Справа №484/761/26
Провадження №1-кс/484/146/26
про тимчасовий доступ до речей і документів,
які містять охоронювану законом таємницю
17.02.2026 м.Первомайськ
Слідчий суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене з заступником керівника Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 винесене у кримінальному провадженні №42026152050000004 від 07.01.2026, про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю,
Старший слідчий СВ Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю до документів (в тому числі електронних) з можливістю ознайомитися з ними та зробити їх копії, які перебувають у володінні та розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме до: 1) договорів про закупівлю ІНФОРМАЦІЯ_1 № 383 від 20.10.2025, № 412 від 06.11.2025, №431 від 25.11.2025, №458 від 08.12.2025, разом з усіма додатками, специфікаціями, додатковими угодами та змінами до них; 2) повного комплекту тендерної документації за кожною з вказаних закупівель, зокрема: оголошення про проведення закупівлі; тендерну документацію; протоколи засідань тендерного комітету / уповноваженої особи; протоколи розгляду та оцінки тендерних пропозицій; рішення про визначення переможця; обґрунтування вибору переможця закупівлі: 3) тендерних пропозицій всіх учасників процедур закупівель за договорами №383, №412, №431, №458, включаючи: документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям, визначеним ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі»; документи щодо наявності матеріально-технічної бази; документи, що підтверджують досвід виконання аналогічних договорів; цінові пропозиції та кошториси: 4) документів, на підставі яких формувалась очікувана вартість предметів закупівлі, у тому числі: комерційні пропозиції; результати аналізу ринку; службові записки, довідки, розрахунки; інші матеріали, які використовувались при визначенні цін. 5) первинних бухгалтерських та фінансових документів, що підтверджують оплату за вказаними договорами, зокрема: платіжні доручення; акти приймання-передачі товарів; видаткові накладні; рахунки-фактури; податкові накладні тощо. 6) документів про фактичне отримання та використання придбаних товарів, у тому числі: акти введення в експлуатацію (за наявності); місце зберігання або використання товарів; відповідальних осіб за приймання та облік. 7) посадових інструкцій, накази про призначення та розподіл функціональних обов'язків службових осіб Управління освіти, які: здійснювали організацію та проведення закупівель; формували очікувану вартість; підписували договори; приймали рішення щодо визначення переможців. 8) іншої документації, що прямо стосується організації, проведення та виконання вищевказаних договорів закупівлі № 383 від 20.10.2025, № 412 від 06.11.2025, №431 від 25.11.2025, № 458 від 08.12.2025 та мають значення для кримінального провадження.
В обґрунтування клопотання зазначено, що 08.01.2026 з Первомайської окружної прокуратури надійшли матеріали кримінального провадження №42026152050000004 від 07.01.2026 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Внесення інформації до ЄРДР здійснювалось за особистого виявлення прокурором ознак вчинення кримінального правопорушення. Відповідно до вказаного повідомлення, Внесення інформації до ЄРДР здійснювалось в порядку особистого виявлення прокурором ознак вчинення кримінального правопорушення.
У ході моніторингу закупівель, здійснених за бюджетні кошти розпорядником ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), встановлено, що його службові особи, відповідальні за додержання тендерного законодавства та проведення закупівель, ймовірно, неналежно виконують свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого допускають зайве витрачення коштів місцевого бюджету. Зокрема, вивченням Інтернет-сторінки ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлено, що Управління освіти на виконання договору № 458 від 08.12.2025 витратило 307 800 грн. на придбання 9 ноутбуків для педагогічного працівника, ціною за одиницю 28 500 грн. (із урахуванням ПДВ) Таким чином, у даній закупці покупцем зайво витрачено 307 000 - 28 500 * 9 = 51 300 грн.
Також, при формуванні цінової пропозиції при підготовці до укладення договору 3 придбання навчального обладнання та приладдя для навчальних класів географії, математики НУШ, не враховано, що середня вартість глобусу моделі будови сонця становить від 4000 до 5450 грн (закуплено за 7000 грн), моделі-глобусу будови землі від 2400 грн до 4400 грн (закуплено за 7000 грн.), телурій - від 1370 грн до 3100 грн (закуплено за 3500 грн.), термометр з фіксацією мінімального та максимального значення від 650 грн до 1650 грн (закуплено за 1800 грн), атлас загальної географії за 6 клас - 192 грн (закуплено за 500 грн) тощо.
Аналогічні порушення допущені при підготовці до укладення договору №412 від 06.11.2025, а також при підготовці до укладення договору №383 від 20.10.2025, в якому, зокрема очікувана вартість мікроскопа шкільного становить 23174 грн., в той час, як у мережі Інтернет поставники вказаного товару пропонують придбати його за цінами від 4800 грн. до 16 068 грн.; мікроскоп біологічний, який заплановано придбати за 16646 грн. пропонується за цінами від 2922 грн. до 15950 грн., мікроскоп цифровий до 27 471 грн., в той час, як заплановано його придбання за 35088 грн., колекція «типи грунтів», яку заплановано придбати за 1900 грн., у поставників з відкритих джерел коштує від 682 до 920 грн., тощо.
Крім того, непоодинокими є випадки порушення службовими особами Управління освіти вимог ЗУ «Про публічні закупівлі» Зокрема, статтею 15 Закону встановлено, що замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про відповідність кваліфікаційним критеріям. Статтею 30 Закону встановлено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо, учасник не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим ст. 16 цього Закону. В той же час, моніторингом системи Прозоро встановлено непоодинокі випадки неподання або недолучення до тенедрної документації відомостей щодо відповідності критеріям тих чи інших учасників із подальшим укладенням із ними договорів. Зокрема, допущено укладення 25.11.2025 договору поставки товару у вигляді Овочів, фруктів та горіхів від ПП « ОСОБА_5 », до тендерної пропозиції якого не долучено будь-яких документів, які б підтверджували наявність у виконавця наявність матеріально-технічної бази, наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору тощо. Вказане може призвести до невиконання договору або неналежного його виконання.
Внаслідок вищеописаних дій (або бездіяльності) службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцевому бюджету завдасться істотна шкода, розмір якої підлягає встановленню в ході досудового розслідування й вищеописані діяння носять ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України - службова недбалість.
У рамках даного кримінального провадження стороною обвинувачення було проведено ряд слідчих та інших процесуальних дій для вирішення завдань даного кримінального провадження.
Так, відповідно до п.36 ч. 1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію», слідчий за письмовим запитом в установленому законом порядку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 (вих. №12382-2026 від 23.01.2026) для отримання наступних документів: (інформації):
1) Засвідчені належним чином копії договорів про закупівлю ІНФОРМАЦІЯ_1 №383 від 20.10.2025, №412 від 06.11.2025, №431 від 25.11.2025, №458 від 08.12.2025, разом з усіма додатками, специфікаціями, додатковими угодами та змінами до них;
2) Повний комплект тендерної документації за кожною з вказаних закупівель, зокрема: оголошення про проведення закупівлі; тендерну документацію; протоколи засідань тендерного комітету / уповноваженої особи; протоколи розгляду та оцінки тендерних пропозицій; рішення про визначення переможця; обґрунтування вибору переможця закупівлі;
3) Тендерні пропозиції всіх учасників процедур закупівель за договорами №383, №412, №431, №458, включаючи: документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям, визначеним ст.16 Закону України «Про публічні закупівлі»; документи щодо наявності матеріально-технічної бази; документи, що підтверджують досвід виконання аналогічних договорів; цінові пропозиції та кошториси;
4) Документи, на підставі яких формувалась очікувана вартість предметів закупівлі, у тому числі: комерційні пропозиції; результати аналізу ринку; службові записки, довідки, розрахунки; інші матеріали, які використовувались при визначенні цін.
5) Первинні бухгалтерські та фінансові документи, що підтверджують оплату за вказаними договорами, зокрема: платіжні доручення; акти приймання-передачі товарів; видаткові накладні; рахунки-фактури; податкові накладні тощо.
6) Інформацію про фактичне отримання та використання придбаних товарів, у тому числі: акти введення в експлуатацію (за наявності); місце зберігання або використання товарів; відповідальних осіб за приймання та облік.
7) Посадові інструкції, накази про призначення та розподіл функціональних обов'язків службових осіб Управління освіти, які: здійснювали організацію та проведення закупівель; формували очікувану вартість; підписували договори; приймали рішення щодо визначення переможців.
8) Інформацію щодо підстав допущення до участі в закупівлях учасників, які не надали документів, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», зокрема ПП « ОСОБА_5 », із зазначенням посадових осіб, які приймали відповідні рішення, результати службових перевірок (за наявності).
9) Письмові пояснення (можливо у виді окремого листа, доповідної записки) від відповідальних службових осіб Управління освіти щодо: причин суттєвого завищення цін на окремі товари в рамках вказаних договорів; обставин укладення договорів із учасниками, які не відповідали кваліфікаційним критеріям.
10) Іншу документацію та відомості, що стосуються організації, проведення та виконання вищевказаних договорів закупівлі та мають значення для кримінального провадження.
Водночас, ІНФОРМАЦІЯ_1 вказані документи (інформацію) не надано, формально посилаючись на положення кримінально процесуального закону, декларовані ст. 93 та ст. 156-166 КПК України (лист за вих. № 161/4.6.-01-17 від 27.01.2026).
На підставі зазначеного вище, для повного та всебічного дослідження всіх обставин кримінального провадження у сторони обвинувачення виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до ряду документів, які перебувають у володінні та розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 та які є невід'ємною складовою процесу доказування об'єктивної та суб'єктивної сторони даного злочину, а саме:
1) договорів про закупівлю ІНФОРМАЦІЯ_1 № 383 від 20.10.2025, № 412 від 06.11.2025, № 431 від 25.11.2025, № 458 від 08.12.2025, разом з усіма додатками, специфікаціями, додатковими угодами та змінами до них:
2) повного комплекту тендерної документації за кожною з вказаних закупівель, зокрема: оголошення про проведення закупівлі; тендерну документацію; протоколи засідань тендерного комітету / уповноваженої особи; протоколи розгляду та оцінки тендерних пропозицій; рішення про визначення переможця; обґрунтування вибору переможця закупівлі:
3) тендерних пропозицій всіх учасників процедур закупівель за договорами № 383, № 412, № 431, № 458, включаючи: документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям, визначеним ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі»; документи щодо наявності матеріально-технічної бази; документи, що підтверджують досвід виконання аналогічних договорів; цінові пропозиції та кошториси;
4) документів, на підставі яких формувалась очікувана вартість предметів закупівлі, у тому числі: комерційні пропозиції; результати аналізу ринку; службові записки, довідки, розрахунки; інші матеріали, які використовувались при визначенні цін.
5) первинних бухгалтерських та фінансових документів, що підтверджують оплату за вказаними договорами, зокрема: платіжні доручення; акти приймання-передачі товарів; видаткові накладні; рахунки-фактури; податкові накладні тощо.
6) документів про фактичне отримання та використання придбаних товарів, у тому числі: акти введення в експлуатацію (за наявності); місце зберігання або використання товарів; відповідальних осіб за приймання та облік.
7) посадових інструкцій, накази про призначення та розподіл функціональних обов'язків службових осіб Управління освіти, які: здійснювали організацію та проведення закупівель; формували очікувану вартість; підписували договори; приймали рішення щодо визначення переможців.
8) іншої документації, що прямо стосується організації, проведення та виконання вищевказаних договорів закупівлі № 383 від 20.10.2025, № 412 від 06.11.2025, № 431 від 25.11.2025, № 458 від 08.12.2025 та мають значення для кримінального провадження.
Слідчий вважає, що під час проведення тимчасового доступу до речей і документів можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами матимуть суттєве значення для кримінального провадження. Вказана інформація може допомогти у з'ясуванні обставин злочину, а також безпосередньо повідомити про особу злочинця.
В судове засідання слідчий та прокурор не прибули, надали заяви про розгляд клопотання без їх участі, в яких просили задовольнити клопотання.
Особа, у володінні якої знаходиться вказані вище дані, належним чином повідомлена про час та місце розгляду клопотання, однак на розгляд клопотання не прибула, що відповідно до ч.4 ст.163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.
Отже, на підставі ч. 4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів судового засідання не здійснюється.
Вивчивши матеріали клопотання та додані до нього документи, дійшла такого висновку.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно з п.8 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать, зокрема, персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Відповідно до ч.5,6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч.5 ст.162 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
На підставі викладеного вище встановлено, що інформація, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , сама по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Вказані документи відносяться до документів, що містять охоронювану законом таємницю, але в інший спосіб, ніж отримати тимчасовий доступ до цих документів, не є можливим встановити суттєві обставини у кримінальному провадженні, отже клопотання належить задоволенню.
Доступ слід надати на строк, що не перевищує два місяці з дня винесення ухвали.
Керуючись ст.ст.131,132,159-166 КПК України, слідчий суддя
клопотання старшого слідчого СВ Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 задовольнити.
Надати старшому слідчому слідчого відділення Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_3 та дозвіл на тимчасовий доступ до документів (в тому числі електронних) з можливістю ознайомитися з ними та зробити їх копії, які перебувають у володінні та розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме до:
1) договорів про закупівлю ІНФОРМАЦІЯ_1 № 383 від 20.10.2025, № 412 від 06.11.2025, № 431 від 25.11.2025, № 458 від 08.12.2025, разом з усіма додатками, специфікаціями, додатковими угодами та змінами до них;
2) повного комплекту тендерної документації за кожною з вказаних закупівель, зокрема: оголошення про проведення закупівлі; тендерну документацію; протоколи засідань тендерного комітету / уповноваженої особи; протоколи розгляду та оцінки тендерних пропозицій; рішення про визначення переможця; обґрунтування вибору переможця закупівлі:
3) тендерних пропозицій всіх учасників процедур закупівель за договорами № 383, № 412, № 431, № 458, включаючи: документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям, визначеним ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі»; документи щодо наявності матеріально-технічної бази; документи, що підтверджують досвід виконання аналогічних договорів; цінові пропозиції та кошториси:
4) документів, на підставі яких формувалась очікувана вартість предметів закупівлі, у тому числі: комерційні пропозиції; результати аналізу ринку; службові записки, довідки, розрахунки; інші матеріали, які використовувались при визначенні цін.
5) первинних бухгалтерських та фінансових документів, що підтверджують оплату за вказаними договорами, зокрема: платіжні доручення; акти приймання-передачі товарів; видаткові накладні; рахунки-фактури; податкові накладні тощо.
6) документів про фактичне отримання та використання придбаних товарів, у тому числі: акти введення в експлуатацію (за наявності); місце зберігання або використання товарів; відповідальних осіб за приймання та облік.
7) посадових інструкцій, накази про призначення та розподіл функціональних обов'язків службових осіб Управління освіти, які: здійснювали організацію та проведення закупівель; формували очікувану вартість; підписували договори; приймали рішення щодо визначення переможців.
8) іншої документації, що прямо стосується організації, проведення та виконання вищевказаних договорів закупівлі № 383 від 20.10.2025, № 412 від 06.11.2025, № 431 від 25.11.2025, № 458 від 08.12.2025 та мають значення для кримінального провадження.
Доступ слід надати на строк, що не перевищує двох місяців з дня винесення ухвали.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, відповідно до ч.1 ст.166 КПК України, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1