17 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/15401/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
у складі судді Стецика Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Адвокат Вінцюк Юлія Борисівна, діючи в інтересах ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач) в якому просила:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних ОСОБА_1 у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його виключення з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести дані ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його виключення з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
В обгрунтування позову представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 та 09.09.2008 його було знято з обліку за статтею 39 «А» Розкладу хвороб, про що внесено відповідний запис у посвідченні позивача про приписку до призовної дільниці з відміткою про непридатність до військової служби. За результатами уточнення даних після проходження електронної ідентифікації позивачем було встановлено, що його дані в застосунку «Резерв+» відрізняються від актуальних даних. Так за даними електронного кабінету ОСОБА_1 не перебуває на обліку, але відомості щодо його виключення з військового обліку відсутні
ІНФОРМАЦІЯ_3 , куди позивач звернувся як внутрішньо переміщена особа, відмовив у внесенні змін до даних реєстру «Оберіг», мотивуючи це відсутністю первинної медичної документації, яка залишилася в окупованому Рубіжному.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27.08.2025 у справі №140/5485/25 задоволено позов ОСОБА_1 , визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення змін до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; зобов'язано відповідача розглянути заяву позивача.
Проте за результатами розгляду заяви позивача щодо виконання вказаного рішення, ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що для належного оформлення виключення з військового обліку за станом здоров'я та внесення змін в реєстр «Оберіг» ОСОБА_1 необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_7 , а внесення змін щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я заявника ІНФОРМАЦІЯ_3 є неможливим, оскільки такого роду інформація в ІНФОРМАЦІЯ_8 відсутня. Окрім того повідомлено, що ОСОБА_1 було автоматично взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до постанови КМУ від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Представник позивача стверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язаний внести відповідні відомості до реєстру призовників, оскільки має повноваження як орган ведення реєстру за місцем його фактичного проживання.
Як наслідок, просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 та зобов'язати відповідача внести коректні дані про його виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 заперечив та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що позивач володіє лише приписним посвідченням, яке дійсне для призовників (до 25 років), тоді як йому 38 років, і він має перебувати на обліку як військовозобов'язаний. Відповідно до Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 приписне посвідчення підлягає заміні на актуальний військово-обліковий документ нового зразка.
Зазначив, що до 01.04.2025 ОСОБА_1 взагалі не перебував на військовому обліку в жодному ТЦК та СП. Згідно з Правилами військового обліку, затвердженими Постановою КМУ №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на обліку за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання. Для взяття на військовий облік та виготовлення актуального військово-облікового документа ОСОБА_1 необхідно особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 , подати заяву та необхідні документи, зокрема довідку ВПО (як внутрішньо переміщеної особи). Сама лише наявність довідки ВПО не означає автоматичну постановку на військовий облік.
Окрім того наголошує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не уповноважений вносити зміни до реєстру «Оберіг» щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 за станом здоров'я, оскільки він ніколи не перебував у них на обліку. Вказує, що на звернення позивача, останньому роз'яснено, що він має право звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_9 (де він зараз перебуває на обліку) або до ІНФОРМАЦІЯ_7 (який видав первинну постанову ВЛК).
Третя особа пояснень щодо позову не подала. Про розгляд даної справи судом повідомлена належним чином.
Інших заяв по суті спору від сторін не надходило.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є громадянином України. Має зареєстроване місце проживання у місті Рубіжне Луганської області, але фактично проживає у місті Луцьку Волинської області, що підтверджено виданою 17.03.2025 Департаментом соціальної політики Луцької міської ради довідкою внутрішньо переміщеної особи №764-5003632692, сформованої у застосунку «Дія» (а.с.7).
Із посвідчення про приписку до призовної дільниці слідує, що 14.02.2002 ОСОБА_1 був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 , а 09.09.2008 знятий з військового обліку за статтею 39 «А» наказ Міністерства оборони України від 09.06.2006 (а.с.9).
Відповідно до інформації у застосунку «Резерв+», сформованої 29.11.2025, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 (а.с.8).
18.03.2025 представник позивача (адвокат Вінцюк Ю.Б.) звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_12 із адвокатським записом у якому просила надати інформацію про те, в якій установі зберігаються особові справи осіб, які перебували на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с.10).
Листом №1650 від 04.04.2025 ІНФОРМАЦІЯ_13 повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_14 з 14.07.2021 було реорганізовано у ІНФОРМАЦІЯ_15 . На даний час згідно наявних баз даних та автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних не перебуває. На архівному зберіганні у ІНФОРМАЦІЯ_7 (його відділах) документація військово-лікарської комісії, що діяла при ІНФОРМАЦІЯ_14 , а також облікова картка військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_1 відсутні (а.с.12).
Заявою від 09.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 з проханням внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про його зняття/виключення з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі постанови військово-лікарської комісії від 09.09.2008 (а.с.13-14).
У відповідь на вказану заяву, ІНФОРМАЦІЯ_16 позивача повідомлено, що він не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також повідомлено, що на архівному зберіганні у ІНФОРМАЦІЯ_7 документація військово-лікарських комісій, котрі діяли до повномасштабного вторгнення російської федерації проти України, тобто до 24.02.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_7 та його відділах не знаходиться, тому посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_17 та СПІ не мають технічної можливості ввести зміни до персональних військово-облікових даних ОСОБА_1 у автоматизованій інформаційно-комунікаційній системі «Оберіг». ОСОБА_1 рекомендовано особисто звернутися до найзручнішого розташованого районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оновлення військово-облікових даних (а.с.15).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27.08.2025 у справі №140/5485/25, яке набрало законної сили, визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення змін до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.04.2025 про внесення змін до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з урахуванням висновків суду (а.с.19-22).
У відповідь на звернення позивача щодо виконання рішення суду від 27.08.2025 у справі №140/5485/25, ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що згідно з інформації з реєстру «Оберіг» ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 , як такий військовозобов'язаний, що вчасно не з'явився для постановки на військовий облік (вказаний військовозобов'язаний взятий на військовий облік на підставі положень п.17-1 Постанови КМУ №932 від 16.08.2024 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів»). Також вказано, що у випадку, якщо громадянин ОСОБА_2 володіє документальними підтвердженнями щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я, для належного оформлення такого виключення з військового обліку та внесення змін в реєстр «Оберіг» вказаному громадянину необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 - правонаступник ІНФОРМАЦІЯ_18 (саме ним було винесено постанову ВЛК щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я ОСОБА_1 і в його повноваження входить внесення змін в реєстр «Оберіг» щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я заявника) з документами. що посвідчують особу (паспорт, ІПН) та оригіналом військово-облікового документу для встановлення його наявності, актуальності та справжності внесених записів у ньому. Внесення змін щодо виключення заявника з військового обліку за станом здоров'я ІНФОРМАЦІЯ_3 є неможливим, оскільки такого роду інформація в ІНФОРМАЦІЯ_8 відсутня (а.с.26).
Позивач вважаючи, що ІНФОРМАЦІЯ_3 вчинив бездіяльність щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його визнання непридатним та виключення з військового обліку, чим порушив права позивача, як невійськовозобов'язаного, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 65 Конституції України визначає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, що також передбачено ч.1 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 1 цієї статті визначені обов'язки громадян, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Пункт 3 цієї ж статті передбачає, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; - особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII).
Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно зі статтею 2 Закону №1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:
1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Пунктами 1 та 2 частини першої статті 3 Закону №1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону №1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону №1951-VІІІ).
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 9 Закону №1951-VІІІ призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Частинами другою, третьою статті 13 Закону №1951-VІІІ передбачено, що відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.
До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону №1951-VІІІ ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частиною третьою статті 14 Закону №1951-VІІІ визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (частина четверта статті 14 Закону №1951-VІІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487).
Відповідно до пункту 2 Порядок №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно пункту 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно із пунктом 14 Порядку №1487 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 16 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
Пунктом 20 Порядку №1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Відповідно до абзацу третього пункту 21 Порядку №1487 взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.
Згідно із пунктом 23 Порядку №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
У пункті 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Абзацами першим, другим підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є Додатком 2 до Порядку №1487, визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до підпункту 7 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
Згідно із абзацами першим-четвертим підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:
у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154).
Відповідно до абзацу першого пункту 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням (абзац перший пункту 2 Положення №154).
Пунктом 8 Положення №154 визначено завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.
Згідно із абзацом дев'ятим пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі- Порядок №559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
У пункті 8 Порядку №559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).
Згідно наявної в матеріалах справи копії посвідчення про приписку до призовної дільниці ОСОБА_1 у графі «зняття з військового обліку» міститься відмітка «09.09.2008. Наказ МО України від 9.06.06. за ст. 39а (а.с.9).
Поряд з цим, згідно військово-облікового документу «Резерв+» відсутні дані про виключення позивача з військового обліку, а позивач вказаний як військовозобов'язаний та таким, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 (а.с.8).
Як випливає з листа відповідача від 27.08.2025 у справі №140/5485/25 ОСОБА_1 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 в автоматичному режимі відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України №932 вiд 16.08.2024 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Відповідно до приписів п. 17-1 Порядку №932, стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта».
На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.
Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.
Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Позивач не оскаржує взяття його на облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України №932 вiд 16.08.2024 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Суд погоджується з представником позивача про те, що внаслідок виключення позивача з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби, він перестав бути військовозобов'язаним, тому на нього не поширюються вимоги законодавства стосовно військовозобов'язаних.
Разом з тим суд враховує, що позивач був виключений з військового обліку 09.09.2008, тобто до набрання чинності Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Постановою від 11.04.2025 №556 «Про внесення зміни до Порядку реалізації експериментального проект з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Кабінет Міністрів України передбачив автоматичне взяття на військовий облік чоловіків у віці з від 25 до 60 років, відносно яких відсутня інформація в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Враховуючи відсутність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про позивача, останній був автоматично поновлений на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_19 .
Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджено та не заперечується позивачем, що станом на час звернення до суду, останній перебуває на військовому обліку саме у ІНФОРМАЦІЯ_19 , тому відповідно до коментованого вище пункту 4 Порядку №559 для внесення змін до Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 повинен звернутися до того районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на якому він перебуває на військовому обліку (в даному випадку - ІНФОРМАЦІЯ_20 ).
В свою чергу, суд зазначає, що у ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутні повноваження на внесення актуальних відомостей щодо позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», оскільки норами чинного законодавства не передбачено можливості актуалізації даних про особу ТЦК та СП за місцем фактичного перебування особи.
Суд відхиляє посилання представника позивача на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27.08.2025 у справі №140/5485/25 як підставу для покладення на відповідача обов'язку внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Так, в межах розгляду адміністративної справи №140/5485/25 судом було встановлено виключно факт бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка полягала у недотриманні порядку розгляду заяви позивача від 09.04.2025 щодо виключення з військового обліку, з огляду на що відповідача було зобов'язано повторно розглянути згадувану заяву ОСОБА_1 .
У мотивувальній частині рішення у справі №140/5485/25 суд вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_3 мав розглянути питання про внесення даних у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно з поданою заявою, а у випадку відмови у вчиненні дій, про які йшлося повідомити обґрунтовані причини та нормативні підстави.
Як встановлено судом, у відповідь на звернення позивача щодо виконання рішення суду від 27.08.2025 у справі №140/5485/25, ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що згідно з інформації з реєстру «Оберіг» ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 , як такий військовозобов'язаний, що вчасно не з'явився для постановки на військовий облік (вказаний військовозобов'язаний взятий на військовий облік на підставі положень п.17-1 Постанови КМУ №932 від 16.08.2024 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів»). Також вказано, що у випадку, якщо громадянин ОСОБА_2 володіє документальними підтвердженнями щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я, для належного оформлення такого виключення з військового обліку та внесення змін в реєстр «Оберіг» вказаному громадянину необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 - правонаступник ІНФОРМАЦІЯ_18 (саме ним було винесено постанову ВЛК щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я ОСОБА_1 і в його повноваження входить внесення змін в реєстр «Оберіг» щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я заявника) з документами. що посвідчують особу (паспорт, ІПН) та оригіналом військово-облікового документу для встановлення його наявності, актуальності та справжності внесених записів у ньому. Внесення змін щодо виключення заявника з військового обліку за станом здоров'я ІНФОРМАЦІЯ_3 є неможливим, оскільки такого роду інформація в ІНФОРМАЦІЯ_8 відсутня (а.с.26).
Таким чином заява ОСОБА_1 від 09.04.2025 була розглянута відповідачем. Позивачу надано відповідь щодо неможливості виключення заявника з військового обліку за станом здоров'я ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За таких обставин і міркувань суд приходить висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не допущено протиправної бездіяльності щодо невнесення даних ОСОБА_1 у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його виключення з військового обліку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо не внесення даних ОСОБА_1 у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його виключення з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Що стосується вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 внести дані ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його виключення з військового обліку, то зазначена позовна вимога є похідною та залежить від основної позовної вимоги (визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень).
Оскільки з урахуванням встановлених судом обставин підстави для задоволення основної позовної вимоги (визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень) відсутні, то похідна позовна вимога (зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії) також не підлягає задоволенню.
Згідно з ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, тому у задоволенні позову потрібно відмовити.
Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову, а також ураховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано судом 17 лютого 2026 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Суддя Н. В. Стецик