1Справа № 335/1154/26 3/335/458/2026
13 лютого 2026 року м. Запоріжжя
Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Воробйова А.В., за участю секретаря судового засідання Колесник Д.С., прокурора Мордовченко К.А., особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Запорізького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , мешкає за адресою АДРЕСА_2 , місце роботи до 10.05.2024 року помічник дільничного офіцера поліції сектору превенції ВП №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з підпунктом «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
Відповідно до пункту другого частини 2 ст. 45 вказаного Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно зібраних матеріалів, а саме послужного списку на особу ОСОБА_1 встановлено, що 19.11.2020 останню зараховано на службу до Національної поліції України.
19.11.2020 ОСОБА_1 прийняла присягу на вірність українському народові, дотримуватись Конституції та Законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
Під час проходження служби в поліції ОСОБА_1 ознайомлювалась:
-з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийняті на службу/роботу, в яких пунктом 3 заначено, що поліцейський, державний службовець що є суб'єктом декларування подає (детальна інформація - статті 45-46, 52 Закону України «Про запобігання корупції») декларацію після припинення служби в поліції, що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність;
-з пам'яткою для поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями пов'язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, де окремим пунктом вказані вимоги ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», в тому числі порядку подання декларації особою, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також від відповідальності за порушення вимог антикорупційного законодавства.
Ознайомлення з вказаним переліком засвідчено особистим підписом ОСОБА_1
02.06.2022 наказом ГУНП в Запорізькій області № 888 о/с, капрала поліції Маловічко А.О. призначено на посаду помічника дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області.
10.05.2024 наказом № 361 о/с ГУНП в Запорізькій області сержанта поліції Маловічко А.О., помічника дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію», з 10.05.2024 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 ст. 77 (за власним бажанням).
Враховуючи вищевказане, у ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, яка 10.05.2024 припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, виник обов'язок до 1 квітня наступного року, тобто до 01.04.2025, подати в установленому пунктом другим частиною другою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто за 2024, подана несвоєчасно, а саме 30.06.2025 о 16:14 годині та останній присвоєно унікальний ідентифікатор: 8b0b9с1b-7320-429b-949b-bff3207912bd.
Вказане підтверджується послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» наданих НАЗК, які вчиняла ОСОБА_1 у період часу з 01.01.2025 - 01.07.2025.
Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 будучи особою, яка станом на 10.05.2024 припинила виконання обов'язків помічника дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог пункту другого частини другої ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», 30.06.2025 тобто несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто за 2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнала повністю.
Прокурор, вважаючи, що вина ОСОБА_1 у скоєнні неї правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП доведена, просила, беручи до уваги особу правопорушника, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності за корупційне діяння, притягнути її до відповідальності та накласти мінімальне адміністративне стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок.
Вислухавши ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши в сукупності всі докази, які мають значення для правильного вирішення даної справи, суд прийшов до висновку що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно з ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з пп. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, поліцейські.
Згідно з абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з ст.47 Закону України «Про запобігання корупції» подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Як встановлено судом, 19.11.2020 ОСОБА_1 прийняла присягу на вірність українському народові, дотримуватись Конституції та Законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
Під час проходження служби в поліції ОСОБА_1 ознайомлювалась:
-з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийняті на службу/роботу, в яких пунктом 3 заначено, що поліцейський, державний службовець що є суб'єктом декларування подає (детальна інформація - статті 45-46, 52 Закону України «Про запобігання корупції») декларацію після припинення служби в поліції, що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність;
-з пам'яткою для поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями пов'язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, де окремим пунктом вказані вимоги ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», в тому числі порядку подання декларації особою, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також від відповідальності за порушення вимог антикорупційного законодавства.
Ознайомлення з вказаним переліком засвідчено особистим підписом ОСОБА_1
02.06.2022 наказом ГУНП в Запорізькій області № 888 о/с, капрала поліції Маловічко А.О. призначено на посаду помічника дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області.
10.05.2024 наказом № 361 о/с ГУНП в Запорізькій області сержанта поліції Маловічко А.О., помічника дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію», з 10.05.2024 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 ст. 77 (за власним бажанням).
Згідно розписки ОСОБА_1 від 10.05.2024 року останній доведено вимоги п.2 ст.45 Закону України « Про запобігання корупції» стосовно надання декларації про майко, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Отже, ОСОБА_1 відповідно пп. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» була суб'єктом декларування та відповідно є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В силу положень ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», у ОСОБА_1 як особи, яка 10.05.2024 була звільнена зі служби в поліції та відповідно припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, виник обов'язок подати декларацію за минулий період (2024 рік) до 01.04.2025.
Таку декларацію ОСОБА_1 подала і вона оприлюднена в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 30.06.2025 о 16:14 години, тобто несвоєчасно, що останньою в суді не заперечувалось.
При цьому, обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 подати декларацію у встановлений законом строк, зокрема, таких як хвороба, перебування на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічні збої офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою, в ході судового розгляду судом не встановлено.
Таким чином, відповідно до ст.7,245,252,280 КУпАП, оцінивши надані суду докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає встановленим та поза розумним сумнівом доведеним, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ЇЇ вина у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення повністю підтверджується наданими суду документами - протоколом про адміністративне правопорушення №5 від 30.01.2026, який складено уповноваженою посадовою особою органу Національної поліції з дотриманням вимог ст.256 КУпАП, рапортом старшого оперуповноваженого ЗУ ДВБ НП України Ольги АЗАРОВОЇ № 3773-2026 від 30.01.2026 року, листом начальника Департаменту внутрішньої безпеки НП України від 08.12.2025 року №47671-2025, листом Національного агентства з питань запобігання корупції Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій №47-06/97529 від 02.12.2025 року, повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 14.04.2025 року № 92/25/01-2025, наказом Головного управління НП в Запорізькій області НПУ від 10.05.2024 року №361 о/с про звільнення ОСОБА_1 , послідовністю дій користувача з ЄДРД осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2025 року по 01.07.2025 року, запитом Департаменту внутрішньої безпеки НП України від 11.12.2025 року № 95021-2025, відповідь ГУНП в Запорізькій області №20729-2025 від 16.12.2025 року, наказом ГУНП в Запорізькій області №888 о/с від 02.06.2022 року, листом ГУНП в Запорізькій області №13833-2026 від 30.01.2026 року, присягою на вірність Українському народові від 19.11.2020 року, послужним списком, рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України « Про запобігання корупції» при прийнятті на службу/роботу, розпискою від 10.05.2024 року, рапортом старшого оперуповноваженого ЗУ ДВБ НП України Ольгою АЗАРОВОЮ № 3765-2026 від 30.01.2026 року, деклараціями поданими ОСОБА_1 за період з 2020 по 2025 р.р., письмовими поясненнями ОСОБА_1 , повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 19.06.2025 року№47-02/53578-25 ОСОБА_1 , які суд вважає належними та допустимими доказами. Підстав сумніватися в достовірності вказаних доказів у суду немає. Вони є достатніми для прийняття судом рішення про визнання ОСОБА_1 винуватою у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення.
З урахуванням вимог ст.7,23,33-35, ч.1 ст.172-6 КУпАП суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 850,00 грн., оскільки вона вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, щиро кається в скоєному, що визнається судом обставиною, яка пом'якшує відповідальність. Обставин, які обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Підстав для закриття провадження у зв'язку з малозначністю адміністративного правопорушення, суд не знаходить.
Так, відповідно ст. 22 КУпАП при малозначності правопорушення суддя може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням, проте законодавство не містить їх або вказівок на ознаки, що дозволяють судити про малозначність провини. Очевидно, це такі правопорушення, які не становлять шкідливості й не завдають збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам.
Міжнародні стандарти протидії корупції зобов'язують держави вживати заходів для встановлення у своєму національному законодавстві відповідальності за вчинення корупційних діянь. Це закріплено, зокрема, у Главі ІІ «Кримінальної Конвенції про боротьбу з корупцією» від 27.01.1999 року, Главі ІІ Додаткового протоколу до неї від 15.05.2003 року, Главі ІІІ «Конвенції ООН проти корупції» від 31.10.2003 року, що ратифіковані Верховною Радою України 18.10.2006 року та є обов'язковими для України.
Отже, визнання адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, малозначним суперечить принципам запобігання і протидії корупції, не відповідає міжнародним стандартам у цій сфері, не сприятиме зміцненню авторитету країни, завдасть шкоди демократичним засадам управління суспільством, функціонування державного апарату, порушить встановлений порядок здійснення повноважень посадовими і службовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування.
В даному випадку судом не встановлено обставин, які б значно знижували суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_1 правопорушення та свідчили про його малозначність, судом не встановлено.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір» суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст. 7,9,23,33-35,40-1,ч.1 ст.172-6,245,251,252,256,266,280,283КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок у дохід держави.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізні як через п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною ч. 1ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя А.В. Воробйов