Рішення від 17.02.2026 по справі 905/1260/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

17.02.2026 Справа №905/1260/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., за участю секретаря судового засідання Левкович Ю.Р., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи

за позовною заявою: Краматорської міської ради, м. Краматорськ Донецької області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Торгові ряди», м. Київ

про стягнення 2340038,75 грн

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Суть справи:

Позивач, Краматорська міська рада, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Торгові ряди» про стягнення заборгованості у сумі 2340038,75 грн, з яких: 2031511,46 грн - заборгованість зі сплати орендної плати за землю за період з 06.05.2023 по 30.09.2025, 70476,23 грн - 3% річних, 238051,06 грн - інфляційні нарахування.

Позовні вимоги обгрунтовуються неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди земельної ділянки №748 від 19.02.2004 щодо своєчасної сплати орендної плати за землю.

Ухвалою суду від 10.12.2025 (суддя Сковородіна О.М.) позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 29.12.2025.

18.12.2025 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення доказів.

Згідно з розпорядженням від 22.12.2025 №02-01/98 “Щодо повторного автоматичного розподілу справи» призначено повторний автоматизований розподіл справи №905/1260/25 у зв'язку з призначенням Сковородіної О.М. на посаду судді Північного апеляційного господарського суду, згідно указу Президента України №960/2025.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 22.12.2025 справу №905/1260/25 розподілено для розгляду судді Лейби М.О.

Ухвалою від 23.12.2025 справу прийнято до провадження новим складом суду, підготовче засідання призначено на 29.12.2025.

29.12.2025 до суду від позивача надійшла заява про проведення підготовчого засідання без участі його представника. Позовні вимоги позивач підтримує у повному обсязі, про що вказано у заяві.

Ухвалою від 29.12.2025 з метою забезпечення принципу змагальності розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 20.01.2026.

20.01.2026 до суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі його представника. Позовні вимоги позивач підтримує у повному обсязі, про що вказано у заяві.

Ухвалою за результатами підготовчого засідання від 20.01.2026 закрито підготовче провадження та розгяд справи по суті призначений в судовому засіданні 17.02.2026.

Про місце, час та дату судового засідання сторони повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Копії ухвал від 20.01.2026 в паперовому вигляді надіслані рекомендованим листом із повідомленням про вручення на поштову адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та отримана представником відповідача, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Електронний примірник ухвал суду, відповідачу не надсилався оскільки відсутній зареєстрований електронний кабінету згідно з автоматизованою системою бази даних «Діловодство господарського суду».

Повідомити відповідача телефонограмами не виявилось можливим, оскільки встановити зв'язок з телефоном відповідача зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не вдалося.

Копії процесуальних документів також розміщені в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що у силу статей 2, 4 Закону "Про доступ до судових рішень" свідчить про наявність додаткової можливості сторін справи ознайомитись із судовими рішеннями.

Крім того, на офіційному веб-сайті Господарського суду Донецької області веб-порталу «Судова влада України» у розділі "Новини" «Інше» розміщено відповідне повідомлення про наявність судового провадження у цій справі.

Станом на час слухання справи у судовому засіданні 17.02.2026 від відповідача правової позиції щодо заявленого предмету спору (відзиву, пояснень тощо) та будь-яких заяв і клопотань з процесуальних питань, в тому числі і заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, до суду не надходило.

Суд враховує, що явка представників сторін у судове засідання не була визнана обов'язковою, а відповідачу було надано достатній та розумний строк для реалізації ним процесуальних прав та формування позиції у справі.

Відповідно до частини 4 статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

За приписами частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно з частиною 1 статті 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на належне повідомлення сторін про розгляд справи та наявність в матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

встановив:

Рішенням Краматорської міської ради №15/IV-17 від 24.12.2003 “Про припинення права користування земельними ділянками та передачу в оренду земельних ділянок у зв'язку з переходом права власності на будівлі та споруди», передано в оренду земельну ділянку у зв'язку з переходом права власності на будівлі та споруди ТОВ «Торгові ряди» площею 0,5888 га по вул. Гв. Кантемирівців під ринком сільськогосподарської продукції строком на 10 років (кадастровий номер 1412900000:00:001:0011).

19.02.2024 між Краматорською міською радою (орендодавець, позивач у справі) та ТОВ «Торгові ряди» (орендар, відповідач у справі) укладено договір оренди земельної ділянки №748 (далі - договір), відповідно до пункту 1 якого орендодавець на підставі рішення Краматорської міської ради №15/IV-17 від 24.12.2003 передає, а орендар ТОВ «Торгові ряди» приймає в оренду земельну ділянку площею 0,5888 га за кадастровим номером 1412900000:00:001:0011 по вул. Гв. Кантемирівців згідно з планом землекористування, що додається. Земельна ділянка передається в оренду за актом приймання-передачі, який оформлюється в термін не пізніше 7 днів з дати набуття чинності договором.

Відповідно до пункту 2 договору в оренду передається земельна ділянка під ринком сільськогосподарської продукції. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: (127,80 х 2,465) х 5888,00 = 1854878,98 грн.

Згідно з пунктом 2.2. договору, договір укладається на термін до 24 грудня 2013 року.

Після закінчення терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін за умови належного виконання обов'язків орендаря, передбачених цим договором. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово міську раду про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінчення.

Умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття чинності договором законодавством встановленні інші правила, ніж передбачені цим договором.

При переході права власності на землю від орендодавця до іншої особи договір зберігає чинність для нового власника. При зміні орендаря договір оренди не зберігає чинність.

Пунктом 2.3. договору визначено, що орендна плата за землю сплачується у грошовій формі в розмірі 2% від нормативної грошової оцінки землі:

1854878,98 х 2% = 37097,57 грн - Річна (за 2004 рік) сума, яка збільшується щорічно станом на 1 січня на коефіцієнт індексації грошової оцінки землі, доведений у законодавчому порядку Держкомземом України.

Орендна плата в сумі 3091,46 грн (2004 рік) сплачується щомісячно (не пізніше 30 числа місяця наступного за звітним) до місцевого бюджету м. Краматорська через ВДК у м.Краматорську.

Після 2004 року орендар самостійно щороку, станом на 1 січня, обчислює суму орендної плати, збільшуючи вказану вище суму на загальнодержавний коефіцієнт індексації грошової оцінки землі, і відповідно, сплачує до бюджету у порядку, зазначеному в частині другій пункту 2.3.

У відповідності з пунктом 2.3. цього договору орендар зобов'язаний вносити оренду плату з урахуванням щорічного коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного у законодавчому порядку Держкомземом України (пункт 3.2. договору).

Цей договір набуває чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації (пункт 8 договору).

Договір зареєстровано у Краматорському міському відділі Державної регіональної фіції Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у книзі державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 19.02.2004 за номером 748.

Земельна ділянка передана відповідачу згідно Акту приймання-передачі від 19.02.2004р.

06.04.2004 сторонами укладено додаткову угоду №1/748-828 до договору оренди №748 від 19.12.2004, згідно з якою термін дії договору встановлений до 24 грудня 2052 року.

Також додатковою угодою доповнено:

пункт 2.3. договору частиною 5 такого змісту: «У разі встановлення і затвердження Краматорською міською радою інших розмірів орендної плати за землю умови договору щодо орендної плати підлягають перегляду».

частину 2 підпункту 3.1. договору абзацем такого змісту: «- переглянути умови договору щодо орендної плати за землю у разі встановлення інших розмірів орендної плати за рішення міської ради».

Додаткову угоду зареєстровано у Краматорському міському відділі Державної регіональної фіції Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у книзі державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 06.04.2004 за номером 828.

В подальшому сторонами також вносились зміни та доповнення до договору оренди №748 від 19.12.2004, про що укладені додаткові угоди №1/748-680 від 20.08.2008 та №б/н від 21.05.2021.

Згідно з додатковою угодою №б/н від 21.05.2021 пункт 2.3. договору викладено в такій редакції:

«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 04.02.2021 №543 становить на час складання додаткової угоди 10753360,20 грн.

Орендна плата за землю сплачується орендарем з 01.01.2021 виключно у грошовій формі в розмірі 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить на рік суму 645201,61 грн.

Орендна плата вноситься до місцевого бюджету м. Краматорська безготівковим перерахуванням через фінансові установи або готівкою через відділення банків.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

На наступні роки обчислення орендної плати за земельну ділянку здійснюється орендарем самостійно, відповідно до діючого законодавства, щорічно станом на 1 січня поточного року з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного Держгеокадастром України.

Орендна плата вноситься щомісячно, не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок в Казначейство України.

На підтвердження права оренди землі на підставі договору оренди №748 від 19.12.2004 з додатковими угодами до нього №1/748-680 від 20.08.2008, №1/748-680 від 20.08.2008 та №б/н від 21.05.2021 позивачем до матеріалів позовної заяви долучена Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 11.08.2025 №439012002 (запис 53795744, державна реєстрація 16.02.2024).

Позивач стверджує, що в порушення умов договору оренди №748 від 19.12.2004 відповідачем не сплачувалась орендна плата, внаслідок чого утворилась заборгованість зі сплати орендної плати за землю комунальної власності.

За розрахунком позивача заборгованість з орендної плати у період 01.01.2022 по 31.10.2023 становила у сумі 1264206,28 грн.

У зв'язку із цим позивач 05.12.2023 направляв до відповідача претензію №01-26/865 від 29.11.2023, якою вимагав сплатити заборгованість з орендної плати за загальний період 01.01.2022-31.10.2023 в сумі 1264206,28 грн, а також 3% річних та інфляційні втрати (на підтвердження чого надані накладна АТ «Укрпошта» від 05.12.2023 та опис вкладення до цінного листа). Відповіді на претензію позивачем не отримано.

Листом від 06.11.2025 №22.01-16/380 Фінансове управління Краматорської міської ради надало інформацію про надходження орендної плати за землю до бюджету Краматорської міської територіальної громади від ТОВ «Торгові ряди» (ЄДРПОУ 32737474) згідно Звіту про рух коштів на казначейських рахунках за період з 01.01.2023 по 31.10.2025.

Відповідно до звіту про рух коштів на рахунках за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 ТОВ «Торгові ряди» було сплачено:

08.04.2024 платіж у сумі 5000,00 грн, 09.05.2024 платіж у сумі 10000,00 грн, 07.06.2024 платіж у сумі 10000,00 грн, 08.08.2024 платіж у сумі 10000,00 грн, 13.11.2024 платіж у сумі 10000,00 грн.

Відповідно до звіту про рух коштів на рахунках за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 ТОВ «Торгові ряди» було сплачено:

18.01.2025 платіж у сумі 10000,00 грн, 14.04.2025 платіж у сумі 15000,00 грн, 30.07.2025 платіж у сумі 10000,00 грн, 16.10.2025 платіж у сумі 10000,00 грн.

З метою отримання інформації щодо фактично нарахованих та сплачених сум зі плати за землю за період 01.05.2023-31.10.2025 землекористувачем ТОВ «Торгові ряди», позивачем направлено лист Головному управлінню ДПС у Донецькій області №01.01.01-26/1553 від 10.11.2025.

Оскільки відповідь Головного управління ДПС у Донецькій області станом на час звернення до суду у жовтні 2025 року позивачем не отримана, останній у позовній заяві просив залучити Головне управління ДПС у Донецькій області в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору для надання пояснень.

В подальшому позивачем до матеріалів справи наданий лист від 24.11.2025 №5112/5/05-99-04-09-05 «Про надання інформації щодо орендної плати», яким Головне управління ДПС у Донецькій області повідомило про те, що за період з 01.05.2023 по 31.10.2025 ТОВ «Торгові ряди» податкова звітність не надавась, ТОВ «Торгові ряди» за період з 01.05.2023 по 31.10.2025 сплачено орендну плату у сумі 90000,00 грн.

Наведені обставини порушення відповідачем умов договору оренди №748 від 19.12.2004 з додатковими угодами до нього в частині повної та своєчасної оплати орендної плати стали підставою для звернення Краматорської міської ради до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача ТОВ «Торгові ряди» заборгованості з орендної плати за період з 06.05.2023 по 30.09.2025 у сумі 2031511,46 грн, 3% річних у сумі 70476,23 грн, інфляційних нарахувань у сумі 238051,06 грн.

Щодо клопотання позивача про залучення до участі у справі Головне управління ДПС у Донецькій області в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору для надання пояснень щодо інформації про фактично нараховані та сплачені суми з плати за землю за період 01.05.2023-31.10.2025 землекористувачем ТОВ «Торгові ряди», суд зазначає про те, що положеннями ГПК України не передбаченою такої підстави залучення третьої особи як необхідність отримання пояснень. За приписами статті 50 ГПК України єдиною підставою залучення третіх осіб є ймовірність того, що рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін.

Таким чином, проаналізувавши доводи позивача, суд зазначає про відсутність правових підстав для залучення Головного управління ДПС у Донецькій області до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам справи, суд виходить з такого:

Відповідно до статті 80 Земельного Кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Спірні правовідносини є господарськими та пов'язані зі сплатою орендної плати за земельну ділянку комунальної форми власності.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 Цивільного кодексу України.

Згідно частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як встановлено статтею 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі визначено як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом (стаття 7 Закону України Про оренду землі).

Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як встановлено судом, правовідносини у цій справі виникли між сторонами на підставі договору оренди землі №748 від 19.12.2004 з додатковими угодами до нього, що не заперечується та не оспорюється ними.

Пунктом 2.3. договору в редакції додаткової угоди №б/н від 21.05.2021 визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 04.02.2021 №543 становить на час складання додаткової угоди 10753360,20 грн.

Орендна плата за землю сплачується орендарем з 01.01.2021 виключно у грошовій формі в розмірі 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить на рік суму 645201,61 грн.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

На наступні роки обчислення орендної плати за земельну ділянку здійснюється орендарем самостійно, відповідно до діючого законодавства, щорічно станом на 1 січня поточного року з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного Держгеокадастром України.

Орендна плата вноситься щомісячно, не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок в Казначейство України.

Таким чином, на подальші роки розмір нормативної грошової оцінки розраховується на підставі нормативної грошової оцінки, розмір якої погоджено умовами Договору (пункт 2.3 договору в редакції додаткової угоди №б/н від 21.05.2021) з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі за відповідний календарний рік, доведеного Держгеокадастром України.

Будь-які докази розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки власнику матеріали справи не містять, у зв'язку з чим станом на теперішній час договір є чинним та земельна ділянка перебуває у володінні та користуванні орендаря, що свідчить про наявність обов'язку відповідача здійснювати плату за орендовану земельну ділянку відповідно до умов договору.

Суд враховує, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки застосовується ретроспективно, тобто кожного року після 01 січня для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати). (Подібний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 18.12.2019 року у справі №804/937/16).

За даними Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить: за 2021 рік 1,1; за 2022 рік 1,15; за 2023 рік 1,051, за 2024 рік 1,12.

Щодо відсутності витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:001:0011 за 2022-2025 роки, то аналіз чинного законодавства, в тому числі ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», не містить вимог щодо обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише свідчить про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі (аналогічній правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 року у справі №922/2843/19).

Як зазначено вище, пунктом 2.3. договору в редакції додаткової угоди №б/н від 21.05.2021 визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 04.02.2021 №543 становить на час складання додаткової угоди 10 753 360,20 грн.

З огляду на зазначене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 1412900000:00:001:0011, становить:

у 2022 році 11 828 696,22 грн (10 753 360,20 грн *1,1);

у 2023 році 13 603 000,65 грн (10 753 360,20 грн *1,1*1,15);

у 2024 році 14 296 753,68 грн (10 753 360,20 грн *1,1*1,15*1,051);

у 2025 році 16 012 364,12 грн (10 753 360,20 грн *1,1*1,15*1,051*1,12).

Враховуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки та умови укладеного між сторонами договору нього орендна плата дорівнює:

- у 2022 році 59143,48 грн за місяць (11828696,22грн х 6%/12), де 11828696,22грн сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022 рік, 6% ставка орендної плати;

- у 2023 році 68015,00 грн за місяць (13603000,65 грн х 6%/12), де 13603000,65 грн сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2023 рік, 6% ставка орендної плати;

- у 2024 році 71483,77 грн за місяць (14296753,69 грн х 6%/12), де 14296753,69 грн сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік, 6% ставка орендної плати.

- у 2025 році 80061,82 грн за місяць (16012364,13 грн х 6%/12), де 16012364,13 грн сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік, 6% ставка орендної плати.

Відповідно до розрахунку позивача заборгованість за зобов'язанням по сплаті орендної плати за земельну ділянку комунальної власності за період з 06.05.2023 по 30.09.2025 (з урахуванням часткових оплат) становить у сумі 2031511,46 грн, а саме:

травень 2023 року (26 днів) у сумі 57044,84 грн;

червень-грудень 2023 року (7 місяців) у сумі 476105,00 грн (68015,00 х 7);

березень 2024 року у сумі 66483,77 грн;

січень-лютий 2024 року (2 місяці) у сумі 142967,54 грн (71483,77 грн х 2);

березень 2024 року у сумі 66483,77 грн;

квітень-травень 2024 року (2 місяці) у сумі 122967,54 грн (61483,77 грн х 2);

червень 2024 року у сумі 71483,77 грн;

липень 2024 року у сумі 61483,77 грн;

серпень-вересень 2024 року (2 місяці) у сумі 142967,54грн (71483,77 х 2);

жовтень 2024 року у сумі 61483,77 грн;

листопад 2024 року у сумі 71483,77 грн;

грудень 2024 року у сумі 61483,77 грн;

січень-лютий 2025 року (2 місяці) у сумі 160123,64 грн (80061,82 грн х 2);

березень 2025 року у сумі 65061,82 грн;

квітень-травень 2025 року (2 місяці) у сумі 160123,64 грн (80061,82 грн х 2);

черень 2025 року у сумі 70061,82 грн;

липень-вересень 2025 року (3 місяці) у сумі 240185,46 грн (80061,82 грн х 3).

Щодо правомірності визначеного позивачем початку періоду нарахування орендної оплати з 06.05.2023, суд зазначає про таке:

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 року №2120-IX, яким доповнила підрозділ 10 Перехідних положень Податкового кодексу України пунктом 69.14 наступного змісту: «Тимчасово, на період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 року №2120-IX набрав чинності 17.03.2022.

Таким чином, на законодавчому рівні встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Відповідно до редакції п.69.14 Податкового кодексу України, введеною у дію 17.03.2022, з цієї дати означене спеціальне право, яке за своєю суттю опосередковує гарантії підприємництва в умовах запровадженого особливого режиму воєнного, надзвичайного стану, встановлено і надано у відповідності до п. 8 ст. 92 Конституції України та в силу цієї ж норми Основного Закону не може бути скасовано інакше, ніж відповідним Законом або у визначеному таким Законом порядку.

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» 16.04.2022 №457, затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022.

Краматорська міська територіальна громада увійшла до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.04.2022 року, з урахуванням змін які набрали чинності 29.04.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» №1364 від 06.12.2022 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022, який набрав чинності 27.12.2022, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06.12.2022 №1364 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022».

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022 Краматорська міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій з 24.02.2022 без визначення дати завершення таких.

У ч.1 постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 року зазначено, що території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.

Прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:

зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження»;

надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;

цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».

З огляду на викладене, територія Краматорської територіальної громади відноситься до території, на яких ведуться бойові дії.

Отже, у перебіг часу дії п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX відповідач виступав суб'єктом, на якого розповсюджуються такі положення.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Закон №3050-ІХ від 11.04.2023 набрав чинності 06.05.2023.

Отже, внаслідок таких змін, а саме в частині визначення територій, щодо яких запроваджуються означені законодавчі приписи, як, на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, відповідачем втрачено статус суб'єкта спеціального права.

Така правова позиція узгоджується з висновками, викладеними у постановах Східного апеляційного господарського суду у постанові від 24.10.2024 у справі №905/696/24, від 06.03.2025 у справі №905/1228/24, від 13.03.2025 у справі № 905/1310/24.

Таким чином, оскільки ТОВ «Торгові ряди» звільнено тимчасово від сплати орендної плати за землю у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу Закону, позивачем вірно визначений період обчислення заборгованості з орендної плати за землю з 06.05.2023 по 30.09.2025.

Статтями 24, 25 Закону України «Про оренду землі» встановлені права та обов'язки орендодавця та орендаря, зокрема, орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом також і орендну плату за водний об'єкт, а орендодавець у свою чергу має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

З огляду на викладене, розрахунок позивача є вірним та сума орендної плати, яка підлягає стягненню з відповідача за період з 06.05.2023 по 30.09.2025 становить 2031511,46 грн, з яких: 533149,84 грн за 2023 рік (з 06.05.2023 по 31.12.2023), 802805,24 грн за 2024 рік (з 01.01.2024 по 31.12.2024), 695556,38 грн за 2025 рік (з 01.01.2025 по 30.09.2025).

Строк виконання вказаних зобов'язань є таким, що настав.

Докази сплати вказаної суми заборгованості за період користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1412900000:00:001:0011 матеріали справи не містять.

Враховуючи фактичні обставини справи та відсутність будь-яких доказів, що спростовують наведене вище, згідно норм Закону, відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:001:0011 повинен сплатити позивачу оренду плату в сумі 2031511,46 грн за період користування з 06.05.2023 по 30.09.2025.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 2031511,46 грн є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також, позивачем заявлено до стягнення 3% річних у сумі 70476,23 грн та інфляційні втрати у сумі 238051,06 грн.

Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок 3% річних, судом встановлено, що позивачем правильно визначені періоди нарахувань, проте за розрахунком суду розмір таких нарахувань стаовить 70402,24 грн.

Таким чином позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню часткового в сумі 70402,24 грн.

Перевіривши розрахунок інфляційних нарахувань, судом встановлено, що позивачем правильно визначені періоди нарахувань, при цьому за розрахунком суду розмір таких нарахувань становить 238063,13грн, що є більше ніж заявлено позивачем.

Таким чином, враховуючи, що згідно з частиною 2 статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню повністю у заявленій позивачем сумі 238051,06грн.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову частково.

Розподіл судових витрат:

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 178, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Краматорської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгові ряди» про стягнення 2340038,75 грн, з яких 2031511,46 грн заборгованість з орендної плати, 70476,23 грн 3% річних, 238051,06 грн інфляційні втрати задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгові ряди» (01103, Україна, місто Київ, бульвар Дружби Народів, будинок 14-16, ЄДРПОУ 32737474) на користь Краматорської міської ради (84313, Донецька обл., місто Краматорськ, площа Миру, будинок 2, ЄДРПОУ 24812116) заборгованість з орендної плати у розмірі 2031511,46 грн, 3% річних у розмірі 70402,24 грн, інфляційні втрати у розмірі 238051,06 грн та судовий збір у розмірі 35099,47грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

Рішення складено та підписано 17.02.2026.

Суддя М.О. Лейба