Рішення від 17.02.2026 по справі 334/10463/25

Дата документу 17.02.2026

Справа № 334/10463/25

Провадження № 2/334/991/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Фетісова М.В., за участю секретаря судового засідання Засько О.А.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги,

встановив:

перший заступник директора Департаменту Швець Ю.В. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру отриману тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату за період з 14.09.2023 по 31.12.2023 в сумі 3 187,64 гривень.

Позов обґрунтовує тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення ЗМР перебуває особова справа ОСОБА_1 , отримувача тимчасової державної соціальної допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Департамент соціального захисту населення ЗМР є правонаступником Управління соціального захисту населення ЗМР по Заводському району. Відповідачка перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення ЗМР по Дніпровському району як отримувач тимчасової державної соціальної допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату з 2019 року. 07.06.2023 в період введення в Україні воєнного стану відповідачка вчергове звернулася до Управління з «Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для перерахунку отримання тимчасової допомоги та надано довідку ПФУ № 553 від 07.06.2023 про не перебування на обліку та не отримання пенсії за віком. Ставивши підписи у заяві, відповідачка ознайомлювалася з попередженням, про відмову в призначені або припиненні виплати державної соціальної допомоги та на повернені надміру нарахованих коштів в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан. Відповідачка була повідомлена під розпис, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, вона зобов'язана повідомити про це органи соціального захисту населення. На підставі заяви від 07.06.2023 та доданих документів відповідачці була перерахована та продовжена виплата тимчасової допомоги в сумі 893,73 гривні на місяць. В подальшому, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» на період введення воєнного стану, строк виплати допомоги відповідачці було автоматично продовжено у раніше встановленому розмірі - 893,73гривні на місяць. Отже, у грудні 2023 року за результатами верифікації спеціалістами Управління отримано інформацію, що з 14.09.2023 відповідачкою у Пенсійному фонді оформлено і отримується пенсія. Про початок отримання пенсії, будучи попередженою під розпис, відповідачка самостійно так і не повідомила Управління. Таким чином, по причині оформлення пенсії у Пенсійному фонді і не повідомлення про це Управління, а отже отримання відповідачкою подвійних виплат тимчасової допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату та пенсії, в період з 14.09.2023 по 31.12.2023 надміру виплачені кошти тимчасової допомоги у сумі 3 187,64 гривень (3 міс. * 893,73 гривні + 506,45 гривень за не повний вересень 2023 року). 28.12.2023 відповідачці було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Однак станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 3 187,64 гривень повернута не була. Отже, з врахуванням вищенаведеного та беручи до уваги те, що призначення пенсії є обставиною, яка безпосередньо впливає на припинення виплати призначеної тимчасової допомоги, а тому не повідомлення відповідачкою Управління про виникнення такої обставини і продовження отримання виплат в період з 14.09.2023 по 31.12.2023, свідчить про недобросовісність і вину відповідачки у надмірній виплаті допомоги.

Ухвалою про відкриття провадження у справі від 19.12.2025 відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвала про відкриття провадження у справі була направлена позивачу в його електронний кабінет та отримана ним 19.12.2025. Отже відповідно до пункту 2 частини шостої статті 272 ЦПК України позивач є належним чином повідомленим про розгляд справи. Також ухвала про відкриття провадження у справі надсилалась відповідачці рекомендованим листом з повідомленням про вручення за зареєстрованим у встановленому законом порядку її місцем проживання. Рекомендований лист повернувся до суду з відміткою про відсутність відповідачки за адресою місцезнаходження від 29.12.2025. Таким чином відповідно до пункту 5 частини шостої статті 272 ЦПК України відповідачка є належним чином повідомленою про розгляд справи.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено частиною другою статті 247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради відповідно додатку № 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району.

07.06.2023 ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій № 407, в якій просила призначити їй тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Відповідно до довідки № 533 від 07.06.2023 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ОСОБА_1 не перебуває на обліку та не має права на призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю відповідного стажу.

Рішенням про призначення допомоги від 08.06.2023 Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_1 призначено тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка не набула права на пенсійну виплату з 07.06.2023 по 13.09.2023 в сумі 893,73 гривні.

Розпорядженнями на продовження строку виплати тимчасової державної соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсійну виплату з 01.10.2023 по 31.10.2023 та з 01.11.2023 по 31.11.2023 встановлено розмір допомоги в сумі 893,73 гривні.

Відповідно до Особового рахунку № НОМЕР_1 на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 14.09.2023 довічно. Дата останнього нарахування 01.11.2023.

Рішенням за даними верифікації ОСОБА_1 припинено нарахування і здійснення державної виплати з 01.01.2024. Сума коштів, що підлягає поверненню за період з 14.09.2023 по 31.12.2023 - 3 187,64 гривень.

Згідно з довідкою Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради від 12.12.2023 у зв'язку з оформленням пенсії в ПФ з 14.09.2023, за період з 14.09.2023 по 31.12.2023 виникла переплата в сумі 3 187,64 гривень. Залишок переплати - 3 187,64 гривень.

На адресу відповідачки була надіслана досудова вимоги щодо повернення переплати за період з 14.09.2023 по 31.12.2023 в 3 187,64 гривень, що підтверджується повідомленням про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги від 28.12.2023 № 04/01-03/5524 та фіскальним чеком.

Частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Правові засади надання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, визначено Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098 (далі - Порядок № 1098).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 1098 цей Порядок визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати.

У редакції на час виникнення спірних відносин пунктом 2 Порядку № 1098 було передбачено, що призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу, а пунктом 22 встановлено, що виплата тимчасової допомоги і відшкодування витрат на її доставку проводяться за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1098 тимчасова допомога призначається з дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через три місяці після досягнення такого віку.

Перелік документів, які подаються для призначення тимчасової допомоги визначено пунктом 5 Порядку № 1098. Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.

Відповідно до абзацу 4 пункту 16 Порядку № 1098 виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється у разі призначення пенсії - з дати її призначення.

Згідно з пунктом 8 Порядку № 1098 у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів (особисто або шляхом надіслання документів/відомостей засобами поштового зв'язку) повідомити про це органу Пенсійного фонду України незалежно від адреси зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування).

Відповідно до пункту 24 Порядку № 1098 якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи Пенсійного фонду України: визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування у розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частина друга статті 1212 ЦК України вказує, що положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно з частиною третьою статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Суд встановив, що відповідачка ОСОБА_1 набула грошові кошти тимчасової державної соціальної допомоги в сумі 3 187,64 гривень, які призначались їй до виплати за період з 14.09.2023 по 31.12.2023 - у той же час, коли вона перебувала на обліку у Пенсійному фонді України та отримувала пенсію за віком. При цьому відповідачка не повідомила позивача про отримання нею пенсії.

Таким чином відповідачка набула грошові кошти в сумі 3 187,64 гривень без наявності на те правових підстав та не повернула їх позивачу, що є підставою для задоволення позову.

Враховуючи вказане суд дійшов про те, що позов необхідно задовольнити повністю та стягнути з відповідачки на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру отриману тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату за період з 14.09.2023 по 31.12.2023 в сумі 3 187,64 гривень.

Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тобто з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 3 028 гривень.

Керуючись статтями 3-5, 10-13, 141, 259, 263-265, 268, 279 ЦПК України, суд

ухвалив:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру отриману тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату за період з 14.09.2023 по 31.12.2023 в сумі 3 187 (три тисячі сто вісімдесят сім) гривень 64 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя або безпосередньо до Запорізького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Реквізити учасників справи:

позивач - Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, місцезнаходження: бульв. Марії Примаченко, буд. 3, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 37573438,

відповідачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Суддя М.В. Фетісов