Справа № 159/620/26
Провадження № 3/159/518/26
17 лютого 2026 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Чалого А.В., дослідивши матеріали справи, які надійшли від Управління патрульної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснено його права відповідно до ст. 268 КУпАП,
за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП,
До Ковельського міськрайонного суду Волинської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №572953 від 22.01.2026 відносно ОСОБА_1 за ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зі змісту протоколу вбачається, що 15.01.2026 о 07 год 57 хв в м. Львів по вул. Золота, 43, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем "Opel Movano", державний номерний знак НОМЕР_1 , в порушення вимог п. 2.1 ПДР України, будучи учасником ДТП, покинув місце події не повідомивши органи чи підрозділи НПУ, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
В судовому засідання ОСОБА_1 вину визнав, підтвердив обставини викладені в протоколі.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
В протоколі про адміністративне правопорушення, місце вчинення правопорушення вказано м. Львів, місце проживання ОСОБА_1 зазначено: « АДРЕСА_1 ».
Проте, суд звертає увагу на наступне.
На підставі постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» №807-IX від 17 липня 2020 року зв'язку зі створенням Ковельського району, с. Липа, за новим адміністративно-територіальним устроєм належить до Ковельського району.Частиною першою статті 21 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», визначено, що місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Згідно із пунктом 3, 3-1розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів'районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинностіПостановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеногоУказом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
У зв'язку з цим, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
За адміністративно-територіальним устроєм, визначеним до 17.07.2020, с. Липа відноситься до території Турійського району Волинської області.
Отже, розгляд даної справи не належить до юрисдикції Ковельського міськрайонного суду Волинської області.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При цьому, за змістом статті 257 КУпАП місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складення, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачено право суду та змінювати підсудність після її визначення відповідним органом внутрішніх справ.
Порушення правил підсудності є істотним порушенням процесуального законодавства та є підставою для скасування судового рішення.
Враховуючи викладене та зважаючи на те, що дана справа Ковельському міськрайонному суду Волинської області не підсудна, матеріали справи підлягають поверненню до органу, який порушив адміністративне провадження для належного оформлення та направлення за підсудністю.
Керуючись ст. ст.256,277,278,283 КУпАП, суд,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-4 КУпАП повернути Управлінню патрульної поліції у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяА. В. Чалий