Справа № 459/267/26 Провадження № 3/459/110/2026
16 лютого 2026 року суддя Шептицького міського суду Львівської області Мельникович М. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту патрульної поліції Управління поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КУпАП
На розгляд до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу серії ЕПР1 №571149 від 20.01.2026 ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він 20.01.2026 о 15:10:00 год у м. Львові по вул. Стрийська, 352 керуючи транспортним засобом марки «Nissan Primastar», д.н.з. НОМЕР_1 , був неуважним, не стежив за дорожньою обстановкою, при виїзді з другорядної дороги на головну не надав перевагу в русі транспортному засобі марки «Volkswagen Tiguan», д. н. з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався по головній дорозі, при ДТП автомобілі отримали механічні ушкодження з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п.16.11., п.2.3.б. Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
Відповідно вимогам п. п. 1, 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Тобто, ст. 276 КУпАП передбачає, що за загальним правилом справи розглядаються судом за місцем вчинення правопорушення та одночасно передбачає альтернативну підсудність можливість їх розгляду за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що місцем вчинення адміністративного правопорушення є м. Львів, а місцем проживання ОСОБА_1 є с. Хлівчани Шептицького району.
Департаментом патрульної поліції Управління поліції у Львівській області вищевказаний протокол був скерований за місцем проживання порушника до Шептицького міського суду, про що порушник був повідомлений та підтвердив отримання інформації своїм підписом.
Проте, с. Хлівчани Шептицького району Львівської області непідсудне Шептицькому суду Львівської області, оскільки 23 грудня набув чинності Закон №2808-IX «Про внесення змін в прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку із утворенням (ліквідацією) районів». Даним законом визначено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX».
Отже, з аналізу вищевказаних норм вбачається, що територія с. Хлівчани підсудна Сокальському районному суду Львівської області.
Відтак, зазначені обставини свідчать про те, що на даний час дана справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Шептицького міського суду Львівської області, а підсудна Сокальському районному суду Львівської області.
Таким чином, з огляду на вищевикладене зазначену справу слід передати на розгляд Сокальському районному суду Львівської області.
Керуючись ст. ст. 36, 276, 278 КУпАП, суддя -
Справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - передати на розгляд Сокальському районному суду Львівської області (площа Січових Стрільців, 19, м. Сокаль Львівської області).
Постанова оскарженню не підлягає
Суддя: М. В. Мельникович