Постанова від 17.02.2026 по справі 569/6125/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 року

м. Рівне

Справа № 569/6125/25

Провадження № 22-ц/4815/295/26

Головуючий у Рівненському міському суді

Рівненської області: суддя Гордійчук І.О.

Рішення суду першої інстанції

(скорочений текст) проголошено:

о 15 год. 08 хв. 16 жовтня 2025 року

у м. Рівне Рівненської області

Повний текст рішення складено: 23 жовтня 2025

Рівненський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючий: Хилевич С.В.

судді: Ковальчук Н.М., Шимків С.С.

секретар судового засідання: Пиляй І.С.

за участі: представників сторін - адвоката Красовського Віталія Борисовича і Мовчанця Олександра Володимировича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Красовського Віталія Борисовича на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 16 жовтня 2025 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" про захист прав споживача, визнання недійсним і скасування рішення комісії по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року в суд звернувся ОСОБА_1 з позовом до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (далі - ПрАТ "Рівнеобленерго") про захист прав споживача, визнання незаконним і скасування рішення комісії по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом.

Мотивуючи вимоги, позивачем вказувалося, що з 21 вересня 2021 року він є споживачем електричної енергії згідно з договором №456496765 за тарифом побутового споживача. 19 грудня 2024 року інженерами ПрАТ «Рівнеобленерго» здійснено огляд житлового будинку та електрообладнання у АДРЕСА_1 , власником якого є ОСОБА_1 . В результаті огляду було складено акт №R013252 про порушення п. 2.3.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), яким передбачено споживання електричної енергії на об'єкті споживача за фіксованою ціною для побутових споживачів.

12 лютого 2025 року комісією з розгляду актів про порушення споживачами Правил користування електроенергією Рівненського міського РЕМ ПрАТ «Рівнеобленерго» розглянуто акт про порушення та складено протокол №138 засідання комісії, яким вирішено споживачу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) передати обсяги електричної енергії спожиті на непобутові потреби постачальнику для перерахунку.

Наступного дня, 13 лютого 2025 року, представником ОСОБА_1 подано до ПрАТ «Рівнеобленерго» заперечення на акт про порушення №R013252 від 19 грудня 2024 року та протокол №138 від 12.02.2025.

Відповідно до листа №34-18/1934 від 03.03.2025 ПрАТ «Рівнеобленерго» визнано споживання ОСОБА_1 як побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби до 19 грудня 2024 року.

07 березня 2025 року позивачем отримано лист від відповідача №17/707 від 05.03.2025, до якого долучено корегуючий розрахунок, яким здійснено перерахунок вартості спожитої електричної енергії ОСОБА_1 з 19 червня 2024 року по 19 грудня 2024 року за тарифом малого непобутового споживача та донараховано до оплати 390 083,15 гривень.

Звертав увагу на те, що у травні 2024 року він розпочав ремонтні роботи у будинку, які тривали до листопада 2024 року, зростання обсягу споживання електроенергії відбулося внаслідок використання цілодобово теплової пушки та осушувача.

02 грудня 2024 року між ОСОБА_1 та ТОВ "РАРА&МАМА" укладено договір оренди приміщення у м.Рівне по вулиці 16 Липня, 9, (акт приймання передачі від 06.12.2024). Тоді ж готувалася технічна документація для реєстрації зміни типу об'єкта нерухомого майна з житлового на офісне, після чого планувалося укладення нового договору на постачання електричної енергії як непобутовому споживачу. Однак з 19 грудня 2024 року усі Державні реєстри припинили роботу внаслідок хакерської атаки, а тому здійснення реєстраційних дій щодо об'єктів нерухомого майна унеможливилося.

04 лютого 2025 року ОСОБА_1 подано документи щодо зміни типу об'єкта нерухомого майна з житлового на офісний, а орендарем приміщення ТОВ "РАРА&МАМА" 01 лютого 2025 року підписано заяву приєднання до публічного договору про постачання електричної енергії споживачу (постачальник ТОВ "ТАС Енергія Країни") з комерційним обліком, тобто як споживач на непобутові потреби.

Вважав, що до акту про порушення №R013252 від 19 грудня 2024 року не надано відповідних доказів. При цьому заперечував проти перерахунку вартості електричної енергії.

Перерахунок вартості спожитої ОСОБА_1 електричної енергії як побутовим споживачем за тарифом непобутового споживання за період з 19 червня 2024 року по 19 грудня 2024 року призвів до виникнення вимоги сплатити додатково 390 083, 15 гривень, що вважає протиправним, а рішення комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, оформленого протоколом №138 від 12.02.2025, є таким, що підлягає визнанню недійсним та скасуванню.

Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 16 жовтня 2025 року ОСОБА_1 відмовлено у позові до ПрАТ "Рівнеобленерго" про захист прав споживача, визнання незаконним і скасування рішення комісії по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом.

У поданій через свого представника - адвоката Красовського В.Б. апеляційній скарзі ОСОБА_1 , вважаючи оскаржуване рішення незаконним та необґрунтованим, що полягало у неповноті з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків суду обставинам справи, порушенні норм процесуального права і неправильному застосуванні норм матеріального права, просить його скасувати та задовольнити його позов повністю.

Обґрунтовуючи її, зазначалося про свою незгоду із актом №R 013252 від 19 грудня 2024 року і протоколом №138 від 12 лютого 2025 року, адже відсутні підстави непобутового споживання електричної енергії побутовим споживачем.

Вважає, що судом попередньої інстанції не враховано обставин, які спростовують висновок про вчинення ОСОБА_1 порушення ПРРЕЕ. Так, у травні 2024 року заявник розпочав ремонтні роботи у будинку АДРЕСА_2 , які тривали до кінця листопада 2024 року. Оскільки у приміщенні була висока вологість, тому протягом усього часу виконання робіт майже цілодобово використовувалася теплова пушка Термія АО ЕВО потужністю 24 кВт та осушувач Trotec ТТК ЕСО потужністю 0, 82 кВт, внаслідок чого у травні-листопаді 2024 року відбулося зростання обсягу спожитої електроенергії. Факт використання цих засобів підтверджується договором їх оренди від 01 травня 2024 року. При цьому судом залишено без уваги, що будь-яких заборон на використання у побутових потребах обладнання для використання ремонтних робіт з високим електроспоживанням законом не передбачено. Крім того, обсяг споживання позивачем електроенергії не перевищував величини максимального розрахункового (прогнозованого) навантаження з урахуванням існуючої дозволеної (приєднаної) потужності у 30 кВт, визначеної Технічними умовами стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 08.09.2021, виданими відповідачем.

Після завершення ремонтних робіт у грудні 2024 року між ОСОБА_1 і ТОВ "РАРА&МАМА" укладено договір оренди цього приміщення та готувалася технічна документація для реєстрації зміни типу об'єкта нерухомого майна із житлового на офісне, а вже після того планувалося укласти договір на постачання електричної енергії як непобутовому споживачу.

Проте внаслідок тимчасового припинення роботи сайтів Національних інформаційних систем та Міністерства юстиції України 19 грудня 2024 року усі Державні реєстри також припинили свою роботу, що завадило йому до їх відновлення 20 січня 2025 року здійснити відповідну реєстрацію.

Крім того, не враховано, що до акту про порушення №R 013252 від 19 грудня 2024 року не додано жодного доказу про підтвердження обставин споживання побутовим споживачем електроенергії на непобутові потреби.

Не погоджується й із використанням судом фото-, відеоматеріалів як належних і достатніх доказів у справі.

Щодо помилковості перерахунку вартості електроенергії, спожитої по побутовому тарифу на непобутові потреби, то вказувалося, що норма п. 2.3.12 ПРРЕЕ, яку відповідач зазначав як підставу для вчинення цієї операції, не передбачає, що перерахунок саме у разі споживання електроенергії побутовим споживачем на непобутові потреби може здійснюватися за останні 6 місяців, що передують даті складення акту. При цьому ПРРЕЕ містять вичерпний перелік порушень, за вчинення яких здійснюється нарахування вартості спожитої необлікованої електричної енергії за останні 6 або 12 місяців, що передують даті виявлення порушення. такий вид порушення як споживання електроенергії побутовим споживачем на не побутові потреби у цьому переліку відсутній.

З огляду на ці обставини судом неправильно застосовано норми пунктів 42, 47, 62 ч. 1 ст. 1, ст.ст. 4, 46, ч.ч. 1, 2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", а також пункт 1.1.2 ПРРЕЕ.

У поданому відзиві ПрАТ "Рівнеобленерго", вважаючи оскаржуване рішення законним і обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, думку осіб, які беруть участь у справі і з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи заявника, колегія суддів дійшла висновку про відхилення апеляційної скарги.

Відповідно до ст.ст. 263, 367 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Як з'ясовано судом, ПрАТ «Рівнеобленерго» здійснює діяльність з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності на території Рівненській області та є Оператором системи розподілу на підставі ліцензії, затвердженої Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 13 листопада 2018 року № 1413.

01 грудня 2021 року між ПрАТ «Рівнеобленерго» як постачальником електроенергії та ОСОБА_1 як побутовим споживачем укладено договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, за об'єктом: житловий будинок АДРЕСА_2 .

19 грудня 2024 року представниками ПрАТ «Рівнеобленерго» на об'єкті (житловий будинок Юсюка П.Г.) у АДРЕСА_1 , виявлено порушення п. 2.3.12 ПРРЕЕ, що передбачає споживання електричної енергії на об'єкті споживача за фіксованою ціною для побутових споживачів.

За цим фактом того ж дня відповідачем складено акт про порушення №R013252 в присутності представника споживача - ОСОБА_2 , який відмовився від підпису та зауважень до акту.

Відповідно до листа №59-20/809 від 31.12.2024 ОСОБА_1 повідомлено про засідання комісії по розгляду акту про порушення на 12 лютого 2025 року та надіслано йому акт про порушення ПРРЕЕ №R013252 від 19 грудня 2024 року.

З протоколу № 138 засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 12 лютого 2025 року вбачається, що за результатами розгляду акту про порушення №R013252 від 19 грудня 2024 року у присутності представника споживача запропоновано укласти договір про надання послуг з розподілу електричної енергії за об'єктом як з непобутовим споживачем у місячний термін. Вирішено провести нарахування ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , передати обсяги електричної енергії, спожитої на непобутові потреби постачальнику для перерахунку споживачу. На момент засідання договір розподілу електричної енергії укладено як з непобутовим споживачем.

18 лютого 2025 року на виконання вимог п.2.3.12 ПРРЕЕ відповідачем передано ТОВ "РОЕК" копію акта про порушення №R013252 від 19 грудня 2024 року та протокол №138 від 12.02.2025, розрахунок обсягів електричної енергії від 12 лютого 2025 року, спожитої по побутовому тарифу на непобутові потреби, який підлягає перерахунку.

З коригуючого платіжного документу 456496765-R013252 від 05.03.2025 для оплати спожитої електричної енергії по побутовому тарифу на непобутові потреби відповідно до акта про порушення №R013252 від 19 грудня 2024 року видно, що споживачу ОСОБА_1 за період з червня 2024 року по грудень 2024 року нараховано суму до оплати у 390 083,15 гривень.

Вважаючи, що рішенням комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, яке оформлене протоколом №138 від 12 лютого 2025 року, порушуються його суб'єктивні цивільні права на достовірну оплату використаної ним електроенергії внаслідок помилкового її зарахування як у непобутових потребах, у березні 2025 року в суд звернувся ОСОБА_1 із позовом до ПрАТ "Рівнеобленерго" про захист прав споживача і визнання оспорюваного рішення недійсним та його скасування.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив із відсутності правових і фактичних підстав для задоволення вимог позивача, адже встановленим є факт здійснення господарської діяльності ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 , тобто за об'єктом споживання електричної енергії.

Оскільки між сторонами 21 вересня 2021 року укладено договір за тарифом побутового споживача, а 19 грудня 2024 року ПрАТ "Рівнеобленерго" виявлено порушення п. 2.3.12 ПРРЕЕ через споживання електричної енергії на об'єкті споживача за фіксованою ціною для побутових споживачів, тому обгрунтовано визнано факт споживання електроенергії на непобутові потреби ОСОБА_1 і нараховано до стягнення з нього на користь постачальника 390 083, 15 гривень.

Отже, підстав для визнання недійсним та скасування оспорюваного рішення комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, оформленого протоколом №138 від 12 лютого 2025 року, судом не встановлено.

З такими висновками погоджується колегія суддів.

Згідно із ч. 2 ст. 11, ст.ст. 526, 611, ч. 1 ст. 714 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України «Про ринок електричної енергії».

Відповідно до ст. ст. 1, 4, 56, 58, 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання

непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання;

побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу.

Постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Споживач зобов'язаний:1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії;3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу;5) надавати стороні, з якою укладено договір про постачання/купівлю-продаж електричної енергії, інформацію про максимальну дозволену потужність споживання власних об'єктів споживання за договором з оператором системи розподілу/оператором системи передачі, якщо така потужність дозволяє споживати 600 ГВт·год на рік та більше при максимальній виробничій потужності споживання (цілодобове споживання протягом року);6) не здійснювати несанкціонований відбір електричної енергії.

Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.

Пунктом 2.3.12. ПРРЕЕ передбачено, що що споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.

Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.

Вид об'єкта електрифікації та призначення використання електроустановок площадок вимірювання, в тому числі для окремого обліку споживання на непобутові потреби, відображаються в паспорті точки розподілу/передачі.

У разі зміни потреб споживання на об'єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.

Електрична енергія, яка використовується на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.

У разі споживання електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби побутовий споживач зобов'язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії). Організація обліку має бути здійснена шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових та непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки. Обсяги споживання електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби визначаються постачальником послуг комерційного обліку розрахунковим шляхом в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 409 (далі - постанова КМУ № 409). Споживач зобов'язаний надати дані та документи для оформлення акта розподіленої електричної енергії.

У разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, в якому зазначаються зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом. Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати:

отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби;

рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах;

зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою;

рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.

Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку передбаченому розділом VIII цих Правил.

При складенні акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби.

У разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСП на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.

У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення.

ОСР/ОСП надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ або акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (у разі наявності).

Електропостачальник, на підставі рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, проводить перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію на об'єкті споживача за відповідним тарифом (ціною) згідно чинного законодавства з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку чи технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та за період з дня виявлення порушення до дня його усунення, та надає споживачу коригуючий платіжний документ для оплати.

У разі не сплати коригуючого платіжного документу у тридцятиденний строк з дня його отримання, постачання електричної енергії такому споживачу припиняється за ініціативою електропостачальника в установленому цими Правилами порядку.

У разі оформлення акта розподіленої електричної енергії на побутові та непобутові потреби (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії) розподіл обсягів індивідуального побутового споживача здійснюється:

на побутові потреби в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою КМУ № 409;

на непобутові потреби у розмірі перевищення обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою КМУ № 409.

Згідно із п. 2.3.18. ПРРЕЕ разі споживання побутовим споживачем, на об'єкті індивідуального побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, побутовий споживач надає ОСР/ОСП необхідні дані для оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії). Споживач відповідає за достовірність наданих даних.

ОСР/ОСП складає акт розподіленої електричної енергії за формою, визначеною у додатку 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, у двох примірниках, які підписуються ОСР/ОСП та споживачем. Один з примірників підписаного акта повертається споживачу разом з паспортом точки розподілу/передачі електричної енергії.

ОСР/ОСП здійснює розподіл обсягів електричної енергії відповідно до акта розподіленої електричної енергії з першого дня календарного місяця, наступного за місяцем, у якому підписано акт розподіленої електричної енергії.

Споживач звертається до електропостачальника із заявою про оформлення договірних відносин щодо споживання електричної енергії на непобутові потреби. У такому випадку дата врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо споживання електричної енергії на побутові та непобутові потреби вважається датою усунення порушення.

Відповідно до п.8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

Повно і правильно з'ясувавши обставини справи та встановивши, що при вирішенні спірних правовідносин до застосування не підлягають норми матеріального права, на застосуванні яких наполягав позивач, суд першої інстанції обгрунтовано відмовив ОСОБА_1 у задоволенні позову до ПрАТ "Рівнеобленерго" про захист прав споживача, визнання недійсним і скасування рішення комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, оформленого протоколом №138 від 12 лютого 2025 року.

Щодо доводів апеляційної скарги про неврахування судом обставин, які свідчать на користь позивача, то суд попередньої інстанції їм уже дав детальну і вичерпну оцінку, з чим погоджується й апеляційний суд.

Так, встановлено, що ОСОБА_1 як побутовий споживач усупереч своїм зобов'язанням за договором про користування електричною енергією використовував електричну енергію для потреб господарської діяльності, тобто за непобутовим функціональним призначенням, що призвело до відповідних правових наслідків, які оспорюються позивачем.

Не можна погодитися і з посиланнями автора апеляційної скарги на помилковість перерахунку вартості електроенергії, спожитої по побутовому тарифу на непобутові потреби, що не відповідає п. 2.3.12 ПРРЕЕ, адже не відповідають обставинам справи і вимогам закону.

У постанові Верховного Суду від 08 жовтня 2025 року у справі № 927/46/25, де досліджувалися питання щодо правильності застосування до спірних правовідносин положень ПРРЕЕ, зокрема їх п.2.3.12, у відповідній редакції в контексті встановлення обставин використання позивачем (споживачем) електричної енергії на непобутові потреби, зазначається, що "електропостачальник, на підставі рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, проводить перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію на об'єкті споживача за відповідним тарифом (ціною) згідно чинного законодавства з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку чи технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та за період з дня виявлення порушення до дня його усунення, та надає споживачу коригуючий платіжний документ для оплати.

Засобами доказування можуть бути аналогічні тим, які зазначені у новій редакції ПРРЕЕ (інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах; фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо).

Верховний Суд погоджується, що підписання представником позивача актів без зауважень не позбавляє позивача права судового захисту.

Однак Верховний Суд звертає увагу, що у постановах від 06 лютого 2020 року у справі №916/2504/18 та від 06 лютого 2020 року №911/2624/18, на які посилається скаржник, вказано, що підписавши акти про порушення без зауважень, сторони погоджували його зміст, тобто погоджувались з фактом виявлених порушень".

За правилами ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Спростовуються правильністю висновків суду і твердження про неправильне застосування пунктів 42, 47, 62 ч. 1 ст. 1, ст.ст. 4, 46, ч.ч. 1, 2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" та пункту 1.1.2 ПРРЕЕ.

За наведених обставин не заслуговують на увагу і аргументи заявника про хибну оцінку доказів у справі, а саме фото- і відеоматеріалів, про які не було зазначено у акті про порушення ПРРЕЕ №R013252 від 19 грудня 2024 року.

Згідно зі ст.ст. 12, 76, 77-80, 89 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або запеечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

При цьому долучений позивачем договір від 01 травня 2024 року оренди теплової пушки Термія АО ЕВО потужністю 24 кВт та осушувача Trotec ТТК ЕСО потужністю 0, 82 кВт за обставинами справи об'єктивно не свідчить про споживання ОСОБА_1 електричної енергії виключно як побутовим споживачем, адже цілодобове використання цих приладів під час здійснення будівельних робіт у літню пору року за відсутності засклених вікон і умонтованих дверей не є об'єктивно доцільним та необхідним.

Решта доводів визнаються колегією суддів також необґрунтованими, а тому відхиляються.

Перегляд судового рішення у суді апеляційної інстанції забезпечує виконання головного завдання appelatio - дати новим судовим розглядом додаткову гарантію справедливості судового рішення, реалізації права на судовий захист. Ця гарантія полягає в тому, що сам факт другого розгляду дозволяє уникнути помилки, що могла виникнути при першому розгляді. Апеляція, по суті, є надання новим судовим розглядом додаткової гарантії справедливості судового рішення, реалізації права на судовий захист.

Підставою для залишення оскаржуваного рішення без змін відповідно до ст. 375 ЦПК України є додержання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при його ухваленні.

Керуючись ст.ст. 374, 375, 381-384, 389-391 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Красовського Віталія Борисовича залишити без задоволення, а рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 16 жовтня 2025 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено: 17.02.2026

Головуючий: С.В. Хилевич

Судді: Н.М.Ковальчук

С.С.Шимків