Ухвала від 13.02.2026 по справі 359/1174/26

Справа № 359/1174/26

Провадження 1кс/359/238/2026

УХВАЛА

Іменем України

13 лютого 2026 року м. Бориспіль

Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , з участю прокурора - ОСОБА_3 , слідчого - ОСОБА_4 , захисника - ОСОБА_5 підозрюваного - ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у Бориспільському міськрайонному суді Київської області з повною технічною фіксацією клопотання старшого слідчого слідчого відділу Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_4 про відсторонення від посади підозрюваного у кримінальному провадженні №12024111240000468 від 04.12.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.366-2, ч.5 ст.298 КК України - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с.Гибалівка, Шаргородського району, Вінницької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який перебуває на посаді Переяславського міського голови Бориспільського району Київської області, раніше не судимого -

ВСТАНОВИВ:

12.02.2026 старший слідчий Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_4 за погодженням з прокурором ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Бориспільського міськраойнного суду із вищевказаним клопотанням з проханням: відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Гибалівка, Шаргородського району Вінницької області, громадянину України, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , який 13.11.2020 склав присягу та набув повноваження Переяславського міського голови Бориспільського району Київської області, від посади Переяславського міського голови Бориспільського району Київської області, строком на два місяці, в межах строку досудового розслідування кримінального провадження.

Клопотання обґрунтоване наступним.

Слідчим відділом Бориспільського РУП ТУ НП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024111240000468 від 04.12.2024, за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 366-2, ч. 5 ст. 298 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_6 відповідно до постанови Переяславської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 31.10.2020 № 606 визнаний обраним Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області.

Постановою Переяславської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 11.11.2020 № 630 ОСОБА_6 зареєстровано Переяславським міським головою та 13.11.2020 на пленарному засіданні першої сесії Переяславської міської ради новообраний міський голова ОСОБА_6 склав присягу та з моменту складення присяги офіційно вступив на посаду Переяславського міського голови та розпочав здійснювати свої повноваження.

Рішенням Переяславської міської ради № 21-40-VIII від 17.11.2022 ОСОБА_6 присвоєно п'ятий черговий ранг посадової особи місцевого самоврядування та у період часу з 13.11.2020 по даний час він виконував та продовжує виконувати функції місцевого самоврядування, тобто являється службовою особою, на яку розповсюджуються вимоги антикорупційного законодавства, зокрема Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, відповідно до п. п. а) п. 1, ч. 1, ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_6 належить до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного Закону в тому числі і в частині зобов'язання подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію за певний період за формою, що визначаться НАЗК.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені в п. 1 п. п. «а», «в», «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноважену на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: міський голова, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, таким чином ОСОБА_6 був зобов'язаний щорічно подавати декларацію шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за минулий рік.

У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

При цьому, відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, що затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного етану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022, на території України із 05 години 30 хвилин 24.03.2022 введено воєнний стан, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Згідно із Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 № 2115-ІХ та Роз'ясненнями НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), на період дії воєнного стану подання декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» здійснюється протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов'язку подати документи.

У подальшому, згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-ІХ, у Законі України «Про запобігання корупції», у розділ XIII «Прикінцеві положення», пункт 2-7 викладено в такій редакції: «Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше».

Ураховуючи вказані зміни в законодавстві України, ОСОБА_6 , будучи Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області, та суб'єктом декларування, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою приховання дійсної повної інформації щодо нерухомого майна, яке перебуває у власності членів його сім'ї, приховуванні суми особистих грошових коштів на банківських рахунках та особистих фінансових зобов'язань, при заповнені на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та подані 29.02.2024 о 17:41 год. до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, виправленої щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, перебуваючи в приміщенні Переяславської міської ради по вул. Богдана Хмельницького, 27/25 в м. Переяслав Бориспільського району Київської області, вніс до виправленої щорічної декларації за 2021 рік завідомо недостовірні відомості, а саме:

- у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації не зазначив відомості про будівлю громадського будинку - Релігійний храм Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого, що розташовується з адресою: Київська область, м. Переяслав, вул. Поліська, буд. 1/1-а, площею 263,5 м2, вартістю 7204220 грн., що набутий членом сім'ї декларанта - дружиною ОСОБА_7 , на підставі договору купівлі - продажу нерухомого майна від 01.03.2017, що засвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_8 ;

- у розділі 12 «Грошові активи» декларації ОСОБА_6 не зазначив відомості про власні кошти, які розміщені на банківських рахунках в AT «ПриватБанк», станом на кінець 2021 року розміром 481 184,06 грн.;

- у розділі 12 «Грошові активи» декларації ОСОБА_6 не зазначив відомості про власні кошти, які розміщені на банківських рахунках в AT «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», станом на кінець 2021 року розміром 724 280,84 грн.;

- у розділі 13 «Фінансові зобов'язання» декларації ОСОБА_6 не зазначив відомості про фінансове зобов'язання розміром 600000 грн. перед ТОВ «Сімекс Альянс Україна» (код СДРПОУ 37517349), яке виникло внаслідок укладання договору про поворотну фінансову допомогу від 29.03.2021.

|

Отже, ОСОБА_6 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області, який зобов'язаний у порядку і у строк передбачені Законом України «Про запобігання корупції», подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2021 рік, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою приховання дійсної інформації щодо нерухомого майна, яке перебуває у власності членів його сім'ї, приховуванні суми особистих грошових коштів на банківських рахунках та особистих фінансових зобов'язань, при заповнені на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та подані до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, вніс до декларації завідомо неправдиві відомості, які відрізняються від достовірних на загальну суму 9 009 684,9 грн, що перевищує 2500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що є недостовірними відомостями.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 будучи Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою приховання дійсної повної інформації щодо нерухомого майна, яке перебуває у власності членів його сім'ї, приховуванні суми особистих грошових коштів на банківських рахунках та особистих фінансових зобов'язань, при заповнені на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та подані 29.02.2024 о 17:47. Год. до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, виправленої щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, перебуваючи в приміщенні Переяславської міської ради по вул. Богдана Хмельницького, 27/25 в м. Переяслав Бориспільського району Київської області, вніс до виправленої щорічної декларації за 2022 рік завідомо недостовірні відомості, а саме:

- у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації не зазначив відомості про будівлю громадського будинку - Релігійний храм Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого, що розташовується з адресою: Київська область, м. Переяслав, вул. Поліська, буд. 1/1-а, площею 263,5 м , вартістю 7204220 грн., що набутий членом сім'ї декларанта - дружиною ОСОБА_7 , на підставі договору купівлі - продажу нерухомого майна від 01.03.2017, що засвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_8 ;

- у розділі 12 «Грошові активи» декларації ОСОБА_6 не зазначив відомості про власні кошти, які розміщені на банківських рахунках в AT «ПриватБанк», станом на кінець 2022 року розміром 558599,23 грн.;

- у розділі 12 «Грошові активи» декларації ОСОБА_6 не з|значив відомості про власні кошти, які розміщені на банківських рахунках в AT «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», станом на кінець 2022 року розміром 807980,89 грн.;

- у розділі 13 «Фінансові зобов'язання» декларації ОСОБА_6 не зазначив відомості про фінансове зобов'язання розміром 600 000 грн. перед ТОВ «Сімекс Альянс Україна» (код СДРПОУ 37517349), яке виникло внаслідок укладання договору про поворотну фінансову допомогу від 29.03.2021.

Отже, ОСОБА_6 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області, який зобов'язаний у порядку і у строк передбачені Законом України «Про запобігання корупції», подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2022 рік, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою приховання дійсної інформації щодо нерухомого майна, яке перебуває у власності членів його сім'ї, приховуванні суми особистих грошових коштів на банківських рахунках та особистих фінансових зобов'язань, при заповнені на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, та подані до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, вніс до декларації завідомо неправдиві відомості, які відрізняються від достовірних на загальну суму 9170800,12 грн., що перевищує 2500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що є недостовірними відомостями.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , будучи Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою приховання дійсної повної інформації щодо нерухомого майна, яке перебуває у власності членів його сім'ї, приховуванні суми особистих грошових коштів на банківських рахунках та особистих фінансових зобов'язань, при заповнені на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та подані 29.03.2024 о 16:18 год., до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, перебуваючи в приміщенні Переяславської міської ради по вул. Богдана Хмельницького, 27/25 в м. Переяслав Бориспільського району Київської області, вніс до щорічної декларації за 2023 рік завідомо недостовірні відомості, а саме:

- у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації не зазначив відомості про будівлю громадського будинку - Релігійний храм Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого, що розташовується з адресою: Київська область, м. Переяслав, вул. Поліська, буд.1/1-а, площею 263,5 м2, вартістю 7 204 220 грн, що набутий членом сім'ї декларанта - дружиною ОСОБА_7 , на підставі договору купівлі - продажу нерухомого майна від 01.03.2017 року, що засвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_8 ;

- у розділі 12 «Грошові активи» декларації ОСОБА_6 не зазначив відомості про власні кошти, які розміщені на банківських рахунках в AT «ПриватБанк», станом на кінець 2023 року розміром 305779,90 грн.;

- у розділі 12 «Грошові активи» декларації ОСОБА_6 не зазначив відомості про власні кошти, які розміщені на банківських рахунках в AT «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», станом на кінець 2023 року розміром 847591,44 грн.;

- у розділі 13 «Фінансові зобов'язання» декларації ОСОБА_6 не зазначив відомості про фінансове зобов'язання розміром 600000 грн. перед ТОВ «Сімекс Альянс Україна» (код ЄДРПОУ 37517349), яке виникло внаслідок укладання договору про поворотну фінансову допомогу від 29.03.2021.

Отже, ОСОБА_6 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області, який зобов'язаний у порядку і у строк передбачені Законом України «Про запобігання корупції», подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2023 рік, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою приховання дійсної інформації щодо нерухомого майна, яке перебуває у власності членів його сім'ї, приховуванні суми особистих грошових коштів на банківських рахунках та особистих фінансових зобов'язань, при заповнені на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, та подані до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, вніс до декларації завідомо неправдиві відомості, які відрізняються від достовірних на загальну суму 8957591,34 грн., що перевищує 2500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що є недостовірними відомостями.

Окрім цього, 26.08.2025 ОСОБА_6 , будучи службовою особою, з використанням службового становища, умисно знищив об'єкт археологічної спадщини - пам'ятку археології національного значення за наступних обставин.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 54 Конституції України держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Згідно зі ст. 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Статтею 43 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що за незаконне проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних чи підводних робіт на об'єкті археологічної спадщини, а також за умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини чи їх частин винні особи притягаються до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 26.08.2025 у ранковий час доби, близько 10 години (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено), ОСОБА_6 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області, усвідомлюючи покладені на нього обов'язки щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини, передбачені ст. З Закону України «Про охорону культурної спадщини», маючи прямий умисел на незаконне проведення земляних робіт на пам'ятці археології національного значення «Літописне місто Переяслав - столиця Переяславського князівства» (охоронний № 1000018-11, постанова Кабінету Міністрів України № 928 від 03.09.2009), увівши в оману щодо законності своїх дій, виконавців проведення робіт, діючи умисно, без отримання від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини передбаченого законом дозволу на проведення робіт на пам'ятках національного значення, отримання якого передбачено ч. 4 «Порядку видачі дозволів на проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт на території пам'ятки, охоронюваній археологічній території, у зонах охорони, в історичних ареалах населених місць, а також досліджень решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, під водою на території України», (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 316-2002-п 13.03.2002), порушуючи вимоги частини сьомої статті 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини», а також статей 5, 6, 22, 24 цього Закону, які встановлюють обов'язок держави та посадових осіб забезпечувати збереження об'єктів культурної спадщини та забороняють будь-які земляні роботи на пам'ятках без спеціального дозволу, прибув у зазначений час на земельну ділянку: кадастровий номер 3211000000:01:059:0072 та загальною площею 2,3902 га, що фактично розташована на перетині вулиць Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького у місті Переяслав, Бориспільського району Київської області. Перебуваючи безпосередньо на вказаній земельній ділянці, ОСОБА_6 організував та одноосібно керував діями осіб, яких попередньо увів в оману щодо законності своїх дій та законності проведення останніми земляних робіт, які полягали у ритті будівельного котловану та знятті верхнього шару ґрунту, яке проводилося із застосуванням екскаватора «Hitachi», державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_9 , якому ОСОБА_6 надав усну вказівку виконувати зазначені роботи, попередньо запевнивши останнього у законності проведення земельних робіт, при цьому будучі безпосередньо на місці, особисто та одноосібно керував діями ОСОБА_9 , вказуючи місце, розміри, глибину проведення земляних робіт.

В результаті вчинення вищевказаних умисних протиправних дій ОСОБА_6 знищено культурні нашарування середньовічного та модерного періодів, що призвело до умисного знищення об'єкта археологічної спадщини - пам'ятки археології національного значення «Літописне місто Переяслав - столиця Переяславського князівства», яка відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 928 від 03.09.2009 внесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та перебуває під особливою державною охороною, чим завдано матеріальної шкоди державі на загальну суму 18931474,58 гривень.

03.02.2026 ОСОБА_6 повідомлено про підозру в умисному внесенні суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 2500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366-2 КК України та умисному знищенні об'єкту археологічної спадщини - пам'ятку археології національного значення, вчинене службовою особою, з використанням службового становища, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 298 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Гибалівка, Шаргородського району Вінницької області, громадянину України, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , який 13.11.2020 склав присягу та набув повноваження Переяславського міського голови Бориспільського району Київської області, у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, підтверджується наступними доказами:

- обґрунтованим висновком щодо виявлення ознак корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, за яке передбачено кримінальну відповідальність за фактом подання щорічної декларації за 2021 рік, що подана Переяславським міським головою ОСОБА_6 ;

- обґрунтованим висновком щодо виявлення ознак корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, за яке передбачено кримінальну відповідальність за фактом подання щорічної декларації за 2022 рік, що подана Переяславським міським головою ОСОБА_6 ;

- обґрунтованим висновком щодо виявлення ознак корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, за яке передбачено кримінальну відповідальність за фактом подання щорічної декларації за 2023 рік, що подана Переяславським міським головою ОСОБА_6 ;

- витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадянам про державну реєстрацію шлюбу № витягу 00048675044 (яким підтверджується факт реєстрації актового запису про шлюб ОСОБА_6 та ОСОБА_10 );

- договором купівлі-продажу нерухомого майна від 01.03.2(^17 за фактом продажу будівлі, громадського будинку - Релігійний храм Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого, що розташовується з адресою: Київська область, м. Переяслав, вул. Поліська, буд.1/1-а, площею 263,5 м , вартістю 7204220 грн.;

- відповіддю ТОВ «Сімекс Альянс Україна» вих. № 1 від 10.01.2025 (яким підтверджується факт надання повторної фінансової допомоги ОСОБА_6 в розмірі 600000 грн. в 2021 році);

- договором про надання поворотної фінансової допомоги від 29.01.2021 (яким підтверджується факт надання повторної фінансової допомоги ОСОБА_6 в розмірі 600000 грн. в 2021 році);

- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 04.01.2025 (яким підтверджується факт надання повторної фінансової допомоги ОСОБА_6 в розмірі 600000 грн. в 2021 році);

- постановою № 630 від 11.12.2020 «Про реєстрацію ОСОБА_6 Переяславським міським головою Бориспільського району Київської області»;

- випискою з рахунків ТОВ «Сімекс Альянс Україна» в AT «Креді Агріколь Банк» (якою підтверджується факт надання повторної фінансової допомоги ОСОБА_6 в розмірі 600000 грн. в 2021 році);

- випискою з рахунків ОСОБА_6 РНОКПП - НОМЕР_2 в «АТ КБ «ПриватБанк» (якою підтверджується факт залишків на рахунках грошових коштів ОСОБА_6 на 31.12.2021, 31.12.2022, 31.12.2023);

- випискою з рахунків ОСОБА_6 РНОКПП - НОМЕР_2 в «АТ КБ «ПриватБанк» (якою підтверджується факт залишків на рахунках грошових коштів ОСОБА_6 на 31.12.2021);

- випискою з рахунків ОСОБА_6 РНОКПП - НОМЕР_2 в «АТ КБ «ПриватБанк» (якою підтверджується факт залишків на рахунках грошових коштів ОСОБА_6 на 31.12.2022);

- випискою з рахунків ОСОБА_6 РНОКПП - НОМЕР_2 в «АТ КБ «ПриватБанк» (якою підтверджується факт залишків на рахунках грошових коштів ОСОБА_6 на 31.12.2023);

-відповіддю на запит ТОВ «Маклаут-Інвест» вих. № 153 від 11.08.2025 (якою підтверджується місце подання декларацій за 2021, 2022 та 2023 рік);

- випискою з рахунків ОСОБА_6 РНОКПП - НОМЕР_2 в AT «Креді Агріколь Банк» (якою підтверджується факт залишків на рахунках грошових коштів ОСОБА_6 на 31.12.2021, 31.12.2022, 31.12.2023)^

- висновком експерта № 3761 за результатами проведення судової історико- археологічної експертизи від 26.01.2026 (яким підтверджується факт проведення земляних робіт та знищення об'єкту археологічної спадщини на земельній ділянці, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, на перетині вулиць: Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького, завдано шкоди державі в розмірі 18931474,58 грн.;

- протоколом огляду місця події від 27.08.2025 (яким підтверджується факт проведення земляних робіт та знищення об'єкту археологічної спадщини на земельній ділянці, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, на перетині вулиць: Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького);

- рішенням Переяслав-Хмельницької міської ради від 20.10.2015 № 08- 79-VI про погодження науково-проектної документації «Історико- архітектурний опорний план м. Переяслав-Хмельницький» та «Зони охорони пам'яток архітектури, містобудування, історії та археології національного та місцевого значення м. Переяслав-Хмельницький» (яким підтверджується наявність пам'яток архітектури, містобудування, історії та археології національного та місцевого значення м. Переяслав-Хмельницький);

- рішенням Переяславської міської ради від 22.10.2024 № 07-87-VIII «Про затвердження Програми розроблення містобудівної та землевпорядної документації Переяславської міської територіальної громади на період 2025- 2027 років» за підписом міського голови ОСОБА_6 (яким підтверджується прийняття рішення міським головою ОСОБА_6 проведення земляних робіт та знищення об'єкту археологічної спадщини на земельній ділянці, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, на перетині вулиць: Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького);

- Програмою розроблення містобудівної та землевпорядної документації Переяславської міської територіальної громади на період 2025-2027 року (Додаток до Рішення Переяславської міської ради від 22.10.2024 № 07-87-VIII);

- Протоколом огляду веб-сторінки «Переяслав.City» від 02.09.2025 (яким підтверджується проведення земляних робіт та знищення об'єкту археологічної спадщини на земельній ділянці, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, на перетині вулиць: Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького);

- Протоколом огляду публікації від 04.09.2025 (яким підтверджується проведення земляних робіт та знищення об'єкту археологічної спадщини на земельній ділянці, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, на перетині вулиць: Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького);

- Протоколами допитів свідків: ОСОБА_12 від 03.09.2025, ОСОБА_13 від 03.09.2025, ОСОБА_14 від 03.09.2025, ОСОБА_15 від 04.09.2025, ОСОБА_16 від 04.09.2025, ОСОБА_17 від 05.09.2025, ОСОБА_18 від 08.09.2025, ОСОБА_19 від 08.09.2025, ОСОБА_9 від 09.09.2025 (якими підтверджується проведення земляних робіт та знищення об'єкту археологічної спадщини на земельній ділянці, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, на перетині вулиць: Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького);

- повідомленням про підозру ОСОБА_6 від 03.02.2026 за фактом вчинення кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 366-2, ч. 5 ст. 298 КК України.

Орган досудового розслідування вважає, що наразі наявні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 , перебуваючи на вказаній посаді, будучи наділений владою, використовуючи свої службові повноваження, Переяславського міського голови Бориспільського району Київської області, може незаконно впливати на свідків, у вказаному кримінальному провадженні.

Зазначають, що підозрюваний ОСОБА_6 знаходячись на займаній посаді може продовжити свою злочинну діяльність пов'язану з проведенням земляних робіт та знищення об'єкту археологічної спадщини на земельній ділянці, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, на перетині вулиць: Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького.

У зв'язку із викладеним, вважають необхідним застосувати захід забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади на підставі ч.5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» та ч. 1 ст. 154 КПК України.

Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 підтримали подане клопотання, вважають, що наявні усі підстави для його задоволення.

Підозрюваний ОСОБА_6 заперечував проти задоволення клопотання та надав пояснення щодо викладених у клопотанні обставин підозри. Він звертає увагу, що в ході досудового розслідування у нього не отримували жодних пояснень, хоча він не приховував своїх дій. До обрання на посаду міським головою, він займався підприємницькою діяльністю. Він визнає, що при заповненні декларацій поклався на допомогу юридичного відділу, оскільки не мав досвіду декларування та постійно був зайнятий на роботі. Про кошти на рахунках він не згадав. Він не мав інформації щодо доходи і майно дружини, а тому зазначав при декларуванні, що дружина не надала йому необхідної інформації. Побудований за кошти його родини Релігійний храм Святого Рівноапостольного князя ОСОБА_20 , був переданий релігійній громаді, а тому він ніколи не думав, що це нерухомість, яка підлягає декларуванню. У 2021 році з метою придбання автомобіля для військових, він оформив фінансову допомогу від ТОВ «Сімекс Альянс Україна», директором у якій на той час був його син. Оскільки декларування було у 2024 році, він забув вказати цю інформацію. Також він не погоджується з висунутою йому підозрою у умисному знищенні об'єкту археологічної спадщини - пам'ятки археології. Звертає увагу, що територія, про яку йдеться у підозрі, за радянських часів належала військовій частині. Коли він був обраний на посаду міського голови, військової частини вже не існувало, будівлі були в занедбаному стані, земельна ділянка захаращена сміттям, стала притулком для наркоманів, а навколо знаходилися навчальні заклади. Були скарги і звернення, щоб очистити цю територію. Земельна ділянка перейшла у власність територіальної громади та була передана в управління КП «ВУКГ» яке згідно із рішенням міської ради мало привести земельну ділянки у порядок. Поступово із залученням громадськості ділянку звільнили від залишків будівель, від бур'янів. За його сприяння було відбудовано історичну та археологічну пам'ятку - капличку. Він підтримав ідею влаштування парку імені Івана Мазепи. Був розроблений проект. Але на земельній ділянці залишилися залишки комунікації військового містечка, тож він дав розпорядження їх прибрати. Він консультувався із співробітниками Національного історико-етнографічного заповіднику «Переяслав», які розташувалися в одній з колишніх будівель військової частини, а також погоджував, що усі роботи будуть проводиться з дотриманням обережності, що у разі виявлення у землі залишків історичних будівель, роботи будуть припиненні. Відповідні вказівки були дані трактористу, який мав копати траншею для подальшого демонтажу труб. Коли йому повідомили, що під час робіт були виявлені людські кістки. Він відразу приїхав на місце та дав розпорядження залученому трактористу остаточно припинити роботи, до з'ясування обставин. З того часу, жодних земляних робіт на земельній ділянці не проводилося.

Захисник ОСОБА_5 , проти задоволення клопотання заперечував, просив врахувати, що його підзахисний, працюючи на посаді міського голови, в умовах воєнного стану вирішує важливі питання, пов'язані із обороноздатністю міста, що діяльність ОСОБА_6 неодноразово відзначалася подяками та нагородами, у тому числі від вищих посадових осіб держави. На його думку повідомлення про підозру викликає багато запитань щодо її обґрунтованості, зокрема, вважає сумнівними висновки експерта, за результатами проведення судової історико-археологічної експертизи, щодо встановленого розміру шкоди. Вважає, що висновок є необґрунтованим в частині того, що земля, яка була вибрана в ході земляних робіт, є археологічним культурним шаром 11-18 століття та може бути оцінена у понад 18 мільйонів гривень, оскільки жодних об'єктів археологічних знахідок фактично виявлено не було, а виявлені в землі залишки кладки не досліджувалися на предмет встановлення їх давності. Також просить врахувати, що на земельну ділянку було накладено арешт, а тому проведення будь-яких робіт на ній неможливе, та що з серпня 2025 року такі роботи на земельній ділянці не проводилися. Звертає увагу, що відсутні жодні дані, які б свідчили про те, що його підзахисний ОСОБА_6 використовував своє службове становище для перешкоджання досудовому розслідуванню, у тому числі впливав на свідків чи приховував докази.

Дослідивши матеріали клопотання, надані стороною захисту документи, заслухавши пояснення підозрюваного, думку прокурора, захисника, допитавши свідка ОСОБА_21 , слідчий суддя дійшов наступного висновку.

З досліджених матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.366-2 та ч. 5 ст.298 КК України, які передбачають кримінальну відповідальність за умисне внесення суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відрізняються від достовірних на суму понад 2500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб та за умисне знищення об'єкту археологічної спадщини, вчинене службовою особою, з використанням службового становища

Відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Так, відповідно до п.4 ч.2 ст.131 КПК України тимчасове відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження як і запобіжний захід.

В силу вимог ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до ч.6 ст.132 КПК України сторони кримінального провадження зобов'язані подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно з ч.1 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути застосоване щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Частиною 2 ст.155 КПК України встановлено, що у клопотанні про відсторонення від посади має бути наведено, зокрема, обставини, які дають підстави вважати, що перебування особи на посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення або створює ризики знищення чи підроблення речей і документів, незаконного впливу на свідків чи інших учасників кримінального провадження або іншого протиправного перешкоджання кримінальному провадженню.

Відповідно до вимог ч.2 ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:

1) правову підставу для відсторонення від посади;

2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;

3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Як убачається з матеріалів клопотання, відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 366-2 КК України, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.12.2024.

З обґрунтованих висновків НАЗК убачається, що під час проведення перевірки ОСОБА_6 надавав на вимогу необхідні документи та пояснення, що свідчить про його обізнаність щодо проведення перевірки за фактом можливого декларування недостовірної інформації. При цьому зазначена обставина не перешкоджала органу досудового розслідування здійснювати процесуальні дії та збирати докази.

Даних про те, що ОСОБА_6 використовував своє службове становище з метою приховування доказів, перешкоджання досудовому розслідуванню чи незаконного впливу на свідків, подане клопотання та додані до нього матеріали не містять.

Доводи слідчого та прокурора щодо можливості незаконного впливу підозрюваного на свідків, а також продовження злочинної діяльності, пов'язаної з проведенням земляних робіт, не підтверджені належними та допустимими доказами й мають характер припущень.

Твердження сторони обвинувачення про те, що підозрюваний ОСОБА_6 , перебуваючи на займаній посаді, може продовжити злочинну діяльність, пов'язану з проведенням земляних робіт та знищенням об'єкта археологічної спадщини на земельній ділянці, розташованій за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, на перетині вулиць Шевченка, Сковороди, Михайла Сікорського та Богдана Хмельницького, спростовуються матеріалами кримінального провадження.

Як убачається з матеріалів провадження, земляні роботи мали на меті демонтаж труб, що залишилися на території колишнього військового містечка на земельній ділянці комунальної власності Переяславської міської ради. Особа, яка здійснювала зазначені роботи на підставі розпорядження міського голови ОСОБА_6 , була проінструктована працівником НІЕЗ «Переяслав» щодо необхідності негайного припинення робіт у разі виявлення будь-яких об'єктів капітального характеру (фундаменту, стін тощо).

Матеріали кримінального провадження свідчать, що після отримання інформації про призупинення робіт ОСОБА_6 погодив таке рішення, що виключає висновок про його намір продовжувати або заохочувати проведення земляних робіт у разі виявлення об'єктів, які можуть становити археологічну цінність.

Органом досудового розслідування допитані свідки, у тому числі працівники НІЕЗ «Переяслав» та КП «Переяславське ВУКГ», щодо обставин, які є предметом розслідування. Водночас жодних даних про вчинення підозрюваним дій, спрямованих на знищення об'єкта археологічної спадщини або ігнорування вимог щодо припинення робіт після їх зупинення, матеріали провадження не містять, як і не містять відомостей про факти тиску, погроз чи інших дій, спрямованих на незаконний вплив на свідків.

За таких обставин відсутні підстави вважати, що перебування ОСОБА_6 на посаді міського голови створює реальні ризики перешкоджання досудовому розслідуванню, незаконного впливу на його учасників чи продовження злочинної діяльності, а відтак наявність підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади не доведена.

Сам по собі статус підозрюваного не може бути єдиною та безумовною підставою для застосування такого заходу.

Слідчий суддя також бере до уваги, що відсторонення від посади міського голови може негативно вплинути на безперервність роботи органу місцевого самоврядування та на організацію діяльності територіальної оборони міста, у забезпеченні якої підозрюваний бере безпосередню участь, виконуючи повноваження Переяславського міського голови.

Долученими стороною захисту документами (подяками та грамотами), а також показаннями допитаного свідка підтверджується, що підозрюваний, перебуваючи на посаді міського голови, безпосередньо брав участь в організації та забезпеченні заходів, спрямованих на зміцнення обороноздатності, підвищення боєздатності підрозділів, надання допомоги у проведенні зборів та забезпеченні діяльності підрозділів територіальної оборони.

Зазначені обставини свідчать про залученість підозрюваного до виконання функцій, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності територіальної громади та підтримкою оборонних заходів, а тому його відсторонення від посади може мати істотні негативні наслідки для інших осіб та публічного інтересу.

У зв'язку з викладеним слідчий суддя дійшла висновку, що клопотання задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,7, 131-132, 154-155, 156-157, 309, 376 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання про відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на посаді Переяславського міського голови Бориспільського району Київської області, строком на два місяці - відмовити.

Повний текст ухвали буде проголошений 17 лютого 2026 о 11.30 год.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з моменту її проголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Слідчий суддя ОСОБА_22