Постанова від 13.02.2026 по справі 308/18419/25

308/18419/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.02.2026 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Чепка В.В., за участю представника Закарпатської митниці Зубенка І. І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли із Закарпатської митниці Державної митної служби України відносно

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Федеративної республіки Німеччини, дипломований консультатнт благодійної організації «FORDERGEMEINSCHAFT DER AMBASSADOREN DEUTSCHLAND E.V», адреса: Ан дер Мауер 55 23522 Любек (AN DER MAUER 55 23522 LUBECK ), паспорт НОМЕР_1 , про порушення митних правил, передбачене ч.1 ст.483 Митного кодексу України,

встановив:

26.10.2025 року о 19 год. 33 хв. в зону митного контролю на ділянку «в'їзд на митну територію України» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, заїхав транспортний засіб марки «Renault Master», реєстраційний номер України НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_3 , який слідував з Німеччини в Україну із збірним вантажем «гуманітарна допомога». Для проходження митного контролю гр. України ОСОБА_3 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «червоний коридор». До митного контролю та оформлення в Закарпатській митниці, шляхом електронного декларування, гр. України ОСОБА_3 була подана Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, згідно з якою Асоціація «FORDERGEMEINSCHAFT DER AMBASSADOREN DEUTSCHLAND E.V», (AN DER MAUER 5523522 LUBECK MOBIL 0172 241 42 87) відправила гуманітарну допомогу в кількості 1 вантажне місце (70 кг. лікарських засобів) на адресу БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ВОЗЗ'ЄДНАННЯ", ( 03150, КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ, Київ, Голосіївський р-н, вул.Велика Васильківська, будинок, 126), а також подано CMR№459889 від 24.10.2025, рахунок-проформу від 13.10.2025, паспорт гр. України для виїзду за кордон НОМЕР_3 від 29.07.2024 року та контрольний талон № UZH 768142.

При усному опитуванні гр. України ОСОБА_3 заявив, що переміщує вантаж «лікарські засоби загальною вагаю 70 кг в якості гуманітарної допомоги» відповідно до поданої декларації про перелік товарів що визнаються гуманітарною допомогою, CMR№459889 від 24.10.2025 та рахунку-проформи від 13.10.2025 в якому вказано повний опис всіх лікарських засобів.

Під час проведення митного огляду транспортного засобу та вантажу у вантажному відсіку серед задекларованого вантажу лікарські засоби - в кількості 70 кг (1 вантажне місце), виявлено не зазначений в ТСД, а саме в рахунку проформі від 13.10.2025 лікарський засіб «Diazepam Desitin rectal tube 10 mg.» в загальній кількості 40 упаковок, що знаходився в одній картонній коробці. Доступ до коробки став можливий після розпакування вантажного місця.

Обіг лікарського засобу «Diazepam Desitin rectal tube 10 mg.» обмежено до переміщення через митний кордон України, згідно списку №2 постанови Кабінету Міністрів №770 від 06.05.2000р.

У наданому поясненні гр. ОСОБА_3 вказав, що 26.10.2025 року слідував через митний пост «Ужгород-автомобільний» на транспортному засобі марки «Renault Master», реєстраційний номер України НОМЕР_2 з вантажем гуманітарна допомога. Відповідно до CMR №459889 від 24.10.2025 та рахунку-проформи від 13.10.2025 переміщував вантаж «лікарські засоби загальною вагаю 70 кг в якості гуманітарної допомоги» на адресу БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ВОЗЗ'ЄДНАННЯ" ( 03150, КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ, Київ, Голосіївський р-н, вул.Велика Васильківська, будинок, 126). Гуманітарну допомогу було завантажено у Німеччині в місті Любек (Lubeck). Про те, що знаходиться в коробках він не знав та під час завантаження вантаж не оглядав.

29.10.2025 року Закарпатською митницею отримано лист-звернення №01_28/10/2025 (вхд. 22234/14/7.7-6) від директор БО «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ВОЗЗ'ЄДНАННЯ» ОСОБА_4 в якому він пояснив, що лікарський засіб «Diazepam Desitin rectal tube 10 mg.» був помилково завантажений у транспортний засіб р.н. НОМЕР_2 в Німеччині донором «FORDERGEMEINSCHAFT DER AMBASSADOREN DEUTSCHLAND E.V».

З метою з'ясування обставин відправлення гуманітарної допомоги, Закарпатською митницею на адресу Благодійної Організації «FORDERGEMEINSCHAFT DER AMBASSADOREN DEUTSCHLAND E.V» направлено лист від 29.10.2025 №7.7-20/20-06/14/3949, на який отримано листи-відповіді ( від 30.10.2025 № 22306/10/7.7-6 та №22295/14/7.7-6) , згідно з якими благодійна організація «FORDERGEMEINSCHAFT DER AMBASSADOREN DEUTSCHLAND E.V.» підтверджує факт помилкового завантаження 1 коробки з 40 упаковками лікарського засобу «Diazepam Desitin rectal tube 10 mg.», та стверджує що особою відповідальною за помилкове завантаження є пан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).

Отже, Благодійною організацією «FORDERGEMEINSCHAFT DER AMBASSADOREN DEUTSCHLAND E.V.» в особі ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підписано рахунок-проформу від 13.10.2025, в який внесені неправдиві відомості щодо найменування та кількості гуманітарної допомоги та на підставі якого, шляхом електронного декларування, внесено інформацію до Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою.

Вартість вилученого товару, згідно мережі інтернет становить 110 Євро за упаковку, що згідно курсу НБУ станом на 30.10.2025 становить 5375,23 грн. за упаковку, загальна вартість вилученого товару становить 215009,80грн.

Таким чином, Благодійною організацією «FORDERGEMEINSCHAFT DER AMBASSADOREN DEUTSCHLAND E.V» в особі ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування та кількості товару.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) для участі у судовому засіданні не з'явився, належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.

Представник митниці в судовому засіданні обставини викладені в протоколі підтримав в повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до відповідальності, передбаченої ч.1 ст.483 МК України.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи, суддя доходить наступного висновку.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Дослідивши та оцінивши у всій сукупності наявні в матеріалах докази, суд приходить до висновку, що діяння, обставини якого підтверджені матеріалами справи, доведене і підпадає під ознаки ч. 1 ст. 483 МК України.

Так, вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підтверджується протоколом про порушення митних правил №0768/UA305000/2025 від 30.10.2025, в якому викладені обставини інкримінованого такому ПМП; фотоматеріалами, копією митної декларації №26102605, лист від 13.10.2025, письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 28.10.2026, актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу UА 305090/2025/004538 від 29.10.2025, контрольний талон серія UZH номер 768142, листом начальника управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил ОСОБА_6 директору UKSH Dezernat Apotheke Campus Lubeck, листом-зверненням БО «БФ Возз'єднання №01_28/10/2025 від 28.10.2025, описом предметів затриманих за ознаками ч. 1 ст. 483 МКУ як безпосередні предмети ПМП по справі порушення митних правил №0768/UA305000/2025 від 30.10.2025, висновком №1420003800-0289 від 19.11.2025 відповідно до якого у складі наданих на експертизу 200 (двохсот) туб лікарського засобу «Diazepam Desitin» recal tube 10 mg Rektallosung / Inhalt 1 rectal tube mit 2,5 ml Rektallosung…» (№ серії «0025001706», термін придатності «04/2028») виявлено діазепам, іншими матеріалами справи.

Загальна вартість медичного препарату іноземного виробництва Diazepam Desitin rectal tube 10 mg, в загальній кількості 40 упаковок складає 215 009,80 грн.

Відповідно до частини 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2023 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, шо перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Санкцією ч. 1 ст. 483 МК України передбачено накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

У поясненнях від 27.10.2025 ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) зазначає, що ліки були завантажені помилково, шкодує про інцидент та запевняє, що це був недогляд.

Відтак дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ч. 1 ст. 483МК України кваліфіковані правильно, як дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування та кількості товару.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. За правилами ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не заперечується причетність до інкримінованого йому ПМП. Враховуючи вказане, а також те, що від дій ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) тяжких наслідків не настало, приймаючи до уваги альтернативну санкцію в частині визначення розміру штрафу, що підлягає накладенню на особу, суд вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією таких в дохід держави.

Такий вид адміністративного стягнення буде мати достатній профілактичний вплив і дозволить запобігти вчиненню особою правопорушень в майбутньому, а також засвідчить невідворотність реагування на кожне правопорушення.

Згідно з положень ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. 483, 522, 527, 528, 529 МК України, ст. 40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, Закон України «Про судовий збір», суддя

постановив:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Федеративної республіки Німеччини, визнати винним в порушенні митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил, що становить 107 504,90 (сто сім тисяч п'ятсот чотири гривні 90 копійок) грн.

Медичні препарати іноземного виробництва Diazepam Desitin rectal tube 10 mg, в 40 (сорока) фабричних упаковках фірма-виробник «Desitin» (Німеччина) конфіскувати в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 665,60 (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок) грн.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).

На постанову може бути апеляція на протязі десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду.

Строк звернення до виконання три місяці з дня набрання постанови законної сили.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду Закарпатської області Чепка В.В.