкову накладну від 02.10.2024 №532, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №471, видаткову накладну від 07.10.2024 №27618, акт надання послуг від 07.10.2024 №27618, податкову накладну від 02.10.2024 №533, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №472, видаткову накладну від 07.10.2024 №27621, акт надання послуг від 07.10.2024 №27621, податкову накладну від 02.10.2024 №535, видаткову накладну від 07.10.2024 №27615, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №475,податкову накладну від 02.10.2024 №536, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №476, видаткову накладну від 07.10.2024 №27622, акт надання послуг від 07.10.2024 №27622, податкову накладну від 02.10.2024 №537, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №477, видаткову накладну від 07.10.2024 №27623, акт надання послуг від 07.10.2024 №27623, податкову накладну від 02.10.2024 №538, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №478, видаткову накладну від 07.10.2024 №27616, акт надання послуг від 07.10.2024 №27616, податкову накладну від 02.10.2024 №539, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №480, видаткову накладну від 07.10.2024 №27620, акт надання послуг від 07.10.2024 №27620,податкову накладну від 02.10.2024 №541, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №481, видаткову накладну від 07.10.2024 №27624, акт надання послуг від 07.10.2024 №27624, податкову накладну від 02.10.2024 №542, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №483, видаткову накладну від 07.10.2024 №27627, акт надання послуг від 07.10.2024 №27627, податкову накладну від 02.10.2024 №542, видаткову накладну від 07.10.2024 №27609, акт надання послуг від 07.10.2024 №27609, податкову накладну від 02.10.2024 №527, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №468, видаткову накладну від 07.10.2024 №27611, акт надання послуг від 07.10.2024 №27611, податкову накладну від 02.10.2024 №529, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №464, видаткову накладну від 07.10.2024 №27608, акт надання послуг від 07.10.2024 №27608, податкову накладну від 02.10.2024 №526, видаткову накладну від 07.10.2024 №27610, акт надання послуг від 07.10.2024 №27610, податкову накладну від 02.10.2024 №528, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №467, видаткову накладну від 07.10.2024 №27612, акт надання послуг від 07.10.2024 №27612, податкову накладну від 02.10.2024 №530, платіжну інструкцію від 02.10.2024 №509, видаткову накладну від 23.10.2024 №29226, акт надання послуг від 23.10.2024 №29226, податкову накладну від 17.10.2024 №4892, платіжну інструкцію від 28.01.2025 №50, видаткову накладну від 20.02.2025 №5203, акт надання послуг від 20.02.2025 №5203, податкову накладну від 28.01.2025 №1947, платіжну інструкцію від 18.10.2024 №516, видаткову накладну від 23.10.2024 №29225, акт надання послуг від 23.10.2024 №29225, податкову накладну від 18.10.2024 №5253, платіжну інструкцію від 27.10.2024 №538, видаткову накладну від 28.10.2024, акт надання послуг від 28.10.2024, податкову накладну від 27.10.2024 №8029, платіжну інструкцію від 24.02.2025 №114, видаткову накладну від 12.03.2025 №7800, податкову накладну від 24.02.2025 №5975, платіжну інструкцію від 24.02.2025 №112, видаткову накладну від 12.03.2025 №7806, акт надання послуг від 12.03.2025 №7806, податкову накладну від 24.02.2025 №5974, платіжну інструкцію від 24.02.2025 №115, видаткову накладну від 12.03.2025 №7804, акт надання послуг від 12.03.2025 №7804, податкову накладну від 24.02.2025 №5976, платіжну інструкцію від 24.02.2025 №111, видаткову накладну від 12.03.2025 №7797, акт надання послуг від 12.03.2025 №7797, податкову накладну від 24.02.2025 №6875, платіжну інструкцію від 24.02.2025 №105, видаткову накладну від 28.02.2025 №6270, акт надання послуг від 28.02.2025 №6270, податкову накладну від 24.02.2025 №5972, платіжну інструкцію від 17.02.2025 №81, видаткову накладну від 21.03.2025 №030225, договір підряду з додатками до нього від 17.06.2024, договір підряду з додатками до нього від 25.03.2024, договір підряду з додатками до нього від 05.12.2024, договір субпідряду від 20.09.2024, акт приймання-передачі будівельного майданчика від 20.09.2024, акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 року.
До того ж, відповідач не зазначив, які саме документи не надано позивачем, а лише навів загальний перелік документів, передбачений Порядком № 1165.
Верховний Суд у постанові від 19.11.2021 у справі № 140/17441/20 зазначив, що при вирішенні спорів такої категорії суди з огляду на правове регулювання і характер цих відносин мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.
Суд зазначає, що комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючого органу наявна податкова інформація, має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації, що узгоджується із позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 30.11.2021 у справі № 340/1098/20.
Верховний Суд у постановах від 05.01.2021 у справі 640/11321/20 та від 23.06.2022 у справі № 640/6130/20, від 07.04.2023 у справі № 280/3639/20 зауважив, що навіть якщо Порядком № 1165 затверджено форму рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1 - 8 критеріїв ризиковості платника податку, проте невиконання відповідачем обов'язку доказування, встановленого частиною 2 статті 77 КАС України, а саме недоведеність суду правомірності прийняття рішення (що воно прийняте обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, за наявності визначених Порядком № 1165 підстав), є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення.
Так, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, що узгоджується, серед врахованого, із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 05.01.2021 у справі № 640/10988/20 та від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20.
Відповідно, в силу норм діючого законодавства Комісією ГУ ДПС у м. Києві зазначено в спірному рішенні інформацію та підстави його прийняття, при цьому не надано суду жодного належного доказу, який би досліджувався в ході засідання Комісії, і який би був покладений в основу його прийняття, що вимагається в силу ч. 2 ст. 77 КАС України.
Відповідачем не надано до суду документального підтвердження обставин, що товариство та/або його контрагенти задіяні у проведенні ризикових операцій. Жодного доказу провадження заявником господарської діяльності в умовах та обставинах, котрі характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України, не надано.
При цьому, позивачем надано первинні документи, які свідчать про здійснення господарських операцій із спірними контрагентами.
Крім того, як свідчать матеріали справи, такі документи надавалися й відповідній комісії відповідача.
Таким чином, на дату подання позивачем Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку та на дату прийняття останнього оскаржуваного рішення були відсутні підстави для віднесення товариства до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Судом встановлено, що товариство є діючим підприємством, платником податків, зокрема ПДВ, має трудові ресурси та матеріально технічну базу, необхідну для здійснення господарської діяльності.
Контролюючим органом не надано суду належних та достатніх доказів щодо неналежного ведення господарської діяльності позивачем, задіяння його в схемах по ухиленню від сплати податків, формування та подання до контролюючого органу незаконної податкової звітності за наслідками здійснених господарських операцій із контрагентами, не підтверджених первинними та бухгалтерськими документами.
Суд зазначає, що наслідком прийняття відповідачем спірного рішення та внесення платника податку до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, є зупинення в автоматичному порядку реєстрації всіх без виключення поданих позивачем податкових накладних/розрахунків коригування. Такі наслідки носять для позивача виключно негативний характер з огляду на те, що строк реєстрації кожної податкової накладної значно збільшується, а на позивача покладається додатковий обов'язок щодо надання пояснень та документів, при цьому остаточне рішення про реєстрацію податкової накладної чи про відмову в реєстрації буде прийнято лише після надання таких пояснень та документів.
Негативні наслідки від необґрунтованого прийняття такого рішення є також у тому, що контрагенти позивача не мають можливості сформувати податковий кредит за податковою накладною, реєстрація якої зупинена, що у подальшому несе ризики припинення господарських відносин між позивачем та його контрагентами.
При цьому право на оскарження в судовому порядку Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника вбачається з норми пункту 6 Порядку № 1165, за яким у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Право на звернення до суду також передбачено в затвердженій формі Рішення (додаток 4 до Порядку № 1165), а саме: «Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку».
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено існування підстав для застосування до позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб'єктів господарювання, у зв'язку з чим суд доходить висновку про протиправність рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 11.06.2025 №223375 про відповідність платника податку на додану вартість - ТОВ ГРАВЕЛ-ВН» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Отже, виходячи з викладеного, оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
Крім того, суд вказує, що позовна вимога щодо зобов'язання ГУ ДПС у місті Києві виключити позивача з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку також підлягає задоволенню, оскільки є похідною позовною вимогою від основної, яка задоволена судом з вищевикладених підстав.
Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України).
Відтак, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028 грн 00 коп.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 3028 грн 00 коп. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління ДПС у місті Києві.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 194, 205, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 11.06.2025 №223375, прийняте відносно ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН».
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у м. Києві виключити ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь ТОВ «ГРАВЕЛ-ВН» судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.