Справа № 749/150/26
Номер провадження 3/749/99/26
16 лютого 2026 року місто Сновськ
Сновський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді: Кравчук М. В.
за участю секретаря: Павленко В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сновськ матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 (місто Сновськ) Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , відомості про місце роботи не надано, громадянина України, до адміністративної відповідальності притягувався, передбаченої частиною 1 статті 130, частиною 1 статті 1213, частиною 2 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
15.01.2026 р. о 12 год 50 хв м. Сновськ, вул. Залізнична, 2 водій ОСОБА_1 керував скутером Honda Dio, без д.н.з. в стані алкогольного сп'яніння. Зі згоди водія у встановленому законом порядку за допомогою газоаналізатора Алкофор 505, огляд проведено на місці зупинки. Результат 1,010 ‰, чим порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також, 15.01.2026 р. о 12 год 50 хв м. Сновськ, вул. Залізнична, 2 водій ОСОБА_1 керував скутером Honda Dio, без номерного знака, чим порушив п. 2.9 в Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 1213 КУпАП.
Крім того, 15.01.2026 р. о 12 год 50 хв м. Сновськ, вул. Залізнична, 2 водій ОСОБА_1 керував скутером Honda Dio, без д.н.з. не маючи права керувати таким транспортним засобом, чим порушив п. 2.1. а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Постановою Сновського районного суду Чернігівської області від 16.02.2026 р. справи про адміністративні правопорушення № 749/150/26 (провадження № 3/749/99/26) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, № 749/151/26 (провадження № 3/749/100/26) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1213 Кодексу України про адміністративні правопорушення, № 749/152/26 (провадження № 3/749/101/26) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, об'єднано в одне провадження, присвоївши єдиний унікальний номер судової справи: 749/150/26.
У судове засідання 16.02.2026 р. ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. 16.02.2026 р. від законного представника ОСОБА_2 надійшла заява, зареєстрована за вх. № 792, про розгляд справи без її участі. ОСОБА_1 подав до суду заяву про визнання своєї вини, зареєстровану 16.02.2026 р. за вх. № 800, у якій заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд звертає увагу на таке.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 статті 1213 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування або експлуатація транспортного засобу без номерного знака, з номерним знаком, що не належить цьому засобу або не відповідає встановленим зразкам або вимогам, з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, перевернутим чи неосвітленим, закритим іншими предметами (в тому числі прозорими), з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, забрудненим номерним знаком, якщо така забрудненість не дає можливості чітко визначити символи або буквено-числову комбінацію номерного знака з відстані двадцяти метрів, а так само вчинення інших дій, спрямованих на умисне приховування номерного знака
За змістом підпункту «в» пункту 2.9 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що: не належить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів; закріплений не в установленому для цього місці; закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м; неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.
Частиною 2 статті 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
За змістом підпункту «а» пункту 2.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Вина ОСОБА_1 повністю підтверджується зібраними доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення, відеозаписами, тестуванням на алкоголь, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Зібрані у справі докази є належними та допустимими, одержані відповідно до вимог КУпАП, порушень при їх збиранні під час розгляду справи судом не встановлено та вони у своїй сукупності підтверджують наявність у діях ОСОБА_1 складів правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, ч. 1 ст. 1213 КУпАП, ч. 2 ст. 126 КУпАП.
За положеннями ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Більш серйозним правопорушенням, виходячи з тяжкості адміністративного стягнення, є ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 13 КУпАП до осіб віком від 16 до 18 років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені ст. 241 КУпАП. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями в тому числі 121-127, 130 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.
На момент вчинення правопорушень ОСОБА_1 досяг 17 років.
За положеннями ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Більш серйозним правопорушенням, виходячи з тяжкості адміністративного стягнення, є ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно довідки відділення поліції № 2 (місто Сновськ) Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, станом на 15.01.2026 р. інформація щодо посвідчення водія ОСОБА_1 , 01.07.2008 р. відсутня.
Оскільки винуватість ОСОБА_1 у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння підтверджується дослідженими доказами, суд вважає необхідним застосувати до нього санкцію, передбачену для інших осіб, відмінних від водія, у її широкому розумінні (осіб, що керують транспортним засобом, але не мають посвідчення водія, тобто не мають спеціального права на таке керування).
При накладенні стягнення, що є за волею законодавця безальтернативним, суд позбавлений також можливості врахувати характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, оскільки така заборона прямо передбачена статтею 33 КУпАП у випадку накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відтак до правопорушника слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно ст. 401 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 23, 36, 401, 1213,126, 130, 221, 245-249, 251, 256, 276-279, 280, 281, 283 - 292 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 130, частиною 1 статті 1213, частиною 2 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на підставі статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян що становить 17000, 00 гривень (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 665, 60 гривень (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок).
Реквізити для оплати штрафу:
Банк отримувача: ГУК в Чернігів.обл/Черніг.обл/21081300
Код класифікації доходів бюджету: 21081300
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37972475
Рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001
Призначення платежу: 21081300; Серія; Номер протоколу
Штраф, відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП, має бути сплачений особою, щодо якої застосований, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. В разі несплати штрафу у встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП строк, стягується подвійний розмір штрафу у порядку примусового виконання постанови відповідно до статті 308 КУпАП.
Реквізити для стягнення судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Призначення платежу: судовий збір на користь держави №___/____/____ (номер справи про стягнення судового збору).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Сновський районний суд Чернігівської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М. В. Кравчук