Рішення від 04.02.2026 по справі 902/1310/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

04.02.2026 Справа № 902/1310/25

Господарський суд Донецької області у складі:

судді Лободи Т.О.

при секретарі судового засідання Голуб К.В.,

розглянувши справу

за позовом Державної установи "Стрижавська виправна колонія (№81)", смт. Стрижавка Вінницької області, код 08562588,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", м. Слов'янськ Донецької області, код 42056129,

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 205 938,30 грн,

за участю сторін : не з'явились,

ВСТАНОВИВ:

Державна установа "Стрижавська виправна колонія (№81)" звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" про визнання недійсними додаткових угод № 7 від 01.09.2023 та № 10 від 30.11.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 280223CBK81/4 від 01.03.2023 року та стягнення надмірно сплачених коштів у розмірі 205 938,30 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірні додаткові угоди укладені з порушенням п.2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки безпідставно збільшено вартість електричної енергії на понад 10% від первісної ціни, що є підставою для визнання їх недійсними.

Господарський суд Вінницької області ухвалою від 26.09.2025 позовну заяву Державної установи "Стрижавська виправна колонія (№81)" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 205 938,30 грн передав на розгляд за територіальною підсудністю до Господарського суду Донецької області.

Після надходження матеріалів позовної заяви до Господарського суду Донецької області відповідно до автоматизованого розподілу від 20.10.2025 позов передано до розгляду судді Лободі Т.О.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 27.10.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 902/1310/25, справу вирішив розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 26.11.2025 о 10:00 год. Встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

Проте, призначене на 26.11.2025 судове засідання не відбулось у зв'язку з відсутністю 26.11.2025 з 09 год. 55 хв. до 11 год. 45 хв. енергопостачання в приміщенні Господарського суду Донецької області, про що складено відповідний Акт від 26.11.2025.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 27.11.2025 призначив підготовче засідання на 09.12.2025 о 12:00 год.

Проте, призначене на 09.12.2025 судове засідання не відбулось у зв'язку з відсутністю електропостачання в приміщенні Господарського суду Донецької області 09.12.2025 з 08 год. 40 хв. до 13 год. 35 хв., про що складено відповідний Акт від 09.12.2025.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 10.12.2025 призначив підготовче засідання на 22.12.2025 об 11:30 год.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 22.12.2025 закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 21.01.2026 об 11:15 год.

Представник позивача в судовому засіданні 21.01.2026 підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, зазначених у позові, просив суд їх задовольнити.

В судовому засіданні 21.01.2026 суд запропонував позивачу надати письмові пояснення щодо здійснення оплати за електричну енергію за спірним договором з наданням відповідних доказів.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 21.01.2026, яка занесена до протоколу судового засідання, оголосив перерву в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 04.02.2026 о 12:30 год.

30.01.2026 до суду через систему "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення позивача з платіжними інструкціями, що підтверджують здійснення позивачем оплат за актами приймання-передачі електричної енергії за спірним договором.

Суд прийняв надані позивачем документи та долучив їх до матеріалів справи.

Представник позивача в судове засідання 04.02.2026 не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. В заяві позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач у судові засідання не з'являвся, відзиву на позов чи будь-яких інших заяв до суду не надавав, про причини неявки суд не повідомляв, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином шляхом доставлення ухвали суду від 21.01.2026 до його електронного кабінету в системі "Електронний суд".

Враховуючи, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а також заяву позивача, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в судовому засіданні 04.02.2026 за їх відсутності.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача в судовому засіданні 21.01.2026, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши подані докази, суд встановив наступне.

01.03.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (постачальник) та Державною установою "Стрижавська виправна колонія (№81)" (споживач), керуючись положеннями Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України "Про публічні закупівлі" та з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу №280223СВК81/4 (надалі - Договір), відповідно до умов якого постачальник продає електричну енергію "код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 09310000-5 - електрична енергія (Електрична енергія)" споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 01.03.2023 до 31.12.2023 включно (п. 3.1 Договору).

Пунктом 3.4 Договору сторони погодили місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: 833 127 кВт/год, Вінницька області, смт. Стрижавка, вул. Алеї, буд. 62.

Відповідно до п. 5.1 Договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього Договору на момент його укладення становить 4 213 647,45 грн з ПДВ.

Згідно з підпунктом 7 пункту 7.1 Договору Постачальник має право змінити ціну на електричну енергію, зокрема внаслідок зміни регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі електричної енергії), та у порядку, передбаченому цим договором.

Цей Договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому договорі, та в цілому до 31 грудня 2023 року, а в частині взятих на себе зобов'язань сторонами - до їх виконання (п. 13.1 Договору).

За умовами п. 13.7 Договору внесення будь-яких змін у цей договір здійснюється шляхом укладення відповідної додаткової угоди.

Суд зазначає, що Договір підписаний сторонами та скріплений їх печатками, що свідчить про набрання ним чинності.

До вказаного Договору сторонами підписано наступні Додатки:

- №1 - Порядок зміни умов договору;

- №2 - Очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії;

- №3 - Перелік об'єктів споживача, за якими здійснюється постачання електричної енергії;

- №4 - Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії;

- №5 - Повідомлення про персоніфіковані дані споживача.

Відповідно до п. 1 Додатку №1 до Договору "Порядок змін умов договору про закупівлю" зміни до істотних умов договору про закупівлю можуть бути внесені у випадках, що передбачені згідно з п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022 (надалі - Особливості), та оформлюються в такій самій формі, що і договір про закупівлю, а саме у письмовій формі шляхом укладення додаткової угоди.

В пункті 1 Додатку №4 до Договору "Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії" сторонами погоджено формулу визначення ціни за одиницю товару.

Згідно з п. 2 вказаного додатку до Договору ціна за 1 кВт*год електричної енергії становить 5,05762 грн/кВт*год з ПДВ.

За умовами п. 3 Додатку №4 до Договору зміна ціни за одиницю товару регламентується щомісячно шляхом укладання додаткової угоди, з урахуванням п. 1 цього Додатку. В такому випадку постачальник письмово звертається до споживача щодо зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни на ринку "на добу наперед" підтверджується інформацією з сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/.

В подальшому між сторонами були укладені додаткові угоди до Договору щодо зміни ціни в бік її збільшення, у зв'язку із зміною ціни за одиницю товару, а також щодо зменшення обсягів постачання електричної енергії, зокрема Додаткову угоду №6 від 31.07.2023, Додаткову угоду №7 від 01.09.2023 та Додаткову угоду №10 від 30.11.2023.

Так, відповідно до п. Додаткової угоди №6 від 31.07.2023 у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, керуючись пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178 та умов Договору, сторони дійшли згоди внести в Додатку №4 до Договору, виклавши у редакції Додатку №1 до цієї додаткової угоди, що є невід'ємною частиною Договору.

Згідно з п. 2 Додатку №4 до Договору "Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії" (в редакції Додаткової угоди №6 від 31.07.2023 до Договору) ціна за 1 кВт*год електричної енергії становить 5,39125 грн/кВт*год.

Також п. 2 Додаткової угоди №6 від 31.07.2023 сторонами внесено зміни до п. 3.4 Договору, зокрема зменшено обсяг поставки до 781 571,519 кВт/год з ПДВ.

Додаткова угода набирає чинності з 11.07.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та п. 3 Додатку №4 до Договору, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку (п. 4 Додаткової угоди № 6 від 31.07.2023).

Таким чином, Додатковою угодою № 6 від 31.07.2023 сторонами збільшено ціну за 1 кВт/год електричної енергії на 6,6 % більше від ціни, визначеної у Договорі, при цьому зменшено обсяги закупівлі.

01.09.2023 сторони уклали Додаткову угоду № 7 до Договору, якою у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, керуючись пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178 та умов Договору, сторони дійшли згоди внести в Додатку №4 до Договору, виклавши у редакції Додатку №1 до цієї додаткової угоди, що є невід'ємною частиною Договору.

Згідно з п. 2 Додатку №4 до Договору "Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії" (в редакції Додаткової угоди № 7 від 01.09.2023 до Договору) ціна за 1 кВт*год електричної енергії становить 5,93125 грн/кВт*год з ПДВ.

Також п. 2 Додаткової угоди № 7 від 01.09.2023 сторонами внесено зміни до п. 3.4 Договору, зокрема зменшено обсяг поставки до 710 414,744 кВт/год.

Додаткова угода набирає чинності з 01.08.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та п. 3 Додатку №4 до Договору, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку (п. 4 Додаткової угоди № 7 від 01.09.2023).

Таким чином, Додатковою угодою № 7 від 01.09.2023 сторонами збільшено ціну за 1 кВт/год електричної енергії на 17,3 % більше від ціни, визначеної у Договорі, при цьому зменшено обсяги закупівлі.

30.11.2023 сторони уклали Додаткову угоду № 10 до Договору, якою у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, керуючись пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178 та умов Договору, сторони дійшли згоди внести в Додатку №4 до Договору, виклавши у редакції Додатку №1 до цієї додаткової угоди, що є невід'ємною частиною Договору.

Згідно з п. 2 Додатку №4 до Договору "Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії" (в редакції Додаткової угоди № 10 від 30.11.2023 до Договору) ціна за 1 кВт*год електричної енергії становить 6,28730 грн/кВт*год з ПДВ.

Також п. 2 Додаткової угоди № 10 від 30.11.2023 сторонами внесено зміни до п. 3.4 Договору, зокрема зменшено обсяг поставки до 670 183,93 кВт/год.

Додаткова угода набирає чинності з 01.11.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та п. 3 Додатку №4 до Договору, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку (п. 4 Додаткової угоди № 10 від 30.11.2023).

Таким чином, Додатковою угодою № 10 від 30.11.2023 сторонами збільшено ціну за 1 кВт/год електричної енергії на 24,3 % більше від ціни, визначеної у Договорі, при цьому зменшено обсяги закупівлі.

Отже, вказаними додатковими угодами було зменшено обсяг постачання електричної енергії до 670 183,93 кВт/год та одночасно збільшено ціну за одиницю товару з 5,05762 грн до 6,28730 грн за 1 кВт/год.

Суд встановив, що на підставі Договору про постачання електричної енергії споживачу №280223СВК81/4 від 01.03.2023 та відповідно до Актів приймання-передачі електричної енергії відповідачем за період з березня по грудень 2023 року передано, а позивачем прийнято та спожито 653 536 кВт*год електричної енергії, в тому числі за період серпень-грудень 2023 року в кількості 409 864 кВт*год.

На підставі підписаних сторонами Актів приймання-передачі електричної енергії позивач сплатив відповідачу визначену в актах вартість електричної енергії в загальній сумі 3 769 994,85 грн, у тому числі за серпень-грудень 2023 року в сумі 2 519 196,51 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними інструкціями.

Підвищення ціни електричної енергії з перевищенням максимального ліміту в 10 %, внаслідок чого позивач надмірно сплатив кошти за поставлену електроенергію за договором, зумовило звернення позивача до суду із даним позовом.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначено Законом України "Про публічні закупівлі" (тут і надалі - у редакції, чинній станом на час укладення договору про закупівлю та оспорюваних додаткових угод до нього).

Відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі" відносини, пов'язані зі сферою публічних закупівель, регулюються виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 цього Закону договір про закупівлю визначається як господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього урегульовані статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі", частиною першою якої визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із частиною першою статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Частиною четвертою статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

За загальним правилом істотні умови договору про закупівлю, однією з яких є ціна товару, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі (частина п'ята статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі"). Однак зазначена норма передбачає випадки, коли допустима зміна істотних умов договору про закупівлю.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

У постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами у договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару у бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

З аналізу пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що зміна істотних умов договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі допускається лише у випадках, прямо передбачених цією нормою. Одним із цих випадків є збільшення ціни товару, але за умови, що таке збільшення не може перевищувати нормативно визначеного відсоткового значення суми, встановленої в договорі про закупівлю, яке у пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" унормовано на рівні не більше 10 %.

До того ж визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10 % значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю.

Відповідні висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові по справі № 920/19/24 від 21.11.2025.

Суд враховує, що відповідно до преамбули Закону України "Про публічні закупівлі" метою цього Закону є, зокрема, забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Така мета розкрита у статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі", в якій, зокрема, закріплений перелік принципів здійснення публічних закупівель, до яких віднесені: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Отже, норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" визначають правила внесення змін до договору про закупівлю без проведення нової процедури закупівлі, зокрема, надаючи можливість внесення цих змін у разі збільшення ціни товару, однак за умови, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору не повинне перевищувати нормативно визначеного граничного (порогового) відсоткового значення суми, визначеної в договорі про закупівлю, а не застосовуватися щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Такі послідовні зміни не повинні спрямовуватися на ухиляння від виконання положень цієї норми Закону України "Про публічні закупівлі".

Верховний Суд неодноразово зауважував, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний уже укладений договір і щоб не проводити новий тендер закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 %. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10 % застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної у договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (постанови Верховного Суду від 12.11.2024 у справі № 910/19784/23, від 10.09.2024 у справі № 918/703/23, від 02.07.2024 у справі № 910/13579/23, від 14.05.2024 у справі № 917/1010/22).

Відповідно до п. 3-7 розд. Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Відповідно до п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, яка набрала чинності 19.10.2022 та діяла станом на час укладення додаткових угод, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема :

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не передбачає внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі", а лише встановлює певні особливості щодо процедури здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану (постанови Верховного Суду від 18.06.2024 у справі № 922/2595/23, від 01.10.2024 у справі № 918/779/23).

Верховний Суд у постанові від 28.08.2024 у справі № 918/694/23 вказав на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.

Як стверджує позивач, оскаржувані додаткові угоди до Договору укладені з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки за їх умовами ціна за одинцю товару (кВт/годину) перевищила 10 % граничну межу, з огляду на що позивач просить додаткові угоди № 7 від 01.09.2023 та № 10 від 30.11.2023 визнати недійсними та повернути на користь позивача надмірно сплачені за цими угодами кошти.

Положеннями частини 1 статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з частиною 2 статті 16 ЦК України визнання правочину недійсним є одним з передбачених законом способів захисту цивільних прав та інтересів.

Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 215 ЦК України визначено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

За частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

При укладенні Договору про постачання електричної енергії споживачу №280223СВК81/4 від 01.03.2023 сторонами було погоджено ціну предмета закупівлі (електричної енергії) - 5,05762 грн/кВт*год з ПДВ.

Суд зазначає, що додатковою угодою № 6 від 31.07.2023 сторони погодили збільшення ціни електричної енергії, таке збільшення відбулось в межах 10% від первісної ціни. Вказана додаткова угода не оспорюється позивачем, у зв'язку з чим суд не перевіряє правомірність підвищення ціни за додатковою угодою № 6.

Додатковими угодами № 7 від 01.09.2023 та № 10 від 31.11.2023 ціну електричної енергії за 1 кВт*год збільшено з 5,05762 грн до 6,28730 грн, що призвело до підвищення ціни, а саме на 24,3 % від ціни, визначеної основним договором, з одночасним зменшенням обсягів її постачання з 833 127 кВт/год до 670 183,93 кВт/год, або на 162 943,07 кВт/год (19,6%).

Враховуючи викладене, суд вважає, що додаткові угоди № 7 від 01.09.2023 та № 10 від 31.11.2023 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №280223СВК81/4 від 01.03.2023 суперечать наведеним вище нормам Цивільного кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки ними передбачено підвищення цін на електричну енергію на 24,3 %, тобто з перевищенням максимального ліміту у 10 %, що не відповідає вимогам пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а тому підлягають визнанню недійсними.

Оскільки зазначені додаткові угоди № 7 та № 10 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між позивачем та відповідачем щодо ціни електричної енергії, поставленої за спірним договором, мали регулюватись додатком №4 до Договору "Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії" (в редакції Додаткової угоди № 6 від 31.07.2023 до Договору), згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії складає 5,39125 грн за 1 кВт/год з ПДВ.

За Договором відповідач за період серпень-грудень 2023 року поставив позивачу 409 864 кВт/год електричної енергії, що підтверджується актами приймання - передачі електричної енергії за вказаний період, підписаними сторонами. Позивач за вказаний обсяг спожитої електричної енергії сплатив відповідачу 2 519 196,51 грн, що підтверджується відповідними платіжними інструкціями.

З урахуванням ціни електричної енергії, погодженої сторонами під час укладення Додаткової угоди № 6 від 31.07.2023, за спожитий обсяг електричної енергії у серпні-грудні 2023 року позивач повинен був сплатити 2 209 679,29грн з ПДВ (5,39125 х 409 864 = 2 209 679,29 грн).

Таким чином, суд встановив, що відповідач безпідставно отримав грошові кошти в сумі 309 517,22 грн, однак, позивач заявив до стягнення суму безпідставно отриманих коштів у розмірі 205 938,30 грн, що є його правом. Зважаючи на те, що суд не може виходити за межі заявлених позовних вимог, позовні вимоги в цій частині розглядаються судом в сумі 205 938,30 грн.

Отже, грошові кошти в сумі 205 938,30 грн безпідставно набуті відповідачем, оскільки суд дійшов висновку про недійсність відповідних додаткових угод до Договору, відповідно підстава набуття вказаної суми коштів відпала, а тому відповідач зобов'язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача безпідставно отриманих коштів у сумі 205 938,30 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать в тому числі витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з п. 2 ч.1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності до ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору в сумі 4 893,65 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсними Додаткову угоду № 7 від 01.09.2023 та Додаткову угоду № 10 від 30.11.2023 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №280223СВК81/4 від 01.03.2023, укладеного між Державною установою "Стрижавська виправна колонія (№81)", код 08562588, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", код 42056129.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (84100, Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, вул. Батюка, б. 50, код 42056129) на користь Державної установи "Стрижавська виправна колонія (№81)" (23210, Вінницька область, Вінницький район, смт. Стрижавка, вул. Алеї, б. 62, код 08562588) 205 938,30 грн безпідставно отриманих коштів та витрати по сплаті судового збору в сумі 4 893,65 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 16.02.2025.

Суддя Т. О. Лобода