м. Вінниця
17 лютого 2026 р. Справа № 120/13014/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , центр, відповідач 1) , ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідач 2), в якому просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення недостовірних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно категорії обліку та ступеню його придатності до військової служби;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення своєчасно відомостей про виключення з військового обліку на підставі ст.37, п.3 ч. 6,3 ЗУ “Про військовий обов'язок та військову службу» до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку на підставі ст.37, п.3 ч. 6,3 ЗУ “Про військовий обов'язок та військову службу».
В обґрунтування позовних вимог позивач повідомив, що його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії. Також у військовому документі наявний запис про виключення із військового обліку. Однак, відповідний запис не внесено в систему до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 29.09.2025 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 11.12.2025 р., 05.01.2026 р. витребувано додаткові докази.
Від представника відповідача 1 надійшов відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову, оскільки ОСОБА_1 надав не свідоцтво про хворобу, а сумнівно оформлену довідку без належних реквізитів, тому ІНФОРМАЦІЯ_6 правомірно надано відповідь за №6504 від 27.07.2025 про те що, виключення з військового обліку громадян, визнаних непридатними до військової служби, здійснюється виключно після отримання свідоцтва про хворобу, затвердженого штатними ВЛК відповідно до адміністративнотериторіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Окремо представник вказав й на те, що позивач з 01.01.2025 та станом на 09.10.2024 р. перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 . Відомості про те, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2025 по 09.10.2025 знімався з обліку чи ставився на облік ІНФОРМАЦІЯ_8 , Єдиний державний реєстрів призовників, військовозобов'язаних та резервісті не містить.
Більш того, ОСОБА_1 перебуваючи з 01.01.2024 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою про видачу військово-облікових документів чи отримання направлення про проходження медичного огляду не звертався.
Письмової позиції від відповідача 2 не надійшло, хоча доставлена ухвала відкриття, про що свідчить рекомендоване поштове відправлення та довідка про доставку до електронного кабінету.
Ухвалою від 17.02.2026 р. продовжено строк на подання відзиву.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив наступне.
09.10.2024 позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_9 .
09.10.2024 р. у військово-обліковому документі №190420230693371300140 проставлено відмітку про виключення позивача з військового обліку .
Однак, як видно із відомостей Резерву + позивач значиться , як військовозобов'язаний і перебуває на обліку .
Не погоджуючись із такими діями, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в частині поновлення на військовому обліку, суд керується та виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (ст. 65 Конституції України).
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку).
Окрім того, Указом Президента України Про загальну мобілізацію №65/2022 від 24.02.2022 року (з наступними змінами) оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України Про військовий обов'язок і військову службу, ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. (ч. 3 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").
Згідно частини 1 статті 27 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
При цьому, приписами ч. 7 ст. 1 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу регламентовано, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
У зв'язку з чим, слід врахувати приписи частини шостої статті 37 Закону України № 2232-XII, якими встановлено, що виключенню з військового у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
Отже, виключенню із військового обліку підлягають військовозобов'язані визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку .
Надаючи оцінку вимогам про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення недостовірних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно категорії обліку та ступеню його придатності до військової служби, суд вказує на наступне.
Як вбачається з картотеки, наданої відповідачем 1, позивача було взято на облік до ІНФОРМАЦІЯ_10 01.01.2024 року. Станом на дату взяття на облік довідка від 09.10.2024 року, на підставі якої, за твердженням позивача, його було визнано непридатним, -була відсутня.
Відтак, відповідачем 1 не було внесено жодних недостовірних відомостей щодо позивача, оскільки останній до липня 2025 року не подавав жодних документів ІНФОРМАЦІЯ_11 на підтвердження відповідних обставин.
Суд також зауважує, що відповідач 1 не направляв позивача на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), а надана позивачем довідка про непридатність не була прийнята до уваги у зв'язку з її невідповідністю вимогам постанови Кабінету Міністрів України № 402.
За таких обставин, суд доходить висновку, що вимоги заявлені до відповідача 1 задоволенню не пдлягають.
Що ж до вимог заявлених до відповідача 2, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до положень ст. 1 Закону № 1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
З положень ст. 2 Закону № 1951-VIII, випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.
Стаття 9Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" визначає, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч. 8 ст. 5 ЗУ Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів ).
Пунктом 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 визначено, що персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
Персонально-первинний військовий облік передбачає облік відомостей стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.
Відповідно до п. 22, 23 даного Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
Отже, законодавством передбачено, що ведення та зміна даних військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів здійснюється уповноваженими органами за місцем обліку відповідно до вимог закону.
Згідно п. 3.8 глави 3 розділу 2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
На підтвердження непридатності позивач надав довідку ВЛК від 09.10.2024 року. Однак зазначена довідка не була затверджена штатною ВЛК. Крім того, відповідно до вимог додатка 4 до Положення, довідці має бути присвоєний номенклатурний номер, який у наданому документі відсутній.
Отже, подана довідка не відповідає вимогам наказу Міністерства оборони України № 402 та не може вважатися належним та допустимим доказом непридатності позивача до військової служби.
За таких обставин, беручи до уваги той факт, що позивач не перебуває на обліку у відповідача 2 та довідка ВЛК від 09.10.2024 року не відповідає вимога наказу №402, суд доходить висновку, що вимоги заявлені до відповідача 2 також не підлягають задоволенню.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними в цілому, тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
в задоволенні позову , - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ін НОМЕР_1 )
Відповідач 1: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
Відповідач 2: ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Повний текст рішення сформовано 17.02.2026 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна