Справа № 560/9750/25 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Салюк П.І.
Суддя-доповідач - Біла Л.М.
16 лютого 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Моніча Б.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року позов задоволено частково.
Суд визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії за період з 01.10.2024 по 30.04.2025 та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.01.2025 про призначення та надання житлової субсидії, із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Позивач 03.10.2024 року подала заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення та надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон 2024-2025.
Згідно поданої заяви позивачу відмовлено у призначені житлової субсидії на підставі наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрати на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян перед КП "Тепловик", розмір заборгованості - 1074,06 грн; перед КП "Водоканал", абонентська плата за послугою централізованого водопостачання - 114,86 грн., та 114,38 грн.
22.11.2025 позивачем погашена заборгованість з абонплати та направлено повторне звернення до відповідача про призначення та надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
У відповідь на повторне звернення відповідач повідомив, що відсутні підстави для призначення житлової субсидії за заявою від 22.11.2024, оскільки наявна прострочена понад три місяці заборгованість перед КП "Тепловик" з оплати комунальних послуг, (абонентська плата за послугою централізованого теплопостачання - 1107,8 грн).
Комунальним підприємством "Тепловик" було видано довідку від 31 грудня 2024 року № 104 про те, що станом на 01 грудня 2024 року позивач не має заборгованості за надані послуги.
22.01.2025 позивач вкотре звернулась до ГУ ПФУ в Хмельницькій області та отримала відмову із зазначенням заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрати на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян перед КП "Тепловик".
Не погоджуючись із відмовою у призначенні житлової субсидії, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить із наступного.
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 року №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 807, яка набула чинності з 01.10.2019 року, з наступними змінами та доповненнями (Положення №848) (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Відповідно до пунктів 3, 4 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 9 Положення №848 передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості, укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Відповідно до пункту 69 Положення №848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:
- на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;
- на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.
Відповідно до пункту 50 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, зокрема про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається, зокрема розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги; сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Відповідно до 52 Положення №848 відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому пункту 50 цього Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Відповідно до пункту 60 Положення №848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення, зокрема про відмову в призначенні житлової субсидії.
Згідно з пунктом 62 Положення №848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Як встановлено з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу у призначенні пільг на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон 2024-2025 слугував факт наявності у неї заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг та витрат на управління багатоквартирним будинком, яка нею 22.11.2025 була погашена.
Натомість, відповідач на повторне звернення позивача повідомив про відсутність підстав для призначення житлової субсидії, оскільки наявна прострочена понад три місяці заборгованість перед КП "Тепловик" з оплати комунальних послуг, (абонентська плата за послугою централізованого теплопостачання - 1107,8 грн).
Надаючи оцінку вказаним обставинам, судова колегія враховує наступне.
Пунктом 82 Положення №848 передбачено що, якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого періоду. Зазначений строк продовжується на час хвороби заявника, що підтверджується документально.
З матеріалів справи встановлено, що Комунальним підприємством "Тепловик" було видано довідку від 31 грудня 2024 року № 104 про те, що станом на 01 грудня 2024 року громадянинка ОСОБА_1 не має заборгованості за надані послуги.
22.01.2025 позивач повторно звернулась до ГУ ПФУ в Хмельницькій області, однак, відповідачем, на вказане звернення, листом від 04.02.2025 року відмовлено у призначенні житлової субсидії, оскільки за наданою надавачами житлово-комунальних послуг інформацією виявлено прострочену понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (абонентська плата за послугою централізованого теплопостачання, надавач послуги - КП "Тепловик", ЄДРПОУ 14151464, розмір заборгованості - 1107,8 грн).
В даному випадку, слід також звернути увагу і на те, що Положенням №848 надано можливість отримувачу субсидії підтвердити відсутність боргу шляхом надання відповідних платіжних документів, укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону.
При цьому, в ході розгляду даної справи встановлено, що як на момент звернення до відповідача із заявою про поновлення виплати житлової субсидії для відшкодування витрат на сплату житлово-комунальних послуг, так і на момент звернення до суду із даною позовною заявою позивачем надано документальне підтвердження відсутності заборгованості перед КП "Тепловик", що в свою чергу не було взято до уваги відповідачем.
Враховуючи викладене у сукупності, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що при вирішенні питання про призначення житлової субсидії позивачці згідно з поданою нею заявою відповідач не врахував наведені вище обставини та правові положення, що регулюють спірні правовідносини, а тому відмова у призначенні позивачу житлової субсидії згідно з поданою нею заявою є протиправною.
В контексті встановлених обставин справи, судова колегія погоджується з обраним судом першої інстанції способом поновлення порушених прав позивача шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути питання про призначення позивачу субсидії.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Гонтарук В. М. Моніч Б.С.