Рішення від 17.02.2026 по справі 260/10002/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 року м. Ужгород№ 260/10002/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного підприємства «Документ» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Документ», у якому просить: 1) Визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства «Документ» та його відокремленого підрозділу - філії в Чеській Республіці щодо невидачі паспорта громадянина України, який оформлений на ім'я ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ); 2) Зобов'язати Державне підприємство «Документ» в особі відокремленого підрозділу - філії в Чеській Республіці, яка розташована за адресою: Michelska, 1552/58, видати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) оформлений паспорт громадянина України.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року було відкрито провадження у адміністративній справі №260/10002/25 та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23 липня 2025 року позивач звернувся до філії ДП «Документ» у Чеській Республіці, з метою оформлення паспорта громадянина України. Відповідно до вимог чинного законодавства, видача паспорта громадянина України має бути здійснена у строк до 3 місяців з дня прийняття рішення про його оформлення. Проте, оформлений на ім'я позивача паспорт громадянина України виданий не був. Вищевказані обставини слугували підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що працівники філії ДП «Документ» у Чеській Республіці діяли в межах наданих їм повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства України. Прийняття документів позивача на оформлення паспорта громадянина України було здійснено з дотриманням положень пункту 13 Порядку № 932, який допускає прийом документів у разі відсутності відповідного запису про особу в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Водночас відсутність у реєстрі запису про позивача та неможливість проведення перевірки дійсності військово-облікового документа виключає можливість завершення процедури видачі паспорта до моменту внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Представник позивача надала відповідь на відзив, у якому зазначає, що посилання відповідача на відсутність відомостей про позивача у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не може бути покладене на позивача та не є законною підставою для невидачі оформленого паспорта, оскільки забезпечення актуальності відомостей у державних реєстрах, їх синхронізація та перевірка дійсності поданих документів належать виключно до компетенції уповноважених державних органів, а не громадянина.

Від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив, у якому зазначає, що ДП «Документ» не наділене повноваженнями щодо внесення, зміни або коригування відомостей, які містяться в зазначених державних реєстрах, і не може самостійно усунути відсутність інформації про конкретну особу в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Представник позивача надала до суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що військовий квиток був поданий до матеріалів справи разом із відповіддю на відзив, оскільки на момент звернення до суду з позовною заявою позивача не було відомо про реальну причину невидачі оформленого паспорта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що 23 липня 2025 року позивач звернувся до філії ДП «Документ» у Чеській Республіці, що розташована у м. Прага, з метою оформлення паспорта громадянина України. Позивачем сплачено усі необхідні платежі та збори, у тому числі за послугу з організації відправлення до Чеської Республіки готового документу, а також пройдено встановлений законодавством процес оформлення паспорта.

На підставі поданих позивачем документів, працівниками філії ДП «Документ» у Чеській Республіці було сформовано заяву-анкету для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру з метою оформлення паспорта громадянина України. Заява-анкета та подані документи позивача, із застосуванням засобів реєстру були надіслані до відповідного територіального підрозділу ДМС для прийняття рішення.

25 липня 2025 року Виноградівським відділом ГУ ДМС у Закарпатській області було прийнято рішення про оформлення позивачу паспорта громадянина України.

08 серпня 2025 року паспорт громадянина України, оформлений на ім'я позивача було відправлено міжнародним поштовим відправленням до філії ДП «Документ» у Чеській Республіці, що розташована у м. Прага.

16 серпня 2025 року паспорт громадянина України, оформлений на ім'я позивача прибув до філії ДП «Документ» у Чеській Республіці.

Відповідно до інформації, що наявна на сайті ДП «Документ» паспорт доставлено до місця видачі 16 серпня 2025 року та може бути отриманий позивачем.

Представник позивача звернулася 02 грудня 2025 року із адвокатським запитом до відповідача, у якому просила надати інформацію про причини невидачі паспорта позивача, який було доставлено до місця видачі 16 серпня 2025 року.

Відповідач листом від 16.12.2025 № 1/5.1-2181, на адвокатський запит представника позивача, повідомив, що відповідно до частини 6 статті 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в умовах воєнного стану оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби України, громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів. Дійсність військово-облікових документів перевіряється працівником відокремленого підрозділу (філії, представництва) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Станом на 15.12.2025 статус військово-облікового документа позивача відображається як «особу не знайдено». Питання передачі до Міністерства оборони відомостей про громадян, які підлягають взяттю на військовий облік, питання постановки на військовий облік, оновлення призовниками, військовозобов'язаними та резервістами облікових даних та отримання військово-облікових документів не належить до повноважень Державного підприємства «Документ».

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не видачі паспорту громадянина України, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини щодо оформлення паспорта громадянина України врегульовані: Законом України від 20.11.2012 № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон № 5492-VI); Законом України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389-VIII); Законом України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII); Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі Порядок № 302); Порядком реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 (далі Порядок № 932).

Відповідно до пунктів 1, 4-1 частини першої статті 2 Закону № 5492-VI уповноваженими суб'єктами згідно з цим Законом є: розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів; державне підприємство, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру.

Згідно із абзацами першим, третім частини першої статті 4 Закону № 5492-VI Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-комунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи.

Функціонування Реєстру забезпечується розпорядником Реєстру (частина перша статті 6 Закону № 5492-VI).

У частині третій статті 6 Закону № 5492-VI визначено, що Кабінет Міністрів України визначає державне підприємство, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру, адміністратором Реєстру.

Згідно із частиною четвертою статті 6 Закону № 5492-VI адміністратор Реєстру: 1) здійснює заходи з інформаційного, технічного і програмно-технологічного забезпечення функціонування Реєстру; 2) забезпечує збереження і захист інформації Реєстру від випадкової втрати або знищення, незаконної обробки, у тому числі незаконного знищення чи несанкціонованого доступу, у тому числі третіх осіб; 3) за погодженням з розпорядником Реєстру здійснює інформаційне забезпечення ВІС уповноважених суб'єктів та заявників (їхніх представників); 4) виконує інші завдання, покладені на нього розпорядником Реєстру, необхідні для цілей, визначених цим Законом.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 16 Закону № 5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.

Частиною шостою статті 16 Закону № 5492-VI визначено, що рішення про оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну документа приймається розпорядником Реєстру, Міністерством закордонних справ, ЗДУ, уповноваженим органом з питань цивільної авіації, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, за результатами ідентифікації заявника.

У разі прийняття рішення про оформлення документа особі видається такий документ без оформлення, вручення, надсилання або передачі такого рішення.

У частині сьомій статті 16 Закону № 5492-VI визначено, що уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові в оформленні (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміні, видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку (чотирнадцятирічного віку - для паспорта громадянина України), або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа, та не усунув у встановлений строк виявлені недоліки; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, не підтверджують інформацію, надану заявником; 5) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін, видача документа не належать до компетенції уповноваженого суб'єкта; 6) у разі смерті заявника або оголошення його померлим.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови та порядок його оскарження. Особа має право повторно звернутися до уповноваженого суб'єкта із заявою у разі зміни або усунення обставин, які були підставою для прийняття рішення про відмову у видачі документа.

Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, або до адміністративного суду.

Скарга в адміністративному порядку подається заявником протягом п'яти робочих днів з дня доведення до його відома рішення про відмову у видачі документа.

Згідно з частиною першою статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Абзацом другим частини другої статті 21 Закону № 5492-VI установлено, що оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим частини п'ятої статті 21 Закону № 5492-VI визначено, що оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктами 4 і 4-1 частини першої статті 2 цього Закону.

Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 21 Закону № 5492-VI у разі оформлення заяви-анкети уповноваженим суб'єктом, зазначеним у пункті 4-1 частини першої статті 2 цього Закону, розміщеним за кордоном, паспорт громадянина України видається особі у строк, що не може перевищувати трьох місяців.

Згідно із підпунктом 7 пункту 6 Порядку № 302 обмін паспорта здійснюється у разі наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто (підпункт 1 пункту 7 Порядку № 302).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» (далі - Центр).

Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС (пункт12 Порядку № 302).

Згідно з пунктом 13 Порядку № 302 для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.

У пункті 25 Порядку № 302 визначено, що у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта із використанням кваліфікованого електронного підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Прийняті уповноваженим суб'єктом заява-анкета та скановані документи (у тому числі отримані біометричні дані, параметри) із застосуванням засобів Реєстру автоматично розподіляються та надсилаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який обслуговує відповідний уповноважений суб'єкт, що здійснив прийняття документів від заявника (абзац перший пункту 30 Порядку № 302).

Відповідно до пункту 32 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС не пізніше наступного дня після надходження до розгляду документів перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

Відповідно до пункту 71 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32-34 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт (пункт 72 Порядку № 302).

Відповідно до абзацу третього пункту 73 Порядку № 302 рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).

Згідно з пунктом 79 Порядку № 302 за результатами проведених перевірок, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.

Після прийняття рішення про оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта зазначені в заяві-анкеті відомості (персональні дані) передаються до Головного обчислювального центру Реєстру захищеними каналами зв'язку з обов'язковим дотриманням вимог до обробки персональних даних, визначених законом (пункт 84 Порядку № 302).

Відповідно до пункту 85 Порядку № 302 головний обчислювальний центр Реєстру здійснює автоматизовану перевірку, накопичення та збереження даних, отриманих від територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, установлює їх унікальність, формує набори даних для виготовлення паспорта та передає їх до Центру.

Абзацом першим пункту 87 Порядку № 302 установлено, що персоналізовані Центром бланки паспортів надсилаються територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС в порядку, встановленому законодавством.

Матеріально відповідальна особа територіального органу/територіального підрозділу ДМС на підставі акта приймання-передачі передає матеріально відповідальній особі уповноваженого суб'єкта персоналізовані бланки паспорта (пункт 90 Порядку № 302).

Відповідно до пункту 91 Порядку № 302 видача заявникові паспорта здійснюється територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, уповноваженим суб'єктом, який прийняв документи для його оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта.

Абзацом п'ятим пункту 97-2 Порядку № 302 визначено, що у разі необхідності організації видачі паспорта у розміщеному за межами України відокремленому підрозділі (філії, представництві) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, паспорт разом з копіями заяви, заяви-анкети та актом-приймання передачі (у двох примірниках) передається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який оформив паспорт, до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, яке здійснює доставку таких паспортів до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) такого державного підприємства. Паспорт за письмовою заявою та за рахунок коштів заявника може бути надісланий державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, міжнародним поштовим відправленням до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) такого державного підприємства. Для проведення процедури верифікації шляхом автоматизованого порівняння даних (параметрів), у тому числі біометричних, особи з документами, що посвідчують її особу, або інформацією, що міститься в Реєстрі, надається доступ до заяви-анкети у відомчій інформаційній системі ДМС. Після видачі паспорта другий примірник акта приймання-передачі та копія заяви-анкети з датою видачі та підписом заявника про отримання паспорта надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який оформив такий паспорт.

У пункті 100 Порядку № 302 визначено підстави, у разі існування яких територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта.

Рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду (пункт 115 Порядку № 302).

У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі Указ № 64/202), затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому, Указами Президента продовжено строк дії воєнного стану в Україні.

У статті 1 Закону № 389-VIII визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 389-VIII нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, які стосуються прав і свобод людини і громадянина, що обмежуються у зв'язку з введенням воєнного стану, тимчасово не застосовуються.

У частині першій статті 20 Закону № 389-VIII визначено, що правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону.

Згідно із частиною шостою, якою доповнено статтю 20 Закону № 389-VIII згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024, в умовах воєнного стану оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби України, громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів.

Дійсність військово-облікових документів перевіряється працівником відокремленого підрозділу (філії, представництва) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 28 Закону № 389-VIII нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону

Відповідно до ч. 1 ст .5 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Частиною третьою статті 14 Закону № 1951-VІІІ визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Згідно з абзацами п'ятим, шостим пункту 1 Порядку № 932 цей Порядок визначає: механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі - відокремлений підрозділ), за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон; механізм перевірки дійсності військово-облікових документів громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон до відокремленого підрозділу.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 932 під час подання громадянами України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України, документів до відокремленого підрозділу для оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон працівником відокремленого підрозділу проводиться перевірка дійсності військово-облікового документа.

Перевірка дійсності військово-облікових документів осіб проводиться шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» (пункт 10 Порядку № 932).

Згідно з пунктом 11 Порядку № 932 у разі отримання з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про недійсність військово-облікового документа під час електронної інформаційної взаємодії працівник відокремленого підрозділу інформує громадянина України про відмову в оформленні паспорта громадянина України та/або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, зокрема наявними засобами електронних комунікацій (телефонний зв'язок, електронна пошта) або поштового зв'язку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 932 у разі коли стосовно громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, який звернувся до відокремленого підрозділу для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, прийом документів здійснюється без подання такою особою військово-облікового документа.

У пункті 15 Порядку № 932 визначено, що за результатами внесення до Єдиного державного демографічного реєстру відомостей про осіб, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, під час оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон ДМС формує щодо таких громадян України перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1-11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 932 отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон особами, зазначеними у пункті 13 цього Порядку, здійснюється за умови дійсності військово-облікового документа без його пред'явлення. Дійсність військово-облікового документа перевіряється працівником відокремленого підрозділу відповідно до пункту 10 цього Порядку.

У разі отримання відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про недійсність військово-облікового документа отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон такими особами здійснюється у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС. Пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється.

Згідно з пунктом 17 Порядку № 932 взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Взяття зазначених осіб на військовий облік здійснюється з формуванням військово-облікового документа в електронній формі.

Розпорядженням Кабінету міністрів України від 07.12.2016 № 931-р ДП «Документ» визначено адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 15.06.2011 № 538-р ДП «Документ» є підприємством, що належить до сфери управління ДМС.

Наказом ДМС від 05 серпня 2024 року № 193 затверджено Статут Державного підприємства «Документ», відповідно до якого ДП «Документ» засноване на державній власності і належить до сфери управління ДМС.

Відповідно до пункту 1.1. Статуту ДП «Документ» засноване на державній власності і належить до сфери управління ДМС України та є державним комерційним підприємством.

Згідно із пунктом 2.2. Статуту одним із основних завдань ДП «Документ» є забезпечення сучасних умов обслуговування громадян України, іноземців і осіб без громадянства, створення та розгортання мережі центрів обслуговування громадян з міграційно - паспортних питань.

Отже, ДП «Документ» є самостійною юридичною особою державної форми власності, яка має статут, належить до сфери управління Державної міграційної служби та забезпечує функції адміністратора Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно із пунктом 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360, ДМС відповідно до покладених на неї завдань: контролює та координує діяльність територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС (підпункт 3); здійснює оформлення, обмін і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, пересилає, визнає недійсними, вилучає та знищує такі документи в передбачених законодавством випадках (підпункт 10); вживає у межах своїх повноважень заходів із забезпечення доставки документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, від державного підприємства, що належить до сфери управління Мінекономіки, до територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС (підпункт 34); надає адміністративні послуги відповідно до закону (підпункт 36); здійснює інші повноваження, визначені законом (підпункт 39).

З вище вказаних положень нормативно-правових актів, якими врегульовано спірні правовідносини, судом установлено, що ДП «Документ» через свої розміщені за межами України відокремлені підрозділи (філії, представництва) організовує та забезпечує: прийняття від громадян України, які перебувають за межами України, заяв та документів; передачу цих документів до територіальних органів/підрозділів ДМС; доставку виготовлених паспортів до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва); видачу паспортів громадянам України, які перебувають за межами України.

Як вже встановлено судом, 23 липня 2025 року позивач звернувся до філії ДП «Документ» у Чеській Республіці, що розташована у м. Прага, з метою оформлення паспорта громадянина України. 16 серпня 2025 року паспорт громадянина України, оформлений на ім'я позивача прибув до філії ДП «Документ» в Чеській Республіці.

Зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що предметом спору по справі є правомірність бездіяльності відповідача щодо невидачі позивачу паспорту громадянина України.

Відповідач з посиланням на положення ч. 6 ст. 20 Закону № 3633-ІХ та Порядку № 932 зазначає, невидача позивачеві паспорта громадянина України зумовлена відсутністю відомостей про нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що унеможливлює проведення, передбаченої законом перевірки дійсності його військово-облікового документу.

Судом встановлено, що позивач звернувся за оформленням паспорта громадянина України вже після набрання чинності Законом України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набрав чинності 18 травня 2024 року), яким доповнено статтю 20 Закону № 389-VIII частиною шостою, якою установлено, що в умовах воєнного стану оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби України, громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів. Дійсність військово-облікових документів перевіряється працівником відокремленого підрозділу (філії, представництва) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, як вже зазначалося судом, таким порядком перевірки військово-облікових документів є Порядок № 932, пунктами 9, 10, 16 якого визначено, що перевірка дійсності військово-облікового документа здійснюється без його пред'явлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта».

В той же час, працівниками філії ДП «Документ» у Чеській Республіці встановлено відсутність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про позивача, тобто встановлено відсутність підтвердження дійсності військово-облікового документа позивача , що згідно з положеннями частини шостої статті 20 Закону № 389-VIII та пункту 16 Порядку № 302 унеможливлює видачу позивачу паспорта.

Суд зауважує, що положення Закону № 389-VIII у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, є пріоритетними у застосуванні, а всі інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечать цьому Закону.

Частина шоста статті 20 Закону № 389-VIII не конституційною не визнавалася та підлягає застосуванню протягом всього періоду її дії.

Відтак, філія ДП «Документ» у Чеській Республіці зобов'язана у повній мірі виконувати вимоги Закону № 389-VIII та видавати громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років паспорт громадянина України за умови дійсності у вказаних осіб військово-облікових документів.

В той же час, щодо тверджень представника позивача про те, що під час звернення до відокремленого підрозділу ДП «Документ» у Чеській Республіці позивач надавав військово-обліковий документ - військовий квиток у паперовій формі, який не визнавався недійсним, не скасовувався та не анулювався у встановленому законом порядку, суд зазначає, що відповідно до вимог Порядку № 932 перевірка дійсності військово-облікового документу здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Таким чином, законодавець визначив спеціальний спосіб підтвердження дійсності військово-облікового документу та пов'язує можливість видачі паспорту не з фактом пред'явлення документа, а саме з підтвердженою, у встановленому порядку, дійсністю військово-облікового документу.

При цьому, враховуючи наведені вище положення статті 2 Закону № 5492-VI та статті 5 Закону № 1951-VІІІ, суд погоджується з твердженнями відповідача, що ДП «Документ» не має повноважень вносити, змінювати або коригувати інформацію, яка міститься в зазначених державних реєстрах, і, відповідно, не може самостійно усунути відсутність відомостей про конкретну особу в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Водночас, обставини щодо нездійснення автоматичного взяття позивача на військовий облік згідно з Порядком № 932 відповідно до положень частини другої статті 72 КАС України не входять до предмету доказування в даній справі, тому суд такі обставини не встановлює та не надає їм правової оцінки.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, зокрема частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного підприємства «Документ» (вул. Довнар-Запольського, буд. 8, м. Київ, 04116, ЄДРПОУ 32735236) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька