Справа №345/475/23
Провадження № 3-в/345/2/2026
17.02.2026 м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Кулаєць Б.О., розглянувши подання провідного інспектора Калуського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області Василини Боратюк щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови суду, стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України,
за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,
провідний інспектор Калуський РВ філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області звернулася до суду з поданням, в якому просить звільнити ОСОБА_1 від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, накладеного постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.03.2023 за ст. 183-1 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт, у зв?язку із закінченням строку давності виконання судового рішення.
Подання мотивує тим, що 22.03.2023 на виконання до Калуського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області надійшла постанова Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.03.2023 року щодо громадянина ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з накладенням на нього адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт. На підставі п.13.9 наказу Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» з метою направлення на суспільно-корисні роботи порушник ОСОБА_1 двічі викликався до Калуського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації в Івано-Франківській області, однак, за викликами не прибув, про причини неявки не повідомив. З метою встановлення місця знаходження громадянина ОСОБА_1 було проведено ряд заходів, а саме: направлено запити до Калуського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області, Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби, Боднарівського старостинського округу. Згідно інформації старости Боднарівського старостинського округу та рідної сестри порушника ОСОБА_2 ОСОБА_1 перебуває за кордоном. Водночас, системний аналіз положень КУпАП у поєднанні із вказаним законодавством і судовою практикою, дає підстава вважати, що строк давності виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення розпочинається з дня набрання цим судовим рішенням законної сили і у всякому разу не може перевищувати двох років. Оскільки особи, які притягуються до адміністративної відповідальності знаходяться явно у невигідній правовій ситуації в порівнянні з тими, хто вчинив більш тяжке правопорушення (злочин) у питанні давності виконання постанов про накладення адміністративних стягнень та обвинувальних вироків.
Представник Калуського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області подала до суду заяву, в якій зазначила, що подання підтримує, а розгляд справи просить проводити без її участі.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце його проведення повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали подання та додані до нього матеріали, приходжу до наступних висновків.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.03.2023 визнано винуватим за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та обрано стягнення у вигляді сто двадцяти годин суспільно корисних робіт (а.с. 13-15).
Постанова суду набрала законної сили, своєчасно скерована для примусового виконання до Калуського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» та прийнята до виконання 22.03.2023, що підтверджується відповідним повідомленням (а.с. 19).
Відповідно статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, законодавство України про адміністративне правопорушення складається з Кодексу та інших законів України, а відповідно до положення статті 9 Конституції України, статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України» та статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», усталена судова практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) є частиною національного законодавства та обов'язкова для застосування судами як джерело права.
Європейський суд з прав людини, надаючи автономного значення поняттям, які застосовуються в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), часто розцінює справи про адміністративні правопорушення саме, як «кримінальні» у розумінні норм Конвенції.
ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008 зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Положення Кодексу України про адміністративні правопорушення не містять поняття строку давності виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення, тобто законодавцем залишено поза сферою свого регулювання питання щодо строків виконання таких постанов, створивши при цьому ситуацію безстрокового виконання такого рішення суду. Фактична «безстроковість» виконання таких постанов суперечить принципу правової визначеності, що є складовою принципу верховенства права і широко застосовується ЄСПЛ при оцінці порушень державами-членами Конвенції, а «необмежений строк виконання» своєчасно надісланої постанови суперечить принципу 4 Рекомендації № R (91) 1 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно адміністративних санкцій, згідно якого, якщо адміністративний орган влади розпочав адміністративне провадження із застосування санкції, він зобов'язаний діяти залежно від обставин справи з розумною швидкістю.
Натомість, дані строки передбачені в Кримінальному кодексі України, а саме: статтею 80, яка міститься у розділі ХІІ «Звільнення від покарання та його відбування» і регламентує звільнення від відбування покарання у зв'язку зі закінченням строків давності виконання обвинувального вироку.
Таким чином, порушено інший фундаментальний із принципів права - принцип справедливості, оскільки засуджені, які вчинили кримінальне правопорушення, в порівнянні з адміністративним правопорушенням, на підставі статті 80 Кримінального кодексу України звільняються судом від відбування покарання у зв'язку зі закінченням строків давності виконання вироку суду.
Окрім того, Конституційний Суд України у п. 3.4 і 3.6 свого рішення від 11.10.2011 (справа № 10-рп/2011), аналізуючи положення міжнародних актів, наголосив, що «не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення», а відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним». У цьому рішенні Суд поширив певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Таким чином, суд вважає за можливе до виниклих правовідносин застосувати аналогію закону, а саме: норми статті 80 Кримінального кодексу України, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку (особа звільняється від відбування покарання, якщо з дня набрання чинності обвинувальним вироком його не було виконано в такі строки, зокрема, два роки у разі засудження до покарання менш суворого, ніж обмеження волі).
Згідно з частинами 3, 4 статті 80 Кримінального кодексу України, перебіг давності зупиняється, якщо засуджений ухиляється від відбування покарання. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення засудженого для відбування покарання або з дня його затримання. У цьому разі строки давності, передбачені пунктами 1-3 частини першої цієї статті, подвоюються. Перебіг давності переривається, якщо до закінчення строків, зазначених у частинах першій та третій цієї статті, засуджений вчинить новий злочин. Обчислення давності в цьому випадку починається з дня вчинення нового злочину.
Стаття 80 Кримінального кодексу України передбачає нормативне регулювання інституту звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку та встановлює імперативні строки, сплив яких є безумовною підставою для звільнення засудженого від відбування призначеного йому покарання.
Положення статті 80 Кримінального кодексу України свідчать, що держава втрачає право на виконання призначеного засудженому покарання лише у тих випадках, коли засуджений своєю поведінкою не перешкоджав процедурі його виконання.
За таких обставин, застосування статті 80 Кримінального кодексу України передбачає дослідження та встановлення судом терміну, протягом якого обвинувальний вирок не виконувався, збігу строку давності його виконання та факту ухилення засудженим від його відбування, що є підставою для зупинення перебігу такого строку давності.
Відповідно до правового висновку Верховного Суду України у постанові від 24 грудня 2015 року по справі № 5-324кс15, ухилення від відбування покарання, як підстава для зупинення строків давності виконання обвинувального вироку, є особливим юридичним фактом, який може бути підтверджений лише обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким особа буде визнана винною в ухиленні від відбування покарання.
Оскільки в матеріалах особової справи відсутні дані про ухилення ОСОБА_1 від відбування покарання, зокрема, притягнення його до адміністративної відповідальності за статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та кримінальної відповідальності за 389-2 Кримінального кодексу України, а тому відсутні підстави вважати, що перебіг строку давності зупинявся чи переривався.
Відповідно до приписів статті 152 Кримінально виконавчого кодексу України, закінчення строків давності виконання обвинувального вироку є підставою для звільнення від відбування покарання.
Враховуючи вищенаведене, аналогію права та той факт, що з часу набрання законної сили постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.03.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт минуло більше двох років, а тому на час розгляду подання закінчились строки давності її виконання, факт ухилення від відбування стягнення не встановлений постановою чи вироком суду, суд вважає, що подання підлягає задоволенню, оскільки наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт за закінченням строків давності виконання постанови про накладення стягнення, визначені пунктом 1 частини 1 статті 80 Кримінального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись, ст. 19 Конституції України, ст. 80 КК України, ст.ст. 2, 183-1, 304 КУпАП, суддя
подання провідного інспектора Калуського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області Василини Боратюк щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови суду, стосовно ОСОБА_1 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, накладеного постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.03.2023, у зв'язку зі закінченням строку давності виконання судового рішення.
Особову справу № 14/2023 стосовно ОСОБА_1 після вступу постанови у законну силу повернути до Калуського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: