м. Вінниця
17 лютого 2026 р. Справа № 120/1905/26
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за заявою Головного управління ДПС у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Радіо" про стягнення податкового боргу
16.02.2026 Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулось в суд із заявою, в порядку статті 283 КАС України про стягнення коштів за податковим боргом з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Радіо".
В обґрунтування вимог суб'єкт владних повноважень зазначив, що станом на дату звернення до суду за відповідачем рахується заборгованість зі сплати орендної плати з юридичних осіб, земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 151 536, 81 грн. Дана сума податкового боргу не сплачена у добровільному порядку, що слугувало підставою для звернення з цією заявою до суду.
Ухвалою від 16.02.2026 р. заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати за правилами, визначеними статтею 283 КАС України. Призначено заяву до судового розгляду на 17.06.2026 р. об 13:30 год. Цією ж ухвалою, відповідачеві встановлено строк для подання відзиву на заяву.
Від представника Головного управління ДПС у Вінницькій області надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, будь-яких заперечень щодо розгляду заяви ГУ ДПС у Вінницькій області не направив, повідомлення його здійснювалось шляхом направлення кур"єром, яким складено акт від 17.02.2026 р. про неможливість вручення у зв"язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Відповідно до частини 1 статті 205 КАС України визначено, що неявка учасників справи у судове засідання за умови що їх належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає його проведенню.
Зважаючи на приписи статей 205, 283 КАС України розгляд заяви за зверненням ГУ ДПС у Вінницькій області здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, суд встановив наступне.
ТОВ фірма "Радіо" перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС України у Вінницькій області.
Податкова заборгованість з орендної плати з юридичних осіб виникла на підставі податкового повідомлення-рішення від 07.11.2025 №0353460713, якк направлено відповідачу, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Сума заборгованості з орендної плати з юридичних осіб обліковується на картці платника податків та складає 140 717, 33 грн.
Також за позивачем рахується заборгованість з земельного податку з юридичних осіб в сумі 10 819, 48 грн., що виникла на підставі податкового повідомлення-рішення від 07.11.2025 №0353510713, яке направлено відповідачу про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Докази оскарження податкових повідомлень- рішень від 07.11.2025 №0353460713, №0353510713, у матеріалах справи відсутні, а судом зворотного не встановлено.
З метою погашення податкового боргу податковим органом направлено відповідачу податкову вимогу від 16.01.2026 № 0001153-1302-0232 на суму 151 536, 81 грн. Вказана вимога направлена відповідачу, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
У зв'язку з несплатою самостійно податкового боргу відповідачем, Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулося до суду із заявою про стягнення податкового боргу.
Визначаючись щодо вимог заяви, поданої в порядку визначеному статтею 283 КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податкового кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, згідно п. 1.1 ст.1 ПК України.
Відповідно до п.п. 19.1.1.2 п. 19.1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 193 ПК України, зокрема: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Головними завданнями контролюючих органів є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильність обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових встановлених законодавством доходів (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Положеннями статті 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 31.1 статті 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Так, згідно картки особового рахунку платника податків за відповідачем рахується заборгованість в сумі 151 536, 81 грн, яка підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями від 07.11.2025 №0353460713, №0353510713, податковою вимогою від 16.01.2026 № 0001153-1302-0232 .
Згідно з пунктом 42.1 статті 42 ПК України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкової о контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Вищевказані рішення та вимога були направлені відповідачу .
За правилами ст. 42.5 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Так, податкові повідомлення рішення від 07.11.2025 №0353460713, №0353510713 направлені на податкову адресу відповідача, однак не вручені.
А отже враховуючи норми ст. 42. 5 ПКУ дані документи вважаються врученими відповідачу.
Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Податкова вимога від 16.01.2026 № 0001153-1302-0232 не оскаржувалась ні в адміністративному, ні в судовому порядку, принаймі, докази зворотного суду не надані.
Таким чином, визначена у вказаних рішеннях сума боргу є узгодженою сумою грошового зобов'язання.
Приписами п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
З огляду на викладене, відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України несплачена заборгованість у сумі 151 536, 81 грн вважається податковим боргом.
Відповідно до статті 59.1, статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою відповідачем у встановлені строки узгодженої суми грошового зобов'язання, контролюючим органом було сформовано та направлено платнику податків податкову вимогу від 16.01.2026 № 0001153-1302-0232 .
При цьому, станом на день розгляду справи, суду не надано доказів погашення відповідачем в добровільному порядку вказаної суми заборгованості. Крім цього, інформація щодо оскарження вимоги в адміністративному та (або) у судовому порядку у суду відсутня.
Станом на день звернення податкового органу до суду відповідачем податкова вимога від 16.01.2026 № 0001153-1302-0232 не оскаржувалась, не скасована та не відкликана, а відтак, є дійсною.
Не надано суду й доказів сплати вказаного податкового боргу і станом на дату розгляду справи.
Відповідно до пункту 87.11 ст. 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
В свою чергу, згідно з п. 5 ч. 1 ст. 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
В даному випадку обставиною, що зумовлює звернення до суду є сплив 30 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги ( 16.02.2026 ).
Враховуючи встановлені обставини та наявні у справі матеріали, вбачається, що з огляду на надіслання відповідачу вимоги 16.01.2026, то саме з цієї дати обраховується 30 - денний строк, передбачений п. 95.2 ст. 95 ПК України, після спливу якого (07.12.2025 ) протягом 24 годин заявник мав право звернутися до суду із заявою, передбаченою приписами ст. 283 КАС України.
Як встановлено частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відтак, з урахування того, що відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено податковий борг, наявність якого підтверджується матеріалами справи та не спростована відповідачем, суд приходить до висновку, що заява Головного управління ДПС у Вінницькій області є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
В силу положень частини 2 статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Задовольнити заяву Головного управління ДПС у Вінницькій області, подану в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Стягнути з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, що обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Радіо" кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 151 536, 81 грн. (сто п'ятдесят одніє тисячі п'ятсот тридцяти шести гривень 81 копійки).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 44069150)
Відповідач: Товариство з обмеженою вдповідальністю фірма "РАДІО" (вул. Дмитра Майбороди, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 23102482)
Повний текст рішення сформовано 17.02.2026 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна