Справа № 560/1230/25
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Салюк П.І.
Суддя-доповідач - Матохнюк Д.Б.
16 лютого 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Граб Л.С. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та скасування рішення, забов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ГУ ПФУ в Полтавській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ГУ ПФУ в Хмельницькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (ГУ ПФУ у Волинській області) в якому просив:
-визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Хмельницькій області про відмову у зарахуванні позивачу до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоду проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року у військовій частині НОМЕР_1 згідно Указу Президента України від 24.02.202 року № 65/2022 у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації та відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до статгей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-1V;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 09.09.2024 року за вих. № 12909/03-16 у пенсійній справі № 220550002945 про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_2 періоду роботи з 08.10.1985 року по 29.03.1988 року на посаді плотника столяра 3 розряду робочий Деражнянського цукрового заводу Хмельницької області, що складає 2 роки 5 місяців 22 дні стажу;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Полтавській області від 28.10.2024 року у пенсійній справі № 220550002945 про відмову у зарахуванні позивачу до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року та відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до статтей 14, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області зарахувати позивачу до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року у військовій частині НОМЕР_1 згідно Указу Президента України від 24.02.202 року № 65/2022 у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статтей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV з дня звернення за пенсією - з 02 вересня 2024 року.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09.09.2024 року № 220550002945 про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 , до страхового стажу згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_2 періоду роботи з 08.10.1985 року по 29.03.1988 року на посаді плотника столяра 3 розряду робочий Деражнянського цукрового заводу Хмельницької області, що складає 2 роки 5 місяців 22 дні стажу.
Визнано протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.10.2024 року № 220550002945 про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 , до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року та відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до статтей 14, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу період участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024, з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 21.10.2024 року про призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статтей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_3 від 21.08.2023 року та довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 26.09.2024 року № 5784 виданою військовою частиною НОМЕР_1 .
У зв'язку з досягненням пенсійного віку позивач звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області з заявою та доданими до заяви документами про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено ГУ ПФУ у Волинській області.
Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 09.09.2024 року за вих. № 12909/03-16 у пенсійній справі № 220550002945 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.
21.10.2024 року позивачем повторно було подано заяву щодо призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено ГУ ПФУ в Полтавській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №220550002945 від 28.10.2024 прийнято рішення про відмому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в призначенні пенсії за віком, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та за віком згідно статті 115 Закону 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленого законодавством порядку також в призначенні пенсії за віком згідно частини 4 статті 115 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
У відповідності до вказаного рішення страховий стаж позивача становить 24 роки 01 місяців 10 днів. За доданими документами до страхового стажу зараховано усі періоди трудової діяльності.
Крім того згідно з розрахунком стажу слідує, що проходження військової служби в особливий періоди з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року пенсійним органом зараховано без застосування кратності страхового стажу один місяць служби за три.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
За результатами встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог частково.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Так, ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон №1058).
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 108.2024 року та відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах в, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV;
Так, на час звернення із заявою позивач досягнув віку, який за умови наявності страхового стажу 25 років дає право на призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-VI.
Із змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.10.2024 року № 220550002945 встановлено, що пенсійним органом згідно поданих позивачем документів, обрахований страховий стаж для визначення права на пенсію становить 24 роки 01 місяців 10 днів.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Так, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (Закон № 2232-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 ст. 2 Закону № 2232-XII встановлено види військової служби, до яких, зокрема віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
При цьому, згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (Положення № 530).
Пунктом 1.1. Положення №530 визначено, що цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.
Згідно п. 2.3 розділу 2 Положення № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 року у справі №348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 21.03.2023 року у справі №160/6146/19.
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 26.09.2024 року № 5784 виданою військовою частиною НОМЕР_1 позивач дійсно в періоди з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 "брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" перебуваючи в Запорізькій, Херсонській, Донецькій областях.
При цьому, пенсійний орган даний період зарахував в одинарному розмірі, що ним не заперечується, що свідчить про порушення норм чинного законодавства.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для зарахування період участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024, з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Водночас суд не може перебирати на себе функції органу Пенсійного фонду і вирішувати питання про призначення пенсії без попереднього надання правової оцінки пенсійним органом підставам незарахування до страхового стажу відповідних періодів роботи, адже завданням адміністративного суду є здійснення судового контролю за правомірністю прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення, а не первинний його розгляд.
Враховую викладене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідач, при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії належним чином не з'ясував того, чи є підстави для задоволення поданої заяви, що в свою чергу являється, покладеним на нього законом обов'язком, чим позбавив позивача можливості на реалізацію права на пенсійне забезпечення, що в свою чергу вказує на протиправність оскаржуваних рішень та зобов'язання повторно розглянути заяву позивача щодо призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах, з урахування правової оцінки, наданої у судовому рішенні.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Враховуючи вище викладене колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими у справі обставинами.
Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Матохнюк Д.Б.
Судді Граб Л.С. Сторчак В. Ю.