Рішення від 17.02.2026 по справі 120/15875/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

17 лютого 2026 р. Справа № 120/15875/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, управління, відповідач) про :

- визнання протиправними дій щодо не нарахування та невиплати з 18.09.2025 р. доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 " Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язання перерахувати та виплатити з 18.09.2025 р., щомісячну доплату в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 17.09.2024 р. у справі №120/9983/24, з урахуванням раніше виплачених сум.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що має право на виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713?"Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Однак, відповідач не здійснив нарахування та виплату цієї доплати.

Позивачка не погоджується з такими діями управління та вважає, що наявні всі підстави для виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", в зв'язку з чим звернулась з цим позовом до суду.

17.11.2025 р. ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 КАС України.

25.11.2025 р р. надійшов відзив, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову вказуючи на те, що доплата до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб "не здійснюється, якщо пенсія призначена після 01.03.2018 р. А отже, підстави для виплати спірної допомоги відсутні.

Ухвалами від 05.01.2026 р., 27.01.2026 р. витребувано додаткові докази.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області і отримує пенсію відповідно до Закону Україн "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб ".

На виконання постанови КМУ від 14 липня 2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" ОСОБА_1 здійснено виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 1 000 грн.

Однак, позивачка вважає, що зважаючи на те, що син померлого годувальника вже з 01.06.2024 р. не отримує пенсію, вона має право на щомісячну доплату в сумі 2000 грн.

Звернувшись до пенсійного органу із відповідною заявою позивачка отримала відповідь, в якій повідомлено про відсутність підстав для виплати доплати в сумі 2000 грн.

Не погоджуючись з такими діями управління позивачка звернулася до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог , суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу “заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

При вирішенні даної справи, суд враховує вимоги ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, судом із інформації із автоматизованої системи ДСС встановлено, що в провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала справа №120/2865/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В даній справі позивачка заявляла аналогічні позовні вимоги, лише просила перерахувати доплату із іншої дати, зокрема заявлено наступне:

- визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.11.2024 р. доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 " Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язання перерахувати та виплатити з 01.11.2024 р., щомісячну доплату в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 " Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 17.09.2024 р. у справі №120/9983/24, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.06.2025 р. у справі №120/2865/25, позов задоволено частково, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.11.2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 1000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Так, суд у даному рішення вказав наступне.

"Відтак із наведених приписів слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Водночас абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, для вирішення питання про наявність права у позивача для здійснення нарахування та виплати доплати у розмірі 2000,00 грн. потрібно з'ясувати чи застосовуються положення абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 під час перерахунку пенсії, здійсненого на виконання судового рішення.

Так, встановлюючи з 01 липня 2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 гривень тим особам, пенсію яким призначено до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Уряд в пункті 1 Постанови № 713 передбачив, що така щомісячна доплата повинна враховуватись під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому положення Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 пов'язують перерахунок пенсій із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Відтак, на думку суду, у розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 під переглядом (перерахунком) пенсій мається на увазі перегляд або перерахунок пенсій, що здійснений Пенсійним органом саме на виконання вимог Закону № 2262-ХІІ (у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), а не на виконання судового рішення.

Встановлено, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду по справі №120/9883/24, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки №03 від 23.05.2024 р. виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях на ім'я померлого ОСОБА_2 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.92р. Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

При цьому, як зазначає відповідач, внаслідок проведеного перерахунку основний розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 1000 гривень, а тому, доплата на виконання постанови № 713 не підлягає подальшій виплаті.

Оцінюючи правомірність таких дій пенсійного органу, суд зауважує, що в даному випадку мало місце поновлення прав позивача на отримання належного розміру пенсії, призначеної до 01.03.2018, а не проведення перерахунку пенсії в розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713, який полягає у перерахунку пенсії у зв'язку із зміною будь-яких складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки після 01 березня 2018 року перерахунок пенсії позивачки проводився на виконання судового рішення з метою захисту його порушених прав, суд вважає, що пенсійний орган неправомірно відмовив позивачці у виплаті щомісячної доплати, що передбачена Постановою № 713.

Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, сформовану у постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22.

Так, у вказаній постанові Верховний Суд зазначив, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

З огляду на викладене, суд приходить висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 1000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Принагідно суд зауважує, що щомісячна доплата до пенсії встановлюється до уже наявного розрахованого розміру пенсії. Більше того, суд позбавлений можливості рішенням у цій справі зобов'язати враховувати попередні судові рішення, оскільки останні є обов'язковими до виконання.

З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що заявлений позов по суті належить задовольнити частково.".

Отже, судовим рішенням , яке набрало законної сили встановлено , що позивачка має право на щомісячну доплату з листопада 2024 року лише в розмірі 1000 грн., а не 2000 грн.

В свою чергу, обставини, на які посилається позивачка в цій справі існували й на момент припинення нарахування позивачці доплати з жовтня 2024 р. й на момент звернення до суду у справі №120/2865/25.

Адже, як зазначає сама позивачка, вона є єдиним утриманцем з 01.06.2024 р., відтак, наведені нею обставини не є новими та існували як на момент припинення нарахування доплати, так і на час розгляду справи №120/2865/25.

За таких умов ці обставини не можуть вважатися підставою для іншого вирішення спору чи перегляду вже встановлених судом висновків щодо розміру належної їй щомісячної доплати,з 18.09.2025 р.

При цьому, доплату в розмірі 1000 грн. , яка призначена на виконання судового рішення у справі №120/2865/25, позивачка отримує, про що свідчать розрахунки надані відповідачем.

За таких обставин, враховуючи, що судовим рішенням у справі №120/2865/25 встановлено право позивачки на щомісячну доплату лише у сумі 1000 грн, а також беручи до уваги, що обставини, на які вона посилається, існували й на момент звернення до суду у справі №120/2865/25, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог .

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки є безпідставними в цілому, тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову , - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Повний текст рішення сформовано 17.02.2026 р.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна