в порядку судового контролю за виконанням судового рішення
13 лютого 2026 року м. Житомир Справа № 240/22831/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Майстренко Н.М., розглянувши заяву щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено, зокрема:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі шести мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату з 20.05.2024 пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком з врахуванням фактично виплачених сум.
23.01.2026 представником ОСОБА_1 подано заяву в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України про встановлення судового контролю за виконанням рішення у цій справі.
В обґрунтування поданої заяви представником позивача зазначено, що 16 січня 2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області по відкритому на ім'я ОСОБА_1 особовому рахунку здійснено перерахунок пенсії. Відповідно до протоколу/розпорядження рішенням №918150807878 розмір пенсії з 01 січня 2026 року визначено в сумі 6248,51 грн., тобто без урахування перерахованої на виконання судового рішення спірної пенсії у розмірі, що був до прийняття судом рішення.
Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області надіслало до суду заперечення на подану заяву, у яких просило відмовити у її задоволенні із зазначених у запереченнях підстав.
Розгляд заяви призначено на 13.02.2026 о 10 год. 00 хв.
В судове засідання учасники справи не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
Дослідивши доводи поданої заяви, наявні матеріали справи, суд дійшов висновку про таке.
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Так, згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з положеннями частини 2 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З наданого заявником розрахунку пенсії станом на 21.01.2026 вбачається, що розмір пенсії позивача з 01.01.2026 становить 6077,69 грн., тобто без урахування перерахованої на виконання судового рішення спірної пенсії у розмірі, що був до прийняття судом рішення.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України з 01.01.2026 року припинено нарахування пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком.
Фактичні обставини цієї адміністративної справи вказують на те, що спір між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області був вирішений шляхом постановлення рішення про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату з 20.05.2024 пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком з врахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язальна частина судового рішення передбачала зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 20.05.2024, в розмірі шести мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2025 змінено спосіб та порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №240/22831/24, зокрема, стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 нараховані за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі №240/22831/24 за період з 20.05.2024 по 30.04.2025 пенсійні виплати в сумі 97986,67 грн.
Отже, судове рішення у цій справі більше не передбачає обов'язку Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснювати перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком.
Натомість, таке судове рішення обмежується виключно стягненням з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пенсійних виплат в сумі 97986,67 грн.
Таке формулювання резолютивної частини судового рішення не передбачає того, що суд має контролювати, з якої розрахункової величини відповідачем розраховувалась пенсія позивачу, тим більше, що суд при вирішенні спору по суті взагалі не вдавався до правової оцінки того, з якого показника має бути нарахована пенсія, позаяк відповідач заперечував саму наявність підстав для її нарахування.
Що ж стосується існування подальшого зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснювати нарахування пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, то таке зобов'язання не може продовжувати існувати на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі №240/22831/24, адже останнє вичерпало свою дію шляхом зміни його резолютивної частини на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області конкретно визначеної суми пенсії за конкретний часовий проміжок.
Ненарахування з 01.01.2026 року Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" свідчить про виникнення між позивачем у цій справі та пенсійним органом нових спірних правовідносин, які не охополюються судовим рішенням у справі №240/22831/24, зважаючи на що у суду відсутні підстави для встановлення судового контролю за судовим рішенням №240/22831/24 стосовно правовідносин, які не охоплюються предметом його вирішення.
Керуючись статтями 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
В задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі №240/22831/24 відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.М. Майстренко