Рішення від 17.02.2026 по справі 160/25680/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 рокуСправа №160/25680/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 р. згідно ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796- ХІІ, ПОСТАНОВИ КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 і від 26.09.2012 №886» від 09.12.2021 №1307 на підставі довідки № 151/163а від 08.08.2018 р., яка видана ВАТ КРИВОРІЗЬКИЙ ТУРБІННИЙ ЗАВОД «КОНСТАР» за РІШЕННЯМ ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ м. Кривого Рогу у СПРАВІ № 2-1071/2006 рік від 04.07.2006 р. з урахуванням КОЕФІЦІЄНТУ заробітної плати ОСОБА_1 - 12.3700 - протиправною;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну пенсію у розмірі: 113912.90 грн. з урахування індексації з 01.01.2023 р. у порядку ПОСТАНОВИ КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 і від 26.09.2012 р. № 886» від 09.12.2021 р. № 1307 на підставі ДОВІДКИ № 151/163а від 08.08.2018 р., яка видана ВАТ КРИВОРІЗЬКИЙ ТУРБІННИЙ ЗАВОД «КОНСТАР» за РІШЕННЯМ ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ м. Кривого Рогу у СПРАВІ № 2-1071/2006 рік від 04.07.2006 р. з урахуванням КОЕФІЦІЄНТУ заробітної плати ОСОБА_1 -12.3700;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у порядку ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ, ПОСТАНОВИ КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 і від 26.09.2012 р. № 886» від 09.12.2021 р. № 1307 на підставі ДОВІДКИ № 151/163а від 08.08.2018 p., яка видана ВАТ КРИВОРІЗЬКИЙ ТУРБІННИЙ ЗАВОД «КОНСТАР» за РІШЕННЯМ ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ м. Кривого Рогу у СПРАВІ №2-1071/2006 рік від 04.07.2006 р. з урахуванням КОЕФІЦІЄНТУ заробітної плати ОСОБА_1 - 12.3700, нарахувати та виплачувати на користь: ОСОБА_1 заборгованість щодо перерахунку пенсії з 01.01.2023 у розмірі: 2880865.00 грн.;

- стягнути з ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на підставі довідки № 151/163а від 08.08.2018, яка видана ВАТ КРИВОРІЗЬКИЙ ТУРБІННИЙ ЗАВОД «КОНСТАР» за РІШЕННЯМ ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ м. Кривого Рогу у СПРАВІ №2-1071/2006 рік від 04.07.2006 р. з урахуванням коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_1 - 12.3700 з 01.01.2023 р заборгованість на користь ОСОБА_1 у сумі: 2 880 865.00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем не проведено перерахунок пенсії згідно довідки від 08.08.2018 №151/163-а про заробітну плату в зоні відчуження з 25.08.1989 по 25.11.1989, у зв'язку з тим, що довідка не відповідає вимогам чинного законодавства. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження ЧАЕС на підставі Довідки від 08.08.2018 №151/163-а, яка видана ПАТ «Криворізький турбіновий завод «КОНСТАР».

Відповідач листом від 21.08.2025 №37886-28502/Т-01/8-0400/25 повідомив позивача, що наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках» затверджено форму довідки, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження.

Довідка про заробітну плату від 08.08.2018 №151/163-а, видана ПАТ «Криворізький турбіновий завод «КОНСТАР» не відповідає вимогам чинного законодавства.

З огляду на зазначене, для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 08.08.2018 №151/163-а немає законних підстав.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796) цей закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Статтею 54 Закону №796 визначено, що пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону №796 визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 (далі - Порядок №1210).

Згідно п.1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Підпунктом 4 пункту 3 Порядку №1210 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3).

При цьому, в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців (п. 8 Порядку №1210).

Згідно з частиною 4 статті 15 Закону №796 видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у первинних документах за відповідний період. Єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постановах від 17.03.2015 у справі №21-11а15, від 15.12.2015 у справі №2-а/576/29/14, Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 15.05.2019 у справі №343/1009/16-а.

Отже, підставою для здійснення перерахунку позивачу пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є довідка про заробітну плату відомості у якій підтверджуються первинними документами.

Так, суд зазначає, що довідка про нараховану заробітну плату в зоні відчуження від №151/163-а від 08.08.2018 видана ВАТ «Криворізький турбінний завод «Констар» на підставі рішення Центрально-Міського районного суду м.Кривого Рогу у справі №2-1071/2006, який і зобов'язав підприємство видати довідку про заробітну плату.

Посилання відповідача у листі на невідповідність вказаної довідки, вимогам чинного законодавства, судом не приймаються з огляду на наступне.

Так, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі №160/25493/23 встановлено, що «за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також Єдиного державного реєстру судових рішень, ПАТ "Криворізький турбінний завод "Констар" (код ЄДРПОУ 13461621) перебуває у стадії ліквідації з 2017 року, проте юридична особа вважається ліквідованою від дня внесення відповідного запису про її ліквідацію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. Тобто, юридичний факт ліквідації цього підприємства відсутній, що не заважає відповідачу у реалізації своїх повноважень.»

Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Станом на дату прийняття рішення у даній справі, ПАТ "Криворізький турбінний завод "Констар" (код ЄДРПОУ 13461621) також перебуває у стані припинення та не ліквідоване.

Згідно ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

З огляду на зазначене, відповідач мав можливість вчинити необхідні дії для перевірки обґрунтованості та достовірності наданих позивачем документів.

З огляду на викладене, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання повторно розглянути заяву позивача з урахуванням висновків суду у даній справі.

Суд зазначає, що оскільки відповідачем не врахована спірна довідка та перерахунок пенсії не проводився, тому вимоги про нарахування та виплату заборгованості з перерахунку пенсії та стягнення заборгованості є передчасними тому не підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст.9, 77, 243-246, 257 - 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмову у перерахунку пенсії на підставі Довідки від 08.08.2018 №151/163-а, яка видана ПАТ «Криворізький турбінний завод «Констар».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.07.2025 про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду у даній справі.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат - не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська